Bilim ve Teknoloji

Ev Fabrikaları

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bilimsel dergiler yeni bir teknoloji ile çalkalanıyor. Daha önce Rus bilimadamları basit bir yazıcı üzerinde oynanarak suni doku ve deri gibi katmanlı canlı malzemeleri püskürtme tekniğiyle üretebileceklerini göstermişlerdi.

Şimdi işler büyüdü. Düşünün Internet’ten bir hardware’in 3D planını indiriyorsunuz. Sonra Donanım üretici cihazınızın kartuşlarındaki plastik ve erimiş metal püskürtülerek katman katmak herhangi bir nesne oluşturacak. Son model bir cep telefonu , istediğiniz tasarımda bir kalem tam sizin ayağınıza uygun ayakkabı, bilgisayar parçaları, model arabalar aklınıza gelebilecek her şey. Tek yapacağınız kartuşları doldurmak ve ilgili dosyaya sahip olmak. Dediklerine göre 10 yıl içinde 300 dolar seviyelerinde satılabilecek.

Bence çok ama çok önemli bir teknoloji. Bu bize neler getirir. 3D modelleme yapan CAD, CAM, 3D MAX gibi yazılım ustaları köşeyi dönecek. 3D tarayıcılar çoğalacak. Herkes bedeninin kalıplarını alacak. Artık ürün değil hammadde ve planlar satılcak. Napster, Rapidshare, Emule gibi 3d plan paylaşım/korsanlığı ve mücadelesi tam gaz sürecek. Yazıcıoğlu önünde “Plan lazım mı plan abi, her şey var abi dükkana gel hemen yapıyoruz abi. Yok abi orjinal planı veremiyoruz ekmek kapısı abi” diyenler artacak. 🙂 Belki markete daha az gidilecek traş bıçağı bile evde üretilecek. Kendi güneş gözlüğümüzü dizayn edeceğiz.

Süper dahiler evlerinde olağandışı cihazlar icat edecek. Herkesin cihazı kendine özgü olacak. Mesela işitme cihazları her kulağa ayrı üretilir. Düşünün daha neler neler. Bu üretim teknolojisinde bir kırılma noktası. Aynı zamanda kendisininin de kopyalarını üretebilecek tam otomatik makinelerden söz ediliyor.

Not: Bu teknoloji daha önce lazer ile eritilen ve şekillenen modellemeden farklıdır.
Cornell Üniversitesi Hod Lipson, MIT , Neil Gershenfield (FAB adlı kitap)
Scientific American / Colorado Fort Collins Wohler’s Associates, Terry Wohlers
Stereolithography.com / Ron Barranco

Bu konuyla ilgili linkler :
http://www.stereolithography.com/
http://www.turkcadcam.net/rapor/otoinsa/tek-isikla-kur-tarayarak.html
http://www.mae.cornell.edu/lipson/
 
 

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı