Robotların bir gün aramızda dolaşacakları günler artık birkaç yıl gibi kısa bir süreye indi. Bundan 20 yıl sonra robot insan çatışması, gelişmiş robotların bizden çok daha iyi şekilde hayata adapte olabilmesi başlı başına bir insanlık problemi olacak. “Better than Us” oldukça iyi bir bilim kurgu dizisi, bir ailenin gözünden macera dolu anlatımla bizi bol robotlu bir geleceğe taşıyor.

Georgy Safronov ileri seviyede başarılı bir cerrah iken, hayatı bir olayla alt üst olmuş bunun devamında ailesi parçalanmış, işsiz kalmış sonra adli tıp uzmanı olarak çalışmaya başlamış, kaybetmiş görünümlü bir adam.

better than us tasfiyeciler

Eşi yeni bir adamla birlikte, küçük kızı ve genç oğlu birlikte yaşıyorlar. Georgy bir şekilde çocuklarının vesayetini geri almak istiyor. Ama alacak maddi durumu olmadığı gibi çocukları da pek babalarını tercih ediyor gibi görünmüyor.

robotla piknik

Aynı anda Cronos isimli robot şirketinin yöneticisi Victor Toropov, Çin kökenli bir kara marketten bağlantıları aracılığıyla, Arisa adında çok gelişmiş ve eşsiz bir robot prototipini inceleme amacıyla satın alır.

Genelde robotlar Asimov’un üç yasasına bağlıdırlar. İlk yasada, robotların bir insanı öldürmek şöyle dursun, zarar bile veremeyecekleri yapılarına işlenmiştir. ARİSA ise bu kuralı aşabilen yapısıyla insan öldürür. Dış görünüş olarak yardımcı sevimli bir genç kadın görünümündeki bu robot aileye katıldığında macera başlar.

Bundan sonrası spoiler olacağı için daha fazla hikayeyi anlatmayayım.

Dizinin bizler için farklı denebilecek özellikleri; çoğu zaman ABD veya Avrupa bazen uzak doğu yorumuyla çekilen bilimkurgu ve robot dizilerini, Rus bakış açısıyla izlemek yeni bir deneyim. Kendi adıma dili orijinal Rusça tutup altyazılı izledim.

Dizideki icatların hayat içindeki kullanımı güzeldi. Cep telefonu ve cep bilekliği, camdan saydam ekranlar, akıllı evler vb.

“BETTER THAN US” FRAGMAN

Konudaki insan unsuru asıl başarılı kısımdı. Erkek ve kadınların birbirlerinden beklentisi, aile yapıları, gençlerin dünyayı değiştirme isteği ve seçtikleri yollar bize çok uzak değil. Ülkemiz yüzlerce yıldır Rusya ile yakın coğrafyada, son yıllarda yaşanan göçler de, çeşitli milletlerin genel alışkanlıklarını daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Böylece dizide birileri kavga ettiğinde tüm o teknolojinin içinde Alfa erkekler ve özgürlüğünü izleyen kadınlar gördükçe hikaye çok çok daha inandırıcı ve sürükleyici oluyor. Aynen bu şekilde tepki verirlerdi diyorsunuz. Bu kısmı gülümseyerek yazıyorum.

Neden gülümsüyorum milyarlarca yıllık canlı gelişiminin zirvesindeki insan, kendi eliyle yarattığı robotlarla sanki uzaydan gelmişler gibi rekabete kalkıyor ve görünüşe göre çok sayıda alanda mücadeleyi kaybediyor.

luchshe-chem-lyudi-sujet-2

Bunu kendimize neden yapıyoruz? Asıl sorulması gereken bu değil mi?

Freudcu bir yaklaşımla, içimizdeki yaşama isteği kadar, kendi sonumuzu getirme çabamızın devreye girdiğine inanmaya başlıyorum. Uzak gelecekte belki insan ve robot tek bir şey olacak, insan bedeninin kırılganlığı ve beynin sınırları bu şekilde aşılacak ama yine de halen kişisel görüşüm insan denen mucizenin asıl varlığının ve kapasitesinin anlaşılamamış olduğu. Belki bütün bu süreç bu gelişime neden olur. Rekabette yenilmemeye.

arisa

Bir de robotları kabul etmeyen her bilimkurgu kitapta görmeye başladığımız robot karşıtları konusu var. (Starbul kitabımda da var)

Better-Than-Us-bars

Bunlar kendilerine “Tasfiyeciler” diyor. Yakaladıkları robotların hafıza kartlarını söküp kolyelerine takmaları aralarındaki raconun bir parçası.

https://en.wikipedia.org/wiki/Better_than_Us Better Than Us,Bilimkurgu,Netflix,Dizi,Robot Better Than Us - Bizden Daha İyi - Bilimkurgu Dizi

ŞİMDİ TAKİBE ALIN:
X Takip Edin: X.com/ssonmez
Instagram Takip Edin: Instagram.com/suleymansonmez
Bilimkurgu okuyun: Starbul.comDizi bence yüksek temposu, çocuklar dahil olmak üzere güçlü oyunculuğu ile izlemeye değerdi. Arkadaşlarım daha önce tavsiye etmişti. Ancak fırsat bulup izledim.

Ve elbette Arisa robotu oynayan Paulina Adreeva alkışı hak ediyor.
(better than us arisa kimdir)

Netflix platformunda izlenebiliyor.

Başroldekiler:
Paulina Andreeva, Kirill Käro, Aleksandr Ustyugov

Yaratıcılar:
Aleksandr Kessel, Aleksandr Dagan

luchshe-chem-lyudi-actors

Oyuncu Kadrosu

Paulina Andreeva
Kirill Käro
Aleksandr Ustyugov
Olga Lomonosova
Eldar Kalimulin
Vitaliya Kornienko
Vera Panfilova
Aleksandr Kuznetsov
Fyodor Lavrov
Sergey Sosnovskiy
Kirill Polukhin
Pavel Vorozhtsov

Better-Than-Us-Netflix

KAYNAKÇA:

IMDB:

https://www.imdb.com/title/tt8285216/

NETFLIX SAYFASI:

https://www.netflix.com/tr/title/81026915

WIKIPEDIA

https://en.wikipedia.org/wiki/Better_than_Us

 

Better-Than-Us-S01E14

 

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramSİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.