Rüyaları Pazarlamak

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 5 Kasım 2008   |   4 yorum   |   Kategori: Blogküre - Sosyal Medya, Kültür ve Sanat

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Rüya pazarlamak günün konusu. Bu yazıyı iki yazar yazıyoruz. Ben Süleyman Sönmez ve arkadaşım Aykut Karaalioglu İşte başladım (Süleyman).

Rüyalar hep dünyanın en heyecan verici çıkış kapıları olarak kabul edilmiştir. Eski Mısır’da “ka” denilen rüya bedenle seyahat edilebileceğine inanılırdı. Tibet ve Hindistan kültürlerinde de astral gezi ile anlatılan rüyalara hakim olmaya aslında rüya dünyasına giriş demek daha doğru.

Popüler kültürde ise en bilinen rüya örneği Freddy korku flmidir. Freddy serisinde diğer insanların rüyalarına girebilen bir kötü karakter olarak jilet gibi pençesi ve çirkin suratıyla gerçek bir kabus canlısıydı. İnsanlar onun karanlık hayalgücünün ürünü olan dünyalardan bir türlü çıkamıyor tam uyandım sandıklarında yeni bir rüya katmanında uyanıyorlardı.

Eski kıtalardan Avustralya ise rüya ve paylaşılan rüyalar üzerine tüyler ürpertecek kadar çok sözlü geleneğe ve beyaz insanların anlatımlarına sahiptir.
Bir şekilde Aborjin halkı başkalarının rüyalarına girip bir haberi verebilirler inanışa göre.

Suyun rüyası dedikleri devasa kayanın çölün ortasında haç yerleri olmasına karşın aynı şekilde okyanus içinde tıpatıp aynısının yakın zamanda bulunmul olması bile yine rüya dünyasının şaşırtıcı bir sonucudur.
Rüyalar herkes için özeldir. Ama Batı’da modern Freudcu psikanaliz için bilinçaltının mesajları olarak görülen rüyalar farklı anlamlar taşır. Sadece Carl Jung ortak bir bilinçaltının sinyallerini veren kitaplar yazmıştır.

Kutsal kitaplar için de rüyaların dili vardır eğitimli bir insan bunu kolayca çözeblir. Örenğin Yusuf peygamberin firavunun rüyasını yorumlaması ve o rüyaya çözüm getirmesi gibi.

Anadolu’da ise rüyada ölmüş kişiyi görmek veya başı sıkışan bir yakını görmek çok çok gündeme gelen halk için tanıdık bir öğedir.

Kısacası paylaşılan rüyalar aslında bu dünyanın da paylaşılan bir rüya olduğu duygusunu getirir.

Yine popüler kültüre dönersek rüya üzerine çalışan gizemciler ve rüya göremeyen insanların dramları sıkça işlenmiştir.

Örneğin Kayıp Çocuklar Şehri çekim tekniği dekorlar ve hikayenin anlatım diliyle çarpıcı şekilde rüya göremediği için çocukların rüyalarına ortak olmak isteyen bir çılgın bilimadamını anlatır. Elbetteki çocuklar bu denli gerginlik içinde sadece kabus görmektedir.

Çizgiroman dünyasında ise müthiş bir sayıyla paylaşılan rüyalar konusuna giren Martin Mystere, birgün Avustralyalı Aborjin dostunu gündüz vakti bir anlık dalarak görür ve rüyaların karışacağını anlatır. Gerçekten de ertesi gün dünyayı saran bir kaos başlar insanların en gizli hayalleri fantazileri ve emelleri en yakınları tarafından görülüp şahit olunur normalde hiç tanışmayan insanlar rüyalarda ansızın tanışırlar ve rüyalar tekrar ayrılana dek müthiş bir macera sürer gider :)

Evet benden bu kadar sözü Aykut’a bırakıyorum :)

Evet buraya kadar süper bir geçmişten günümüze kadar rüyanın serüvenini dile getirdi Süleyman. Bense rüyanın geleceğini anlatmaya çalışacağım. Özellikle rüyalar nasıl bir şekilde ticari mantığa dönüşebilir, ya da rüyalarımız üzerinden nasıl para kazanabiliriz.

Rüya dediğimiz süreç kişiden kişiye değişse de özellikle, 6-8 saat süren güzel bir zaman dilimi. Özellikle prime time dediğimiz vakitler ise gecenin ortası dediğimiz saat 3-5 bu vakitlerde herkes ama herkes uyur;)) (yanı benim dışımda;0))

Özellikle bu 2 saatlık prime time kişilerin kişisel ilgi alanlarına göre kiralanabilinir, ya da 1 yada 2 yıllık bonservis ücretleri ödenenerek bir şirket yada bir firma için çalışabilir :)))

Örneğin: rüyanızı Nike için kiralatırsanız, Nike gerçek hayatta da size sponsor olacak, yıllık spor kıyafetleriniz Nike tarafından karşılanacak (tek bir şartla Nike pijamalarla uyuyacaksınız;) rüyanızda ise Nike’nın yeni çıkacak olan spor ayakkabısına kiralayacaksınız. Tabii ki bu dönüşümlü olarak Nike’ın yeni ürünleri değiştikçe rüyalar değişecek.

Tabi ki 6-8 saatlık rüya boyunca, çok popüler olur da rüyalar aleminde tanınan bir rüya sahibi olursanız. Kim bilir hangi rüya dizisı, yada filmde başrol teklifi de alabilisiniz.?

Yazarlar:
Aykut Karaalioğlu
www.networkgenci.com

Süleyman Sönmez
http://www.gunesintamicinde.com


“Rüyaları Pazarlamak” makalesi için 4 yorum yapıldı.

  1. HC

    Rüyaların kontrol edilebilir olduğunu, yıllar önce Robert E. Ornstein ‘ın kitaplarının birinde okumuştum. Doğu’da bazı kültürlerde bu eğitim çocukluktan itibaren verilmeye başlanıyormuş. Carlos Castaneda ise Toltec kültüründeki bilgi edinme yönteminin neredeyse tamamen rüyalar üzerine kurulduğunu bize göstermiştir. Tabi buralarda adı geçen rüyaların sıradan insanın gördüğü rüyalarla ilgisi yok ama başlangıç noktası orası tabiki. Aslında baştan rüyaları da birkaç gruba ayırmak sanırım yerinde olacaktır..

  2. Hocam güzel bir makale yazmışsın teşekkürler.

  3. Başlığı okuduğumda daha farklı bir yazı beklemiştim rüya kitaplarından para kazananlarla igilidir diye düşünmüştüm umduğumdan farklı ama çok iyi ve ilgi dolu bir yazı olmuş tebrikler.

  4. […] Bir kez yapmıştık bunu aslında güzel bir ilkti. Türk Blogküresi’nde ki enteresan çalışmalardan birisi olmuştu. http://www.gunesintamicinde.com/ruyalari-pazarlamak/ […]

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra