Süleyman Sönmez

Bilirsiniz, bazı zeki insanlar vardır daha önce yapılmamış şeyleri yaparlar ve dünyada yeni bir akış başlatırlar. Escher bunlardan biridir. Ünü resimleri üzerine olsa da matematik dünyası için de güçlü bir silahşördür. Özellikle sınırlı yüzey kaplamalarında, sınırsız tekrar prensiplerini bulmuştur. Ne demek bu? Bir duvar ya da yer, belli bir karo desenle kaplanınca hep kendisini tekrarlar. Oysa Maurits Cornelis Escher’in eserleri birer Metamorfoz’dur. Nesneler, nesnelere rüyalara özgü bir canlılıkla dönüşürler. Bu nedenle resimleri aslında canlıdır ve aynı zamanda zamansal derinlik içerirler. Çünkü bir nesnenin zaman içinde alacağı tüm halleri bir anda resimde yakalarsınız.

Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde mauritscornelisescher ESCHER | Sanatın Geometrisi | Topografist Bilim ve Teknoloji Kültür ve Sanat Topografist Sanat paradoks Metamorfoz matematik Kültür ve Sanat Geometri Escher Dahi Bilim ve Teknoloji

Bazı resimleri ise paradokstur. Kendini çizen el, birbirini çizen eller, içi dışa dönüşen yüzeyler, hep çıkan merdiven, sonsuza dek çalışacak makine planları, termodinamiğin ikinci prensibini hiçe sayar.

Bir de resmin kendisini çizeni içermesi, ya da fotoğrafın kendisini çekeni kapsaması için kompozisyonları ufuk açıcıdır. Elde ayna küre tutan sanatçı, çamur birikintisinde tüm orman ve gökyüzü imgeleri olağanüstüdür.

Escher bir dahidir. Kendisiyle ilgili ciltler dolusu resim ve yazı vardır. Yüzey şekilleri üzerinde yaptığı çalışmalar da Topografya için yeni soluklardır. Araştırmanız size çok büyük keyif verecek.
İşte bir kaç örnek resim:

http://images.google.com.tr/images?q=escher&imgsz=xxlarge&hl=tr&lr=&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&start=20&sa=N  (Resimleri)

RESMİ SİTESİ: 
Hayatı / Eserleri ve detaylı tanıtım

Vikipedi Ansiklopedi:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Maurits_Cornelis_Escher

Eserleri (Aşağıdaki sitede tarihlerden seçin):
http://www.mcescher.nl/indexuk.htm

Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde escher1 ESCHER | Sanatın Geometrisi | Topografist Bilim ve Teknoloji Kültür ve Sanat Topografist Sanat paradoks Metamorfoz matematik Kültür ve Sanat Geometri Escher Dahi Bilim ve Teknoloji   Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde escher2 ESCHER | Sanatın Geometrisi | Topografist Bilim ve Teknoloji Kültür ve Sanat Topografist Sanat paradoks Metamorfoz matematik Kültür ve Sanat Geometri Escher Dahi Bilim ve Teknoloji
Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde escher3 ESCHER | Sanatın Geometrisi | Topografist Bilim ve Teknoloji Kültür ve Sanat Topografist Sanat paradoks Metamorfoz matematik Kültür ve Sanat Geometri Escher Dahi Bilim ve Teknoloji   Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde escherleest ESCHER | Sanatın Geometrisi | Topografist Bilim ve Teknoloji Kültür ve Sanat Topografist Sanat paradoks Metamorfoz matematik Kültür ve Sanat Geometri Escher Dahi Bilim ve Teknoloji
Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde eschermetamorfoz ESCHER | Sanatın Geometrisi | Topografist Bilim ve Teknoloji Kültür ve Sanat Topografist Sanat paradoks Metamorfoz matematik Kültür ve Sanat Geometri Escher Dahi Bilim ve Teknoloji

Escher Çalışmalarından 3 Boyutlu VideoDreamhost 10 seneden fazladır kullandığım web hosting firması. Bence iyiler. Çok sayıda sitemi tek hesapta tutabiliyorum. Ama siteler arttıkça fiyat artmıyor. Genel olarak güvenlikleri iyi. Sınırsız trafik, sınırsız saklama alanı, veritabanı. Siteler neredeyse hep ulaşılabilir durumda. Yurtiçi fiyatlarına göre de çok sayıda site barındırma hizmeti çok iyi fiyata geliyor. Tek tuşla istenen web adresine Wordpress kurabiliyorum. Müşteri hizmetleri ilgili. Arabirimi İngilizce ama oldukça anlaşılır. Son olarak buraya tıklayıp Dreamhost'tan indirimli hosting paketi alabilirsiniz.

26 YORUM VAR

 1. Çok güzel olmuş ESCHER’i kutluyorum ama kafama takılan neden o kadar az fotoğraf koymuşlar onu anlamadım. Biraz daha fazla koysalar bence daha güzel olurmuş.

 2. Ben de bir matematikçi olarak resimlerinin içindeki gizeme hayran kaldım.Tek kelime ile süper.Özellikle birbirini çizen eller resmindeki sonsuz ifadesi.

 3. GERÇEKTEN MUHTEŞEM ÇOK AMA ÇOK BEĞENDİM GERÇEKTEN ÇOK MUHTEŞEM RESİMLER YAPIYORSUN BİZDE SENİN YERİNDE OLMAYI İSTERİZ İYİKİ VARSIN BU DÜNYAYA SENİN GİBİ SANATLARI YAPAN BİR RESSAM GEREKLİ OLUR SEN BU DÜNYANIN EN İYİ EN GÜZEL RESSAMLARI ÇİZEN BİR ADAMSIN TEBRİKLER ESCHER……

Yorum Yazın