LOTTE REINIGER | Makasla Keserek Kağıtlardan Film Yapan Sanatçı

Lotte Reiniger “sanatçı” kelimesinin yerini bulduğu tam bir sanatçıdır. Neredeyse yüzyıllık öykü baştan sona, ilklerle ve inanılmaz el becerisi ile doludur.  Sadece kağıtları kesip oynatarak yaptığı eşsiz mizansenler şu anki bilgisayar animasyonlarına taş çıkaracak düzeydedir.

lottereiniger.jpg
Lotte sanatıyla beni çok büyüleyen bir sanatçı ülkemizde hiç denecek kadar az biliniyor. Bir süre önce Mihrace.Net’te hakkında yazdığım makaleden yararlanarak hem eserlerini görebilir hem de hayatını öğrenebilirsiniz.

Prens Ahmet’in Maceraları adlı sinema çalışmasını özellkle bulup izlemenizi öneririm. ( Adventures of Prince Achmed, şeklinde arayın) Alternatif olarak Die Geschichte des Prinzen Achmed veya  Die Abenteuer des Prinzen Achmed,

Lotte Reiniger i okumak için tıklayınız.
http://www.mihrace.net/lotte

Lotte Reiniger – Hansel and Gretel

Lotte Reiniger – The Little Shimney Sweep

https://youtube.com/watch?v=HLoilEvFt9U

Jack and the Beanstalk, Lotte Reiniger (1955)
https://youtube.com/watch?v=17wfx3nuywo

PRENS AHMED Filminden bir kesit
https://youtube.com/watch?v=oCkZBPuLhBQ

LOTTE REINIGER | Makasla Keserek Kağıtlardan Film Yapan Sanatçı” için 4 yorum

  1. Youtube’da kadın Lotte’nin videolarını buldum. Filmlerinden kesitler. İnanabiliyor musunuz her saniye ayrı bir fotoğraf çekilmiş, tek tek her sahnenin kağıttan modellerini kesmiş ve her an çekim için hareketlendirmiş. Yüz binlerce dokunuş yapar bu.

  2. Bu sayfadaki videoların artık youtube sitesinde olmadığı uyarısını aldım. Sonra internette arayıp başka kaynaklardan bulup baktım. Müthiş bir yetenek, müthiş bir sanatçı… Gerçekten büyük emek harcanmış, akıl almaz işler… Bizleri tanıştırdığınız için teşekkürler…

  3. Evet cidden olağanüstü bir kadın. Şimdi yeni videolar ekledim. Bozukları kaldırdım. Sadece sonuncu çalışmayanı Prens Ahmed’in macerlarını bilerek kaldırmadım ki, önümüzdeki yıllarda belki yükleyen olur. Burayı ziyaret edenler o en büyük şaheserini aratmayı hatırlayıp görebilirler.

Bir cevap yazın