Mustafa Kemal Ölmeseydi…

Paşam 1934 yılında Amerika seyahatine karar vermeniz belki de dünya tarihini değiştiren en büyük olaylardan birisi oldu. Eğer o yıl Amerikan Büyükelçisi’nin davetine icabet etmemiş olsaydınız şüphesiz Tabib Mr. Jameson sizi müşahede edemeyecek ve hastalığınızın ilk arazları daha başlamadan sizi tedavi fırsatı bulamayacaktı.Bugün aramızda olmanızı o güne borçluyuz. Emir ve tavsiyeleriniz üzerine Hava kuvvetlerimizin NASA ile ortak yürüttüğü Güneş enerjisini toplayıp dünya yörüngesinden ülkemize nakledecek mikrodalga enerji peykimiz YURT-IŞIT 6A‘nın bugünkü fırlatma töreninde olmanızdan gurur duyuyoruz paşam.

Gazim, geçen yıllar içinde İstanbul metrosunun, Ankara metrosuna yeraltından bağlanması girişimimiz için Japon devi Haikka ile yaptığımız ortaklık sonucu Süper manyetik trenler sadece 40 dakika içinde bu süreyi kapatıyorlar.

1. Dünya savaşından sonra 2. Dünya savaşının Balkanlar’da kısa sürede sona ermesini sağladığınız için BM Barış temsilcisi olarak Afrika Birleşik Devletleri’nin kuruluşundaki çabalarınızı da bugün anmak istiyorum. Şüphesiz Mandela, halen beyazların tepkilerini topluyor ancak bir siyahinin kara kıtayı yönetmesinden daha doğal bir şey olamazdı.

Bugün aramızda bu denli dinç olmanızı Dr. Faruk Ateş’e bundan 30 sene önce verdiğiniz “kök hücrelerin araştırılması ve uzmanlaşmış hücrelere dönüşmesi” için tavsiyelerinize borçluyuz. Şahsen babam Hasan İkihayat’ın sizin verdiğiniz soyadı hakedecek şekilde kalp damarlarının yenilenmesini de buna borçluyuz.

Adana Slikon Vadisi‘nin bu yıl açıkladığı Milli Gelir’den gelecek payla ülkemizin tüm sahil şeridinin ormanlarla kaplanmasını sağlayacağız. Yine bu Kanada ortak yapımı ile sürdürdüğümüz nem ile büyümeyi sağlayan genetiği iyileştirilmiş Anadolu Kızıl Çamı ve Meşesi’nin bir nesliyle olacak…

Paşam konuşmamın başında söylediğim gibi. Siz bizim için çok şey yaptınız. Ancak yüce halkımız daha dinçken aktif siyaseti terkederek toplumumuzun serbest parti sürecine geçmesini sağlamaktaki al-i cenaplığınızla gurur duymaktadır.

Bugün çok sevdiğiniz Anıttepe’deki bu geriitkisiz antigravite motorlu uzay peykimizinin denemesini yapıyorsak sizin bizlere verdiğiniz derin inanç güven ve baba şefkatiyledir.

Sağ olun aziz Atam. Vatan size minnettardır…

1995 Cumhuriyet Kurultayı öncesi – Fırlatma tesisleri Anıttepe / Ankara

Not: Bu öykünün gerçeklerle ilgisi yoktur. Yazar sadece Ataya duyduğu derin sevgi ve saygıyla eğer ömrü daha uzun olsa bizlerle neleri paylaşacağını hayal etmiştir.

PAYLAŞ: