Aslında hiçbir şey çalınmadı. Nefertiti olduğu yerde yerinde duruyor. (Neues Museum Berlin) Ama öyle bir şey çaldılar ki, artık yakın zamanda, “Neden daha önce çalınmadı ki?” diyeceksiniz.

Merak eder misiniz siz de, Mısır’ın antik hazineleri, heykeller, Avrupa ve ABD müzelerinde ne arar? Nasıl giderler oralara. Elbette güzellikle değil. Dünya tarihi kültürel yağmalardan oluşur. Çoğunlukla bugün sergilenen tüm bu güzellikler kanla alınmıştır. Bizim topraklarımızdan olduğu gibi taş taş tapınakların çalınması yoluyla. Sonra biz bu, “çalınmış insanlığın ortak hazineleri”ni görmek için uçağa atlayıp o ülkeye gider, müze giriş ücretimizi öder, sıramızı bekler, yansıyan camların ardından hasretle bakar selfiemizi çektirir. Oraya gittiğimizi dünya aleme ilan eder ve en ufak temas olmadan geri geliriz.

Nofretete_Neues_Museum
Orijinal Nefertiti Büstü | Almanya – Berlin – Neues Müzesi

Ya da sanat için hırsızlık başlayana kadar böyleydi! İki Alman sanatçı, Nora Al-Badri ve Jan Nikolai Nelles, sessizce Almanya Berlin’deki Neues Müzesi’ne gittiler ve Nefertiti heykelini çaktırmadan evet çaktırmadan 3d tarayıcı ile (zor görünüyor videoda ama Microsoft Xbox 360 Kinect algılayıcı olduğunu söylüyorlar) taradılar.

Tabii onu bir bilgisayara / dizüstü bilgisayara veya iPad’e bağlamış olmalılar (muhtemelen tablet hafif olduğu için) ve 3d tarama yazılımı için mesela Skanect kullanmış olabilirler veya Structure uygulamasını…veya en yaygınlarından olan hemen sizin de deneyebileceğiniz 123D Catch Autodesk uygulamasını.

skanect-with-ipad-larger

Sonra üstünde çalışıp 3d modelini temizlediler. 3d yazıcısı olan herkes evinde yazdırıp kendi Nefertiti heykelleri olsun diye bir de kamusal lisans ile indirmeye açtılar.

NASIL ÇALINDI, NASIL OLDU BU OLAY? İZLEYELİM

Nefertiti büstü 3300 yıllık renklendirilmiş ve günümüze dek gelmeyi başarmış bir büst. 1912 yılından beri de Almanya’da bulunuyor. Fakat müze kuralları çok katı fotoğrafı dahi çekilemiyor ziyaretçiler tarafından

nefertiti teknik detay 2

NEFERTİTİ’Yİ HEMEN İNDİRİN BİR KENARDA DURSUN

Bence önce indirin. Kenarda dursun. Bugün 3d yazıcınız olmayabilir. Seneler önce kimsenin evinde yazıcı yoktu. Bugün fotoğrafları bastırmak için makinelerin olması gibi 3d print hizmeti veren bir çok firma açıldı ülkemizde de.

İndirme linki
http://nefertitihack.alloversky.com/

 

 

NEFERTİTİ KİMDİR?

Nefertiti (MÖ 14. yüzyıl), Mısır kraliçesi (hd MÖ 1379-62[1]), Mısır Firavunu IV. Amenhotep’in (sonradan Akhenaton) eşi, Firavun Tutankhamun’un kayınvalidesidir. Adının kelime anlamı “güzellik geliyor” ya da “güzelden gelen” anlamındadır.

Nefertiti Mısır’ın en güçlü kadınlarından biriydi. Çünkü Nefertiti kocası Akhenaton, yani firavunla aynı düzeyde bulunuyordu. Hatta firavunun uygulaması gereken cezaları ya da yapması gereken işleri yapabilme yetkisi vardı. Bu durum, Mısır’da alışkın olunan bir uygulama olmadığından halk ve din adamları hiç memnun değildi. Tahtta çok uzun süre kalamadıklarından dolayı bu memnuniyetsizlik uzun sürmedi. Akhenaton saraya yayılan salgın bir hastalıktan öldü. Nefertiti de ondan sonra bir süre tahtta kaldı ve öldü.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nefertiti

 

MÜZELER ESERLERİNİ 3D DATA OLARAK PAYLAŞMIYOR MU?

Peki müzenin kendisi neden vermiyor bunu? Ya da daha net soralım, dünyadaki müzeler neden 3d datalarını kamu ile paylaşmıyor?

Smithsonian Müzesi

3d tarayıcı datalarını paylaşmayı görev edinenlerden. Dileyen aşağıdaki sayfadan istediği ölçekte basabiliyor.

http://3d.si.edu/browser 

Örneğin bir mamut iskeleti istenirse 3d printerden alınabiliyor.

http://3d.si.edu/downloads/55

British Museum

https://sketchfab.com/britishmuseum

Aslında düşük çözünürlüklü olarak paylaşmaya başladılar. Mesela British Museum. Ama düşük çözünürlük demek bazı detayların kaybolması demek bu nedenle bizi kandıramazsınız diyoruz. 🙂

Aşağıya en çok indirilen örneği ekliyorum. (Kullanılan platform Sketchfab. Eğer 3 boyutlu modeliniz varsa sergilemek için harika bir site. Çünkü izleyiciler modeli çevirip inceleyebiliyor. Şurada en popüler modellere bakılabilir https://sketchfab.com/models/popular)

Granite head of Amenemhat III / by The British Museum / on Sketchfab
From the Temple of Bastet, Bubastis, Egypt 12th Dynasty, around 1800 BC. From a colossal statue in a temple.

TOPKAPI SARAYI / ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ VE SAYISIZ MÜZEMİZ, DİLERİM SİZ DE ÇALIŞIYORSUNUZDUR!
YAKINDA SİZDEN TÜM ESERLERİN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ 3D MODELLERİNİ İSTEYEN İNSANLARI KAPINIZDA BULACAKSINIZ.
AMA BİZDE OLSA MUTLAKA PARA İLE BU MODELLERİ HALKA SATMAYA DA KALKARIZ!

 

SİZ NASIL YAZDIRIRSINIZ? YAPILMIŞI VAR!

Daha sonra kamuya açılan modeli indiren bir 3d yazıcı uzmanı hangi aşamalardan geçerek bu modeli oluşturduğunu yazmış ve videosunu çekmiş.

http://richrap.blogspot.com.tr/2016/03/3d-printing-and-finishing-nefertiti.html

PEKİ 3D TARAYICI OLMADAN, SADECE FOTOĞRAFLARLA 3D MODEL OLUŞTURULAMAZ MI?

Evet artık oluşturulabiliyor. Aşağıda başka bir sanatçının çalışması var. Sadece Google görsel aramaları ile bulduğu fotoğraflar üzerinde çalışarak aşağıdaki örneği yaptığını söylüyor. Bunun için kullandığı yazılımı vs. açıklıyor. Aşağıya ekledim.

Nefertiti’s bust / by C. Yamahata / on Sketchfab

nefertiti teknik detay

Bu teknikte, üstteki fotoğrafta gördüğünüz gibi çeşitli açılardan çekilmiş fotoğraflar temel veri kabul edilip 360 derecelik bir görsel ağ oluşturuluyor.

SNAG-0284

Eğer merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bu videoda fotoğrafı çekilen ve işlenen kaya bakın nasıl bir modele dönüşmüş?

Rock Video / by philnolan3d /on Sketchfab

CMVS  Download:

https://github.com/pmoulon/CMVS-PMVS

Visual SFM (CUDA version if you use nVidia)
http://ccwu.me/vsfm/

CMVS For Windows
http://www.di.ens.fr/cmvs/

Meshlab
http://meshlab.sourceforge.net/

indir

SONRADAN EK: HEPSİ BİR YALAN MI?

Bazı sanatçılar o büstün o kalitede 3d tarayıcı ile oluşturulamayacağını düşünüyor. Örneğin yeni yazılan bir makalede

http://www.3ders.org/articles/20160308-covert-3d-scanning-operation-of-nefertitis-bust-likely-a-hoax.html

Neues Museum, Almanya merkezli 3d tarayıcı firması TrigonArt ile 2008 yılında Nefertiti büstünü taramış. Belki de veriler bu noktadan çalındı deniliyor.

Yine 3d datanın elbise altında ntutulan Kinect’in çözünürlüğü ile teknik olarak elde edilemeyeceğini, sadece fotoğraf ile bu detayda model oluşturulabileceğini yazan sanatçılar / uzmanlar da var.

http://www.amarna3d.com/project/3d-modelling-bust-nefertiti/

KAYNAKÇA

Sanatçıların Web Siteleri

Jan Nikolai Nelles

Nora Al-Badri

Neler oldu?

http://www.fabbaloo.com/blog/2016/2/21/the-3d-nefertiti-hack

Hangi teknikler kullanılmış olabilir?

Nefertiti Hack – Questions regarding the 3D scan of the bust of Nefertiti

3d Scanner Uygulaması ve iPad’e bağlanabilen Sensörü

http://skanect.occipital.com/

Kinect ve 123d Catch ile 3d Tarama

Structure

http://structure.io/
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız