“Tanrı’ya şükür tek bir cinayetle yetineceğim ! Birlikte evreni ele geçirebiliriz !”

24. Yüzyıl, zihinsel yetenekleri gelişmiş insanlarla (ESP) normal insanların birlikte yaşadığı bir dünya. Suçlar kadar gündelik hayatta her an izlenebilir. Yıkıma Giden Adam

Güncellendi. 26 Ocak 2022. İlk yayım tarihi: 27 Nis 2016

Alfred Bester (1913 – 1987) tarafından yazılmış kitap mükemmel örgülü bir bilim kurgu, dedektiflik öyküsü.

Romanın üzerinde durduğu çok sağlam bir örgü var. Yazar detaylarına kadar toplumun geleceğini ve arkaplanını kurmuş. Böylece katil ve dedektif birbirleriyle oynarken, aslında parapsikolojik güçlerin doğal dünyada kullanılmasına da şahit oluyoruz. Örneğin avukatların tümü telepat aklınızdan geçeni okuyabiliyor, keza savcı da öyle ve psikologlarda, karşısındakinin zihnini okuyor ama bu bir delil sayılmadığından sadece ispata giden yolda kendisine kılavuz olarak kullanıyor.

yikima giden adam kapak
İthaki Yayınevi’nden 2016 yılında yeniden yayınlandı. Sevgili sanatçılar lütfen bu yazıdaki çeşitli ülkelerde yayınlanan aynı romanın farklı kitap kapaklarına bir bakın ve ülkemizdeki kapakları artık daha enerjik ve çekici tasarlayın.

Kitap tek solukta okunacak kadar heyecanlı, tutarlı ve akılcı. Bir çok yerinde “vay canına!” dedirtiyor. Özellikle Psikotik Bölüm Başkanı “Şerefsiz Abe” ve “Egemen” isimli gezegenlerarası dev şirketin yöneticisi “Ben Reich” çok canlı karakterler.

24. Yüzyılda, telepatlar—”Esper’ler” adı verilen (Extrasensory perception‘ın kısaltması – Türkçesi ekstrahassas öngörü), toplumun her sınıftan insanını gözlemekte ve sınıflarına göre seviyelendirilmektedirler. Birinci sınıf Esperler bilinçaltı yerleştirmeleri, polis olaylarında sezgi ve hükümet katında üstün ajanlar olarak çalışabilmektedirler. Esper Loncası onları yönlendirmektedir. Wikipedia

tumblr_m6x3o8CGG91r771t9

 

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Bilmem hiç aklınıza gelir miydi? Bir gün gelir de beyinlerini bizden daha fazla kullanabilen insanlar, kendilerini denetlemek ve bizler tarafından yok edilmemek için bir Lonca kursun? Bu disiplinli dünyada katil kendini gizlemek için onlardan birini ayartsın. Ve elbette cinayetin detayları, adım adım işlenen, acımasız fakat kurnazlığın doruğundaki plan. Tırmanan gerilim.

 

Hükümdarlık adındaki şirketinin, rakip şirket D'Courtney'le girdiği mücadeleyi büyük ölçüde kaybetmesinin ardından başka bir çaresi kalmadığını düşünen Reich, bir yandan da kâbuslarında asıl korkusu Yüzü Olmayan Adam'la uğraşıyordu. Tüm bunlara rağmen Ben Reich pes etmemeye kararlıydı. Aklında yıkımla, Yıkım'a hazırlandığının farkında değildi. Yıkıma Giden Adam, galaksinin içimizdeki megalomana verdiği çarpıcı bir yanıt. Yıkıma Giden Adam,The Demolished Man,Alfred Bester,24. Yüzyılda Cinayet,İthaki Yıkıma Giden Adam | The Demolished Man | Alfred Bester | 24. Yüzyılda Cinayet

Orijinal ismi “The Demolished Man” olan kitap 1952 yılında yazıldı. 1953 yılında Hugo Novel ödülünü aldı. Kitap İthaki yayınevinden 2016 yılında yeniden yayınlandı.

Sizlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. bilim kurgu türünden olmasına karşın pek çok türün tarzını taşıyan roman, 64 yıl öncesinden bu kadar isabetli yazılabilir mi ?

Uzun sıra arkaya doğru ilerliyordu. Telepatlar Loncasına girmek isteyenler başvuru için bekliyorlardı. Sırası gelen soruları yanıtlıyor sonra gidiyordu.

Birden sıradaki bir genç kız irkildi. Sağdaki kapıya baktı. Tereddütle adım attı. Ve kapıdan içeri girdi. Odada onu bekleyenler “Tebrikler!” diyerek karşıladılar “Zihinsel mesajımızı duydunuz. Yalnızca bu odaya girmeyi başaranlar Loncaya alınacak”

original_321691__xgbl_rTCguDWIaua2q_2oVHZ

KİTAPTAKİ İLGİNÇ TİPOGRAFİ

Bazı sayfalarda aynı anda zihinsel sohbet eden insanların karmaşık ve formasyon halinde düşünceleri müthiş bir tipografı ile veriliyor.

060324-Party

AlfredBesterConcretePoetry1

keliemorgusu

Hükümdarlık adındaki şirketinin, rakip şirket D'Courtney'le girdiği mücadeleyi büyük ölçüde kaybetmesinin ardından başka bir çaresi kalmadığını düşünen Reich, bir yandan da kâbuslarında asıl korkusu Yüzü Olmayan Adam'la uğraşıyordu. Tüm bunlara rağmen Ben Reich pes etmemeye kararlıydı. Aklında yıkımla, Yıkım'a hazırlandığının farkında değildi. Yıkıma Giden Adam, galaksinin içimizdeki megalomana verdiği çarpıcı bir yanıt. Yıkıma Giden Adam,The Demolished Man,Alfred Bester,24. Yüzyılda Cinayet,İthaki Yıkıma Giden Adam | The Demolished Man | Alfred Bester | 24. Yüzyılda Cinayet

İSİMLERDEKİ TEKNOLOJİK GELECEK

Ayrıca isimlerde müthiş bir öngörü ile geleceği etkileyen kısaltmalar yapmıştır. Bugün herkesin kullandığı mesajlaşma isimlerini belki de ilk bulandır.

Internet çağının mesajlaşma, emaili icat edilmemişken ve kullanıcı isimleri daha ortada yokken, kişisel bilgisayarlar yokken klavyedeki özel işaretlerle kısaltmalar kullanılmıştır.

Örneğin “Atkins” yerine “@kins” müthiş değil mi?

Çeyrek kelimesi esprisi ise Quartermaine yerine “¼Maine”

Jackson yerine para ifadesiyle “$$son”: dollarson diye okunurken Collar’a gönderme yapıyor.

bester_blurb_1
bester-fixAlfred Bester, Isaac Asimov gibi büyük ustalar arasında anılır. Ancak çok az kitabı olmasına karşın neredeyse hepsi başyapıttır.

Bu başarısının ardında pek çok çizgi roman senaryosu yazması yatar. Senaryolaştırılmaya hazır, sürükleyici ve çarpıcı konular için DC Comics ve Marvel Comics’de yeterince antrenman yapmıştır.

 

Yazarın “Kaplan!” Kaplan!” isimli romanı da son derece kaliteli bir romandır.

ALFRED BESTER ESERLERİ

bester

Who He? (1953, Roman)
The Demolished Man (1953, Roman)
The Stars My Destination (1955, Roman)
Starburst (1958, Kısa Öyküler)
The Dark Side of the Earth (1964, Kısa Öyküler)
An Alfred Bester Omnibus (1967, Kısa Öyküler)
The Computer Connection (1975, Roman)
The Light Fantastic (1976, Kısa Öyküler)
Starlight: The Great Short Fiction of Alfred Bester (1976, Kısa Öyküler)
Star Light, Star Bright (1976, Kısa Öyküler)
Golem 100 (1980, Roman)
The Deceivers (1982, Roman)
Tender Loving Rage (1991, Kurgu)
Virtual Unrealities (1997, Kısa Öyküler)
Redemolished (2000, Kısa Öyküler)

Son olarak Minority Report (Azınlık Raporu) konusuna ilham kaynağı olduğu düşünülen bu kitap aynı zamanda üstünde düşüneceğinize emin olduğum yeni ceza kanunlarını ve hümanist adaletin güzel örneklerini sergiliyor.

Keyifli okumalar !

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN

İthaki sayfasından bir online mağaza seçebilirsiniz.

http://www.ithaki.com.tr/urun/yikima-giden-adam/

Sayfa Sayısı: 264
Basım Tarihi: 2016
Yazılma Tarihi: 1952
Yayınevi: İthaki Yayınları

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Bester

http://www.mihrace.net/24yuzyildacinayet/

https://eksisozluk.com/the-demolished-man–109690

http://www.goodreads.com/book/show/76740.The_Demolished_Man

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Demolished_Man

https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1k%C4%B1m%27a_Giden_Adam

Not:Yukarıdaki makaleyi ilk olarak Mihrace.Net sitemde 24 Ekim 2005 tarihinde yayınlamıştım. (http://www.mihrace.net/24yuzyildacinayet/)
Kitabın yeni baskısı ile Güneşin Tam İçinde’de güncelleyerek yayına aldım.

yikima-giden-adam-alfred-bester

 

 

RESMİ TANITIM BÜLTENİ

Tarihteki ilk Hugo Ödülü’nün kazananı.

“Tüm zamanların en iyi bilimkurgu klasiklerinden biri.”
-Isaac Asimov-

“Bester’in iki muazzam kitabı zamanının ötesine geçmeyi başardı. Yaklaşık altmış senedir herkesin en iyi on bilimkurgu kitabı listesindeki yerlerini korudular.”
-Robert Silverberg-

“Benim Bester’e duyduğum hayranlığı, aynı heyecanla paylaşmayan bir bilimkurgu yazarıyla henüz karşılaşmadım.”
-William Gibson-

“Alfred Bester dörtlülerini yakıp ayağını gazdan hiç çekmeden yazmış romanını. Derinlik ile eşi benzeri görülmemiş bir hayalgücünün birleşimi. William Gibson okulda arkadaşlarıyla oyuncak ışın tabancasıyla oynarken, Bester siberpunk yazmakla meşguldü.”
-James Lovegrove-

24. yüzyılda, evrenin en güçlü adamlarından biri olan Ben Reich, yetmiş yıldır adı bile duyulmamış bir suç işlemeye karar verir: Cinayet. Esper adı verilen zihin okuyucuların, daha düşünce halindeyken suçları engellediği bu dünyada, Reich’ın amacına ulaşması neredeyse imkânsızdı.

Hükümdarlık adındaki şirketinin, rakip şirket D’Courtney’le girdiği mücadeleyi büyük ölçüde kaybetmesinin ardından başka bir çaresi kalmadığını düşünen Reich, bir yandan da kâbuslarında asıl korkusu Yüzü Olmayan Adam’la uğraşıyordu. Tüm bunlara rağmen Ben Reich pes etmemeye kararlıydı. Aklında yıkımla, Yıkım’a hazırlandığının farkında değildi. Yıkıma Giden Adam, galaksinin içimizdeki megalomana verdiği çarpıcı bir yanıt.

Her biri, uzay ve zamanda eşsiz olduğuna dair mağrur sanrılarla gelişen, sonu gelmeyen dünyalar ve kültürler var. Aynı megalomanlıktan muzdarip sayısız insan geldi bu hayata; kendisinin eşsiz, yeri doldurulamaz, benzersiz olduğunu düşünen. Daha da gelecek böyle insanlar… sonsuza kadar. Bu da böylesi bir zamanın ve böylesi bir adamın hikâyesi… bu, Yıkıma Giden Adam’ın hikâyesi.
-Harry Harrison’ın sunumuyla-
(Tanıtım Bülteninden)

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramYORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız