Konuşmayı ve ses kaydını yazılı hale getirmek için çok güzel çözümler çıktı. Kimi zaman tam konuştuğumuz an yazılsın istiyoruz, kimi zamansa önceden kaydedilmiş bir ses dosyasını yazı transkript yapmamız gerekiyor. İşte aradığınız ücretsiz ve ücretli çözümler sesi yazıya çevirme için burada. Sesi yazıya çevirmek

Google ile Anında Sesi Yazıya Çevirmek. (Ücretsiz)

Google Speech (Google Drive kullanmadan)
https://www.google.com/intl/tr/chrome/demos/speech.html 
Türkçe seçilmeli altta.
Mikrofona erişirken izin verilmeli.
Siz söylersiniz o yazar. Bitince kopyalar alır dilerseniz notepad, Word, eposta, Google Doc içine yapıştırırsınız. Cihazınızda mikrofon olmalı. Telefon ile de kullanılır.

VOICEDOCS

İlk 15 dakika için ücretsiz, daha uzun kayıtlar ücretli.
https://voicedocs.com/tr

Fiyat Tablosu
https://voicedocs.com/tr/pricing/transcriber

Üye olup ödeme yapılarak verilen süreyi içerecek kadar ses kaydı kullanılıyor. Dosya indiriliyor. Saatlerce kayıt beklemek yok yani.

Nasıl kurulur?
https://voicedocs.com/tr/node/32
Hem telefona, hem bilgisayara iki parçası kuruluyor. Sayfadaki yönergeleri izleyin.

Google Drive / Google Docs (Ücretsiz)

Sizin için hazırladığım video aşağıda. Youtube kanalıma abone olarak takibe alabilirsiniz.

Bir Gmail hesabı gerekli. https://docs.google.com/ adresine girin.
Yeni boş belge açın.
Araçlar menüsünden Sesli Yazma başlatın.
Mikrofona erişirken izin verilmeli.
Mikrofon simgesine tıklanmalı.
İki şekilde kullanılır ya o anda siz konuşursunuz o yazar ya da önceden yapılan kaydı diğer bir cihazda çaldırmaya başlarsınız mikrofonun algılayacağı mesafeye koyarsınız oradan duyduğunu yazıya çevirir. Örnek senaryo: Ses kaydı telefonda olsun. Bilgisayarda Google Dokumanlar ile bu özellik açılır ve cep telefonunda ses kaydı çaldırılır. Tabi bu durumda kayıt iki saat ise iki ekran da açık kalmalı, başkası odada konuşmamalı. Bunun daha kolay yolları var evet. Okumaya devam edelim.

DICTATION (Ücretsiz)

https://dictation.io/speech web adresine girince hemen mikrofon erişimi açılır ve konuşulanlar anında yazılır. Sonra burada yazılanlar kopyalanır.

Bu servisin güzel bir özelliği var. Diyelim noktalama işaretleri vermek istiyorsunuz. Aşağıdaki tabloda bulunan “virgül” “yeni satır” “soru işareti” vb. emirleri anlamaktadır

İşaret komutları
https://dictation.io/languages/tr

SPEECHNOTES (Ücretsiz)

https://speechnotes.co/
Sağda Türkçe seçilir mikrofona izin verilir.

İLERİ SEVİYE BİLGİ. SANAL SES KABLOSU

Elinizde ses kaydı var bir MP3 veya farklı bir ses formatında. Bilgisayarda ücretsiz yazıya dönüştürmek istiyorsunuz. Bunun profesyonel yolu sanal bir kablo oluşturan aşağıdaki program. Böylece o ses kaydını çaldırınca dış sesleri almadan bilgisayar kendi içinde o ses kaydını yazıya çeviriyor. Aşağıda anlatımı var. Harika bir çözüm.

https://virtual-audio-cable.tr.uptodown.com/windows

JUST PRESS RECORD Uygulaması

NOTEVIBES

https://notevibes.com/ adresinde yine ücretli çeşitli dillerde yazıları seslendirebileceğiniz bir site var. Ücretli güzel bir yanı var. Diyalog dene menüsünde karşılıklı konuşan insanların cümlelerini alt alta yazıp hangi cümleyi hangi sanal karakterin seslendireceğini seçebiliyorsunuz.

VOISER

Birçok ünlü firmanın, YouTube kanal sahibinin, haber kanalının, küçük ya da orta ölçek işi olanların tercih ettiği, ücretli ve çok kaliteli bir servistir. Ücretlidir ve çeşitli paketleri mevcuttur. Çok fazla dile desteği var. Farklı kişiler, bazı kişiler için duygu da seçilebiliyor. Standart bölümünden. Hız ayarı var.

Kanala abone olmayı unutmayın.

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramSİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.