Google SKY | Göklere Dönen Gözler

Google Earth ile dünyayı gezmeye alıştık. Google Maps ile benzer şekilde web üzerinden adres yollamaya da başladık. Evet sırada ne var derken Google karşımıza Google SKY / Gökyüzü ile geldi. Buradaki Sky kelimesini Gökler gibi düşünmek ve Uzay’a dönmek gerekiyor. Galaksilere ve yıldızlara doğru.

googlesky.jpg

Daha önce benzer ve ücretsiz olan programları tanıtmıştım ki bunlar arasında Celestia en kaliteli olanı. İşi bilenlerin de, amatörlerin de çok kaliteli bulduğu bir yazılım. Üstelik programa sürekli yeni astronomik cisimler ekleniyor.

SKY projesi ise işin yine uzmanları tarafından Google için yapılmış büyük bir çalışmayı kapsıyor. Google Earth’e eklenti olarak yazılmış programda gerek yüzmilyonlarca yıldız ve galaksi haritaları, konumları, gerekse Hubble gibi uzay teleskoplarından alınan görüntülerle, resmi kanallardan gelen tanımlayıcı bilgiler bulunuyor..

Gerçekten etkileyici bir çalışma. Üstelik tamamen ücretsiz ki, burada şapka çıkarıyouz.

“Nasıl bir şey?” diye hemen fikir sahibi olmak için videoyu izleyin.

Programı indirmek için:

http://www.google.com/earth/explore/showcase/sky.html

adresinde dowload seçeneği yeterli.

Google Earth kurulduktan sonra SKY özelliğini şöyle deneyebilirsiniz. View menüsünden Swirth to Sky seçin. Kamera, Dünya gezegeninden uzaya çevrilecek. Yavaşça takımyıldızların belirdiğini göreceksiniz. Şimdi tıklayarak ya da mousela sürükleyerek gezebilirsiniz. Ancak en pratiği Arama / Search kutusuna kelimeler yazmak. Mesela Sirius veya Pinwheel Galaxy gibi. Detaylı görmek için Layers panelinde “Constellations” , “Hubble Showcase”, “Planets” gibi başlıkları tıklayın gördükleriniz nefesinizi kesecek.

Farklı galaksileri görmek ve beğendiğiniz yerlere mim noktası koymak da elinizde.

Evet Galilo ya da Kopernik, Tycho Brahe ya da Ali Kuşçu‘da bu programı görebilseydiler. Bizim göremediğimiz neler görürlerdi kimbilir?

Sky was developed by Google engineers based in the US, working with scientific groups including the UK Astronomy Technology Centre and the Anglo-Australian Observatory in New South Wales. “This initiative will open a new window for anyone to be able to appreciate, explore and discover our fragile position in this vast and amazing universe,” said Dr Francisco Diego of University College London. Kaynak: Guardian

 

Kaynakça:

Google SKY resmi sitesi
http://www.google.com/earth/explore/showcase/sky.html

Türkçe bir Açıklama
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=230834&tarih=24/08/2007

Çalışmayı gerçekleştiren ortaklar
http://earth.google.com/sky/partners.html

Alternatif Ücretsiz Program Celestia
http://www.gunesintamicinde.com/celestia-uzay-simulasyonu/
http://www.celestiamotherlode.net/

Alternatif ve profesyonel program Starry Night
http://www.starrynight.com/

Alternatif Astrononi Programları Listesi (Süper bir liste !)
http://astro.nineplanets.org/astrosoftware.html

Hubble Uzay Teleskobunun Orijinal Galerisi
http://hubblesite.org/gallery/

PAYLAŞ: