Yüzünüz Simetrik mi?

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 3 Ekim 2007   |   24 yorum   |   Kategori: Bilim ve Teknoloji, Eğlence, Fotoğraf, Photoshop

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Sizin için hazırladığım George Clooney’in üç fotoğrafına bakın. Hangisi orijinal George? Sağdaki mi ortadaki mi soldaki mi? Yüzün sağ ve solu ayrı ayrı alınıp diğer tarafa kopyalandığında inanılmaz bir görüntü çıkıyor karşımıza. Bir çift. Tek insanda yaşayan bir çift. Çift sarmal DNA yapımızdan sonra şaşırtıcı bir konuya giriyoruz.

Beden organları genellikle simetriyi takip eder. Ciğerler, kollar, bacaklar, böbrekler vb. Kalp gibi bazı organlarsa tek. Çiftli yapı birbirini yedekliyor ve görev paylaşımı oluyor. Gelgelelim yüzlerimize bakınca iş oldukça farklılaşıyor.

Şimdi vesikalık bir fotoğrafınızı alın. Çok bilgisayar bilgisi istemiyor. Paint’le bile olur. Fotoğrafınızın bir kopyasını açın. Tam ortadan itibaren sağı ya da solu seçin. Resim menüsünden “Döndür, çevir” komutunu verin ve “Yatay çevirin”. Sonra düzgünce yerleştirin. İşte yüzünüzün bir yarısı hakim oldu. Bunu başka bir isimle kaydedin ve fotoğrafınızı yine açın. Sonra biraz önce kopyalamadığınız diğer yarıyı seçin ve resim men… Anladınız. Uzun uzun tekrarlamayalım.

Böylece iki fotoğraf oluştu. Doktorlar çekicilik, güzellik duygusunun yüzdeki geometrik dengeye bağlı olduğunu söylüyor. Bir suratın bu iki fotoğrafı brirbirine ne kadar benzerse o denli çekici ya da yakışıklı olur. Ancak tıpatıp aynı gibiyse aksine üzücü bir şekilde başka zihinse engellerin belirtisidir.

Türlerin seçimlerinde simetriye çok yakın bu görünümün vücut bağışıklık sistemi ile ilintili olduğu da şaşırtıcı bir sonuç olarak Newscientist dergilerinde geçen yıllarda yazıldı.

YÜZDEKİ ALTIN ORAN NASIL BULUNUR?
“Doğada, Sanatta, Mimaride Altın Oran ve Fibonacci Sayıları” adlı eserde yer alan bilgiye göre, bir yüzde altın oran varlığından söz edebilmek için, ağız uzunluğu ile burun genişliği, göz bebekleri arasındaki uzaklıkla, kaşlar arasındaki uzaklığın, burun genişliği ile burun delikleri arasındaki uzaklığın, yüz boyu ile yüz genişliğinin, alt dudak genişliği ile üst dudak genişliğinin birbirine oranının 1,618…’i vermesi gerekiyor.
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2007/05/17/son/sontur11.asp

Peki devam edelim mi eğlenmeye?

Yine sizler için uğraşarak hazırladığım (!) Sharon Stone’a ne dersiniz?

sharonsimetrik.jpg

Konuyu 1990’dan beri okuyorum. işin uzmanları denemeler, araştırmalar yapmış. Buyurun kaynaklara.

İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, simetrik yüzlerin hangi şartlarda karşı cinse çekici geldiğini araştırdı. Bunun için kadınlara çeşitli erkek yüzleri, erkeklere de çeşitli kadın yüzleri gösterildi.
Araştırma sonuçları, insanların simetrik yüzleri beğenme nedenlerinin evrimle birlikte geliştiğini gösteriyor. Kadın ya da erkek, karşısında simetrik bir yüz gördüğünde beyni, o kişinin sağlıklı, genlerinin iyi, yani neslin devamı için uygun olduğu sinyalini veriyor.
Simetrik olmayan yüzler ise evrimleşmede bir aksama ya da hastalık çağrışımı yaptığından tercih edilmiyor. Simetrik yüzlülerin tercih edilmesi doğal bir seleksiyon yöntemi. Simetrik yüzlü, yani üstün olan seçilen oluyor. Bu nedenle de evrimle birlikte, hem insanların simetriye olan düşkünlüğü hem de yüzlerin simetrisi arttı.
Kaynak:http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=82712

Yüz asimetrisini tespitte, lezyon tarafındaki kulağın posterior deplasmanı, gözün daha aşağıda olması, aynı taraf zigomanın arkaya çöküklüğü ve göz kapağı açıklığının vertikal yüksekliğinde azalma gibi değişik yöntemler kullanılmıştır. Ancak bu kozmetik bozuklukların hastalarda bulunma oranı şiddeti değişmektedir. Ayrıca şiddetini ölçecek herhangi bir yöntemde
tarif edilmemiştir. Bizim kullandığımız Frontal Sefalometrik analiz Ortodontik tanı ve tedavide yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu incelemede çeşitli çizgisel ve açısal ölçümlerden yararlanılır. Bunlardan birisi de PSA’dır. Yüz asimetrilerinin tespitinde ve etiyolojilerini değerlendirmede kullanılan bir açıdır. Bu yöntem tortikollisli hastaların yüz asimetrilerinin tanısında ve takibinde kullanılmamış ve etkinliği incelenmemiştir. Biz bilinen bu yöntemi tortikollisli hastalarda kullandık. Bulgularımıza göre yüz asimetrisinin miktarı açısal olarak tespit edilebilmekte ve tedavi sonrası düzelmede kolaylıkla takip edilebilmektedir. Ancak bu yöntemin etkinliğinin daha geniş hasta guruplarında ve daha uzun takip süreleriyle incelenmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca üç boyutlu BT ile yapılan karşılaştırmalı çalışmalarla yöntemin eksiklikleri belirlenmelidir.
Kaynak:http://www.osteoporoz-osteoartrit.org/aas/2002/pdfsno4/vol13no4-4.pdf

anahtar kelimeler: symmetry face

Sayın Prof.Dr. Kaan AYDOS’un makalesi mükemmel. Bir çok sorunuza cevap verecek.
http://www.androloji.org.tr/guvsbg/icerik.asp?lang=&action=single&id=103

Simetik Fotoğraf Oluşturma Sitesi
http://www.symmeter.com/symfacer.htm

Simetri Fiziksel Çekicilik (İngilizce)
http://en.wikipedia.org/wiki/Facial_symmetry

Face analysis using CNN-UM (İngilizce)
http://lab.analogic.sztaki.hu/cnna04/1002-Szlavik-Face.pdf

http://www.uni-regensburg.de/Fakultaeten/phil_Fak_II/Psychologie/Psy_II/beautycheck/english/symmetrie/symmetrie.htm

http://regentsprep.org/Regents/math/symmetry/Photos.htm


“Yüzünüz Simetrik mi?” makalesi için 24 yorum yapıldı.

 1. Yüzün bir yarısının (ama hangi yarısının?) o an ki duyguları tamamen ele verdiği de söylenir. Belki bunun beynin sağ tarafını -sol tarafını kullanmayla bi ilgisi vardır?

  Verdiğin görsel örnekler de ilgimi çekti; George Clooney en sağda; Sharon Stone ortada “objektife” karşı sempatik durma gayretine girmişler sanki:) diğer tarafları da gerçek-hakiki duygularını yansıtıyor?
  keşke g.bush’un bi fotoğrafıyla çalışsaymışsın bu arada:)


 2. Cevabı veriyorum. Her fotoğrafta bize göre en solda duran gerçek yüzleridir.

  Ben Türkiye’den ünlülerle çalışmak isterdim. Ama bir karikatüre bile dava açacak hoşgösüzlük olduğundan George ve Sharon beni kırmadılar :)

 3. Yüzden ve konudan bağımsız olarak şöyle de diyorlar, bir insan ne kadar asimetrik durursa (bacak bacak üzerine atmak, tek kol ileride vs.) o kadar güven verirmiş. HP’nin Türkiye Genel Müdürü’nden duymuş olmam lazım.

 4. Benim için sürpriz olmadı bu konu. 10-12 sene evvelinde matematik öğretmenimiz sayesinde bu bilgiye ulaşmıştık. Matematik öğretmenim Belma BAŞ, eğer yaşıyorsa teşekkür etmek isterdim kendisine. Yaşamıyorsa Allah rahmet eylesin.

 5. selen

  Resimler verilmiş ve hangisinin orijinal olduğunu sormussunuz. Bence cevabı vermeliydiniz.

 6. Selen Hanım cevabı vermişim, vermişim de siz farketmemişsiniz.

  Bakın üstten 2. yorumda cevaplamışım. :)

  Her fotoğrafta en soldaki yüz orijinal olandır.

 7. Bu işlemi online olarak yapan bir site de bulunuyor: http://www.pichacks.com

 8. elif ceren

  Bence sol taraftaki yüz daha geçekçi (orjinal) sizlere katılıyorum. Ben de bu konuyla ilgili ödev yaptığım için siteyi ziyaret ettim , yazınızın özetini yazdım . İnsanların %10 ‘u simetrik yüze sahip. Bunu da yazarsanız iyi olur.:D

 9. nur13

  Bence çok güzel bir yazı . Aradığım şey burada var . İnsan yüzünün simetrik olup olmayacağı hakkında veya hangi taraftaki simetri daha orjinal gibi anketler hazırlayabilirsiniz. Yandaki Türkçe bilgileri için teşekkürler ben de Türkçe meraklısıyım. Ama sabredemiyorum yorumumun onaylanması için.

 10. Bence yüzümüz simetrik değildir. Çünkü burun delikleri aynı boyutta değildir genelde ancak bazen aynı da olabiliyor.

 11. belma

  Emircim hala yaşıyorum. Hem bu yeni yasalarla emekli bile olamadık hala çalışıyorum :)

 12. Bence sizin siteniz çok bilgilendirici ve eğitici. Ödevimi onun sayesinde yaptım.

 13. mete05

  çok iyi kim yaptıysa eline saglık

 14. Meteo5 seninki gibi “Kim yazmışsa eline sağlık” diye başlayan mesajları gördükçe adımı 60 punto yazasım geliyor. :) Yazar diye bir şey var başlığın altında :)

 15. merve_asi

  Fena sayılmaz.

 16. Şeyhmuz ORTAÇ

  Süleymancığım Merhaba,
  Şöyle sitene bir göz atayım diye girmiştim. Yazı bana da çok ilginç geldi. Tamamını bir çırpıda okudum. Daha sonra verdiğin formülle bunu bir de kendime uygulayım dedim. çok ilginç oluyor gerçekten. Bence herkes bu deneyi yapmalı.

 17. bahar özyurt

  bu site bnm çok hoşuma gitti ve bir şey söylemek istiyorum bu sene altın oran adında bir konu işledik matematikte ve drsane öğretmenlerimiz hepimizin yüz ölçülerini fln aldı bnde altın oran varmış onun için güzelsin diyrlar acaba yüz smetrisiyle altın oran benzer bir şeymi bu konuda bni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 18. unknown

  Evet kesinlikle hoş bir konu olmuş ve teşekkür ederiz.Fakat hangi yüzün orjinal olduğu zaten çok kolay anlaşılıyor çünki tam ortada ki simetri eksen çizgisi zaten yeterince belirgin:)

 19. malatyali

  çok iyi :d

 20. Hayatımda Tek Simetrik Şey HASTALIGIM

  Evet Simetri Hastasıyım

 21. çok güzel simetri :D :P :O

 22. aras aras

  bencede süper bi yazı ama asimetri hastalıgı nerdeyse halkın % 90 nında olmasına ragmen neden tedavi yolları yok hala anlamıs
  deılım

 23. istanbul

  süperrr ! ellerinize sağlık

 24. Onur Arda

  Konu güzel başladı. Sonunda evrime bağladı. Yahu evrim mi kaldı? DNA, RNA o kadar ilim bilim varken. Saçma bir teoriye konu bağlanır mı?

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra