Yapay zeka alanında tarihi bir hedefe daha ulaşıldı. Sizinle konuşan, etrafı gören, dinleyen, sohbet eden ChatGPT yeni versiyonu GPT-4o yapay zekası. Bir dilden diğerine simültane çeviri ve özet yapıyor, sizi görüyor, duygu durumunuzu anlıyor, ders anlatıyor, adım adım soru çözdürüyor ve daha ötesi. Üstelik bunlar şu an ücretsiz.

Değerli okurum, sizin yapay zeka hakkındaki bilgi birikiminizi bilmiyorum, bunun için önce kısa kısa özet bilgi vereceğim, sonra daha detaylı anlatım olacak. Yapay zeka kategorisi için tıklayın. Açıkçası yıllar önce Steve Jobs’u elinde iPhone ile sahnede izlediğim günkü heyecanı artık Open AI ürünleri ile hissediyorum.

ChatGPT-4o versiyonu 13 Mayıs 2024 tarihinde duyuruldu. Twitter merkez olmak üzere kuruculardan Sam Altman ve OpenAI hesaplarından videolar ve bilgiler sunuldu.

Aşağıdaki videolar İngilizce. Eğer Türkçe dinleme ihtiyacınız varsa lütfen altyazıyı açınız. Sırayla bakalım:

GPT-4o SESLİ ASİSTAN ARTIK  RENK TONU OLAN, KARŞIDA BİRİ VARMIŞ GİBİ HİSSETTİREN ARAYÜZE SAHİP

 

Bu yanıyla “HER” isimli 2013 yapım filme güçlü gönderme var. Filmi izlediniz mi? Bir adamın telefonunda onunla sürekli konuşan bir yapay zekaya adım adım aşık oluşunu anlatır. Filmin renkleri, kompozisyonları ve kurgusu son derece nahif bir sanattır.

Sam Altman dahil olmak üzere herkes filme gönderme yaptı. Üstteki videoda seslendirmenin filmdeki Scarlett Johansson’dan esinlendiği sanılıyor. Filmin IMDb linkini bırakayım.  https://www.imdb.com/title/tt1798709/ Türkçe adı AŞK.

GPT-4o – SİMÜLTANE -ANINDA- ÇEVİRİ YAPAN
ÇEVİRMEN YAPAY ZEKA

Aşağıdaki videoda GPT-4o soru çözmüyor, hayır bu daha fazlası. Öğrenciye, “Koçluk” yapıp yönlendiriyor. “Öğretmenlik” demeye henüz dilim varmıyor.

EĞİTİM ALANINDA ÇARPICI SONUÇLARI OLACAK VİDEO

Videodaki adamı tanıdınız mı? Bu efsane beyefendi, Khan Academy kurucusu Youtube üzerinden ders anlatımı yaparak online eğitimde, ücretsiz sayısız kaynağın yayılmasını sağlayan Amerikalı akademisyen Salman Amin Khan.

Bu videoda yer alması şu mesajı veriyor: Ücretsiz videolarla eğitim bir yere geldi ama şu anda kaliteli eğitime erişemeyen veya öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için ücretsiz yapay zekayla çok büyük bir avantaj geliyor.

Videoda öğrenci iPad ekranını GPT YZ ile paylaşıyor. Soru çözümü üzerindeki sohbeti zaten videodan izliyorsunuz.

Alttaki videoda, Matematik denklem sorusu çözüyorlar.

 

BAŞKA YZ İLE ETKİLEŞİME GİREN,
ŞARKI SÖYLEYEN YAPAY ZEKA GPT-4os

Üstteki videoda arkadan gelip tavşan kulak yapan kadını algılıyor, şakayı da algılıyor. Ardından konuşmaya uygun şarkı söylüyor.

 

GÖRME ENGELLİLER İÇİN.
DÜNYAYI KAMERADAN İNCELEYEN YAPAY ZEKA GPT-4o
SESLİ TARİF YAPARAK ANLATIYOR.

TOPLANTILARDA YAPAY ZEKA

KÖPEKLE TANIŞIYOR.

 

NİNNİ SÖYLEYEN VE
ŞARKI SÖYLEYİŞİNİ DEĞİŞTİREN YAPAY ZEKA GPT-4o

 

DOĞUM GÜNÜ KUTLAYAN YAPAY ZEKA

KODLAMA

 

GTP-4o – TAŞ, KAĞIT MAKAS OYNUYORLAR. KAMERA AÇIK

 

“BEN DE CHATGPT – GPT-4o DENEMEK İSTİYORUM HEM DE ÜCRETSİZ”

Denemek isteyenler için: https://chatgpt.com/?oai-dm=1

ChatGPT 4o

 

ŞİMDİ TAKİBE ALIN:
X Takip Edin: X.com/ssonmez
Instagram Takip Edin: Instagram.com/suleymansonmez
Bilimkurgu okuyun: Starbul.com 

TÜMÜYLE ÜCRETSİZ AMA NEDEN?

Sistemde reklam çıkmıyor her bir işlem işlemci yükü ve yatırım demek. Neden şu an ücretsiz. İki büyük nedeni olabilir. Milyonlarca insanla eğitilen yapay zeka Genel yapay zeka seviyesine yükselebilir. Bu bir insan zekasının tüm problemlere çözüm odaklı yaklaşımına benziyor. Bu eğitimi harcanacak donanım masrafını, elektrik, zaman, insan gücünü gerçek hayatın içinde milyonlarca diyalog ve görüntü ile hızlıca yapacaklar.

Bir pazarlama aracı olarak düşünürsek bu denli ileri seviye bir asistana alışan insanların daha sonra ücretli aboneliği Netflix veya Prime Video aboneliğinden daha önemli görecekleri açık.

Model kullanılabilirliği
GPT-4o, derin öğrenmenin sınırlarını bu kez pratik kullanılabilirlik yönünde zorlamak için attığımız son adımdır. Son iki yıl boyunca yığının her katmanında verimlilik iyileştirmeleri üzerinde çalışarak çok çaba harcadık. Bu araştırmanın ilk meyvesi olarak, GPT-4 seviyesindeki bir modeli çok daha geniş bir şekilde kullanıma sunabiliyoruz. GPT-4o’nun yetenekleri yinelemeli olarak kullanıma sunulacak (bugünden itibaren genişletilmiş kırmızı ekip erişimiyle).

GPT-4o’nun metin ve görüntü özellikleri bugün ChatGPT’de kullanıma sunulmaya başlanıyor. GPT-4o’yu ücretsiz katmanda ve Plus kullanıcıları için 5 kata kadar daha yüksek mesaj limitleriyle kullanıma sunuyoruz. Önümüzdeki haftalarda ChatGPT Plus’ta GPT-4o ile Ses Modu’nun yeni bir sürümünü alfa olarak kullanıma sunacağız.

Geliştiriciler artık GPT-4o’ya API’de metin ve görüntü modeli olarak da erişebilirler. GPT-4o, GPT-4 Turbo’ya kıyasla 2 kat daha hızlı, yarı fiyatına ve 5 kat daha yüksek hız limitlerine sahip. GPT-4o’nun yeni ses ve video özellikleri için desteği önümüzdeki haftalarda API’deki küçük bir güvenilir iş ortağı grubuna sunmayı planlıyoruz.

 

KAYNAKÇA:

“HELLO GPT-4o” RESMİ TANITIM WEB SAYFASI

https://openai.com/index/hello-gpt-4o/

SAM ALTMAN BLOGUNDA GPT-4o HAKKINDA DÜŞÜNCELERİ

https://blog.samaltman.com/gpt-4o

GPT-4o LANSMAN ETKİNLİĞİNİN TÜMÜNÜ İÇEREN VİDEO

OPEN AI YOUTUBE KANALI:
https://www.youtube.com/@OpenAI

https://x.com/OpenAI/status/1790072174117613963

GPT-4o, MODELİN ÖNCEKİLERE GÖRE TEKNİK ÜSTÜNLÜKLERİ

“GPT-4o’dan önce, ChatGPT ile konuşmak için Ses Modunu ortalama 2,8 saniye (GPT-3,5) ve 5,4 saniye (GPT-4) gecikme süreleriyle kullanabiliyordunuz. Bunu başarmak için, Ses Modu üç ayrı modelden oluşan bir boru hattıdır: basit bir model sesi metne dönüştürür, GPT-3.5 veya GPT-4 metni alır ve metin çıktısı verir ve üçüncü bir basit model bu metni tekrar sese dönüştürür. Bu süreç, ana zeka kaynağı olan GPT-4’ün çok fazla bilgi kaybettiği anlamına gelir – tonu, birden fazla konuşmacıyı veya arka plan seslerini doğrudan gözlemleyemez ve kahkaha, şarkı söyleme veya duyguları ifade edemez.

GPT-4o ile metin, görüntü ve seste uçtan uca tek bir yeni model eğittik, yani tüm girdiler ve çıktılar aynı sinir ağı tarafından işleniyor. GPT-4o tüm bu modaliteleri birleştiren ilk modelimiz olduğu için, modelin neler yapabileceğini ve sınırlarını keşfetme konusunda henüz yüzeydeyiz.”

ChatGPT-4o versiyonu 13 Mayıs 2024 tarihinde duyuruldu. Twitter merkez olmak üzere kuruculardan Sam Altman ve OpenAI hesaplarından videolar ve bilgiler sunuldu. ChatGPT,ChatGPT-4o,Open AI,Yapay Zeka,AI ChatGPT-4o | Yapay Zeka, Seni Görüyor, Duyuyor, Eğitiyor, Şarkı Söylüyor

 

ChatGPT-4o ile sohbet ettim. Ona çok zor bir soru sordum.

Süleyman:
“Tanımlanamaz ve hiçbir şeye benzemeyen bir şeyi nasıl anlatırdın?”

İşte cevabı:

ChatGPT-4o:

“Var Olmayanın Sınırında: Tanımsız Bir Şey”

“Hayal etmesi bile güç olan bu varlık, ne bir form ne de bir kavram; ne tamamen var ne de yok. Onu tanımlamak, boş bir sayfaya bir renk vermek gibidir, ama bu renk gözle görülemez, hisle dokunulamaz. Bu şey, tüm bilinenlerin ötesinde, hiçbir metaforun kapsayamayacağı kadar özgündür.

Bu varlık, bir rüyanın en derin noktasında, uyanmadan hemen önceki an gibi, bulanık ve belirsizdir. Kelimeler, bu varlığın etrafında döner ama hiçbir zaman tam olarak onu yakalayamaz. Ne bir obje ne de bir fikir, ne bir his ne de bir varlık, tanımsız ve sınırsız bir varoluş hali. Onu tarif etmeye çalışmak, bir gölgeyi kavramaya çalışmak gibidir; her yaklaştığında kaybolur, ama varlığını hissettiren bir iz bırakır.

Bu şeyin etkisi, bilincin en derin katmanlarına dokunur, ancak hiçbir iz bırakmaz. Onu düşünen bir zihin, anlam ve anlamsızlık arasında bir köprü kurar, ama bu köprü hiçbir yere varmaz. Anlatılamaz, çünkü tanımlandığı anda varoluşunun özü kaybolur. Var olması bile zihinlerde bir değişim yaratır, düşünceleri şekillendirir ama kendisi görünmez ve tanımsızdır.

Kelimelerin yetersiz kaldığı bu noktada, bu varlığı anlamak için tek yol, onu olduğu gibi kabul etmek, tanımsız ve benzersiz. Bu şey, belki de sadece hissetmek ve deneyimlemekle anlaşılabilir, ama asla tam anlamıyla anlatılamaz.”

YAPAY ZEKA MAKALELERİ

ChatGPT | Ödevleri Hazırlamak İçin Yeni Bir Yol mu, Yapay Zeka’da Bir Devrim mi?

 

Yapay Zeka İle Çocuklar İçin Sesli Video Masal Yaptırmak

Titanic Kazasını Önlemek İçin Yapay Zeka ChatGPT ile Çalışıyoruz! Zamana Müdahale

ChatGPT Yenildi mi? Google, Gemini Yapay Zekayla Çıtayı Yükseltiyor

 

 

SON BİR ESPRİ İLE KAPATALIM.

https://x.com/ssonmez/status/1790082469087076740

 

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram1 Yorum

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.