Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Star Wars serisinin en renkli karakterlerinden birisi tam bir savaşçı olan Mandalorian. Ama diziyi sevdiren sadece o değil, Baby Yoda, bebek Yoda karakteri gerçekten çok sevimli. Hele hele müzikleri ve her bölümün sonunda yer alan o bölümden kareleri anlatan tablo çizimler gerçek birer sanat eseri.

Beni en çok müzikleri çarptı. Günlerce dinledim. Önce tanıtımı izleyelim sonra konuya ardından müziklere geçelim.

Yeni çekilen filmler arasında The Mandalorian ve Rogue One hatırı sayılır güzellikte. Gerek oyunculuklarda gerek özende ilk serilerin ruhunu hissedebiliyorsunuz. Disney’in satın alımından beri sarsıntı sürüyor. George Lucas orijinal seriyi yaratırken sadece robotları, ışın kılıçlarını enteresan gezegenleri düşünmedi arkada güçlü bir felsefe ve Jedi kültürünü de ince ince ekledi.

the mandalorian 2 Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian

Eğer sabrınız varsa Star Wars evreni binlerce yıllık tarihi olan bir kurgu evrene sahiptir. Sabrınız varsa okumak için demek.

Star Wars Galaktik tarihin zaman çizelgesi:
https://starwars.fandom.com/tr/wiki/Galaktik_tarihin_zaman_%C3%A7izelgesi

Konuya geri dönecek olursa The Mandalorian dizisi yüzünü asla göstermeyen bir çeşit şövalyelik tarikatına bağlı bir kahramanı anlatıyor. Başlığını oluşturan metal olağanüstü niteliklere sahip, savaşçı ise üstün dövüş kabiliyeti ve silah kullanımı olan özel bir insan. Zaman aralığı ise Jedi’ın Dönüşü döneminden beş yıl sonra başlar, Yeni Cumhuriyet’in etki alanı dışında Mandaloryalı ödül avcısını anlatır.

Ödül avcılığı bildiğiniz gibi gerçek dünyada ABD ilk vahşi batı deneyimini yaşarken o ünlü kovboylar döneminde yaygın bir uygulamaydı. Suçluların ölü ya da diri teslimi için ödüller vardı. Bunun sebebi yetersiz güvenlik ve asayiş memuru buna karşın geniş araziydi. Benzer bir durum uzayda yaşanıyor.

the mandalorian 3 scaled Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian

Ödüller ile tamamlanan zırh ve haklı bir ün, yetersiz ödemeler ve yüksek ödüllü bir işin çıkışı ile kahramanımız olaya dahil oluyor. Elbette işler düşündüğü gibi gitmiyor.

the mandalorian 4 Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian

Spoiler, sürpriz bozan yapmamak için daha detay anlatmak istemiyorum. Ancak senaryoyu başarılı buldum. İzleniyor, tutarsız uçuk durmuyor, belli düzeyde duygusallığı bile var.

Bu yönü biraz Spiderman havasında büyük güç büyük sorumluluk…
Ziyaret edilen gezegenler, yeni gördüğümüz katil robotlar, devasa kum canavarları bilim kurgudaki çapraz beslenmeleri de gösteriyor. Bir miktar Dune esintisi diyelim.

Filmdeki sloganlardan birisi “This is the way” Çok mert, sağlam insan deyişi bir yerde. Ama ifade ettiği bir Mandalorian olmanın gereklerini yerine getirmek, “yol bu arkadaş mottomuz, düsturumuz bu” demek.

Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey 🙂 Çünkü platform olarak Disney’de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian

Dizinin IMDB sayfası:
https://www.imdb.com/title/tt8111088/

The Mandalorian

THE MANDALORİAN MÜZİKLERİ

Gelelim müziklere ve ana tema müziğine. Daha ilk dinlediğimde çok büyük emek olduğunu işittim. Sonra besteci Ludwig Göransson’ın nasıl bestelediğini ve kullandığı enstrümanları inceleyince kesinlikle dedim.

Bakın nasıl bestelemiş. Tam bir çılgınlık.

the mandalorian 8 Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian

Çekim Teknolojisi ise çok yeni. Artık greenscreen yeşil ekran kullanılmıyor. Oyuncuyu saran odalar var. Wikipedia’da şöyle anlatılıyor.

the mandalorian 7 Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian

“Dizide Epic Games ve ILM’nin birlikte geliştirdiği StageCraft teknolojisi kullanıldı. StageCraft teknolojisiyle dizinin dijital arka planları yeşil ekran yerine çekim ortamını 360 derece saran led ekranlara Epic Games tarafından geliştirilen bir oyun motoru olan Unreal Engine 4’te tasarlanan sahneler yansıtılarak gerçek zamanlı olarak hazırlandı” https://tr.wikipedia.org/wiki/The_Mandalorian

 

BÖLÜM SONU RESİMLERİ

THE MANDALORİAN Concept Art

 

Wikipedia’dan

“Oyuncular ve karakterler
Ana karakter
Pedro Pascal: The Mandalorian,  yalnız bir silahşor ve ödül avcısını canlandırdı. Pascal, karakterini ileri savaş becerileri ve “şüpheli ahlaki değerleriyle” Clint Eastwood’a benzer nitelendirilir.

“Grogu”, Yoda ile aynı türden olan ve benzer şekilde Güç yeteneklerine sahip karakter. The Child, 50 yaşında bir bebektir. Dizide çeşitli kuklacılar tarafından hareket ettirilmektedir.

Yardımcı roller
Aşağıdaki oyuncular, yer aldıkları bölümlerin yardımcı rollerini oynadılar.

Carl Weathers: “Greef Karga” olarak değerli bir hedefin izini sürmek için Mandalorianı işe alan, ödül avcısı loncası liderini oynadı

Rosario Dawson: Ahsoka Tano, eski bir Jedi Padawanıdır.

Werner Herzog Müşteri olarak, Mandalorian’ın bir hedefi takip etmesini sağlayan, Stormtrooper korumalarına sahip, isimsiz bir adamı oynadı.

Omid Abtahi: Persid karakterini oynadı.

Ugnaught nem çiftçisi Kuiil’i, Nick Nolte seslendirdi

IG-11’in sesi olarak Taika Waititi, bir ödül avcısı droidi seslendirdi.

Gina Carano: Asi Birliği için iç savaşta savaşan eski bir Asi Şok Trooper’dan paralı asker olmuş “Cara Dune”‘u canlandırdı

Giancarlo Esposito: “Moff Gideon”, İsyancılar ikinci Ölüm Yıldızı’nı yok ettikten sonra hayatı değişen İmparatorluğun eski valisini oynadı.”

the mandalorian 5 Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian

Oyuncular
Pedro Pascal
Carl Weathers
Gina Carano
Werner Herzog
Nick Nolte

Senaryo
Jon Favreau
Dave Filoni

Yönetmenler
Jon Favreau
Dave Filoni
Taika Waititi
Bryce Dallas Howard
Rick Famuyiwa
Deborah Chow

the mandalorian 6 Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian Netflix The Mandalorian linki: Yok öyle bir şey :) Çünkü platform olarak Disney'de yayınlanıyor. https://disneyplusoriginals.disney.com/show/the-mandalorian
Eski dostları arada görmek de ayrı bir keyif elbette.

Hey halen burada mısınız?

İşte ödülü 🙂 Luke Skywalker’ın göründüğü Spoiler anı ve bu sahneyi yetersiz bulup aynı sahneyi Deepfake denilen özel bir yapay zeka sistemi ile yeniden oluşturan hayranların eseri aynı anda.

 

Güç sizinle olsun!

May the force be with you! dostlar.

 

STARBUL

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye, bilim kurgu maceraya katılmaya hazır mısınız?


Starbul'u satın almak için tıklayın


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız