Çizgi Roman

Sihirbazlar Kralı Mandrake

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Sihirbazlar Kralı Mandrake! İllüzyonist Sermet Erkin’i izlediğimde biraz hayal kırıklığı yaşamama sebep olan çizgi romandı. Ne bileyim hepimizi uyutmasını mı bekliyorduk artık bilmiyorum 🙂

mandrakeeyes Mandrake güçlü senaryoları ve kadrosuyla yıllarca Türk okuyucusunu kendisine bağlamıştı. Kısaca öyküsünü izlediğimizde Sihirbazlık Akademisi denilen Himalayalar'daki gizli bir eğitim merkezinde eğitildiğini görürüz. Mandrake güçlü senaryoları ve kadrosuyla yıllarca Türk okuyucusunu kendisine bağlamıştı. Kısaca öyküsünü izlediğimizde Sihirbazlık Akademisi denilen Himalayalar'daki gizli bir eğitim merkezinde eğitildiğini görürüz.

Mandrake güçlü senaryoları ve kadrosuyla yıllarca Türk okuyucusunu kendisine bağlamıştı. Kısaca öyküsünü izlediğimizde Sihirbazlık Akademisi denilen Himalayalar’daki gizli bir eğitim merkezinde eğitildiğini görürüz. O ve ikiz kardeşi Derek yetişkin yaşlarında dünyaya çıkmış ama dünya nimetleriyle büyülenen kardeşinin kötüye kullandığı güçleri temizlemek dostumuza düşmüştür.

Xanadu adında (hepimizin İngilizce öncesi Türkiye’sinde iksanaduuuu diye seslendirdiğimiz zanadu diye okunması gereken kelime) bir saray evde ikamet ederdi. Evinde dev bir teleskop bile vardı. En çarpıcı yeriyse bir tepe üstündeki eve dönerek gelen otoyolda onlarca otomatik, engel tünel ve uçurum olmasıydı. Eve ilk kez gelenin nefesi kesilirdi.

Çok güçlü bir sihirbaz olduğu için insanların illüzyonlar görmesini sağlardı.
Ünlü bir replik: “Kaldır ellerini şapkalı soytarı. Yoksa seni vururuz.” Mandrake’den bir iki el kıvrımı ve cevap. “Elinizdeki o muzlarla mı?” Haydutlar şaşkın. Silahlar muz olmuış.

Abdullah adında Dünyanın En Güçlü Adamı lakaplı aynı zamanda Afrikalı bir Prens olan güçlü bir yardımcısı vardı.(Yurtdışı baskılarında orijinal adı Lothar maalesef) Ünlü bir alıntı da ondan yapayım. Judo ve Karate dersi almak için bir hocaya rica eder. Hoca bir duvar üzerine kiremit koyar. Bunları kır diye Abdullah kiremitlerle duvarı kırar. Hoca selam verir. Ders vermeyi bırakır. Bir tane daha. Yolda giderken biri omzuna öyle bir vurur ki o koca adam rahatsız olur. Özür dilemesini isteyince adam bir de küfür eder. Üstüne bir yumruk sallar. Ustaca kaçan Abdullah bir yumrukta adamı devirir. Sonra anlarlar ki adam Dünya Ağır Siklet Şampiyonu’dur. Nazik Abdullah küfrü kaldıramadığını söyleyecektir.

Kristal Küre mevzuuna gireceğim tabii ki ama hatırlayalım bu dostumuz Himalayalar’da beyin gücüyle odaklanıldığında ve doğru kelime girildiğinde açılan, dev bir kayanın koruduğu, Agarta tarzı bir yerde yetişmişti. Ustası Theron onu gönderirken daha görüntülü cep telefonlarının olmadığı o çağda (!) bir kristal küre vermiştir. Pek çok gücü olan küreyi görmek o sayıda büyük işlerin olduğunu anlatırdı bize. 11 Haziran 1934’te yayına başlayan çizgi roman gazetelerde bant çizgi roman şeklinde yayınlanmış. Formatı bozmayalım kaygısıyla nişanlısı Narda ile 50 sene civarında bir süre boyunca evlenemez bu nedenle 🙂

Öyküleri ufuk açıcı ve gerçekten zamanının çok ilerisindedir. Zencilerin beyazların tuvaletine bile gidemediği Marthin Luther King öncesi Amerika’da bir zenciyi konuya başaktörlerden birisi olarak koyması bile büyük başarıdır.

Ayrıca evrende gizli bir galaksi İmparatorluğu olduğunu anlatması, Ahtopot adlı suç örgütü gibi detaylarda saklanan kahramanları ve Japon aşçısı Hojo vs. vs. gibi konuları bilimkurgu için çok besleyici kaynaklar olmuştur.

Bulun okuyun diyorum. Sahaflarda halen var. Ayrıca çizgi roman bölümüne tıklarsanız satın alınabiliecek yerlerle ilgili önerilerimi bulacaksınız. 🙂

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=mandrake
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=xanadu
http://sneakpeek50.tripod.com/sneakpeek5/id49.html
mandrakelevitate Mandrake güçlü senaryoları ve kadrosuyla yıllarca Türk okuyucusunu kendisine bağlamıştı. Kısaca öyküsünü izlediğimizde Sihirbazlık Akademisi denilen Himalayalar'daki gizli bir eğitim merkezinde eğitildiğini görürüz. Mandrake güçlü senaryoları ve kadrosuyla yıllarca Türk okuyucusunu kendisine bağlamıştı. Kısaca öyküsünü izlediğimizde Sihirbazlık Akademisi denilen Himalayalar'daki gizli bir eğitim merkezinde eğitildiğini görürüz.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı