GON | Minyatür, Sessiz ve Despot! Dinozor

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON’un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir.

GON soyunun son temsilcisi olarak günümüzde her nasılsa sağ kalmış minicik bir dinozordur ama gücü kuvveti günümüzün yırtıcılarının çok üzerindedir. Çizgi romanda konuşma balonu yoktur.  Anlam son derece evrensel mimikler, bakışlar, olaylar sizi gevrek gevrek güldürecek kadar kesindir.

Çizgi roman okurlarının pek bilmediği bu alışılmadık kahraman Masashi Tanaka imzasını taşır. Hikayeleri hem yazan, hem de çizen sanatçı eşine kolay rastlayamayacağımız bir yetenektir. 1991 yılında yayınlamaya başladığı çalışmasında Gon, biraz Japon milletini andırır. Ufak tefek görünümlü dinazor istemese de yolculuğu boyunca ormanda, denizde sürekli zorbalarla karşılaşır ve onlara ömürleri boyunca unutamayacakları dersler verir 🙂

Kimi zaman ise, orman hayvanlarının en masumlarını bu yırtıcılardan koruyacaktır. Kendisine saldıran, ayı, piranha sürüsü gibi hayvanların acıklı sonları ise hakikaten ibretliktir.

Buraya kadar etkilenmemiş olabilirsiniz. Ne yani başka çizgi romanlarda da iyi vardır kötü vardır vs. diyebilirsiniz. Ancak sanırım bu kadar acımasız olanını görmemişsinizdir. 🙂

İşte delili: ormana kök söktüren aslanın saldırısından sonra başına gelenler:

Elbette çocukların olduğu kadar, büyüklerin de çok sevdiği bir kahramandır. Çünkü herkesin hayatında bir zorba vardır. Birisinin onun hakkından gelmesi hiç de fena olmaz 🙂

Ayrıca kesin bir dille söylemeliyim ki GON müthiş bir çevrecidir. Ağacı, çimeni ve hayattan zevk almayı bilir. Sivri dişleriyle keyifle gülen karamürsel sepeti dinazorun, bir çimenlikte tatlı bir şekerleme yapması görülmeye değerdir. Sincapları ve doğanın otçul barışçıl hayvanlarını doğal dostu sayar.

Hikayedeki her bir hayvan karakteri insan tabiatından bir özelliği temsil eder. Bu şekilde bakıldığında alegoriyi gözümüze sokmadan çok tatlı bir görsel dille anlatır sanatçı.

Bu aralar Kore TV’side çizgifilm çalışmaları sürüyor ve 2010 yılına yetişmesi de bekleniyor.
http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-06-13/gon-manga-to-get-korean-tv-animation-in-early-2010

Kısacası Gon, tüm bu haliye mahallenin dayısı, delikanlı ağabeyidir. Biz ve Japonlar ne kadar benziyoruz değil mi? 🙂

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gon_(manga)
http://comics.wikia.com/wiki/Gon
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=gon
http://lambiek.net/artists/t/tanaka_masashi.htm
http://madcool.com/mc/comics/gon/

Meraklılarına not: Gon karakteri Tekken 3 oyununda gizli karakter olarak bulunuyordu. Ayrıca çizer Masashi Tanaka Street Fighter filminde de çizer olarak çalıştı.
http://www.imdb.com/name/nm1529993/

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

Süleyman Sönmez'den yeni roman.

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir