Thor efsanesi Viking / İskandinav inanışlarıyla başlar. Kuzeyin sert acımasız barbarları Kuzey Avrupa’yı işgal edip yağmalarlarken çelik gibi korkusuz yürekleriyle doğa olayları ile uğraşırlardı. Gemileri azgın dalgalarda çarpışırken gökte çakan yıldırımların göz kamaştırıcı soğukluğunda yüzleri tuzlu suyla ıslanmış olarak Thor’dan yardım isterlerdi.

thorkapak

Thor, Asgar’ın Tanrılarından birisidir. Çok Tanrılı din anlayışlarının arşetiplerinden birisi olan Thor için çok detaylı anlatımlar vardır.

Efsanevi çekici Mjöllnir elindeyken yıldıırmların gücü de elindedir. Aslında bir yandan da tarihte hızla Hıristiyanlaşan İskandinav ülkelerinin Paganizm’den taşıdıkları inanış kalıntılarının simgesidir.

Thor’un isminin kökenine bakılınca İngilizcedeki Thunder(yıldırım) kelime sesdeşliği dikkat çeker. Norveççe torden…

İskandinav mitolojisi ile Yunan Mitolojisi benzerlikler gösterir. Tanrıların babası Zeus yerine burada Odin vardır. Thor bu mitolojide Odin’in çok sevgili ve dünyaya (Jörð) düşkün oğludur. Loki bilinen şekliyle kötülük ilahı ile hep başı derttedir ve bir kahramanlık öyküsünden diğerine yol alır.

thormitoloji

MJÖLNİR

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Thor’un efsanevi çekiç silahıdır. Bu silahla yıldırımları çağırır. yıldırımlar kendisine zarar vermezken rakiplerini yerler bir eder. Bir düşmana çekicini savurduğunda sihirli bir şekilde silah geri gelir.

mjolnirantik

Megingjord
Thor’un giydiği kemer. Güçlerini kat kat arttırır.

MARVEL VE THOR

Çizgi roman dünyasında THOR’un belirişi Marvel’in kahraman yaratma bakımından en yoğun zamanlarına rastlar. Ağustos 1962 yılında Marvel Comics’de “The Mighty Thor” isimli bir süperkahraman olarak mitolojiden uyarlanır.

stanlee

Ekibin başı artık en az Thor kadar efsane olmuş(!) Stan Lee ve çizimlerde o yılların çizgi romanlarında sıkça imzasını gördüğümüz Jack Kirby, ve senaryo yazarlığında ise Larry Lieber‘dır.

250px-Jim083

Kahramanımızın göründüğü sayı ise “Journey into Mystery #83” (Aug. 1962). http://en.wikipedia.org/wiki/Journey_into_Mystery

Bu sayıdaki Thor günümüzdeki çizgi romanlarındaki görünüşünde değildir. Iron Man / Demir Adam nasıl yıllar içinde müthiş bir değişimden geçirilip müthiş bir görselliğe getirildiyse Thor’un da alacağı bayağı yol vardır.
thor1

Thor çizgi romanda dünyalı bir insanın çekici tutmasıyla yaşadığı büyük değişimle başlar. Sıradan bir insan olarak yaşayan Donald Blake, çekice temasıyla bilinçaltından sıyrılıp geleen bir ilaha Thor’a dönüşecektir.

loki21

Thor tek başına girdiği ve Loki ağırlıklı maceralarının yanısıra Aesgar’da geçen macerlarda insan hayat ölüm ve ölümsüzlük kavramlarını sorgulayacak zaman zaman babasıyla ters düşecek ve dünyaya geri gelecektir.

thorrb3

Ama Thor’un yükselişi Avengers grubuna katılışı ile başlar. Bu birlik Marvel’in en ağır toplarının katılımıyla kurulmuş organize süper kötü kahramanlarla başaçıkmayı hedefleyen bir süperkahraman ortaklığıdır.

Ekibin vazgeçilmezleri Captain America (Kaptan Amerika), Iron Man (Demir Adam) Antman (Karınca Adam) Thor filmleri tek tek çekildikten sonra toplu bir Avengers filmi çekilmesi düşünülüyor.

THOR FİLMİ

Marvel’in bir süperkahramanı daha beyazperdeye uyarlanıyor dünya çapında izlenme rekorları kıran Spiderman(Örümcek Adam), Iron Man, Silver Surfer(Gümüş Kayakçı) ve X-Men yatırımcıları konu üzerine eğilmeye itti. Daha önceleri de bu çizgi romanları filme uyarlamak istediler ancak sinema endüstrisinin CG karakterleri ile desteklenmesi (bilgisayar destekli tasarım ve sanal karakterler) hiç bu denli iyi olmamıştı. Artık son derece gerçekçi görünen sahneler yaratılabiliyor ve karakterler fanlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir görsel şölenle uyarlanabiliyor.

thorjanefoster

Thor filmi ile ilgili şu an bildiklerimiz kadın oyuncu Natalie Portman, filmdeki Jane Foster karakterini oynuyor. Thor’un dünyadaki ilk aşkı olan hemşireyi.

christhor

Thor karakterinde ise Chris Hemsworth‘u göreceğiz

tomloki

ve kötü karakter Loki içinse Tom Hiddleston kadroda yerini alıyor.
Filmin yönetmeni Kenneth Branagh. Filmin gösterim tarihi 20 Mayıs 2011.

(Not: Filmin fragmanı yayınlandığına yazıya eklenecektir)

thor3

KAYNAKÇA:

Thor  Resmi Sitesi
http://marvel.com/movies/Thor.Thor

Filmin IMDB’deki sayfası
http://www.imdb.com/title/tt0800369/

Thor – İngilizce
http://en.wikipedia.org/wiki/Thor

Thor – Türkçe
http://tr.wikipedia.org/wiki/Thor_%28tanr%C4%B1%29

Loki
http://en.wikipedia.org/wiki/Loki

Thor Marvel Comics
http://en.wikipedia.org/wiki/Thor_%28Marvel_Comics%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Thor_%28comics%29

Thor Duvar Kağıtları (Walpaper)
http://marvel.com/movies/Thor.Thor

Viking Age
http://en.wikipedia.org/wiki/Viking_Age

Ekşisözlük’te Thor
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=Thor

thoragesofthunderpreview1

thoragesofthunderpreview4

thoragesofthunderpreview2

thoragesofthunderpreview5

Ekşisözlük:
Çizgi romanlarında acayip karizmatik bir tanrıdır. Çok cool bir tiptir.
Bilimsel bir bilgi vermek gerekirse, İngilizcede perşembe olan Thursday, Thor’dan gelmektedir…
Thor’s day (kaynak: Tolkien’in peri masalları üzerine)
Çizgi romanında yavaş yavaş kınından çıkan dev bir kılıç vardı ve bunu yerine sadece thor’un babası Odin itebiliyordu. eğer bi aksilik olurda kılıç yerinden çıkarsa bütün kainatın düzeni bozulurdu.

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram6 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar kafayı sadece avrupa mitolojileriyle bozmayın. Yeryüzünde başka uygarlıklar, kavimler ve de bunların mitolojileri var. Örneğin biz Türklerin çok eski ve zengin mitolojisi. Ama ne yazıkki bu ülkede; Türk mitolojisi hakkında bilgi sahibi olmayı istemek bile faşistlik ve ırkçılık la yaftalandığı için kendi kültürümüz mevzularında zırcahil bir topluma dönüştük. Bilgi açlığı ve merak ve alakalarımızı, bizi çok da fazla ilgilendirmeyen ıvır zıvır şeylere harcıyoruz.

  2. Yazınız keyifliydi 🙂 Thor ile ilgili bir de Yıldız Geçidi SG-1 dizisindeki dünyamızın müttefiki Asgard’ın komutanı Thor’u da unutmamak gerek olduğunu düşünüyorum. Zaten bu diziyi izleyenler bilir bu tür mitolojileri kullanarak bizlere fantastik bir öykü sunuyorlar, Thor da bununla ilgili güzel bir örnek. 😉

  3. ben mitolijiyi çok severim helede yunan mitolojisini pandora zeus hera bunlar başlıca neden lerim tabikide pandora bence en iyisi neden aslında o iyi biri ama
    zeus onu kötüye kulanıyo ama umut hep kalıyo

  4. Bence de en iyisi Türk mitolojisi dostum. Göktanrı inancımızdan Allah’ın gökte olduğuna inanıyoruz neredeyse 13 ayrı mitolojimiz var ama bakan yok.

  5. arkadaslar sizce thorun çekicini dünyada olabilirmi varsada bir insan onu eline alabilirmi

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız