Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Blog Ödülleri yarışması sonuçlandı. Bugün hem 2009 Blog Konferansı, hem de Blog Ödülleri Töreni vardı. Güzel insanlarla yüzyüze görüştük, eğlendik, fotoğraf çektik hep birlikte olmanın tadını çıkardık. Ödülümüzü aldık Ferrari için teşekkürler Eray 😉

bo20091

Blog Ödülleri, blog denen şu meretin ne olduğunu dışardan bakanlara bir türlü anlatamadığımız için bu harika siteleri yılda bir şöyle stres testinden geçirdiğimiz bir etkinliktir. Biz stres testinden geçirirken okurlar, Melahat Teyze ve Facebook’taki okul arkadaşlarımızı e-mail bombardımanına tutarız. “Yarışma var. Oy verin.”

Mevsimsel bir göç gibi işte uçarak yarışa gelinir. Halk oylaması olduğundan, dostu, okuru geniş olan kazanır. Hatalı ve hileli oy verenler elenir, her şey heyecan içinde geçer. Yarışmadan çekilenler olur. Gazetelerde haber olur. Sonuçta bir panayır yeri yaşanır. Kimi sever, kimi sevmez ama bu sayede işte dostlarımızı yılda bir görürüz.

2009 Blog Ödülleri’nde Kültür Sanat dalında Türkiye 2.si olduk. Biliyorsunuz geçen yıl da yine yarışmada 1. olmuştuk. Bu seneki ikincilik okuruyla, yazarıyla sitemizi hep birlikte taltif eden harika bir his. Desteğiniz için hepinize teşekkür ederim. Geçen yıl nasıldı neler olmuştu diyerek Blog Konferansı Ödülleri 07 ve 08’i merak edenler buraya ve buraya tıklayıp okuyabilirler.

Gelelim günün nasıl geçtiğine, konferans kısmında gerek blogcular, gerek sponsorlar gerekse mikro-ödeme sistemi panel havasıyla sıcak bir atmosferde blog dünyasına ve markaların kurumların blog algısına ışık tuttular. Sunumlar güzeldi.

bo09dugumkume

Burak Arıkan (http://burak-arikan.com/) Tag Cloud / etiket bulutu sunumunu ilgiyle izledik. Bir sosyal olayda geçen kelimelerin birbiri ile ilişkisini takip eden program bildiğimiz etiket bulutuna çok farklı bir anlam katıyordu. Örneğin kredi kartı harcamaları tarayarak gelecek tahmini yapıyordu ve örtüşen tahminleri gösteriyordu. Ya da süren davaların iddanamesindeki isimlerin içinde geçtiği cümleleri tarayıp kimin kimle bağı olduğunu anlaşılır hale getiriyordu. Bence çok tutacak bir proje.

bo09mikroodeme
(Alper Akcan – Mikro Ödeme)

Mikro-ödeme sistemlerinde (paypal gibi) bir yenilik olan cep telefonu ile Internetten ürün ve hizmet satın alma yapabilmek ve kredi kartı vermekten, özellikle küçük meblağlar için harika bir fırsat. Bunun için Turkcell ile çözüm ortağı olarak Mikro Ödeme kurulmuş. Yakında blog yazarları içeriklerini size satabilir, haberiniz olsun 🙂 Gazeteye her gün 50 kuruş 75 kuruş veren insanlar aylık yıllık çok küçük bir rakama blog sitelerine abone olabilir. Kısacası “ücretsiz Internet”in olmasa da, karşılıksız bilginin sonuna geliyor olabiliriz. En azından hizmet bedeli bu aralar çokça düşünülüyor. Çünkü reklam sistemleri eskisi kadar bile verimli değil. Blog yazarları ise sonsuza dek kaliteli içeriği zaman ve masraf yaparak büyük kitlelere yayamayacaklarının farkındalar.

bo09blogpanel
Blog paneli de sponton ve doğaldı. Güzel bir sohbet dinleme fırsatımız oldu.
(Soldan sağa: Burak Dönertaş, Fatih Taşkıran, Davut Topcan, Burak Bayburtlu ve Elif Yılmaz)

Fenerbahçe parkının arkasında geçirdiğimiz güzel günde çay kahve ve içecek servisleri güzeldi. Aparatifler de ikram edildi. Bu süreçte panellerden verilen aralarda ismen tanıdığımız Friendfeed de gördüğümüz gerek blog yazarlarını gerek medya çalışanlarını tanıma ve tanıdıklarımızla da sohbet etme fırsatı bulduk. Elbette çok eğlendik 🙂

bo09sponsorlar
Sponsorlar

Akşama doğru ise ödül töreni oldukça hızlı şekilde gerçekleşti. Geçen yılki gibi duygu ve düşüncelerimizi anlatamadık. Oysa eğlenceli şeyler hazırlamıştım. Artık katılırsak ve derece alırsak seneye. Sahnede poz verdik, cam yıldızımızı aldık. Güneş de bir yıldızdır dedik.

Kısacası gün güzeldi.

bo09fmktablo

En güldüğüm olay: Faili Meçhul Kıyak Hareketi‘ni başlatan Tunç‘un Volkan Çelik’e vermek üzere getirdiği hediye (Bu hediye en iyi FMK hareketini bulana verilecekti. Simitçinin tüm simitlerini satın alıp birer FMK kartı ile servis iyi bir fikirdi. Hediye ise eşsiz bir tabloydu ve masrafı ismini gizleyerek hediyeyi üstlenen bir işadamı tarafından satın alınmıştı) evet, hediyeyi Volkan Çelik törende bulunamadığı için almak üzere Sunipeyk’i çağırmasıydı. Biliyorsunuz Sunipeyk yüzünü gizler, ismini bizim gibi birkaç kişi dışında kimse bilmez, bıyıklı bir esrarengiz adamdır. Evet Sunipeyk elbette sahneye çıktı ve gizli kimliğinin bir kısmı ortaya çıktı. Biliyorsunuz ormanda Kızılmaske’nin yüzünü gören ölür. 🙂 Eski çizgi romancılardan kim kaldı?

En utandığım olay: Ömer’in panelde birden verecek başka örnek yokmuş gibi 🙂 benden bahsedip Friendfeed de daha samimi ve blog tarzında yazdığım için sevdiğini söylemesiydi. Resmen önce sandalyenin altına girip saklanmaya çalıştım sığamayınca kaçtım bir süre kayboldum.

En ilginç etkinlik: TTnet blog açmış blog yazarları mikro-blog tarzında minik bir şeyler yazıyordu. Gidip yazdım ben de hatta aslen fotoğrafçı olduğunu sonra öğrendiğim stand görevlisi kadına Altın Örümcek blog dalında 1.lik alan Natali Yeşilbahar ile fotoğrafımızı çekmesi için fotoğrafçılık öğretmeye kalkarak 🙂

En abartı hareket: Bira ile sarhoş olmayı başarmış gibi yapan(!) taraftar grubun ödül almaya giden arkadaşlarına yaptıkları tezahürattı ki anlatılmaz yaşanır 🙂

En ilginç öneri: “Halk ne yaptığınızı anlamıyor en iyisi blog ismini değiştirin.” İyi de Internet kelimesi de Türkçe değil ama gayet güzel anlaşılıyor. Blog kelimesi günlük olarak çevrilemez çünkü günlük yazmak sadece bir blog türüdür. Blog blogdur Türkçe harika bir dil evet ama evrensel terimleri mesela CD, DVD çevirmeye çalışmak boşa bir uğraşı 🙂

En unutulmaz öğüt: “Abi yazılarınızı beğeniyoruz okuyoruz ama siteni sadeleştir hızlı açılsın.”

En tatlı şey: Hayır çikolatalar değil. Aile kategorisinde dereceye giren blog yazarlarının harikulade çocukları idi. Allah bağışlasın çok sevimliydiler.

En Ti Vi Em Es En Bi Si: Bloglara ve yeni medyaya yakın duruşu nedeniyle ve elbette diğer sponsorlara bu etkinliğe verdikleri anlamlı destek için.

Blog Ödülleri Sitesi : http://www.blogodulleri.com/

bo09winners

BÖ! 09 FOTOĞRAF GALERİSİ

Not: Fotoğraflar: Süleyman Sönmez. Bu sayfaya link vererek Creative Commons lisansı ile kişilik haklarına uygun şekilde kullanabilirsiniz. (Bu izin sitedeki tüm fotoğraflar için geçerli değildir)

Yarışmada derece alan bloglar aşağıda:

 

Efes Pilsen Kültür-Sanat Blogları Kategorisi

1. www.maddebagimlisi.com
2. www.gunesintamicinde.com
3. www.sanatlog.com

Coca-Cola Aile Blogları Kategorisi

1. www.aliozdil.blogspot.com
2. www.babaolmak.com
3. www.savascocuklari.com

ntvmsnbc Haber-Gündem Blogları Kategorisi

1. www.yazburaya.com
2. www.turkiyevehayatadair.blogspot.com
3. www.kursatsenturk.com

Binrota Hobi Blogları Kategorisi

1. www.geziyorum.net
2. www.gezipgorduk.com
3. www.misssgibi.com

İş Dünyası Blogları Kategorisi

1. www.chatterboxtr.com
2. www.designyoursummer.blogspot.com
3. www.cingunlugu.com

Kadın Blogları Kategorisi

1. www.devletsah.com
2. www.yelizindunyasi.com
3. www.kadinlar.net

Letoonia Resorts Kişisel Bloglar Kategorisi

1. www.yicit.com
2. www.gurkankalkanweblog.blogspot.com
3. www.blogdevri.com

Peugeot Otomobil Blogları Kategorisi

1. www.carluvr.com
2. www.otomot.net
3. www.arabadelisi.blogspot.com

Project House Reklam-Pazarlama Blogları Kategorisi

1. www.hergunkampanya.com
2. www.elmaaltshift.com
3. www.kreativme.com

TTNET Teknoloji Blogları Kategorisi

1. www.yakuter.com
2. www.apostylee.com
3. www.ogren.tv

Ülker Spor Blogları Kategorisi

1. www.footballiswar.com
2. www.fenerlig.blogcu.com
3. www.eskrimaktuel.com

Topluluk Blogları Kategorisi

1. www.fasulyeden.com
2. www.bobiler.org
3. www.mtv.com.tr/anime

Tefal Yemek Blogları Kategorisi

1. www.tarifiyemek.com
2. www.nefisyemektarifleri.com
3. www.hafiftarif.com

Microsoft Windows Live Spaces Blogları Kategorisi

1. gamzetuysuz.spaces.live.com
2. leothemaster.spaces.live.com
3. elifingunlugu.spaces.live.com

bo09camodul

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?