Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Doçent Dr. olduğundan beri ilk kez beni laboratuvarına çağırmıştı Alev. Çalışmasının karıncalar üzerine olduğunu biliyordum. Ancak bilişim dünyasında devrim yapacak bir buluş olduğu konusunda ısrar edince kalkıp kendi gözlerimle görmek için büyük bir istek duydum.

Doçent Dr. olduğundan beri ilk kez beni laboratuvarına çağırmıştı Alev. Çalışmasının karıncalar üzerine olduğunu biliyordum. Ancak bilişim dünyasında devrim yapacak bir buluş olduğu konusunda ısrar edince kalkıp kendi gözlerimle görmek için büyük bir istek duydum. Birleşik Karınca İşlemcisi
Fotoğraf: jurvetson | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

“Ne içersin?” dediğinde laboratuvarının girişindeki bekleme odasında oturmuş, düşüncelere dalmış bir halde onu süzüyordum.

Çok yorgun görünüyordu. Gecelerce uyumamış gibi duran göz altlarının çöküşünü gizlemek için süratli bir makyaj yapmıştı. Sanırım ben geleceğim için. Onu azarlayacağımı “sağlık, önce sağlık” diyeceğimi biliyordu.

Yine de yıllar önce olduğu gibi çarpıcı duru bir görünüme sahipti.

Sesi çok heyecanlıydı. Kahvemi uzatan elinin titreyişinde gerginliğini izleyebiliyordum neredeyse. “Haydi!” dedi “Hemen görmelisin.” Kahvemden bir yudum alıp masaya bıraktım.

Cep telefonumu çantamdan çıkarıp fotoğraf çekim moduna aldım. İlginç bir haber olacaktı. “Lütfen flaş kullanma fotoğraf çekerken” dedi. “Bu önemli.”

“Tamam” dedim.

Alev, doğuştan sarışın olmasına karşın bakımının zorluklarına rağmen ısrarla kızıl saçlarla gezen güzel bir kızdı. Lisedeyken de böyleydi. Tuhaf, sıra dışı, çoğu zaman yalnız.

Biyolojiyi de, farklı canlılarla temasa geçmeyi sevdiği için seçtiğini hep söylerdi. Geçen zaman içinde evlenmemişti. Bir iki arkadaşı olmuştu ama o kadar.

Çok geniş bir salona girdik. “Bu ilki” dedi. Büyük, altı metre genişliğinde, sekiz metre uzunluğunda ve yaklaşık bir metre yüksekliğinde bir pleksiglas kutu içinde milyonlarca karınca süratle bir o yana, bir bu yana gidiyordu.

Bir anda ürperdim. Aradaki pleksiglasa rağmen bu karınca ordusu gözüme korkunç görünüyordu. Çok fazlaydılar. Anlamış gibi “Korkma” dedi “Oradan çıkamazlar, sadece dikkatlice bak”

Fakat, karıncaların bir ağ gibi gidiş gelişi, bir şeyleri bir yerden bir yere taşımalarındaki ahenk dondurmuştu beni.

Sonra birden Boğaz Köprüsü’nü gördüm. Ardından Çamlıca’yı ve Taksim’i hatta Kız Kulesi’ni. Bu karıncalar… “Aman Allah’ım!” deyiverdim. Bir İstanbul maketi üstünde yürüyorlardı.

Alev, kahkahalarla gülüyordu. “Trafik sorununu çözdük. Duydun mu, İstanbul trafik sorununu çözdük diyorum! Görüyor musun? Şuraya ve şuraya bak.”

Göztepe Kavşağı’ndan yola çıkan karıncalar alternatif bir yol bulmuşlardı. İstanbul’un ana caddelerinde yüz binlerce karınca yürüyordu. Sayıları trafikteki araçlar kadar var mıydı bilmiyorum ama çoktular ve trafik hiçbir şekilde sıkışmıyordu. Şu anda olmayan ek geçişler bulmuşlardı ve farklı bir trafik ritmi kullanıyorlardı.

“Bunu belediye başkanı gördü mü? veya trafik birimleri?” diye sordum.

Alev muzipçe gülümsedi. “Hayır, ama artık hangi trafik ışıklarının kaldırılması gerektiğini, nerelere kavşak yapılması gerektiğini, nerelerin tek yönlü trafiğe açılması gerektiğini ve nerelerde yeraltından yolu aktarmamız gerektiğini biliyoruz.”

“Yeraltından mı?” dedim. “Hı hı” diyerek başını salladı. “Bir kaç noktada yeraltından geçiş sağlanırsa, trafik müthiş rahatlıyor. Üstelik katlanılmaz maliyetler de değil.”

Elimden tutup odanın kapısına çekiştirdi. “Ancak seni çağırdığım asıl proje bu değil. Bu bizim karıncaların organizasyon ve iletişim sistemlerini çözdüğümüz çalışmaydı. Aralarında nasıl iletişim kurduklarını bu projeyle çözdük. Artık onlarla konuşabiliyoruz.”

Sanırım ayağımı sürümüş olmalıyım “Dur dur dur!” diye çığlığı bastım. “Sen karıncalarla mı konuşuyorsun?” Derinleşmiş gözlerini, sakinleştirmek ister gibi üzerimde gezdirdi. “Ben değil, özel bir bilgisayar belli bir feromen koku sentezleyiciyle ve ses frekansı üzerinden.”

HİKAYENİN DEVAMI AŞAĞIDAN SATIN ALINARAK E KİTAP OLARAK OKUNABİLİR

FF75AgAAQBAJ

GOOGLE PLAY KİTAPLAR / Google Play Books
(Android telefon, tablet , Windows / Mac notebook ve bilgisayarlarda okunabilir)
https://play.google.com/store/books/details/SÜLEYMAN_SÖNMEZ_BİRAZ_TUHAF_BİR_KİTAP?id=FF75AgAAQBAJ

APPLE iTunes / iBooks / Kitap
(iPad , iPhone ve Mac bilgisayarlarda notebooklarda kitap okuyanlar için)
https://itunes.apple.com/us/book/biraz-tuhaf-bir-kitap/id840432897?mt=11

HEYECAN SİZİ BEKLİYOR!

* Karıncaların beyninden oluşan bir bilgisayar ağı mı? 

* Erzincan’da bulunan antik bina hangi sırları saklıyor? Tüyler ürperten bir afetin izleri…

* Van Gölü kuruduğunda biyoyakıt için başlayan çalışmalar nasıl bir felakete yol açtı?

* Sonsuza dek değiştiler Sevgi Silahı.

* Bu ağaç muhteşem görünüyor nefesim kesildi… Evet senin genlerinden ürettik onu…

* Dünyada son nükleer bomba da bitene dek yarı ömürlerini…

* Kendine saklaman mümkün değil düşüncelerini

* İnsana en çok benzeyen robot yabancı gezegenin ölümcül görüntülerini nasıl çözecek?

ÖYKÜLERİN İSİMLERİ

1) Birleşik Karınca İşlemcisi
2) Ve Bacterıopro, Van Gölü’nü Biyoyakıta Çevirdi!
3) Düşüncelerin İşitildiği Gün…
4) Bulutkulak
5) Arş’ın Kitabı
6) Sevgi Silahı
7) Ağaç | ಮರ
8) Son Bilgisayar
9) Yarılanma Ömrü
10) Sayha

ISBN NO: 978-605-87015-0-2

Doçent Dr. olduğundan beri ilk kez beni laboratuvarına çağırmıştı Alev. Çalışmasının karıncalar üzerine olduğunu biliyordum. Ancak bilişim dünyasında devrim yapacak bir buluş olduğu konusunda ısrar edince kalkıp kendi gözlerimle görmek için büyük bir istek duydum. Birleşik Karınca İşlemcisi
Fotoğraf: kasi metcalfe | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Yazar: Süleyman Sönmez
Bu yazıda anlatılan olayların gerçek kişi, kuruluş ve olaylarla ilgisi yoktur. Bilimkurgu yazını olarak yazılan bu eserin tüm hakları yazara aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve sanatsal çalışmalarda kullanılamaz.

Sonradan Not: İnanılmaz ama gerçek. Hakkı Ceylan bana da müthiş bir süpriz yaparak bu hikayenin devamını yazmış.
http://www.hakkiceylan.com/birlesik-karinca-islemcisi/

Çok keyifle okudum ve aynı çizgiyi koruduğu için hikayenin bütünlüğü de sürüyor. Gerçekten bu blogkürede bir ilk. Daha önce bazı yazarlar birlikte roman yazdı. Mesela Peter Straub, Stephen King gibi.

Bazı çizerler bir hikayenin her sayfasını alıp çizerek ustalar geçidi yaptı Marvel Comics’de.

Fakat bunun sıradışılığı ortada. Teşekkür ederim Hakkı Hocam. Seni tanımak ve okumak ayrı bir keyif.

Sonradan Not 2: Hikayenin 3. Bölümünü Teakolik sitesinden Hamza ŞAMLIOĞLU yazdı. 🙂
http://www.teakolik.com/birlesik-karinca-islemcisi-3/

Sonradan Not 3: Hikayenin 4. Bölümünü Gazanya Blogdan Mehmet yazdı. 🙂
http://blog.gazanya.com/birlesik-karinca-islemcisi-4

Sonradan Not 4: Hikayenin 5. Bölümü Yenifikir.net – Furkan Turan’dan geldi. http://www.fikirbulutu.com/birlesik-karinca-islemcisi-5

KARINCALAR HAKKINDA BİLİMSEL ARAŞTIRMA (VİDEO)


Yukarıdaki videoda karıncaların kurdukları devasa yuvaların inanılmaz yapısı görünüyor. (Yalnız araştırmacıların sıvı alçı dökerek milyonlarca karıncayı öldürmesini kınıyorum. Eminim daha teknik bir yöntemle sismik inceleme ile bu yapının bilgisi elde edilebilirdi) Aynı zamanda yuvalarına kurdukları inanılmaz soğutma / havalandırma sistemi araştırılıyor.

KARINCALAR AKILLI MALZEMELER İÇİN MODEL OLUYOR

http://phys.org/news/2015-10-ants-solid-like-liquid-like.html