İlk Cümle Önemlidir.

“Bismillah” derlerdi başlarken büyüklerimiz. Bugün, yazar Doğan Hızlan’ı dinleme keyfine eriştim. Okulumuzdaki kitap fuarında yaptığı sohbette, büyük yazarların ilk cümleye verdiği önem üzerinde durdu. Öyle bir cümle yazmalı ki okuyucu gitmesin. Bambaşka bir aleme geçsin.

Öyle ya, yazar J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin girişinde, çevirmen Çiğdem Erkal İpek şöyle başlamamış mıydı?

“One book to charm them all and
in gladdness bind them”
( Bunu açıklamayacağım, ama siz büyü yaptığımı tahmin etmişsinizdir.)

Neden ilk cümle önemliydi? İlk sebep, evrenin varolduğu ana kadar giden sebep-sonuç, etki tepki sürecini takip etmek anlamını da taşıyor. Böylece insanların başladığı her işte, başlangıç ardışık domino taşları gibi tüm işin devamını getiriyor.

Bugün wordpress temelli yeni blog siteme geçiyorum. MSN Space alanım hergün 1000 – 2000 ziyaretçi alıyordu. En son 220.000 ziyaret gerçekleşmişti. Bu bir blog sitesi için oldukça anlamlı bir web istatistiği. Binlerce insan yazdığım “MSN Space’de bir blog sitesi nasıl açılır ?” yazısı ile sitelerini açtı. Yüzlercesi yorum yazdı. Yine binlercesi bir çok kategoride bilgi aldı. 

Ancak MSN Spaces artık sınırlarımı zorlamaya başladı. Yapmak istediğim daha teknik özellikleri yapmaması, istemediğim reklamlara yer vermesi, aşırı yavaş açılması, javascript eklenememesi vs. vs. sebeplerle artık yeni bir düzleme geçiyorum. Bu benim için bir başlangıç. İçimden bir his büyük işlerin ilk adımı olduğunu söylüyor. Bir gün dönüp bu yazıya bakacağımı da. Neden bilmem, sonunda aradığım yeri bulduğumu hissediyorum. Bir sürü web sitesi açıp, yönettikten sonra eve dönmüş gibiyim.

Süleyman SÖNMEZ  21 Aralık 2006

İlk Cümle Önemlidir.” için 14 yorum

 1. Hayırlı olsun. Başarılar diliyorum yeni adresinizde. WordPress çok iyi bir tercih bence. Pluginleri ve Google ziyaretçilerini gördükçe daha iyi anlayacaksınız bunu. Gerçi bilginiz vardır sizinde. RSS adresi değişecek mi?

 2. Evet, buradaki ilk yorumu aldık 🙂 Teşekkür ederim. WordPress’i çok uzun zamandır takip ediyorum. Artık geçiş yaptık. Amacım pluginler yazmak. Daha bakir bir alan. Bir sürü şey eksik.

  RSS için henüz karar veremedim. Değişeceği kesin ama. Alan adı kısa sürede belli olur.
  Görüşmek üzere.

 3. Hocam en son bu sayfayı ne zaman okudunuz bilmiyorum ama sizi geriye dönüp bakmaya teşvik ediyorum haberiniz olsun 🙂

  “İçimden bir his büyük işlerin ilk adımı olduğunu söylüyor.”

  Hislerinizde yanılmadığınızı görmek güzel bir duygudur herhalde. Böyle bir yazı yazacağım ben de. Benimki aynı blogda yer alacak bir yazı olacak. Linkinizi de ekleyeceğim. Geriye dönüp baktığımda….

 4. Evet, düşünsene bundan yıllar sonra bu domain altında yazılan ilk yazılara bakmak aynı zamanda hayatta geriye bakmak demek.

  O an neler yaşadığınızı, sizinle olanları, hayatta olanları, dostlarınızı ve siz yola koyulurken etrafta kimsenin olmadığı, henüz günde yüz kez okunan siteden, binlerce kez okunan bilenen bir siteye giden yoldaki uykusuz geceleri, sabırla anlatılan yazıları ve sevgiyi anmak.

  Sağol Uğur, senin sitende de zamanın güzel izlerini görmek ve belki de bu yolculukta omuz omuza gitmek mutluluk verici olacak. 🙂

Bir cevap yazın