YURI GAGARIN

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 12 Nisan 2007   |   10 yorum   |   Kategori: Bilim ve Teknoloji

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Bir çoğumuz biliyor. İnsanoğlunun ayaklarının yerden kesildiği büyük buluşlar zinciri, kanatlı uçuştan başlayıp, balonla seyahate, pırpır uçaklardan V2 roketlere daha sonra da Uzay Çağı’na uzanır. Bu yolculukta köşe taşları vardır.

yuri_gagarinfoto1.jpg
İnsanlık adına bu köşe taşlarını anmak saygı duymak insani görevimiz, Penisilin için Sir Alexander Fleming neyse, uzay yolculuğu için Yuri Gagarin’de odur. Çünkü kendisini tehlikeye atmış ilk kez güzel mavi yuvarlağı dışardan gören insan olmuştur.

yuri_gagarin.gif

Vikipedi hayatını kısaca şöyle anlatıyor:

Uzay Yarışının başlangıç döneminde, Sovyetler kozmonot adaylarını belirlemek için geniş bir tarama programı başlatmışlardı. 20 kozmonot ile Sovyet uzay programına seçilen Gagarin bütün testleri başarıyla atlattı. En sonunda gene yetenekli ve başarılı bir kozmonot olan German Titov ile Yuri Gagarin arasında bir tercih yapılacaktı, Yuri Gagarin seçildi. Bu seçimde soğuk Titov’un aksine Yuri’nin güler yüzlü ve cana yakın bir karakterinin olması ve sade bir çocukluk sürmesinin önemli olduğu söylenir.
12 Nisan 1961 tarihinde Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Uzaygemisinin adı Vostok 1 idi. Gagarin daha yörüngedeyken rütbesi TASS tarafından yükseltildi. Sovyet otoritelerine göre rütbe değişimin hemen yapılmasının sebebi Gagarin’in iniş sırasında ölebileceğini düşünmeleriydi. Ama bu gerçekleşmedi ve Gagarin dünyaya çok ünlü biri olarak döndü. Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ni “bütün başarılarımızın düzenleyicisi” olarak övdü. Dönemin lideri Nikita Kruşçev de Gagarin’in ününden ve başarısından korkarak onu kendine politik bir rakip olarak düşünmeye başladı.

Uçuştan sonra Gagarin dünya çapında ün kazanmış biri ve Sovyet başarısının sembolü olarak dünyayı dolaşmaya başladı, popülaritesini de kontrol edebiliyordu. Fakat kısa bir süre sonra alkol bağımlısı oldu, 1961’de Kırım’da genç bir hemşireyle maceraya atıldı. 1962’de kendini toparlayarak kozmonot yetiştirme merkezinde çalışmaya başladı. Kurumun antrenör vekili olma sürecinde, Gagarin savaş uçağı pilotu olmayı yeniden hak kazanması gerekti. 27 Mart 1968`de MiG-15 model uçağıyla rutin bir deneme sürüşü sırasında eğitmeniyle birlikte hayatını kaybetti. Kazaya neyin sebep olduğu bilinemedi, 1986 yılında bir soruşturmada Su-11 model bir uçağın yol açtığı türbülansın kazaya yol açtığı söylendi. Aynı zamanda hava koşulları da kötüydü. Başka bir söylenti de Gagarin’in sarhoş olduğudur, oysa ki bu doğru değildir çünkü uçuştan önce iki testten geçmiştir ve yapılan araştırmalarda alkol veya uyuşturucu izine rastlanmamıştır. Yeni bir teori de pilot kabininin yanlışlıkla açıldığı ve bir anda güçlenen hava dolaşımı yüzünden uçağın kontrolünü Gagarin’in kaybettiğidir.

Kaynakça:

İngilizce Hayatı
http://en.wikipedia.org/wiki/Yuri_Gagarin

Fotoğraflarla Hayatı
http://www.abamedia.com/rao/gallery/gagarin/

Rusça Hayatı Wikipedia’dan
Wikipedia.org


“YURI GAGARIN” makalesi için 10 yorum yapıldı.

 1. Halil Mutlu

  Öncelikle “Yorum Yazmadan Önce” kısmında yazdıklarınız için teşekkür ederim. Yazınızın başlarken penislin için Pasteur demişsiniz. Bunu düzeltmeniz gerek. Penisilin’i bulan Sir Alexander Fleming olacak. Ama ondan önce Peygamberimizin küf ile ateşin bıraktığı isi karıştırarak göz enfeksiyonları için sürme çektirme uygulamaları var.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  HM

  Editörün Notu: Korkunç bir bilimsel gaf yapmışım! Genelde yapmam. Ancak hatayı düzelttiğiniz için çok teşekkür ederim. Yazıda hemen düzelttim. Bu vesileyle Sir Alexander Fleming’in ve insanlığa ruhsal bilimsel gelişme getirmiş tüm insanların aziz hatırasına saygılarımı iletirim.

 2. Manyak

  Valla bana da o kadar para verilse, ben Güneşe bile çıkarım:)

  Editörün Notu: Mesele paraysa, lütfen http://www.nasa.gov adresinden Güneşin incelenmesi için Japonya’yla ortak yürütülen uydu çalışmasında uydunun içinde gönüllü gitmek istedinizi belirtin. Onlar parayı hesabınıza yollar, siz de vasiyetiniz de bırakırsınız. Yorumlarda biraz ciddiyet lütfen. Farkında mısınız bilmem? Onlar galaksiye gidiyor, biz bırakın Ay’a gitmeyi daha uzaya insanlı çıkışı başaramadık ve aradan 50 sene geçmiş olmasına karşın. Sizce de hepimizin her şeyi bırakıp çalışmamız gerekmez mi?

 3. Seyhan

  Merak ettiğim şu Yuri Gagarin aslen Dağıstan kökenli avar olduğunu biliyorum bilgim yanlış mı? Yanlış olması mümkün değil. Bütün Dağıstan kökenliler bunu çocukken bilirler. Selam.

 4. merhaba. çok güzel bilgiler hazırlamışsınız. çok tesekkür ederim. ödevime yardımcı oldunuz.çok sağolun daha ne diyim ki.:)::):):)

 5. merve

  editörün yanlış yazanları uyarması çok hoşuma gitti güzel bir site inşallah hep böyle olur.tesekkür ederiz…

 6. esra

  Ben büyüyünce NASA’da çalışmak istiyorum. Bunun için Yuri Gagarin gibi mi olmam gerekiyor…?

 7. selma

  Yuri Gagarin’e baktığında Türk’e benziyor. Ama adından bir İngiliz olduğu beli oluyor. Ben de büyüyünce astronot olacağım. Tereddüt istemez.

 8. darqq

  bilgiler için tskklr gercktn de guzel bi site uzay hakkında daha fazla bilgi alabilecegimiz bi site yada bi kişi önerebilr misiniz? bu konuda dogru bilgiler almak isterim..tsk

 9. fikret

  Yuri gagarin ukranyalidir. Dağistanlıda değildir türk te değildir. artık bu her başarılı insanı muslumandır veya turktur deme saçmalığından vazgeçip insanların 100 yıl once basardiği seylerle ugrasmaya baslıyalım.

 10. Hüseyin ÖzER

  Öncelikle Bilimsel İçeriğiniz için şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bilimselliği ilke edinmiş amacı ve hedefi —> olan her milletin değerli bilim insanları topluma yön vermiş ve ilerlemesine bir şekilde vesile olmuşlardır. Hayal dünyasını gerçeğe dönüştürüp leylek edebiyatı yapmayan bu değerli insanları eleştirmek yerine Yaşamsal geleceğimize ve onun mekanı dediğimiz Tüm Evrene hizmet edecek bilimsel buluşların üretilmesine olanak verecek çalışmaya bir an önce başlamak doğru olacaktır. Yuri Gagarin , Edison , Newton , Armstrong vs ..hepsi çok değerli. Onları eleştiren insanlara soruyorum !!? … Edison lambayı icap etmeseydi Karanlıkta daha iyi fikirler mi üretilecekti ? … Doğamızı daha yaşanılabilir hale getirecek enerji modelleri üzerinde çalışarak işe başlasak ne kadar güzel olur diye düşünüyorum..Editöre tamamen katılıyorum..Arkadaşlar icat edelim…Yapabiliriz..Farklı ama doğru olanı bulmak için tek neden yaşadığımız evrene hizmettir.Evren sesimizi duyacaktır. Bunca bilim insanı nasıl duyuruyor !!!!! Öyle değil mi ? Saygılar..

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra