Bilgisayar ve WebBilim ve TeknolojiEğitimEğitim Teknolojileri

Google SKY | Uzaya Bak, Galaksileri Gezegenleri Gör | Göklere Dönen Gözler

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Google Earth ile dünyayı gezmeye alıştık. Google Maps ile benzer şekilde web üzerinden adres yollamaya da başladık. Evet sırada ne var derken Google karşımıza Google SKY / Gökyüzü ile geldi. Buradaki Sky kelimesini Gökler gibi düşünmek ve Uzay’a dönmek gerekiyor. Galaksilere ve yıldızlara doğru.

googlesky.jpg

Google SKY ONLINE

https://www.google.com/sky/

Daha önce benzer ve ücretsiz olan programları tanıtmıştım ki bunlar arasında Celestia en kaliteli olanı. İşi bilenlerin de, amatörlerin de çok kaliteli bulduğu bir yazılım. Üstelik programa sürekli yeni astronomik cisimler ekleniyor.

SKY projesi ise işin yine uzmanları tarafından Google için yapılmış büyük bir çalışmayı kapsıyor. Google Earth’e eklenti olarak yazılmış programda gerek yüz milyonlarca yıldız ve galaksi haritaları, konumları, gerekse Hubble gibi uzay teleskoplarından alınan görüntülerle, resmi kanallardan gelen tanımlayıcı bilgiler bulunuyor..

Gerçekten etkileyici bir çalışma. Üstelik tamamen ücretsiz ki, burada şapka çıkarıyouz.

“Nasıl bir şey?” diye hemen fikir sahibi olmak için videoyu izleyin.

Google Earth kurulduktan sonra SKY özelliğini şöyle deneyebilirsiniz. View menüsünden Swirth to Sky seçin. Kamera, Dünya gezegeninden uzaya çevrilecek. Yavaşça takımyıldızların belirdiğini göreceksiniz. Şimdi tıklayarak ya da mousela sürükleyerek gezebilirsiniz. Ancak en pratiği Arama / Search kutusuna kelimeler yazmak. Mesela Sirius veya Pinwheel Galaxy gibi. Detaylı görmek için Layers panelinde “Constellations” , “Hubble Showcase”, “Planets” gibi başlıkları tıklayın gördükleriniz nefesinizi kesecek.

Farklı galaksileri görmek ve beğendiğiniz yerlere mim noktası koymak da elinizde.

Evet Galilo ya da Kopernik, Tycho Brahe ya da Ali Kuşçu‘da bu programı görebilseydiler. Bizim göremediğimiz neler görürlerdi kimbilir?

Kaynakça:

Alternatif Ücretsiz Program Celestia
http://www.gunesintamicinde.com/celestia-uzay-simulasyonu/
http://www.celestiamotherlode.net/

Alternatif ve profesyonel program Starry Night
http://www.starrynight.com/

Alternatif Astrononi Programları Listesi (Süper bir liste !)
http://astro.nineplanets.org/astrosoftware.html

Hubble Uzay Teleskobunun Orijinal Galerisi
http://hubblesite.org/gallery/

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı