Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Youtube’daki bazı videolarda tuhaf bir keskinlik netlik var değil mi? Bunun tek sebebi videonun HD 1080p veya 4K kalitesinde olması değil. Ustaların bildiği bir kayıt seçeneği var. Adı 60fps, 90fps, 120 fps… Cep telefonunuzdan, kameranızdan çektiğiniz hatıralarınızın capcanlı ve yıllar sonra da harika olması için ücretsiz bir kaç ayar yapmanız gerekecek. 

Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim.

Değerli arkadaşlar, cep telefonunuzda 60 fps çekim modu açmak Android veya iPhone için farklı elbette. Aşağıya tek tek açıklıyorum.

iPhone Telefonlar için 60fs Ayarı

iPhone için ayar videosu ( Ayarlar menüsü / Photos & camera / sonra  Record video 60 fps)

 

Android Telefonlar için 60fs Ayarı
(Kamera açıkken ayarlar / çark simgesine girilir. “Video size” alt menüsünde 60 fps olan en yüksek çözünürlüklü ayar seçilir.)

 

 

İşte bu kadar. Artık kaydettiğiniz videolar daha akışkan olacak.

ŞİMDİ BİLİM!

Sinema teknolojisi, ard arda fotoğrafları hızla gösterir ve insan beyni ardışık kareler hızlandıkça bunu hareketli olarak algılar. Eskiden plastik film rulolarına kaydedilen filmler sonra dijital teknolojinin gelişi ile hard disklerde veriye dönüştü.

Bir saniyelik zamanda ekrana ardışık gelen kare sayısı arttıkça görüntü daha kesintisiz görünür.

fps 1024x549 Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim. Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim.

FPS NEDİR?

Saniyede geçen kare sayısına fps denir. (Frame per second)

Youtube videolarına bakarsak genelde 24fps, 30 fps ayarla gönderildiğini görürüz. Eğer video 60fps ile çekilir ve gönderilirse izleyici de en iyi ayarları seçmişse görüntü harika olacaktır.

L0112 FrameRates Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim. Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim.

Şu siteye giderek maceramıza başlayalım. Çok güzel eğitim sitesi. Site açılınca üstteki 3 nesneden istediğinizin ayarları ile oynayabilirsiniz.
https://frames-per-second.appspot.com/

6D21 Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim. Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim.

Önemli Not: Aşağıdaki videonun ayarlar bölümüne girin (Çark simgesi ile) 720p60HD ayarını seçip sonra izleyin. Bu yazıdaki tüm videoları izlemeden önce 60fps olan ayarı seçip izlemelisiniz farkı görmek için.

Samsung, LG gibi televizyonları mağazalarda görünce “Aaa ne kadar net!” deyip eve gelince hiç net olmamasının sırrını biliyorsunuz artık. Mağazada 60 fps özel HDR videolar ekranlarda gösteriliyor. Oysa yayınlarımız 60fps olmayınca 4K olmayınca…

Aşağıdaki demo UHD video 4K ve 60fps ayarları ile izlenmeli.

 

camera cameron Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim. Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim.Ünlü yönetmenler sinemada 60fps’nin insanı ne kadar etkilediğini ve gerçeklik hissini artırdığını çok iyi biliyorlar.

Özellikle Peter Jackson, “The Hobbit”i çekerken ve James Camaron, “Avatar” filminde kullandı.

Sinema tarihinde 60 fps kullanılan ilk film ise Brainstrom (1983) http://www.imdb.com/title/tt0085271/

https://www.youtube.com/watch?v=e_BUK0u-s2U

 

PERU 8K ve 60FPS
Cihazınızın işlemci gücü yeterse buyrun izleyin 🙂

24, 30 ve 60 FPS FARKI

60 FPS izleyebilmek için tüm kaydedici ve izletici cihazların da 60 fps uyumlu olması gerekir. Bazı cihazlarda 60 fps seçilmedir.

60fps Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim. Önce acelesi olanlara cep telefonu ayarlarını verelim. Sonra öğrenme merakı ve zamanı olanlara olayın ne olduğunu gösterelim.

30 ve 60 FPS KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki videonun keskinliğinin sebebi yine 60fps. Konuyu merak ediyorsanız www.egitimdevr.com

 

60fps, 90 fps, 120 fps kaydın bir güzel yanı, hızlı hareket eden arı, kuş, araba, bilye ne varsa yavaşlatınca görüntünün bozulmamasıdır.
Ağır çekim görüntüler de böyle elde edilir. Saniye 10.000 fps çekebilen özel kameralarla yapılan çekimlerin sonuçları da harika oluyor. Aşağıdaki kanala abone olmanızı da öneririm. Çok sayıda eğlenceli ağır çekim örnekleri var.

GoPro gibi ekstrem sporculara yönelik aksiyon kameralarında da bu nedenle 60, 90 ve 120 fps öne çıkarır. Aşağıdaki görüntü 1080p ve 60fps ile izlendiğinde netlik çok iyi.

 

Oyunlar için de gözün yorulmayacağı ekran ve ekran kartı birlikteliği arandığında daha yüksek kare gösterim hızları elde edilir.

 

DSLR fotoğraf makinesi ile çekim yaparken durum nedir?

 

DİNLENDİRİCİ 2 SAATLİK 2K 60FPS AKVARYUM

 

ROLLER COASTER Bol bol çığlık ve heyecan 🙂

 

Benden bu kadar. Önerileriniz olursa yorum yazmayı unutmayın.

Veda ederken dünyanın 4K ve 60fps görüntüsünü sunuyorum. Harika Auroralar.

https://www.youtube.com/watch?v=UceRgEyfSsc

 

KAYNAKÇA:

https://en.wikipedia.org/wiki/Frame_rate

https://frames-per-second.appspot.com/

https://www.quora.com/Is-there-a-big-difference-between-60-FPS-and-30-FPS-video

http://www.red.com/learn/red-101/high-frame-rate-video

https://www.engadget.com/2016/12/27/yi-technologys-next-action-camera-promises-to-capture-4k-at-60f/

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=60+fps&safe=strict&start=10

https://www.wired.com/2011/12/pl_screen60fps/

 

STARBUL

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye, bilim kurgu maceraya katılmaya hazır mısınız?


Starbul'u satın almak için tıklayın


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

4 YORUMLAR

 1. Bu yazıyı beğendiyseniz dostlarınıza siteyi tavsiye edin ve favorilerinize ekleyip takibe alın.
 2. Öncelikle bu açıklayıcı ve zengin anlatımınız için teşekkür ediyorum. Fakat şöyle bir sorum olacak. 30fps ile 60fps görüntü kaliyesi arasında data boyutu olarak da 2 katı mı fark olur? Cep telefonumuzda 60fps kullandığımızda hafızamızı artık yarı yarıya düşmüş gibi mi düşünmek gerekir?

  • Teşekkürler Abdullah Bey, sorunuza gelirse evet 60 fps saniyede daha çok verinin kaydedilmesi demektir. Kayıt süresi uzadıkça 30 fps’ye göre çekilen filmler hafızada daha çok yer tutacaktır.
   Film sıkıştırma codecleri kareler arasındaki benzerlikleri kullansa da saatlerce kayıt yapmak eldeki hafıza kartları ile zor olabilir. Ancak hafıza kartları sürekli büyüyor ve uculuyor. Teknoloji uzun metrajlı çekimler için de pek çok çözüm sunuyor.

 3. Cep telefonunda video çekerken hangi ayarda kullanmalıyım?
  UHD 3840×2160
  QHD 2560×1440
  FHD (60fps) 1920×1080
  FHD 1920×1080
  HD 1280×720
  Benim isteğim video kaliteli olsun ve gelecek yıllarda izlediğimde olabilecek en professionel çekimler elimde olsunç

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız