Google Earth ile dünyayı gezmeye alıştık. Google Maps ile benzer şekilde web üzerinden adres yollamaya da başladık. Evet sırada ne var derken Google karşımıza Google SKY / Gökyüzü ile geldi. Buradaki Sky kelimesini Gökler gibi düşünmek ve Uzay’a dönmek gerekiyor. Galaksilere ve yıldızlara doğru.

googlesky.jpg

Google SKY ONLINE

https://www.google.com/sky/

Daha önce benzer ve ücretsiz olan programları tanıtmıştım ki bunlar arasında Celestia en kaliteli olanı. İşi bilenlerin de, amatörlerin de çok kaliteli bulduğu bir yazılım. Üstelik programa sürekli yeni astronomik cisimler ekleniyor.

SKY projesi ise işin yine uzmanları tarafından Google için yapılmış büyük bir çalışmayı kapsıyor. Google Earth’e eklenti olarak yazılmış programda gerek yüz milyonlarca yıldız ve galaksi haritaları, konumları, gerekse Hubble gibi uzay teleskoplarından alınan görüntülerle, resmi kanallardan gelen tanımlayıcı bilgiler bulunuyor..

Gerçekten etkileyici bir çalışma. Üstelik tamamen ücretsiz ki, burada şapka çıkarıyouz.

“Nasıl bir şey?” diye hemen fikir sahibi olmak için videoyu izleyin.

Google Earth kurulduktan sonra SKY özelliğini şöyle deneyebilirsiniz. View menüsünden Swirth to Sky seçin. Kamera, Dünya gezegeninden uzaya çevrilecek. Yavaşça takımyıldızların belirdiğini göreceksiniz. Şimdi tıklayarak ya da mousela sürükleyerek gezebilirsiniz. Ancak en pratiği Arama / Search kutusuna kelimeler yazmak. Mesela Sirius veya Pinwheel Galaxy gibi. Detaylı görmek için Layers panelinde “Constellations” , “Hubble Showcase”, “Planets” gibi başlıkları tıklayın gördükleriniz nefesinizi kesecek.

Farklı galaksileri görmek ve beğendiğiniz yerlere mim noktası koymak da elinizde.

Evet Galilo ya da Kopernik, Tycho Brahe ya da Ali Kuşçu‘da bu programı görebilseydiler. Bizim göremediğimiz neler görürlerdi kimbilir?

Kaynakça:

Alternatif Ücretsiz Program Celestia
http://www.gunesintamicinde.com/celestia-uzay-simulasyonu/
http://www.celestiamotherlode.net/

Alternatif ve profesyonel program Starry Night
http://www.starrynight.com/

Alternatif Astrononi Programları Listesi (Süper bir liste !)
http://astro.nineplanets.org/astrosoftware.html

Hubble Uzay Teleskobunun Orijinal Galerisi
http://hubblesite.org/gallery/

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram1 Yorum

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız