Çizgi Roman

Martin Mystere | Atlantis

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Evet, Martin Amca’yı tanımıyorsanız cidden pek çok şey kaçırıyorsunuz. Samimiyim. İlk kez seksenli yıllarda tanışmıştık Türkiye’de bu İtalyan yapım çizgi romanla. Garip bir öyküsü vardı.

1405420327083.jpg--java__diana___c

Bir zamanlar adına Atlantis ve Mu denilen iki uygarlık tarihin derinliklerinde bizden bile ileri bir teknolojiyle kıyametlerini getirmişti. Martin Mystere ve arkadaşı Orloff Hindistan’da antik bir kenti gezerken yalanlanamayacak bir kanıt bulurlar.

Kent, Atom bombası ile tahrip edilmiştir. İki akademisyen şok geçirirler. Tarih bilinenden farklıdır. Anlarlar ki tarihi yeniden yazan binlerce senelik çalışmaları olan köklü bir örgüt, “Kara Adamlar” vardır.

Bu insanlar dünyanın sosyo ekonomik kültürünün değişmesini istemezler. Bunu sarsacak tüm bilgiler yokedilir, hasıraltı edilir. Uzun süreli bir ruhsal eğitim alır iki arkadaş Bilge Kuthumi’den, aslında bazen dünyada olan bazense olmayan Tibetteki bir manastırdan.

Sonra üçüncü gözleri açılır ve dünyaya gönderilir. Oysa biri son derece zalim birine dönüşecek diğeri ise iyiliğin simgesi olacaktır.

480x480bb-85

 

Eski bilgelerden Naacallar’dan kalma ışın silahları verir ustaları. Ne komik ki silahlar tamamen boştur. İçlerinde elektronik tek cihaz yoktur. Bilim insanları hangi metal olduğunu bilemeyeceklerdir. Ama silah sadece kendileri tarafından kullanılabilmekte, başkaları için bir oyuncak olmaktadır. Silahı çalıştıran biyoenerji alanlarıdır. İnsanları bayıltır. Nesneleri yakabilir.

martinmystere3

Hikayenin diğer kahramanları Java tarih öncesi bir Neandarthanel Adamı, çekici Diana uzatmalı nişanlı ve sosyal hizmet görevlisidir. Hikaye bazen dünyanın bir yerinde başlar diğer yerlerine uzanır. Ama evi New York Manhattan’dadır. Lüks Ferrarisi ve kitap dolu eviyle tam bir kültür + macera adamıdır Martin. Elbette biraz gevezedir. Ehm. Alınmaz umarım 🙂

Martin Mystere zamanla tüm gizemli işlere girer. Ülkemize bile Nuh’un gemisini aramaya gelir. Yüzlerce sayılık macerasının herbiri tadına doyulmaz konu ve çizimlerle süslüdür. En az yarısı film yapılsa esaslı Hollywood filmleri olabilir. Konular her zaman titizlikle araştırılmış, sık dokunmuş, tarih, dünya, sosyal olaylar teknoloji ve enteresan bir sunuyla, actionla(!) harmanlanmış sunulur.

Bir başlayan bırakamaz seriyi. Şimdilerde sahaflarda en çok aranan kitaplardan birisidir. Halen yayınlanmaktadır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Martin_Mystere

Türkiye’de yayınlanan Sayılar
http://tr.wikipedia.org/wiki/Martin_Mystere_say%C4%B1lar%C4%B1

Orijinal Site:
http://www.bvzm.com/english/eng_set.html
http://www.ubcfumetti.com/mm/desc_tu.htm

martinmystere1 Bu insanlar dünyanın sosyo ekonomik kültürünün değişmesini istemezler. Bunu sarsacak tüm bilgiler yokedilir, hasıraltı edilir. Uzun süreli bir ruhsal eğitim alır iki arkadaş Bilge Kuthumi'den, aslında bazen dünyada olan bazense olmayan Tibetteki bir manastırdan. Bu insanlar dünyanın sosyo ekonomik kültürünün değişmesini istemezler. Bunu sarsacak tüm bilgiler yokedilir, hasıraltı edilir. Uzun süreli bir ruhsal eğitim alır iki arkadaş Bilge Kuthumi'den, aslında bazen dünyada olan bazense olmayan Tibetteki bir manastırdan.

martinmystere2 Bu insanlar dünyanın sosyo ekonomik kültürünün değişmesini istemezler. Bunu sarsacak tüm bilgiler yokedilir, hasıraltı edilir. Uzun süreli bir ruhsal eğitim alır iki arkadaş Bilge Kuthumi'den, aslında bazen dünyada olan bazense olmayan Tibetteki bir manastırdan. Bu insanlar dünyanın sosyo ekonomik kültürünün değişmesini istemezler. Bunu sarsacak tüm bilgiler yokedilir, hasıraltı edilir. Uzun süreli bir ruhsal eğitim alır iki arkadaş Bilge Kuthumi'den, aslında bazen dünyada olan bazense olmayan Tibetteki bir manastırdan.

martinmystere4 Bu insanlar dünyanın sosyo ekonomik kültürünün değişmesini istemezler. Bunu sarsacak tüm bilgiler yokedilir, hasıraltı edilir. Uzun süreli bir ruhsal eğitim alır iki arkadaş Bilge Kuthumi'den, aslında bazen dünyada olan bazense olmayan Tibetteki bir manastırdan. Bu insanlar dünyanın sosyo ekonomik kültürünün değişmesini istemezler. Bunu sarsacak tüm bilgiler yokedilir, hasıraltı edilir. Uzun süreli bir ruhsal eğitim alır iki arkadaş Bilge Kuthumi'den, aslında bazen dünyada olan bazense olmayan Tibetteki bir manastırdan.

Yazdığım diğer detaylı Martin Amca makalelerim var.
Eğer konuyu sevdiyseniz okumanızı tavsiye ederim.


GÜNEŞİN TAM İÇİNDE » Murchadna / İnanılmaz Silah
GÜNEŞİN TAM İÇİNDE » YVES KLEIN MAVİSİ VE MARTİN AMCA

Martin Mystére Yeniden!

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

6 Yorum

  1. İlk cildini aldım okuyorum. Sanırım ikincisini de aldım. Okuyacağım. Bir sürü Swing aldım onları da okuyacağım. Martin Mystere’nin çizimleri çok etkiledi beni.

  2. Hey gidi Martin hey. Çocukluğumun kahramanlarından biriydi. Şimdi buralarda görmek biraz maziye götürüp duygulandırdı beni. TV’nin akşam 7’de açılıp gece 12’de kapandığı dönemlerdi. Ne Internet var ne dijital oyunlar. Tek zevkimdi bunları okumak. O çocuk ruhumla okurken onları ben de yaşardım o maceralın içinde. Bır tek Martın mi? Zagorlar, Mandrakeler, Mister Nolar Kızılmaskeler, Tommikler ve diğerleri. Taşınamayacak büyüklükte bir kolinin içinde saklardım onları. Velakin zamanın süpürüp gittiği “al bunu da oku” diye dağıttıgım kitaplarımdan hiç bır eser yok şimdi. Ve tabii ki zamanla biz de uyduk gelişen teknolojıye arayıpta sormaz olduk o çocukluğumun en yakın dostlarını. Saygılar.

  3. Ben üç sene önce tesadüfen tanıştım Martin Amca ile özel seriyi okuyorum şu anda ve inanılmaz keyifli, daha okuyacağım bir sürü macera var 🙂 sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı