Süleyman Sönmez

Güneşin Tam İçinde

Galip Tekin ve Tursuntur

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Çocukluğumun idolu Galip Tekin’le hiç karşılaşmadım ancak dehası ve çizim tekniğinin ürkütücülüğü hayatının keskin dönüşleri ile hep mahalledeki terkedilmiş perili ev havasıyla yazıp çizdiklerini ürpererek okudum. Bu yazı özellikle en iyi öykülerinden olan “Tursuntur” hakkında…

Bu ara göklerimizde yine UFO lar gözüküyor ama artık Kültür Bakanlığımızın etkin çalışmaları sonrasında taş atmamayı öğrendik 🙂 Dolar almış başını gidiyor belki uzay pezosu getirecekler ama hiç yoktan iyidir. İşte TV’de UFO falan haberlerini izlerken birden “Tursuntur” aklıma geldi. İnanın bir iki dakika sanırım kendimden geçtim. Dünyada değildim.  Tursuntur’u okuduğum yıllar birden gözümün önüne geldi. Ardından Galip Tekin üstadın bilgisayar ve Internet öncesi inanılmaz hayal gücü ile çizdiği rüyalardan fırlamış bilimkurgu ve fantastik çizimleri. Aslında pek çok hikayesi var. Bunların bir kısmını bugün yayınlasa eminim tonla tepki alacaktır. Ancak benim çocukluğumda ve gençliğimde daha eleştiriye ve düşünceye açık bir toplum vardı ve patlamak yerine düşünmeyi tercih ediyorlardı. Her geçen daha çok özlüyorum o hoşgörüyü.

Neyse konuya dönelim. Galip Tekin arada kaybolurdu. Sonraki yazılarda “Tırlattım Bakırköy’e kaldırdılar” 🙂 diye çizer başından geçenleri anlatırdı. Doğru mu söylerdi, efsanesinin ateşini mi körüklerdi bilmem ama hepimiz argo tabirle kendisinden tırsardık. Çünkü hiçbir yerde duymadığımız bilmediğimiz öyküler her bir – iki haftada bir Gırgır mizah dergisinde yayınlanırdı ve Gırgır bugünkü mizah dergilerinin okulu gibidir. (Bu arada hepimizin Oğuz Abisi Avanak Avni’nin çizeri ve Gırgır’ın başöğretmeni Oğuz Aral’a rahmet diliyorum)

Sonraları bir süre Galip Abi kayboldu. Başka dergilerde Penguen gibi kısa süreli görüldü ve en son ben şahsen RHDergi‘de izini buldum. Boğaziçi Üniversitesi’nde ders verdiğini de okudum. Çok sevinerek söyleyeyim ki “Tursuntur” öyküsünü de webde buldum. Ama keşke tüm o eski öyküleri bir albümle / websitesi ile daha erişilebilir olsa…

Son olarak belki bir gün Google’dan bulur gelir. Galip Abi çok çok teşekkür ederim. Hayallerimin bitmeyişinde ve katı dünyanın beni yutamayışında payın var. Bazen fena halde uçsanız da…  🙂

 

 

Kaynakça:

Galip Tekin

http://www.itusozluk.com/goster.php/galip+tekin

Ekşisözlükte Galip Tekin
https://eksisozluk.com/galip-tekin–32413

https://tr.wikipedia.org/wiki/Galip_Tekin

Hürriyet Röportajı
http://www.hurriyet.com.tr/eroinman-alkolik-ya-da-deli-oldugumu-dusunenlere-gulup-geciyorum-17009120

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com



Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

3 thoughts on “Galip Tekin ve Tursuntur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir