Yüzünüz Simetrik mi?

Sizin için hazırladığım George Clooney’in üç fotoğrafına bakın. Hangisi orijinal George? Sağdaki mi ortadaki mi soldaki mi? Yüzün sağ ve solu ayrı ayrı alınıp diğer tarafa kopyalandığında inanılmaz bir görüntü çıkıyor karşımıza. Bir çift. Tek insanda yaşayan bir çift. Çift sarmal DNA yapımızdan sonra şaşırtıcı bir konuya giriyoruz.

Beden organları genellikle simetriyi takip eder. Ciğerler, kollar, bacaklar, böbrekler vb. Kalp gibi bazı organlarsa tek. Çiftli yapı birbirini yedekliyor ve görev paylaşımı oluyor. Gelgelelim yüzlerimize bakınca iş oldukça farklılaşıyor.

Şimdi vesikalık bir fotoğrafınızı alın. Çok bilgisayar bilgisi istemiyor. Paint’le bile olur. Fotoğrafınızın bir kopyasını açın. Tam ortadan itibaren sağı ya da solu seçin. Resim menüsünden “Döndür, çevir” komutunu verin ve “Yatay çevirin”. Sonra düzgünce yerleştirin. İşte yüzünüzün bir yarısı hakim oldu. Bunu başka bir isimle kaydedin ve fotoğrafınızı yine açın. Sonra biraz önce kopyalamadığınız diğer yarıyı seçin ve resim men… Anladınız. Uzun uzun tekrarlamayalım.


Böylece iki fotoğraf oluştu. Doktorlar çekicilik, güzellik duygusunun yüzdeki geometrik dengeye bağlı olduğunu söylüyor. Bir suratın bu iki fotoğrafı brirbirine ne kadar benzerse o denli çekici ya da yakışıklı olur. Ancak tıpatıp aynı gibiyse aksine üzücü bir şekilde başka zihinse engellerin belirtisidir.

Türlerin seçimlerinde simetriye çok yakın bu görünümün vücut bağışıklık sistemi ile ilintili olduğu da şaşırtıcı bir sonuç olarak Newscientist dergilerinde geçen yıllarda yazıldı.

YÜZDEKİ ALTIN ORAN NASIL BULUNUR?
“Doğada, Sanatta, Mimaride Altın Oran ve Fibonacci Sayıları” adlı eserde yer alan bilgiye göre, bir yüzde altın oran varlığından söz edebilmek için, ağız uzunluğu ile burun genişliği, göz bebekleri arasındaki uzaklıkla, kaşlar arasındaki uzaklığın, burun genişliği ile burun delikleri arasındaki uzaklığın, yüz boyu ile yüz genişliğinin, alt dudak genişliği ile üst dudak genişliğinin birbirine oranının 1,618…’i vermesi gerekiyor.
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2007/05/17/son/sontur11.asp

Peki devam edelim mi eğlenmeye?

Yine sizler için uğraşarak hazırladığım (!) Sharon Stone’a ne dersiniz?

sharonsimetrik.jpg

Konuyu 1990’dan beri okuyorum. işin uzmanları denemeler, araştırmalar yapmış. Buyurun kaynaklara.

İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, simetrik yüzlerin hangi şartlarda karşı cinse çekici geldiğini araştırdı. Bunun için kadınlara çeşitli erkek yüzleri, erkeklere de çeşitli kadın yüzleri gösterildi.
Araştırma sonuçları, insanların simetrik yüzleri beğenme nedenlerinin evrimle birlikte geliştiğini gösteriyor. Kadın ya da erkek, karşısında simetrik bir yüz gördüğünde beyni, o kişinin sağlıklı, genlerinin iyi, yani neslin devamı için uygun olduğu sinyalini veriyor.
Simetrik olmayan yüzler ise evrimleşmede bir aksama ya da hastalık çağrışımı yaptığından tercih edilmiyor. Simetrik yüzlülerin tercih edilmesi doğal bir seleksiyon yöntemi. Simetrik yüzlü, yani üstün olan seçilen oluyor. Bu nedenle de evrimle birlikte, hem insanların simetriye olan düşkünlüğü hem de yüzlerin simetrisi arttı.
Kaynak:http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=82712

Yüz asimetrisini tespitte, lezyon tarafındaki kulağın posterior deplasmanı, gözün daha aşağıda olması, aynı taraf zigomanın arkaya çöküklüğü ve göz kapağı açıklığının vertikal yüksekliğinde azalma gibi değişik yöntemler kullanılmıştır. Ancak bu kozmetik bozuklukların hastalarda bulunma oranı şiddeti değişmektedir. Ayrıca şiddetini ölçecek herhangi bir yöntemde
tarif edilmemiştir. Bizim kullandığımız Frontal Sefalometrik analiz Ortodontik tanı ve tedavide yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu incelemede çeşitli çizgisel ve açısal ölçümlerden yararlanılır. Bunlardan birisi de PSA’dır. Yüz asimetrilerinin tespitinde ve etiyolojilerini değerlendirmede kullanılan bir açıdır. Bu yöntem tortikollisli hastaların yüz asimetrilerinin tanısında ve takibinde kullanılmamış ve etkinliği incelenmemiştir. Biz bilinen bu yöntemi tortikollisli hastalarda kullandık. Bulgularımıza göre yüz asimetrisinin miktarı açısal olarak tespit edilebilmekte ve tedavi sonrası düzelmede kolaylıkla takip edilebilmektedir. Ancak bu yöntemin etkinliğinin daha geniş hasta guruplarında ve daha uzun takip süreleriyle incelenmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca üç boyutlu BT ile yapılan karşılaştırmalı çalışmalarla yöntemin eksiklikleri belirlenmelidir.
Kaynak:http://www.osteoporoz-osteoartrit.org/aas/2002/pdfsno4/vol13no4-4.pdf

anahtar kelimeler: symmetry face

Sayın Prof.Dr. Kaan AYDOS’un makalesi mükemmel. Bir çok sorunuza cevap verecek.
http://www.androloji.org.tr/guvsbg/icerik.asp?lang=&action=single&id=103

Simetik Fotoğraf Oluşturma Sitesi
http://www.symmeter.com/symfacer.htm

Simetri Fiziksel Çekicilik (İngilizce)
http://en.wikipedia.org/wiki/Facial_symmetry

Face analysis using CNN-UM (İngilizce)
http://lab.analogic.sztaki.hu/cnna04/1002-Szlavik-Face.pdf

http://www.uni-regensburg.de/Fakultaeten/phil_Fak_II/Psychologie/Psy_II/beautycheck/english/symmetrie/symmetrie.htm

http://regentsprep.org/Regents/math/symmetry/Photos.htm

Şimdilik benden bu kadar beğendiyseniz paylaşın :)


YENİ YAZILARA ABONE OLUN

162927023 
Kutuya eposta adresinizi yazın ve Abone olun düğmesine basın. Açılan pencerede gelen doğrulama görselini aynen yazarak onaylamanız ve emailinize gelen abonelik emailini onaylamanız gerekmektedir. Yeni yazılar eposta ile posta kutunuza bildirilecektir.

24 comments

 1. Yüzün bir yarısının (ama hangi yarısının?) o an ki duyguları tamamen ele verdiği de söylenir. Belki bunun beynin sağ tarafını -sol tarafını kullanmayla bi ilgisi vardır?

  Verdiğin görsel örnekler de ilgimi çekti; George Clooney en sağda; Sharon Stone ortada “objektife” karşı sempatik durma gayretine girmişler sanki:) diğer tarafları da gerçek-hakiki duygularını yansıtıyor?
  keşke g.bush’un bi fotoğrafıyla çalışsaymışsın bu arada:)


 2. Cevabı veriyorum. Her fotoğrafta bize göre en solda duran gerçek yüzleridir.

  Ben Türkiye’den ünlülerle çalışmak isterdim. Ama bir karikatüre bile dava açacak hoşgösüzlük olduğundan George ve Sharon beni kırmadılar :)

 3. Yüzden ve konudan bağımsız olarak şöyle de diyorlar, bir insan ne kadar asimetrik durursa (bacak bacak üzerine atmak, tek kol ileride vs.) o kadar güven verirmiş. HP’nin Türkiye Genel Müdürü’nden duymuş olmam lazım.

 4. Benim için sürpriz olmadı bu konu. 10-12 sene evvelinde matematik öğretmenimiz sayesinde bu bilgiye ulaşmıştık. Matematik öğretmenim Belma BAŞ, eğer yaşıyorsa teşekkür etmek isterdim kendisine. Yaşamıyorsa Allah rahmet eylesin.

 5. Resimler verilmiş ve hangisinin orijinal olduğunu sormussunuz. Bence cevabı vermeliydiniz.

 6. Bence sol taraftaki yüz daha geçekçi (orjinal) sizlere katılıyorum. Ben de bu konuyla ilgili ödev yaptığım için siteyi ziyaret ettim , yazınızın özetini yazdım . İnsanların %10 ‘u simetrik yüze sahip. Bunu da yazarsanız iyi olur.:D

 7. Bence çok güzel bir yazı . Aradığım şey burada var . İnsan yüzünün simetrik olup olmayacağı hakkında veya hangi taraftaki simetri daha orjinal gibi anketler hazırlayabilirsiniz. Yandaki Türkçe bilgileri için teşekkürler ben de Türkçe meraklısıyım. Ama sabredemiyorum yorumumun onaylanması için.

 8. Süleymancığım Merhaba,
  Şöyle sitene bir göz atayım diye girmiştim. Yazı bana da çok ilginç geldi. Tamamını bir çırpıda okudum. Daha sonra verdiğin formülle bunu bir de kendime uygulayım dedim. çok ilginç oluyor gerçekten. Bence herkes bu deneyi yapmalı.

 9. bu site bnm çok hoşuma gitti ve bir şey söylemek istiyorum bu sene altın oran adında bir konu işledik matematikte ve drsane öğretmenlerimiz hepimizin yüz ölçülerini fln aldı bnde altın oran varmış onun için güzelsin diyrlar acaba yüz smetrisiyle altın oran benzer bir şeymi bu konuda bni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 10. Evet kesinlikle hoş bir konu olmuş ve teşekkür ederiz.Fakat hangi yüzün orjinal olduğu zaten çok kolay anlaşılıyor çünki tam ortada ki simetri eksen çizgisi zaten yeterince belirgin:)

 11. bencede süper bi yazı ama asimetri hastalıgı nerdeyse halkın % 90 nında olmasına ragmen neden tedavi yolları yok hala anlamıs
  deılım

 12. Konu güzel başladı. Sonunda evrime bağladı. Yahu evrim mi kaldı? DNA, RNA o kadar ilim bilim varken. Saçma bir teoriye konu bağlanır mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sosyal Medyada Takip EdinYENİ YAZILAR

stock-photo-100894035 Dünyanın En Güzel Manzaraları

paint-photoshop-canva-befunky-picasa Paint’e Elveda Deyin, Hem de Ücretsiz Yazılım ve Uygulamalarla

ttnet2 Yeni Güvenlik Açığımız, Spam Gönderen Büyük Şirketlerimiz

bizezeldensevdikbanner Biz Ezelden Sevdik

performingarts.withgoogle.com 2015-12-08 14-14-06 Google Sanat İçin 360 Dedi

codeorg Kodlama Saati Dünya İçin Umut Veriyor

classical-art-gluten-free-museum-tumblr-fb__700 Glütensiz Sanat Müzesi

240111,xcitefun-the-worlds-smallest-library-8 Jozsef Tari’nin Minik Kitapları

sketch_in_progress___pencil_vs_camera___77_by_benheine-d74z3uk Kalem mi Kamera mı? | Pencil vs Camera

BFS-Auto Kitapları Tarayarak Dijitalleştirmede Bir Devrim | BSF-Auto Fully-Automated Book Scanner

haruki Haruki Murakami Romanları ve Sürrealist Anlatıma Düşsel Bir Yolculuk

iettaylikmavikart IETT Sitesini Yenilemeli | Aylık Mavi İstanbulkart Alma Macerası

weidmann Jake Weidmann – Kaligraf ve Ressam

holho2 Hologramlı Cep Telefonu Nasıl Yapılır?

"Viet Tran and Seth Robertson" İlginç, Tuhaf, İcatlar, İşler

Osmo Osmo ile Çizmek Yeni Bir Deneyim

puslukitalaratlasi Puslu Kıtalar Atlası, İlban Ertem’in Ellerinde Ete Kemiğe Bürünüyor

hiper-bob-832x1024 Üç Kitap Yazdım – Hiper Süper Lüper Bob , İkiden Üçe – Biraz Tuhaf Bir Kitap

photospherefotografkuresi Telefonunuzla, Tabletinizle 360 Derece Küresel Fotoğraflar Çekin – Photo Sphere – Fotoğraf Küresi

ciceksepetiyemeksepeti Çiçek Sepeti vs Yemek Sepeti