WandaVision adlı diziyi izleyen izleyiciler, belki ilk kez Theseus’un Gemisi kavramını duydular. Felsefenin en zorlayıcı sorularından birine, sağlam adımlarla yürümeye hazır mısınız?

Vikipedi’ye hızla bakarsanız:
“Theseus’un Gemisi, tüm orijinal bileşenleri değiştirilen bir nesnenin aynı nesne olarak kalıp kalmayacağına dair bir düşünce deneyidir. Theseus, Atina’nın efsanevi Yunan kurucu kralıydı ve antik filozoflar (örneğin Herakleitos ve Plato ) tarafından şu soru ortaya atılmıştı: Theseus’un gemisi bir limanda tutulsa ve gemideki her parça birer birer değiştirilseydi, o zaman yeni bir gemi mi olacaktı?

Theseus'un Gemisi Nedir

Takip eden bazı sorular yaygındır: Aynı gemi değilse, o zaman Theseus’un gemisi olmayı hangi noktada bıraktı? Aynı gemiyse, çıkarılan tüm parçalar bir gemi oluşturmak için yeniden birleştirilebilir mi ve bu halen Theseus’un gemisi olabilir mi?

Konsept, Batı felsefesinin en eskilerinden biridir ve MÖ 500-400 zamanına kadar uzanır. Metafizik alanında yaygın bir temadır.”

(Bu arada felsefede Metafizik çoğu kişinin sandığı gibi doğaüstü, ruh, cin, peri anlamına gelmez. Anlamı en yanlış bilinen kelimedir.)

Bu soruyu irdelediğim videoyu izleyelim.

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Kanala üye olarak destek olabilirsiniz: https://www.youtube.com/suleymansonmez

theseus gemi

Marvel WandaVision Dizisinde Gemi

Vision, White Vision’a sorar. ” ‘Theseus’un Gemisi’ adlı düşünce deneyine aşina mısın? Kimlik metafiziği alanında…?”

“Doğal olarak, elbette” diye yanıtlıyor White Vision. Ardından hem Vision’ın hem de izleyicilerin hatırına Theseus’un Gemisi hakkında kısa bir bilgi veriyor:

“Theseus’un Gemisi bir müzede bulunan bir eserdir. Zamanla, ahşap kalasları çürür ve yeni kalaslarla değiştirilir. Orijinal bir tahta kalmadığında, o hala Theseus’un Gemisi midir?”

White Vision’ın Theseus Gemisi açıklaması iyi ama yine de kavramı daha da genişletmeye değer. Theseus’un Gemisi, tüm zamanların en yaygın ve önemli felsefi kavramlarından biridir. Onu anlayarak ve paketini tamamen açarak, Marvel Sinematik Evreninde kimliğin doğası için tavşan deliğinin ne kadar derine indiği hakkında bir fikir edinebiliriz .

WandaVision: Ship of Theseus Explained

wanda vision ship

Thomas Hobbes:
“Asıl Theseus gemisinin yenilenen tahtaları başka bir gemi oluşturmak için toparlansa o gemi Theseus’un gemisi olur mu?”

Takip eden bazı sorular yaygındır: Aynı gemi değilse, o zaman Theseus'un gemisi olmayı hangi noktada bıraktı? Aynı gemiyse, çıkarılan tüm parçalar bir gemi oluşturmak için yeniden birleştirilebilir mi ve bu halen Theseus'un gemisi olabilir mi? Theseus'un Gemisi,Felsefe,WandaVision Theseus'un Gemisi Nedir? - WandaVision

PARADOKSUN DÖRDÜNCÜ BOYUT CEVABI:

Bu paradoksun cevabı dördüncü boyut kullanılarak açıklanmış.

Dört boyutluluk:
Ana madde: Perdurantizm https://en.wikipedia.org/wiki/Perdurantism
Ted Sider ve diğerleri, nesnelerin zaman içinde dört boyutlu nedensel seriler olarak üç boyutlu “zaman dilimleri” olarak ele alınmasının Theseus Gemisi sorununu çözebileceğini öne sürmüşlerdir, çünkü böyle bir yaklaşımda, tüm dört boyutlu nesneler sayısal olarak kalır. bireysel zaman dilimlerinin birbirinden farklı olmasına izin verirken kendileriyle aynıdır. Bu nedenle, yukarıda bahsedilen nehir, zaman içinde sayısal olarak kendisiyle aynı kalırken, kendisinin farklı üç boyutlu zaman dilimlerini içerir; aynı nehir zaman dilimine asla iki kez girilemez, ancak aynı (dört boyutlu) nehre iki kez girilebilir.
(David Lewis, Amelie O. Rorty’de “Survival and Identity” [ed.] The Identities of Persons (1976; U. of California P.) Philosophical Papers I’de yeniden basılmıştır. )

Theseus’un Gemisi Örnekleri

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ship_of_Theseus_examples

Farklı kültürlerde aynı soru:
https://en.wikipedia.org/wiki/Anatt%C4%81

SONSÖZ

Bugünün dünyasında organ nakli, kornea yenileme, protezler ile insan bedeninin tamamlanması, saç ekimi, güzellik endüstrisi ve transhuman ile teknolojik gelişmiş yarı sibernetik canlılar olma yolunda ilerlerken en azından Elon Musk beyin implantlarını beynimize yerleştirmeden sorulması gereken bir soru.

Gemi sürekli değişiyor. Bu defa gemi biziz.

Gelecek on yirmi yıl içinde insan halen aynı insan olarak kalmaya devam mı edecek yoksa çok büyük değişimler bizi mi bekliyor?

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramYORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız