Blog kavramı daha yeni yeni duyulurken yayın hayatına başlayan, Türkiye Interneti’nin halen yayında olan en eski blog sitelerinden, Güneşin Tam İçinde 20 yaşına geldi. İşte kısa tarihçesi.

Merhaba Ben Süleyman Sönmez. Bu sitedeki yazıların neredeyse tümünün yazarıyım. 20 yıl boyunca yazdıklarımı okumuş her okuruma teşekkür ediyorum. Sevgilerimle, nice yıllara.

Toplamda 9-10 milyondan fazla okunma sayısına ulaşmış Güneşin Tam İçinde‘yi öncülleriyle anlatmak lazım. Hikayesi ancak o zaman netleşiyor. Kısa bir yazı olmayacak bu biraz da kendim için. 20 yıl dile kolay.

GEOCITIES

İlk açtığım web sitesi 1999 yılı sonunda Geocities.com ile hayata gözlerini açtı. Geocities, ücretsiz web alanı veren bir platform yapıydı. Site açmak şimdiki gibi, yazı editöründe yazı yazma şeklinde değildi. Teknik bilgi gerekiyordu. Photoshop ve HTML gibi temel bilgileri öğrendim. Photoshop’la çalışmaya 1997 gibi paramın yetip de ilk aldığım PC ile başlamıştım.

Geocities.com’da kısa hikayelerimi ve Mühr-i Süleyman efsanesi hakkında makalemi yayımlamıştım. Sevgili kardeşim Baki, MIDI formatında her hikayeye ayrı şarkı besteledi. Zamanın on yıl ilerisinde bir çalışmaydı. Görseller için haftalarca uğraşmıştık ki, bildiğiniz hiçbir şey, görsel düzenleme uygulamaları vs. henüz  icat edilmemişti. Bunları ilkel PC ile yapıyorduk. Modem, Internet’e bağlanırken “di du diiii cızzt” gibi sesler çıkarıyordu.  Çok yavaştı. Anladınız sanırım. Cep telefonlarıysa tuğla şeklindeydi. Nokia telefonlara bakınız. Fotoğraf makineleriniyse hiç anlatmayayım.

Bizim yapmaya çalıştığımız görselli, müzikli, online e-hikaye deneyimiydi. Interaktif e-kitabın öncül bir denemesi. Çok erken oğlum, çok erken. 😀   Millet, Internet’in ne olduğunu anlamaya çalışıyordu daha.

Sonra Geocities kapandı. Ne yazık ki aldığım yedekleri bulamıyorum. Bu derin bir yaradır. Çok emek vardı gerçekten. CD yedekleriyle bozulup gittiğini düşünüyorum. Geocities sitesini komple yedekleyen site arşivlerine de baktım ama bulamadım. Üzücü. Bir gün bulursam buraya linki eklenecek.

Yıl 2000 ilk sitelerimi ticari amaçla oluşturmaya başladım. Hatta 2001 yılında askerlik sonrası işime bu şekilde girdim. (Askerlik, üniversite mezunları için kısa dönem çıkarsa, 8 aydı o zaman.)

“Web site yapmayı biliyor musun?”
“Evet.”
“Hemen işe başla.”
“Ama arkadaşlarım Kadıköy’de bekliyor…”
“Git teknisyeni bul, sana serveri göstersin. Velilerden gelen özlük ve iletişim bilgilerini alan dijital form içeren bir web sayfası programla. Bitince bana söyle. Yapabilirsen Pazartesi gel  başla, yapamazsan güle güle.”

Gittim baktım, server denen şey, külüstür bir PC. Oturdum başımda teknisyen arkadaş beklerken yaptım, bir saat falan tutmadı testleriyle birlikte. Cidden yaşandı bu. 6 yıl o okulda BT Müdürü olarak çalıştım. Türkiye özel okul web sitelerindeki pek çok başlığı ilk kez oluşturduk. Bir yerde eğitim sitelerinde standartları belirledik. Türkçe – İngilizce her sayfası iki dilli site, sosyal medya yokken anlık duyurular bölümü, yemek takvimi, hızlı hava durumu, çok sayıda mikro site, projelerden resim galerileri, etkinlikler, akademik program, 360 derece okul gezisi, NASA gezi sitesi, tanıtım videoları, gerçekten cevap yazılan iletişim köşesi, Atatürk anı defteri dijital köşesi, 23 Nisan uluslararası yarışma sitesi, haftanın bestecisi ve müzikleri tanıtım köşesi, akademik kadro ve iletişim epostaları, ISO9001 belge yönetimi dahili intranet vb. 2002 yılları için bunların her biri büyük olaydı. Bu deneyimler kendi sitelerimi kurgularken oldukça işe yaradılar. Ek olarak o külüstür PC serverı atıp üç yıl içinde gerçek, yedekli RAIDli, havalandırmalı, afet dirençli vs vs. harika bir server(lar) odası da yaptık. Hostingi kendimiz yapıyorduk.:)

MİHRACE.NET

Kişisel web sitemden sonra Blog kavramıyla tanımlanabilecek ilk web sitemi, Mihrace.Net’i www.mihrace.net 2004 yılında açtım. Halen yayında.
Şubat 2004 yılında ilk yazdığım blog formatlı yazım:

Web Dersleri

Türkiye için de ilk blog yazılarından birisidir. Türkiye için hatırladığım kadarıyla 2001 yılına dek geri gidebiliyoruz blog örneklerinde. Halen yayında olan blog siteleri içindeyse en eski ilk on siteden birisi olarak kabul edilmekte.

Delil yine Archive.org sitesinden:
https://web.archive.org/web/20080607204213/https://www.mihrace.net/webderslericom/
(Site kopyası 2008 yılında otomatik alınmış. Yazının altında “Yazma Tarihi: 4 Şub, 2004” görünüyor.)

Toplamda 9-10 milyondan fazla okunma sayısına ulaşmış Güneşin Tam İçinde'yi öncülleriyle anlatmak lazım. Hikayesi ancak o zaman netleşiyor. Kısa bir yazı olmayacak bu biraz da kendim için. 20 yıl dile kolay. Güneşin Tam İçinde,Blog,Blogger Güneşin Tam İçinde 20 Yıllık Blog Macerası

İlk önce ASP ve Access ile yaptığım siteyi sonra PHP ve mySQL ile kodlayıp CMS haline getirdim. Tahmin edeceğiniz gibi daha WordPress rüzgarı esmeye başlamamıştı.
Ben de kendim için WordPress’in ilkel bir versiyonunu PHP, Javascript, CSS, HTML vs. ile kodlamıştım. (Çekirdek kod için – x13 – Ferruh Mavituna’ya teşekkürler. O artık multimilyoner bir zengin ve dünyaca tanınan bir sibergüvenlik şirket CEO’su :D)

İlk makale yazılarım dergilerde düzenli yer bulunca, bu işi yapabildiğime karar verip daha ciddiye aldım. Mihrace.Net’i dergi yazılarım için öylece bıraktım. Bir çeşit tarihi site olarak kaldı.

GÜNEŞİN TAM İÇİNDE

Microsoft şirketi MSN Spaces adında bir blog platformu açtı. Aralık 2004 yılında Güneşin Tam İçinde projesini başlattım. O zamanki adresi şuydu:

http://ssonmez.spaces.live.com/

Delillere bakalım, internetin arşiv sitesinden kesit. Aşağıdaki site görüntüsü 31 Mayıs 2005 yılından.
https://web.archive.org/web/20050531214618/http://spaces.msn.com:80/members/ssonmez/

ŞİMDİ TAKİBE ALIN:
X Takip Edin: X.com/ssonmez
Instagram Takip Edin: Instagram.com/suleymansonmez
Bilimkurgu okuyun: Starbul.comArchive.org, sitemin açıldığı 2004 yılındaki, daha eski görünümü saklamamış. Ancak sitenin solunda yazı arşivlerini gösteren bir bölüm var. Görsel altta. MSN Spaces bunu otomatik oluşturuyordu. Görüldüğü gibi December 2004. Aralık 2004.

Toplamda 9-10 milyondan fazla okunma sayısına ulaşmış Güneşin Tam İçinde'yi öncülleriyle anlatmak lazım. Hikayesi ancak o zaman netleşiyor. Kısa bir yazı olmayacak bu biraz da kendim için. 20 yıl dile kolay. Güneşin Tam İçinde,Blog,Blogger Güneşin Tam İçinde 20 Yıllık Blog Macerası

Fakat ne hikmetse, “2004 Aralık ayını boş ver, düz hesap olsun” deyip önceki yazılarımda hep sitenin ilk başlangıcını 2005 almışım. Neden böyle bir şey yaptım bilmiyorum. 20 sene geçince her şey akılda kalmıyor.

Sonra MSN Spaces içinde yazdığım yazılar platformda çok ilgi görünce, günlük 2000, 3000 okunmayla başlayan mecra, aylık 230.000 gösterimlere ulaştı. Güneşin Tam İçinde projesinin kendi web adresinin olması gerektiğine karar verdim.

MSN Platforma veda yazısı aşağıda. Tarihi 24 Aralık 2006
https://web.archive.org/web/20080516130402/http://ssonmez.spaces.live.com/

Toplamda 9-10 milyondan fazla okunma sayısına ulaşmış Güneşin Tam İçinde'yi öncülleriyle anlatmak lazım. Hikayesi ancak o zaman netleşiyor. Kısa bir yazı olmayacak bu biraz da kendim için. 20 yıl dile kolay. Güneşin Tam İçinde,Blog,Blogger Güneşin Tam İçinde 20 Yıllık Blog Macerası

GÜNEŞİN TAM İÇİNDE, KENDİ DOMAIN ADRESİNDE

Adının çok uzun olduğunu, elle yazmanın zor olduğunu daha en baştan biliyorduk. Arkadaşlarım, “Kendi sitende, www.suleymansonmez.com yaz” dediler, “ismin de tanınır.”

Pek kafama yatmadı. O sıralarda Instagram çağı gelmemişti. 🙂 Bin tane yazı yazsak da, resmimizi eklemezdik. Genel olarak, anonim olmak tevazu gibi geliyordu. Amaç temelde bildiğini, gördüğünü ücretsiz vermekti. Blog çağının en güzel yanı buydu. İnanılmaz zenginlikte binlerce blog her gün güzel bir şeyler paylaşıyordu. Her birisinin yaşı farklı, deneyimleri, meslekleri, ülkeleri.

Açıkça söyleyeyim, şu an sosyal medya bunu tümüyle karşılamıyor. Çünkü bloglar yardımlaşırdı, algoritma için saçmalamak zorunda değildik. Birbirimizin sitelerini tanıtmaktan onur duyardık. O imece ortamında o kadar çok şey öğrendim, her biri birbirinden kıymetli insanlar tanıdım ki. Geçen yıllar içinde bir çoğunu siz de tanıdınız.

Yazar olarak, yönetmen olarak, siyasetçi, CEO, yazılımcı, YouTuber, sosyal medya fenomeni vs.

Bu domain altında ilk yazım şuydu: Tarih: 21 Aralık 2006 
https://www.gunesintamicinde.com/ilk-cumle-onemlidir/

Şunu unutmamak lazım. Bundan 20 sene önce şimdiki kadar yazamıyordum. Yazma macerası insanın gelişiminde güçlü yer tutuyor.

Böylece Güneşin Tam İçinde, ilk başlarda aklıma ne gelirse yazdığım, yıllar içinde prensipleri, kalite standartları olan bir yere dönüştü. Internet basınında mihenk taşı olan projeleri başlatma veya katılma şerefine erişti. İmla kurallarına uygun yazmak, Internet sansürüne direnmek, eğitim projelerini duyurmak, teknolojik çözümleri önermek, sanatı ve sanatçıyı desteklemek.

Ben gazeteci değilim ve bazı noktalarda iş blog yazarlığından haberciliğe doğru evrildiğinde basın ilkeleri gibi yayın ilkelerimi duyurdum.

SARI BASIN KARTI

Sarı Basın Kartlı Blog Yazarları

 

Blogger Manifestosu

Blogger Manifestosu

 

Bazı konuları binlerce blog sitesinin gündemine taşımış olmak iyi sonuçlar verdi. Kaynakça vermek. Her yazının bir kaynakçası olmalı. Yoksa kalkıp Mevlana’nın “Sesini değil, sözünü yükselt! Yağmurlardır yaprakları büyüten, Gök gürültüleri değil” gibi bir cümlesini kendisi yazmışçasına aynen kullanan kişilerin her şeyi çalmasına şahit oluruz. Akademik dürüstlük çok önemli. Kullanılan fotoğrafların telif haklarına saygılı seçilmesi. Yanıltıcı sansasyonel yazı yazılmaması…

SİTE TARİHİNDE KÖŞE TAŞLARI

1 milyon okura ulaştığım gün. Bugünkü yazı yazıldığında tüm platformlardaki yolculuk 9-10 milyonu aşmıştı.
https://www.gunesintamicinde.com/1-milyon-ziyaret/

GTİ 5 Yaşında, 5 Milyon Ziyaretle

"Yok canım est." demeye gerek yok, durum bu. Çocukluğumdan beri çok konuşurum. Anlatacak çok şeyim vardır. Dinleyende, kapılar açmasından mutlu olurum. Öğretmenliğe girişim de aynı nedenle başlar. Eğer anlattıklarım değişime sebep oluyorsa o kişiyi ilerletiyorsa, sorularını karşılıyorsa devam etmeliydim. Yazarak daha az konuşmayı başarabileceğimi de fark ettim(!) 10 Yıllık Bir Blog Macerası - Güneşin Tam İçinde 10 Yaşında!

Türkiye’nin En İyi Kültür Sanat Blogu Seçildik

Türkiye’nin En İyi Kültür Sanat Blogu Seçildik

Bir sene Türkiye genelinde birinci, ertesi sene ikinci olmak gerçekten onur verici.

Bö 2009 – Türkiye Kültür Sanat 2.liği

Toplamda 9-10 milyondan fazla okunma sayısına ulaşmış Güneşin Tam İçinde'yi öncülleriyle anlatmak lazım. Hikayesi ancak o zaman netleşiyor. Kısa bir yazı olmayacak bu biraz da kendim için. 20 yıl dile kolay. Güneşin Tam İçinde,Blog,Blogger Güneşin Tam İçinde 20 Yıllık Blog Macerası

 

10 Yıllık Bir Blog Macerası – Güneşin Tam İçinde 10 Yaşında!

10 Yıllık Bir Blog Macerası – Güneşin Tam İçinde 10 Yaşında!

YAZMAYA ARA VERDİĞİM AN
https://www.gunesintamicinde.com/bin-sadik-okuruma/

YAPTIĞIMIZ EN ACAYİP DENEY

Kadın Yazar mı, Erkek Yazar mı? Günesh Abla Deneyi

 

BLOG YAZARLIĞI İÇİN RÖPORTAJ (Ağustos 2008. Şimdi daha zayıfım :D) )

 

 

https://x.com/ssonmez/status/753248991731671043

GOOGLE ANALYTICS

2006-2023 arası 7.957.423 sayfa görüntülemesi

Toplamda 9-10 milyondan fazla okunma sayısına ulaşmış Güneşin Tam İçinde'yi öncülleriyle anlatmak lazım. Hikayesi ancak o zaman netleşiyor. Kısa bir yazı olmayacak bu biraz da kendim için. 20 yıl dile kolay. Güneşin Tam İçinde,Blog,Blogger Güneşin Tam İçinde 20 Yıllık Blog Macerası

2023-2024 MAYIS – 75.000 sayfa görüntülemesi.
Bu değerlere MSN Spaces platformunda bulunduğu sürede 1-2 milyon gösterim eklenmeli. Aylık 100 bin – 200 bin arası gösterimle 2 yıldan fazla platformdaydı.

Toplamda 9-10 milyondan fazla okunma sayısına ulaşmış Güneşin Tam İçinde'yi öncülleriyle anlatmak lazım. Hikayesi ancak o zaman netleşiyor. Kısa bir yazı olmayacak bu biraz da kendim için. 20 yıl dile kolay. Güneşin Tam İçinde,Blog,Blogger Güneşin Tam İçinde 20 Yıllık Blog Macerası

Saygı ve sevgilerimle

imza

Toplamda 9-10 milyondan fazla okunma sayısına ulaşmış Güneşin Tam İçinde'yi öncülleriyle anlatmak lazım. Hikayesi ancak o zaman netleşiyor. Kısa bir yazı olmayacak bu biraz da kendim için. 20 yıl dile kolay. Güneşin Tam İçinde,Blog,Blogger Güneşin Tam İçinde 20 Yıllık Blog Macerası

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramSİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.