Çizgi Roman

GON | Minyatür, Sessiz ve Despot! Dinozor

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON’un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir.

goncizgiroman Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir. Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir.

GON soyunun son temsilcisi olarak günümüzde her nasılsa sağ kalmış minicik bir dinozordur ama gücü kuvveti günümüzün yırtıcılarının çok üzerindedir. Çizgi romanda konuşma balonu yoktur.  Anlam son derece evrensel mimikler, bakışlar, olaylar sizi gevrek gevrek güldürecek kadar kesindir.

Çizgi roman okurlarının pek bilmediği bu alışılmadık kahraman Masashi Tanaka imzasını taşır. Hikayeleri hem yazan, hem de çizen sanatçı eşine kolay rastlayamayacağımız bir yetenektir. 1991 yılında yayınlamaya başladığı çalışmasında Gon, biraz Japon milletini andırır. Ufak tefek görünümlü dinazor istemese de yolculuğu boyunca ormanda, denizde sürekli zorbalarla karşılaşır ve onlara ömürleri boyunca unutamayacakları dersler verir 🙂

gonpiranha Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir. Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir.

Kimi zaman ise, orman hayvanlarının en masumlarını bu yırtıcılardan koruyacaktır. Kendisine saldıran, ayı, piranha sürüsü gibi hayvanların acıklı sonları ise hakikaten ibretliktir.

Buraya kadar etkilenmemiş olabilirsiniz. Ne yani başka çizgi romanlarda da iyi vardır kötü vardır vs. diyebilirsiniz. Ancak sanırım bu kadar acımasız olanını görmemişsinizdir. 🙂

İşte delili: ormana kök söktüren aslanın saldırısından sonra başına gelenler:

gonveaslan Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir. Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir.

Elbette çocukların olduğu kadar, büyüklerin de çok sevdiği bir kahramandır. Çünkü herkesin hayatında bir zorba vardır. Birisinin onun hakkından gelmesi hiç de fena olmaz 🙂

Ayrıca kesin bir dille söylemeliyim ki GON müthiş bir çevrecidir. Ağacı, çimeni ve hayattan zevk almayı bilir. Sivri dişleriyle keyifle gülen karamürsel sepeti dinazorun, bir çimenlikte tatlı bir şekerleme yapması görülmeye değerdir. Sincapları ve doğanın otçul barışçıl hayvanlarını doğal dostu sayar.

Hikayedeki her bir hayvan karakteri insan tabiatından bir özelliği temsil eder. Bu şekilde bakıldığında alegoriyi gözümüze sokmadan çok tatlı bir görsel dille anlatır sanatçı.

Bu aralar Kore TV’side çizgifilm çalışmaları sürüyor ve 2010 yılına yetişmesi de bekleniyor.
http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-06-13/gon-manga-to-get-korean-tv-animation-in-early-2010

Kısacası Gon, tüm bu haliye mahallenin dayısı, delikanlı ağabeyidir. Biz ve Japonlar ne kadar benziyoruz değil mi? 🙂

gon3 Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir. Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gon_(manga)
http://comics.wikia.com/wiki/Gon
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=gon
http://lambiek.net/artists/t/tanaka_masashi.htm
http://madcool.com/mc/comics/gon/

Meraklılarına not: Gon karakteri Tekken 3 oyununda gizli karakter olarak bulunuyordu. Ayrıca çizer Masashi Tanaka Street Fighter filminde de çizer olarak çalıştı.
http://www.imdb.com/name/nm1529993/

gon5 Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir. Çocukluğumdan beri birçok çizgi roman okudum. Fakat bir Japon mangası olarak, GON'un yeri çok ayrı. Çini mürekkepli keskin hatlı çizimiyle uzlaşmaz güçlü ve karizmatik dinazorun maceralarını okumak ayrı bir keyiftir.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı