EğitimEğitim TeknolojileriFeatured

Yalandan Arındırılmış Bir Dünya Haritası – AuthaGraph World Map

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Batı medeniyetinin globalleşirken, bariz şekilde kendine ve dünyaya söylediği yalanlar vardır. Kültürün sanatın doğum yeri olarak, Antik Yunanistan’ı sunar. Aynı zamanda hatta daha önce, çok daha büyük matematik ve sanat sonuçlarına erişmiş Aztekleri, Mısır’ı hatta Çin’i hiçe sayarlar. Aynı şekilde haritalarımız da bu kurguyla üretilmiştir ve yalandır. Gelin doğrusuna bakalım.

Aşağıdaki harita yeni bir harita ve ödül aldı.

16g141127_01_880x660

Biraz daha yakından bakalım.

accurate-world-map-scale-design-japan-hajime-narukawa-4

Büyüklüklerde bir tuhaflık var değil mi? Afrika ne kadar büyük öyle. Bir hata olmalı. Bir ömür boyu gördüğümüz haritada Afrika, aşağılarda bir yerde küçük bir yerdi. Ama şimdi öyle değil. Kuzey Amerika’dan da büyük, Avrupadan da. Grönland bu kadar küçük müymüş?

Asya’da, Çin’in olduğu kısım da genişlemiş mi sanki? ABD, ülke olarak eski haritaya göre küçük görünüyor. İngiltere nerede Allah aşkına ne kadar zorlanıyoruz Büyük Britanya’yı bulmakta.

Nasıl bir dünya haritası bu? “Ünlü ülkeler” küçülürken, görmememiz, hatırlamamamız, günlük hayatta ne yaşadıklarını düşünmememiz gereken ülkeler büyüdü!

Yukarıdaki harita, küre (aslında geoid bile değil, patates gibi yamru yumru) şeklindeki dünyanın kağıt üstüne alınırken daha iyi bir metot kullanılması ile elde edildi.

İyice büyük halini görmek için şu linke tıklayın. Açılan haritayı büyükçe bastırıp sınıflara, evlere, kütüphanelere asın. Dünya gerçekte böyle çocuklar, gençler ve öğrenmek isteyen insanlar.

Artık Mercator Projection ile 1569 yılında üretilmiş uydular öncesi çağdan kalma haritalarımızı çöpe atma zamanı geldi. Dünya haritalarındaki projeksiyon kavramının nasıl üretildiğini merak ediyorsanız: https://en.wikipedia.org/wiki/Map_projection 

Haritanın üretilişi ise şöyle:

accurate-world-map-scale-design-japan-hajime-narukawa-5

THE TRUE SIZE – GERÇEK BÜYÜKLÜK

Birlikte bir oyun oynayalım mı? Sizi interaktif bir haritaya davet ediyorum.

Lütfen aşağıdaki linke tıklayın. İstediğiniz bir ülkeyi seçin ve haritada taşıyın. Büyüklüğünün şimdi kullanılan metotla nasıl bozulduğunu ve aldatıcı olduğunu gözlerinizle görün.
Bu aynı zamanda öğretmenlerin kullanabileceği öğrencilerin ilgisini çekebilecek güzel bir sınıf içi aktivite. Hem, akıllı tahtalar, tabletler ne güne duruyor değil mi?

Sitemiz : http://thetruesize.com/

Sizin için Türkiye’yi seçtim. Haydi aşağıdaki linke tıklayıp tutup haritada taşıyın.

https://thetruesize.com/#?borders=1~!MTUzODAzNTc.OTExOTAyMg*Mjk4ODcxMDA(MTMxNjE1MTQ~!CONTIGUOUS_US*MTAwMjQwNzU.MjUwMjM1MTc(MTc1)MA~!IN*NTI2NDA1MQ.Nzg2MzQyMQ)MQ~!CN*OTkyMTY5Nw.NzMxNDcwNQ(MjI1)Mg~!TR*MA.MTgwMDAwMDA)Mw~!TR*MA.MTgwMDAwMDA)NA

Şimdi şok olmaya hazırlayın. Aslında Avrupa üstündeki yüzey alanımız inanılmaz büyük.

turkiye avrupa da olsa Büyüklüklerde bir tuhaflık var değil mi? Afrika ne kadar büyük öyle. Bir hata olmalı. Bir ömür boyu gördüğümüz haritada Afrika, aşağılarda bir yerde küçük bir yerdi. Ama şimdi öyle değil. Kuzey Amerika'dan da büyük, Avrupadan da. Grönland bu kadar küçük müymüş? Büyüklüklerde bir tuhaflık var değil mi? Afrika ne kadar büyük öyle. Bir hata olmalı. Bir ömür boyu gördüğümüz haritada Afrika, aşağılarda bir yerde küçük bir yerdi. Ama şimdi öyle değil. Kuzey Amerika'dan da büyük, Avrupadan da. Grönland bu kadar küçük müymüş?

Ve ABD / USA üstünde kapladığı yer olarak Türkiye

turkiye abd de olsa Büyüklüklerde bir tuhaflık var değil mi? Afrika ne kadar büyük öyle. Bir hata olmalı. Bir ömür boyu gördüğümüz haritada Afrika, aşağılarda bir yerde küçük bir yerdi. Ama şimdi öyle değil. Kuzey Amerika'dan da büyük, Avrupadan da. Grönland bu kadar küçük müymüş? Büyüklüklerde bir tuhaflık var değil mi? Afrika ne kadar büyük öyle. Bir hata olmalı. Bir ömür boyu gördüğümüz haritada Afrika, aşağılarda bir yerde küçük bir yerdi. Ama şimdi öyle değil. Kuzey Amerika'dan da büyük, Avrupadan da. Grönland bu kadar küçük müymüş?

Düşünün bir çocuk, küçüklüğünden beri ülkesinin ufacık bir ülke olduğunu düşünürken yapılabilecekleri olanakları da buna göre düşünür. Büyüdüğünde iş adamı olduğunda düşünür olduğunda da bu sürer. Elbetteki ülke büyüklüğünden çok o ülkeyi verimli kullanmak önemlidir. Asıl çıkış noktası bu olmalı. Yine bu harita düzenlemesinin boşa olmadığını siz de düşünmeye başlamışsınızdır.

Şimdi sıra geldi tasarımcıya bu haritayı hazırlayan kişiye teşekkür etmeye.

narukawa2

Japon sanatçı Hajime Narukawa, haritasının adı “AuthaGraph World Map”

image © designboom
image © designboom

Kazandığı yarışma ise Japonya’nın iyi Tasarım Ödülleri (Japan’s Good Design Awards)
Açıklama sayfası: https://www.g-mark.org/award/describe/44527

Narukawa, bakın tasarımını nasıl açıklıyor:

 

Haritanın sitesindeki açıklama:
http://www.authagraph.com/projects/description/%E3%80%90%E4%BD%9C%E5%93%81%E8%A7%A3%E8%AA%AC%E3%80%91%E8%A8%98%E4%BA%8B01/?lang=en

Aşağıya özetleyeyim.

ag_en_02

Küre 96 bölgeye bölünüyor. Bölünmüş bu 96 bölge tetrahedron olacak şekilde düzeltiliyor. Sonra dikdörtgen harita formunda yeniden birleştiriliyor.

Tıklayıp büyük haline bakabilirsiniz.
Tıklayıp büyük haline bakabilirsiniz.

Üstteki ürünü satın almak da mümkünmüş:
http://www.alexcious.com/products/detail151.html

Şurada farklı bir kullanımı var:
http://narukawa-lab.jp/archives/authagraph-map/

Açılmış hali:
autharaphnasil2

2015 yılında, Japonya’da liselerdeki ders kitaplarına bu harita eklenmiş. MEB’e duyurulur.

autograph-world-map-projection-hajime-narukawa-japan-good-design-award-designboom-008

İşte etkinlik:

Image
Image

9a6c7b27ae79d0f95a9b27dd1e8417ff-1

 

 

 

Buraya kadar okumuş olanlara sabrın hediyesi aşağıdaki görsel 96 parçadan oluşmuyor, 20 parçalı adı Dymaxion Map yine de güzel. Yapması daha kolay neticede. (Buckminster Fuller patent sahibi – 1946)
Görseli kaydedin. Yazıcıdan bastırın. Kenarlarını kesin. Yapıştırın işte küreniz hazır. Beğendiyseniz arkadaşlarınıza önerin bu konuyu öğretmenlere duyurun. Paylaşın 🙂

(Ve elbette kaynak belirtmeyi unutmayın. Bu sayfanın adresi ve yazar adı.)

f5c88809c713a8ad3188e1bc123a0728-1
PDF Versiyonu indirmek için tıklayınız: http://narukawa-lab.jp/?ddownload=4164

narukawa-lab-jp15-09-19

KAYNAKÇA:

Wikipedia Authagraph Projection
https://en.wikipedia.org/wiki/Authagraph_projection

Haritanın Resmi Sitesi
http://www.authagraph.com/

Narukawa Lab
http://narukawa-lab.jp/archives/authagraph-map/

Ülkeler aslında ne kadar büyüklükte?
http://www.boredpanda.com/true-size-countries-mercator-map-projection-james-talmage-damon-maneice/

 

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

3 Yorum

  1. Gezgin arkadaşlarımızla konuştuğumuz bir konu.. Bize dikte edilen haritalarla ya birçok ayrıntıyı kaçırıyoruz ya da yanlış öğreniyoruz. Ne kadar kötü değil mi? 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı