Hürriyet gazetesinin 4 Haziran 2009’da düzenlemiş olduğu geceye davetli olarak katıldım. Genel manzarayı sizlerle biraz paylaşmak istiyorum.

hurriyetgecesi
Fotoğraf: Süleyman Sönmez

Blog yazarları olarak zaman zaman seminer ve etkinliklere davet ediliyoruz. Bu genelde ajansların veya ev sahibi kurumun duyarlılığı ile gerçekleşiyor. (Bu etkinlikte Marjinal Ajans‘tan Eda Torcu ve Umut Ersoy’a teşekkürlerimizi sunarız)

Ortaköy’ün denize nazır bir köşesinde Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşen gece, nezih ve enteresan bahçe düzenlemesini görmemle başladı. Enteresan olmasının sebebi Yalı’nın girişinden girdiğinizde sizi çeken kameraların arka bölümde notebook şeklinde kurulan platformdaki Hürrriyet Sitesi görüntüsünde orta kısımda göstermesiydi. Böylece gelen davetlileri görebiliyordunuz. Fotoğraf aşağıda.

hurriyetgecesi2
Fotoğraf: Süleyman Sönmez

Bir süre dışarıda açık havadaydık. Boğazın ve köprünün arkaplanda fon yaptığı ılık gecede blog yazarları ve sosyal medyadan tanıdığımız simalar birer ikişer geldiler. Elbetteki tanıdık yüzleri görmek çok güzel oluyor. Sohbetler ve “neler yapıyorsunuz, nasıl gidiyorlar”dan sonra ışıklı panodaki Hürriyet sitesi görüntüsünün içinde açılmış kapıdan girerek Esma Sultan Yalısı’na geçtik.

hurriyetdavet

Daha önce Jim Wales (Wikipedia Kurucusu) geldiğinde olduğu gibi binanın üst kısmı konuşmalar ve sonrasındaki Sertab Erener konseri için hazırlanmıştı.

Sırasıyla Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ve hurriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge konuşma yaptılar.

Ağırlıklı olarak Hürriyet’in Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden olması, haber portalları ve Internet haberciliği ile basılı medyanın aynı anda gidişine dem vuruldu. Alexa verileri ve günlük tekil ziyaretçi sayılarının milyonlar civarında sevk etmesi bir medya unsuru olarak Hurriyet.com.tr’nin gücünü ortaya koyuyor.

hurriyetalexa
Hürriyet.com.tr Alexa istatistikleri için tıklayınız.

Şahsi olarak güzel bir anakdot:

Hürriyet gecesinde Ertuğrul Özkök’le tanışma ve konuşma fırsatım oldu. Blog yazarı olarak basın ilkeleri ve yayınlarını konusunda kendilerini tebrik ettim. Bizler de blog yazarı olarak belli etik kuralları titizlikle uyguluyoruz. (Bakınız Blogger Manifestosu)

Ardından Amazon Kindle benzeri dijital okuyucu ürünlerle gazete yayımlanmasını ve bunun getireceği yeni reklam modelini biraz anlattım ve çalışmalarını sordum. Ertuğrul Bey arada daha önce blog yazarı olan ve şimdi gazetede yazan bir kadın yazarla da tanıştırdı.

Elbette güçlü müzik sesi ve yoğun bir insan topluluğu içinde söylemek istediğim ya da sormak istediğim her konuya giremedik. Ertuğrul Bey gözlemlediğim kadarıyla insanı gayet değer veren, samimi ve ciddi bir şekilde dinliyor. Bunu özellikle söylemeliyim. Genel Yayın Yönetmeni olmak yoğun bir bilgi birikimini de istiyor verdiği cevaplarda bunu kolayca görebiliyorsunuz.

Bir süre önce Hürriyet Gazetesi Internet sitesi teknik analizi için yazdığım yazının bir şekilde Fatih Bey’e ulaşması için gördüklerimle görüştüm. Sonuç bekliyorum diyelim. (Hürriyet Sitesi analizi ve gazetenin geleceği için futuristik önerileri okumak için lütfen tıklayın.)

hurriyetdijital
Konsept Tasarım: Techcrunch

Çektiğim fotoğraflar aşağıda görülebilir.

Fotoğraflar: Süleyman Sönmez – Kaynak göstererek ve fotoğrafçı adı vererek kullanabilirsiniz. Creative Commons

Hürriyet’te geceyi anlatan haber sayfası:
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11800902.asp?gid=229

Hürriyet fotogaleri
http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=23488&p=1&rid=2

Hürriyet Video – Gecedeki konuşmaları ve Sertab Erener konserini izleyebilirsiniz

Hürriyet Video’larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!


http://videogaleri.hurriyet.com.tr/Video.aspx?s=5&vid=3435

TAKİP İÇİN HARİKA BİR ZAMAN! ŞİMDİ!