Bilgisayar ve WebTasarım

POSER | Karakter Modelleme

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Poser, gelişimini yıllardır izlediğimiz bir program. Şimdi Poser 8 ile sahnede. Ne yapar Poser?

Diyelim bilgisayarda bir animasyon yapacaksınız. Biri gelip şunları bunları yapacak, karşısındaki şunları yapacak. Normal şartlar altında (N.Ş.A) bir karakter tasarımcı, el çizimi veya 2D programlarla kişileri tasarlar.

poser41 Ama sizin şöyle hızlı birşeylere ihtiyacınız var. Temel ayarlarla hazır insan modellerini değiştirebilseniz. Hareket ettirseniz muhteşem olur değil mi? Bizce de öyle. İşte bu yüzden Tanrı dünyayı yaratmış. :) Tabii bu işin şakası. Ama sizin şöyle hızlı birşeylere ihtiyacınız var. Temel ayarlarla hazır insan modellerini değiştirebilseniz. Hareket ettirseniz muhteşem olur değil mi? Bizce de öyle. İşte bu yüzden Tanrı dünyayı yaratmış. :) Tabii bu işin şakası.

Sonra bir 3D modelleyici uzman tel kafes eğrilerle bir heykeltraş gibi uzun uzun uğraşıp bu modeli oluşturur. Sonra bir diğer uzman renklendirir ve render ile kaplar. Gerçekçi doku ustaları kişilerin saç, cilt, elbise gibi materyallerini oluşturur. Animasyon ustaları bu modeli belli bir sahnede sürekli kullanarak bir yönetmen gibi, ışığı, kamerayı vs. ayarlarlar. En son çıktı hesaplanır ve video olur. Zor bir süreç elbette.

Ama sizin şöyle hızlı birşeylere ihtiyacınız var. Temel ayarlarla hazır insan modellerini değiştirebilseniz. Hareket ettirseniz muhteşem olur değil mi? Bizce de öyle. İşte bu yüzden Tanrı dünyayı yaratmış. 🙂 Tabii bu işin şakası.

Poser müthiş bir animasyon yazlımıdır. İşin ustaları küçümseyerek “Hah! Poser’da yapmış” deselerde siz hiç aldırmayın. Harika filmler çıkarabilirsiniz. İşte sitesi, işte forumu…

http://www.e-frontier.com
http://www.poserworld.com

poser1 Ama sizin şöyle hızlı birşeylere ihtiyacınız var. Temel ayarlarla hazır insan modellerini değiştirebilseniz. Hareket ettirseniz muhteşem olur değil mi? Bizce de öyle. İşte bu yüzden Tanrı dünyayı yaratmış. :) Tabii bu işin şakası. Ama sizin şöyle hızlı birşeylere ihtiyacınız var. Temel ayarlarla hazır insan modellerini değiştirebilseniz. Hareket ettirseniz muhteşem olur değil mi? Bizce de öyle. İşte bu yüzden Tanrı dünyayı yaratmış. :) Tabii bu işin şakası.

poser2 Ama sizin şöyle hızlı birşeylere ihtiyacınız var. Temel ayarlarla hazır insan modellerini değiştirebilseniz. Hareket ettirseniz muhteşem olur değil mi? Bizce de öyle. İşte bu yüzden Tanrı dünyayı yaratmış. :) Tabii bu işin şakası. Ama sizin şöyle hızlı birşeylere ihtiyacınız var. Temel ayarlarla hazır insan modellerini değiştirebilseniz. Hareket ettirseniz muhteşem olur değil mi? Bizce de öyle. İşte bu yüzden Tanrı dünyayı yaratmış. :) Tabii bu işin şakası.

poser3 Ama sizin şöyle hızlı birşeylere ihtiyacınız var. Temel ayarlarla hazır insan modellerini değiştirebilseniz. Hareket ettirseniz muhteşem olur değil mi? Bizce de öyle. İşte bu yüzden Tanrı dünyayı yaratmış. :) Tabii bu işin şakası. Ama sizin şöyle hızlı birşeylere ihtiyacınız var. Temel ayarlarla hazır insan modellerini değiştirebilseniz. Hareket ettirseniz muhteşem olur değil mi? Bizce de öyle. İşte bu yüzden Tanrı dünyayı yaratmış. :) Tabii bu işin şakası.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

3 Yorum

  1. Gerçekten güzel bir program her sektöre hitab ediyor. Bu programı öğrenmeyi çok istiyorum ama bildiğim kadarıyla herhangi bir yerde eğitimi verilmiyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  2. bilgili arkadaşım lütfen yardım et sorulARIM şunlarposer ile önce karakteri burda konuşturup ( ama boydan görüntü ile boyundan yukarı gözükcekse baştan yatar benim i,ş. ) bunu bölece alıp maxde yürütcem örneğin 2 yada 3 karakteri kamra aşşaıdan çekerken burda konuşturup bu 3 kafadarı max de yütrütcem kısACAsı bunları konuşturma işini boy görüntüsü ile burda yapıp max e import edip her animasyonda bu konuşan sahneleri yada yenilerrini maxde kulanncam yani maxde sadece koşacaklar zıplayacaklar duracaklar falan gibi …ayrıca son sorum bunların değişik elbislerdfeki halleride poser da kaplanabiliniyormu?????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı