İngilizce, Almanca, Rusça gibi bir yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz ve hızla, kolayca bedavaya halletmek istiyorsunuz. Eskiden olsa “Zor derdik, hepsi birden olmaz.” Şimdi ücretsiz Duolingo uygulaması var diyoruz.

Dil öğrenme konusunda yardımcı olacak cep telefonu uygulamalarından en başarılı sayılanlarından Duolingo için “Duolingo nasıl çalışır?”, “Duolingo ücretli mi?”, “Duolingo nasıl indirilir?” ve “Duolingo dil sertifikası nasıl alınır?” gibi soruları bu yazıda anlatacağım.

Öncelikle yabancı dil öğrenmek için herkesin farklı bir öğrenme şekline yatkınlığı olduğu ortada ancak Duolingo’nun bir çok ödül alan yenilikçi öğretme yöntemine sahip olduğunu söylemeliyim. Ben yazıyı yazdığımda 300 milyondan fazla kullanıcısı vardı.

38 dile ait 99 kurs var sistemde. Türkçe arabirim ile kullananlar için şu an İngilizce, Almanca, Rusça var ama siz zaten temel düzeyde İngilizce biliyorsanız program arabirimini İngilizce anlarım diyorsanız Fransızca, İspanyolca, Çince, Japonca ve diğer dillere erişebiliyorsunuz. Hatta öğrenince çok saygı duydum, nüfusları tükenen toplumlara ait kaybolmakta olan dillere de destek oluyorlar. Örneğin Hawai dili, Navajo kızılderili dili…

Program , “Git şunları ezberle gel işte kalıplar bunlar” DEMİYOR! gerçekten bir bebek dili nasıl öğrenirse, adım adım öğrete öğrete gidiyor. Her kavramın alt başlıkları var. Bunların da kademeli alıştırmaları.

DUOLINGO NASIL KURULUR? İNDİRİLİR?

Bilgisayardan da cep telefonundan da kullanılıyor.

Duolingo web sitesi: www.duolingo.com

Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duolingo&hl=tr&gl=tr

Apple iPhone, iPad:
https://apps.apple.com/app/id570060128?mt=8&pt=1374442&ct=Product+Test%3A+Mobile+web+download+banners+on+splash

DUOLINGO’YA NASIL ÜYE OLUNUR?

Üyelik ücretsiz, Google Gmail hesabınızla hemen giriş yapabilir size soracağı çalışma planı sonrası öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Yarışma havası da var. Puan aldıkça ödüller kazanılır, bir oyundaki gibi etap geçtikçe taçlar, puanlar artar, yeni bir lige yükselme başlar. O ligde alınan puan görülür, sizin gibi öğrenen kişilerin isimlerini puanlarını görebilir, arkadaş olarak ekleyebilirsiniz.

DUOLİNGO ETAP GEÇME

Her etap alt alıştırmaları yaptıkça 5 bölümle tamamlanır. Etapların yanındaki kilit tıklanıp alt bölümler yapılmadan mini sınavı geçilince tüm bölüm tamamlanmış sayılır. Seviyeniz ilerdeyse başlangıç bölümleri böyle geçmek mümkün.

DUOLİNGO CAN ALMAK

Siz alıştırmaları eğlenerek çözerken her hata yaptığınızda can kaybedersiniz, sonra birkaç saat sonra canlar yenilenir ve size bildirimle bunu söyler. Ama beklemek istemeyenler kazandıkları elmaslarla can alabilir ya da can almak için alıştırma yapabilir. Bu alıştırmalar genelde daha önce hatalı cevaplanmış cevaplardan oluşur. Kenarda 3 can ile bir etaba girmek mantıklıdır. Böylece o etap bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Bilgi seviyeniz arttıkça hatasız şekilde etapları geçeceksiniz.

DUOLİNGO SERİ İLE MEYDAN OKUMAK

Duolingo ile 7 gün boyunca her gün çalışacağım bunu 14 güne veya daha fazlasına çıkaracağım dedikçe ödüller toplarsınız. Bugünlerden birisinde diyelim işiniz vardı giremediniz o günün telafisi mağazadan alınabilir.

Seri dondurma özelliği ile seri dondurulabilir.

İkiye Katla özelliği seçilip 7 günlük seriyi kesin bozmam her gün çalışırım diyerek iki kat ödül hedeflenebilir.

Kazanılan ödüller taç, puan Lingot gibi unsurlardan oluşur.

Duolingo sitesinden:  Lingot nedir?

Lingot Duolingo’nun sanal para birimidir. Duolingo’da öğrendikçe Lingot kazanır ve dilediğinde bunları mağazada harcayabilirsin! Kazanmanın yolları:

Seviye atlama 1 lingot kazan
Beceriyi bitirme Bir beceriyi bitirdiğinde 2 lingot kazan
10 günlük seriler Serideki her 10 günün için 1 lingot kazan (10 gün için 1, 20 gün için 2, vb)
Not: Seviyede ilerlemek ve beceriyi bitirmek için kısayol kullandığında lingot kazanamazsın.

DUOLINGO HİKAYELER

https://www.duolingo.com/stories

Bu bölümde çeşitli ortamlarda ve senaryolarda konuşmalar gerçekleşir ve siz dahil olursunuz. Bu bölüm o denli seviliyor ki hayatla temas etmesi ve gerçek hayatı yansıtması nedeniyle olabilir, forumda ek hikayelerin gelmesi talep ediliyor.

DUOLINGO LİGLER

Spor ligleri gibi elde ettiğiniz puana göre liglerde yükselirsiniz. İlk 10 kişi süre sonunda sonraki lige yükselir. Bunun için ilk 10 içinde kalmaya bakın. Ayrıca birinci olmanın da ödülü var. Bunun için kıyasıya mücadele edebilirsiniz ki oldukça keyifli ve heyecanlı.

DUOLİNGO PROFİL

https://www.duolingo.com/profile/suleymansonmez bu benim profil sayfam 🙂 Siz okuduğunuzda kim bilir kaç puanda olurum?

Kendi profilinize gelirseniz, takip ettiklerinizi, sizi takip edenleri o zamana dek kazandığınız büyük ödülleri, başarıları grebilirsiniz. Profil fotoğrafınızı buradan değiştirebilirsiniz.

DUOLINGO PLUS NEDİR?

https://www.duolingo.com/plus

Duolingo sistemi gibi 300 milyon kişiye hizmet veren bir sistemin sunucu, yazılımcı, tasarımcı, eğitimci ve büyük bir ekip masrafı olduğunu tahmin edersiniz. Bütün dünyada, uygulamalar sistemlerini sürdürebilmek için ya reklam görmeyi kabul etmenizi önerir, ya bir vakıf olur ve bağışlarla ayakta durur ya da reklam görmek istemeyen ücreli üyelik satın alsın der.

Duolingo Plus alınca reklam görmezsiniz, etapları geçince hata yaptığınızda can kaybedip beklemeniz gerekmez ve Internet bağlı değilken offline / çevrimdışı erişmeniz mümkün olur.

Ücretsiz Duolingo Plus Haftalık Nasıl Kazanılır?

Bunun için cep telefonunuzda uygulamayı açıp profilinize tıklayın. Puanlarınızdan sonra DuolingoPlus’ı ücretsiz edinin başlığını göreceksiniz.

O başlıkta arkadaşlarınızı davet edersiniz. Dilerseniz eposta ile ya da Whatsapp, Telegram ile. Arkadaşınız gönderdiğiniz linkinize tıklar ve üye olursa siz de Duolingo Haftalık Plus kazanırsınız. Daha çok arkadaşınız üye olduğunda haftalık Plus süreniz uzayacaktır. Mesela 3 arkadaş aylık, 10 arkadaş 6 aylık Plus üyeliğini ücretsiz kazandırır.

DUOLINGO ARKADAŞ DAVET ETME

Öncelikle yabancı dil öğrenmek için herkesin farklı bir öğrenme şekline yatkınlığı olduğu ortada ancak Duolingo'nun bir çok ödül alan yenilikçi öğretme yöntemine sahip olduğunu söylemeliyim. Ben yazıyı yazdığımda 300 milyondan fazla kullanıcısı vardı. Duolingo,Yabancı Dil,İngilizce,Almanca,Fransızca Duolingo ile İngilizce, Almanca, Rusça ve Diğer Dilleri Cep Telefonunuzdan Ücretsiz Öğrenin

Aslında çok kolay. Web sitesinde sağda arkadaşınızın adını ya da epostasını yazıp aratın ya da davet gönderin. Yukarıda yazdığım gibi Plus ücretsiz kazanmak için referasnlı davet yollayabilirsiniz.

Uygulamada ise Alt simgelerde kitabın hemen yanında bir kadın simgesi var. Ona basın.
Arkadaşlarınızı göreceksiniz ve arkadaş ekle düğmesi de orada.
Sisteme üye ise ARA ile bulun değilse Facebook varsa oradan yoksa Eposta ile davet edin.

DUOLINGA DİL SERTİKA TESTİ /
DUOLINGO ENGLISH TEST

https://englishtest.duolingo.com/home

Bu bir test ve ücretini ödeyerek online sınava giriyorsunuz. Bu yorumu yazdığımda bedeli 49 Amerikan dolarıydı. Kimlik verip en başta doğrulama yapılıyor ve sonra geçerli bir sertifika vermiş oluyor. Sorabileceğiniz çoğu sorunuzun cevabı şurada: https://testcenter.zendesk.com/hc/tr

Hemen bir deneme testini ücretsiz deneyebilirsiniz https://englishtest.duolingo.com/quick

Sizden bir yazılım indirmenizi ister, bu yazılım yüzünüzü takip eder bir başka yere bakıp kopya çekmediğinize emin olur. Bu durumda sınav geçersiz olacaktır.

Sınavın geçerli kabul edildiği kurumların listesi:
(Yale, Columbia, NYU, UCLA, Duke, Johns Hopkins gibi sayısı giderek artan 3000’den fazla kurum),
https://englishtest.duolingo.com/institutions

Buradan alınan sertfika elle Linkedin profilinize eklenebilir. Yakında tam otomatik olarak ekleneceği söyleniyor.

DUOLINGO HESAP KAPATMA NASIL YAPILIR?

Diyelim sıkıldınız ya da bir sebepten hesabınızı kapatmak istiyorsunuz. Duolingo hesabınızı nasıl kapatırsınız?

Duolingo sitesinde hesap kapatmak şöyle anlatılmış:

Hesabınızı ve kişisel bilgilerinizi silmek istiyorsanız, Duolingo Drive-Thru bağlantısına gidin https://drive-thru.duolingo.com/ ve “Kişisel Verileri Sil” (Erase Personal Data) seçeneğine tıklayın. (Sayfanın en altındaki büyük kırmızı düğme.)

Ardından bu silme talebini onaylamak için, hesabınızda bulduğumuz adresinize bir e-posta göndeririz. Hesabınızı sildirmek istediğinizi onaylamak için, e-posta mesajındaki bağlantıya tıklamanız gerekir. Onay bağlantısına tıkladığınız zaman, hesabınız devre dışı bırakılır ve artık oturum açamazsınız. Fikrinizi değiştirme ihtimaline karşı 7 günlük bir bekleme süresi uygulanır. Onay e-postası, silme işlemini iptal etmek için kullanabileceğiniz bir bağlantı içerir. Hesabınız yalnızca verilen bağlantıyla yeniden etkinleştirilebilir; aksi takdirde oturum açamazsın. Bu işlem tamamlandıktan sonra geri alınamaz. Silme işlemi tamamlanınca, işlemin tamamlandığına dair bizden bir e-posta daha alırsınız. Bu işlem, Tinycards ve Okullar için Duolingo dâhil tüm Duolingo hesaplarınızı etkiler.

Eğer Duolingo Plus’ın, mobil uygulamalar (Android veya iOS) üzerinden abonesiyseniz, hesabınızın silinmesinin ödemeleri askıya almayacağını unutmayın. Çünkü bu işlemler, Apple veya Google tarafından yönetilir. Apple veya Google’da, Plus ödeme ayarlarınızı değiştirmeye ihtiyaç duyuyorsanız lütfen, bu makaleye bir göz atın.

Hesabını devre dışı bırakmayı tercih ederseniz (kullanıcı adınızı koruyan ve silme işlemine göre kısmen geri alınabilir bir yöntem) lütfen, “Duolingo hesabımı nasıl devre dışı bırakabilirim?” başlıklı makaleye göz atın.

DUOLINGO OKULLAR İÇİN KULLANILIR MI?

https://schools.duolingo.com/

Evet, kullanılıyor. Duolingo’da öğretmenin takibi de mümkün. Yukarıdaki linke tıklayın, öğretmenseniz öğretmen seçeneği ile devam edin.
Sisteme girişte Google Gmail hesabınız varsa daha kolay girebilirsiniz.
Hangi dili öğrettiğinizi, öğrencilerinizin ana dilini verin. Sınıfınıza bir isim verin. Sistemin size verdiği linki alıp öğrencilerinize yollayın. Öğrencilerin epostası yoksa o adımda hesap da açtırılabilir. Tek tek isimlerini giriyorsunuz. Sonra indirmeniz için bir PDF oluşturuyor. Orada sınıftaki her öğrencinin adı ve parolası var. Öğrencilere ayrı ayrı teslim edersiniz ve başlarlar.
Öğrenci de yukarıdaki griişten girdiğinde öğrenci olduğunu seçer ve sınıfınızdaki derse katılır.
Öğretmen olarak sınıf yönetim ekranınız olur öğrencilerinize çeşitli sınavlar vb hazırlayabilirsiniz.

Çok basit ve hızlı değil mi?

DUOLINGO SORULAR VE FİKİR PAYLAŞIMI İÇİN FORUM

https://forum.duolingo.com/

sayfasında Türkçe sorulmuş pek çok soru ve cevap var.

 

Duolingo kurucular

DUOLİNGO KİMLER TARAFINDAN KURULDU?

Öncelikle yabancı dil öğrenmek için herkesin farklı bir öğrenme şekline yatkınlığı olduğu ortada ancak Duolingo'nun bir çok ödül alan yenilikçi öğretme yöntemine sahip olduğunu söylemeliyim. Ben yazıyı yazdığımda 300 milyondan fazla kullanıcısı vardı. Duolingo,Yabancı Dil,İngilizce,Almanca,Fransızca Duolingo ile İngilizce, Almanca, Rusça ve Diğer Dilleri Cep Telefonunuzdan Ücretsiz Öğrenin

Luis von Ahn, CEO

Carnegie Mellon Üniversitesi hocalarından Luis von Ahn, CAPTCHAs’ın mucidi ve bir MacArthur Üyesidir. Google’a iki şirket sattı ve TED’de yoğun ilgi gören konuşmalar yaptı.

Severin Hacker, CTO

Severin Hacker, 2006 yılında ETH Zürih Bilgisayar Bilimi bölümünden mezun oldu ve 2014 yılında da Carnegie Mellon Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

DUOLINGO’NUN ALDIĞI ÖDÜLLER

Duolingo ödüller

 

Ek olarak herkese kolaylıklar diliyorum. Kendinizi geliştirme çabanızı yürekten tebrik ediyorum dostlar.

Duolingo web sitesi: www.duolingo.com

Başka hangi yazılımlara bakayım derseniz, Busuu, Quizlet, Voscreen özellikle öneririm.

Süleyman Sönmez
Yazının linki:
https://www.gunesintamicinde.com/duolingo-ile-ingilizce-almanca-rusca-ve-diger-dilelri-cep-telefonunuzdan-ucretsiz-ogrenin/

Not: Lütfen bu yazıdan bahsedecekseniz bir iki paragraf alın. Facebook forum ya da kendi sitenize tümünü kopyalayıp paylaşmayın. Bu verilen emeğe saygıdır ve yasal olarak sizi suçlu düşürmeyecektir.
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız