Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Sihirbazlar Kralı Mandrake! İllüzyonist Sermet Erkin’i izlediğimde biraz hayal kırıklığı yaşamama sebep olan çizgi romandı. Ne bileyim hepimizi uyutmasını mı bekliyorduk artık bilmiyorum 🙂

Mandrake güçlü senaryoları ve kadrosuyla yıllarca Türk okuyucusunu kendisine bağlamıştı. Kısaca öyküsünü izlediğimizde Sihirbazlık Akademisi denilen Himalayalar’daki gizli bir eğitim merkezinde eğitildiğini görürüz. O ve ikiz kardeşi Derek yetişkin yaşlarında dünyaya çıkmış ama dünya nimetleriyle büyülenen kardeşinin kötüye kullandığı güçleri temizlemek dostumuza düşmüştür.

Xanadu adında (hepimizin İngilizce öncesi Türkiye’sinde iksanaduuuu diye seslendirdiğimiz zanadu diye okunması gereken kelime) bir saray evde ikamet ederdi. Evinde dev bir teleskop bile vardı. En çarpıcı yeriyse bir tepe üstündeki eve dönerek gelen otoyolda onlarca otomatik, engel tünel ve uçurum olmasıydı. Eve ilk kez gelenin nefesi kesilirdi.

Çok güçlü bir sihirbaz olduğu için insanların illüzyonlar görmesini sağlardı.
Ünlü bir replik: “Kaldır ellerini şapkalı soytarı. Yoksa seni vururuz.” Mandrake’den bir iki el kıvrımı ve cevap. “Elinizdeki o muzlarla mı?” Haydutlar şaşkın. Silahlar muz olmuış.

Abdullah adında Dünyanın En Güçlü Adamı lakaplı aynı zamanda Afrikalı bir Prens olan güçlü bir yardımcısı vardı.(Yurtdışı baskılarında orijinal adı Lothar maalesef) Ünlü bir alıntı da ondan yapayım. Judo ve Karate dersi almak için bir hocaya rica eder. Hoca bir duvar üzerine kiremit koyar. Bunları kır diye Abdullah kiremitlerle duvarı kırar. Hoca selam verir. Ders vermeyi bırakır. Bir tane daha. Yolda giderken biri omzuna öyle bir vurur ki o koca adam rahatsız olur. Özür dilemesini isteyince adam bir de küfür eder. Üstüne bir yumruk sallar. Ustaca kaçan Abdullah bir yumrukta adamı devirir. Sonra anlarlar ki adam Dünya Ağır Siklet Şampiyonu’dur. Nazik Abdullah küfrü kaldıramadığını söyleyecektir.

Kristal Küre mevzuuna gireceğim tabii ki ama hatırlayalım bu dostumuz Himalayalar’da beyin gücüyle odaklanıldığında ve doğru kelime girildiğinde açılan, dev bir kayanın koruduğu, Agarta tarzı bir yerde yetişmişti. Ustası Theron onu gönderirken daha görüntülü cep telefonlarının olmadığı o çağda (!) bir kristal küre vermiştir. Pek çok gücü olan küreyi görmek o sayıda büyük işlerin olduğunu anlatırdı bize. 11 Haziran 1934’te yayına başlayan çizgi roman gazetelerde bant çizgi roman şeklinde yayınlanmış. Formatı bozmayalım kaygısıyla nişanlısı Narda ile 50 sene civarında bir süre boyunca evlenemez bu nedenle 🙂

Öyküleri ufuk açıcı ve gerçekten zamanının çok ilerisindedir. Zencilerin beyazların tuvaletine bile gidemediği Marthin Luther King öncesi Amerika’da bir zenciyi konuya başaktörlerden birisi olarak koyması bile büyük başarıdır.

Ayrıca evrende gizli bir galaksi İmparatorluğu olduğunu anlatması, Ahtopot adlı suç örgütü gibi detaylarda saklanan kahramanları ve Japon aşçısı Hojo vs. vs. gibi konuları bilimkurgu için çok besleyici kaynaklar olmuştur.

Bulun okuyun diyorum. Sahaflarda halen var. Ayrıca çizgi roman bölümüne tıklarsanız satın alınabiliecek yerlerle ilgili önerilerimi bulacaksınız. 🙂

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=mandrake
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=xanadu
http://sneakpeek50.tripod.com/sneakpeek5/id49.html

 

STARBUL

Yeni romanımı okudunuz mu?

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul'u Kitapyurdu sitesinden indirimli satın almak için tıklayın
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız