Google Domains, alternatifleri içinde sadeliği, ucuzluğu, Google güvencesi, verdiği ek özellikler nedeniyle geçen yıllarda çok sayıda websitesi sahibinin tercihi oldu.
Şimdi sıkı durun, Google yine yapacağını yapıp kapattığı ya da sattığı listeye Domains’i ekledi.

GoDaddy’den Google Domains’e geçiş gibi işlemleri detaylı şekilde yazmıştım.

Squarespace isimli firma Google Domains’i aldı. Panik yapmayın, 1 sene haklarımız korunuyor. Ancak gelecek sene web alan adını bu fiyatlarla alamayabiliriz. Çünkü Google Domains ile $12 olan yenileme ücreti, yeni firmada $20.

Türkiye fiyatı ise .com domainler için yıllık 195TL. Şu an maksimum 7 senelik alınabiliyor. Yazıyı yazdığımda bu fiyat oldukça uygundu.

Uzun süreli almak mantıklı mı? Satın alan firma aynı hakları devam ettireceğine göre bu anlamda iş ucuza gelebilir. Çünkü seneye ABD dolar kurunun kaç olacağını bilemiyoruz. Bugünkü ile aynı olsa da artık 20 dolar ile hesap yapınca en az iki üç katına çıkıyor.

GoDaddy'den Google Domains'e geçiş gibi işlemleri detaylı şekilde yazmıştım. Google Domains,Squarespace Google Domains Satıldı!

Aklıma takılan düzgün bir geçiş olacak mı? Ek ücretler ilerleyen yıllarda çıkar mı? Servisler Squarespace ile düzgün yürür mü? Bu durumda çok yıllık almak mantıklı mı?

“Alternatifler ne?” derseniz, Cloudflare ile domain alma ücreti ya da eldeki Google’da bulunan domainleri transfer ücreti $9.15

 

SONRADAN EK: KASIM 2023 WORDPRESS.com

Arkadaşlar kendi adıma uygun geçiş şartları olduğu için wordpress.com adresine domainleri taşıdım. Evet domain satış hizmeti de veriyor. Çünkü belli bir süreliğine ücretsiz bir yıl ekliyor. Yani Google Domains geçişi için geçerli bu teklifte sitenizin 2 yıllık domain hakkı varsa geçiş sonrası 3 yıl oluyor.

 

GoDaddy'den Google Domains'e geçiş gibi işlemleri detaylı şekilde yazmıştım. Google Domains,Squarespace Google Domains Satıldı!

Cloudflare sitesine domain transferi nasıl yapılır şurada anlatılmış.
https://developers.cloudflare.com/registrar/get-started/transfer-domain-to-cloudflare/

KONU HAKKINDA GOOGLE RESMİ DUYURU SAYFASI

https://support.google.com/domains/answer/13689670#zippy=%2Cfor-customers-who-purchased-a-domain-directly-from-google-domains

SQUARESPACE RESMİ DUYURUSU

https://domains.squarespace.com/

GoDaddy'den Google Domains'e geçiş gibi işlemleri detaylı şekilde yazmıştım. Google Domains,Squarespace Google Domains Satıldı!

Duyuru sayfasındaki bilgilere göre WHOIS privacy sürecek gibi görünüyor, ek olarak SSL ücretsiz geliyor.
Online mağaza kurmak, kodsuz websitesi tasarlamak gibi avantajlardan da bahsediliyor.

BİZİM ŞU ANDA ACİLEN YAPMAMIZ GEREKEN BİR ŞEY VAR MI?

Google duyuru sayfasına göre geçiş sessizce ve sorunsuz olacak. Kendimizi ek bir şey yapmaya gerek kalmadan yeni sistemde bulacağız.
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız