Kullanılır Dijital sanat endüstrisi, özellikle galerilerin ve müzayede merkezlerinin kapatıldığı pandemi döneminde, son zamanlarda önemli bir büyüme kaydetti. Çevrimiçi sanat eserleri, sanatçıların sanat eserlerini izleyiciye sunmalarının en etkili yoluydu. Böylece sektör %7 büyüdü ve 2021’de 13.1 milyar dolar civarında birikmiş, bu da toplam sanat satışlarında daha büyük bir pay lmalarını sağlamıştır.

Bazı sanatçılar ve müzayede acenteleri yüz yüze satışlara geri dönerken, birçok çevrimiçi sanat satışı için yeni bir normal haline geldi. Birçok kişi bunu sanat satın almak veya satmak için uygun bir yöntem olarak görüyor, ancak birçok sanatçının dijital sanat hırsızlığı konusunda endişeleri var. Bu uygulama, düzenlemeyi, kırpmayı, izlemeyi ve yanlış bir şekilde kendine ait olduğunu iddia etmeyi içerir.

Dijital sanat hırsızlığının kötü uygulaması, bugünlerde çevrimiçi sanat eseri yayınlamak kadar kolay hale geldi ve bu, sanatçılar için oldukça endişe verici. Burada, sanatçıların fayda sağlamak için eserlerini çevrimiçi olarak yasa dışı olarak kullananları nasıl öğrenebileceklerini ve dijital sanat hırsızlığını önlemenin etkili yollarının neler olduğunu tartışacağız. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin:

Ters Görsel Aramayı Kullanarak Sanat Eserinin Yasa Dışı Kullanımını Bulun

Suçluların eserinizi çalmasını ve yanlış bir şekilde kendilerine ait olduğunu iddia etmesini önlemek için, resminizi kimin önceden izin almadan kendi çıkarları için kullandığını bulmanız gerekir. Bunu anlamanın en etkili yolu teknolojiyi kullanmaktır. Evet; teknoloji kolayca bulmanızı sağlar. Yapmanız gereken tek şey, görsel aramaspan style=”font-weight: 400;”> bu amaç için google görsel arama kullanma yöntemi oldukça basittir. Tek yapmanız gereken, yardımcı programa bir arama sorgusu olarak bir resim yüklemek veya bir resmin URL’sini sağlamak. Bunu yaptığınızda ve arama düğmesine tıkladığınızda, web’de bulunan benzer görselleri otomatik olarak bulacaktır.

Bunu yaparken, Amazon ve eBay gibi ünlü e-ticaret sitelerinde satışa sunulan ürünlere basılmış sanat eserinizi bulabilirsiniz. Herhangi bir izniniz olmadan eserinizin nerede ve nasıl kullanıldığını öğrenir öğrenmez kaldırılması için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Suçluyu bir telif hakkı davasıyla alabilirsiniz. Ayrıca site yönetiminden, eserin size ait olduğuna ve sizin izniniz olmadan başka hiç kimsenin kullanma hakkının bulunmadığına dair makul bir kanıt sunarak en kısa sürede kaldırmasını isteyebilirsiniz.

Tüm bu süreçte, ters resimli arama en iyi arkadaşınız olduğunu kanıtlayacaktır. Arama sonuçları olarak benzer görüntüleri bulmak için AI, Makine Öğrenimi ve Bilgisayarla görme gibi gelişmiş teknolojileri kullanacak. Ayrıca, gerçek suçluya anında ulaşmanızı sağlayacak ilgili ayrıntıları keşfetmenize yardımcı olacaktır. Kötü uygulamanın ardındaki gerçek suçluyu öğrendikten sonra, onları yanlış yaptıkları konusunda bilgilendirebilir ve onlar yüzünden katlandığınız kayıplar için tazminat ödemelerini isteyebilirsiniz.

Dijital Sanat Hırsızlığını Önleme Yöntemleri

Kanıtlanmış bir özdeyişin dediği gibi, “Önlemek tedavi etmekten iyidir”, dijital sanat eserinizi çevrimiçi olarak koruma yöntemlerinin tam olarak farkında olmanız gerekir. İşte bu konuda size yardımcı olacak bazı yöntemler. Daha fazla ayrıntı aşağıda verilmiştir:

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Bir Filigran İşi Yapacaktır

Bir filigran, çevrimiçi çizimlerinizi dijital hırsızlıktan korumanın en kolay ve basit yoludur. Yapmanız gereken tek şey adınızın, logonuzun veya resmin üzerini düzgün bir şekilde kapatan “izinsiz kullanıma izin verilmez” gibi bir filigran uygulamaktır. Bu nedenle, suçluların sanat eserinizi çalmasını ve yanlış bir şekilde kendilerine ait olduğunu iddia etmesini zorlaştırır.

Eserinizin Tamamını Yayınlamaktan Kaçının

Eğer eserinizi çeşitli sosyal medya platformlarında çevrimiçi olarak tanıtmak istiyorsanız, o zaman tüm resmi çevrimiçi yayınlamamak daha iyidir. Hırsızların tüm sanat eserini kendi çıkarları için ele geçirmediğinden emin olmak için görüntüyü kolayca kırpabilir ve ardından Pinterest, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında yayınlayabilirsiniz.

Düşük Çözünürlüklü Sürümü

Başka kimsenin eserinizi kendi çıkarları için kullanmamasını sağlamanın bir başka yöntemi de tanıtım amacıyla düşük çözünürlüklü bir sürüm kullanmaktır. Resminizin düşük çözünürlüklü bir sürümünü tanıtım için kullanıyorsanız ve biri indirmeyi başarırsa, görüntünün düşük çözünürlüklü kalitesi nedeniyle yine de kendi yararları için kullanamazlar.

Telif Hakkı Bildirimi Gönderin

Dijital sanat eserinizi çevrimiçi yayınladığınızda, onu dijital sanat hırsızlığından korumanın en iyi yolu bir telif hakkı bildirimi ile yayınlamaktır. Bunu yapmak, başkalarının sanat eserini çalmaya çalışan kişilere açık bir mesaj gönderecek ve önceden izin almadan eserinizi kendi çıkarları için kullanmaktan kaçınacaklardır.

Sonuç

Dijital sanat hırsızlığı bu günlerde oldukça yaygın hale geldi. Ancak, sanat eserini kimin çaldığını ve tersine çevirme görsel arama yardımıyla kendi çıkarları için kullandığını bulmanın bazı etkili yolları vardır. Ek olarak, dijital sanat hırsızlığını en başından önlemenin bazı etkili yollarını tartıştık. Umarız bu ayrıntılar önümüzdeki dönemde size yardımcı olacaktır.

 

Görsel: www.freepik.com

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramYORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız