“The Total Eclipse”. Bu müthiş tablo yorumumu sizlerle paylaşmak istedim.

Odadaki adam görme engelli bir sokak müzisyeni, Müzik çaldığı zaman diğer insanların onu anlaması ve belki de bağışta bulunması için “Totally Blind” “Tümüyle kör” yazıyor ve kadının elindeki gazetede tam bir güneş tutulması var İngilizce biliyorsanız “The Total Eclipse” kelimeleri üzerinden o karanlık tutulmayı özdeşleştiren müthiş bir gönderme yaptığını görebilirsiniz.

THE TOTAL ECLIPSE CHARLES SPENCELAYH (British 1865-1958) Tablo Yapım Tarihi: 1927

“Charles Spencelayh’in Tam Tutulması: Doğanın Mucizesinin ve İnsan Duygusunun Çarpıcı Bir Tasviri”

“Tam Tutulma”, İngiliz ressam Charles Spencelayh tarafından yapılmış bir tablodur. 1927’de tamamlandı.

Spencelayh’in sahnedeki insanların çeşitli ifadelerini dikkatle yakaladığı tablo oldukça ayrıntılı. Resmin dikkat çekici yönlerinden biri ışık ve gölge kullanımıdır. Spencelayh, konularını aydınlatmak için tutulmanın doğal ışığını kullanıyor, yere derin gölgeler düşürüyor ve bir dram ve gizem duygusu yaratıyor.

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Genel olarak, “Tam Tutulma”, nadir bir astronomik olayın merakını ve hayranlığını yakalayan, çarpıcı ve güzel bir şekilde işlenmiş bir sanat eseridir.

Charles Spencelayh, genellikle günlük nesneleri ve sahneleri olağanüstü bir hassasiyetle ve ayrıntılara dikkat ederek tasvir eden son derece gerçekçi tablolarıyla tanınırdı. “Tam Tutulma”, onun olağan konusundan ayrılıyor, ancak yine de insan duygularının nüanslarını ve ışık ve gölgenin etkilerini yakalama becerisini sergiliyor.

Resim aynı zamanda tarihi önemi ile de dikkat çekiyor. Güneş tutulmaları insanlık tarihi boyunca gözlemlenmiş ve kaydedilmiştir ve sıklıkla kıyamet alametleri veya ilahi müdahale işaretleri olarak yorumlanmıştır. Spencelayh’ın resmi, bu merak ve saygı duygusunun yanı sıra, insanlar ender bir olaya tanık olmak için bir araya geldiklerinde sıklıkla ortaya çıkan topluluk duygusunu yakalar.

Bugün, elbette, güneş tutulmalarının ardındaki bilim hakkında çok daha iyi bir anlayışa sahibiz ve artık alametler veya mucizeler olarak görülmüyorlar. Bununla birlikte, birçok insan için hala özel bir hayranlık uyandırıyorlar ve Spencelayh’ın resmi, doğal dünyanın kalıcı gizemine ve güzelliğine güzel ve kalıcı bir saygı duruşu olarak hizmet ediyor.

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramYORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız