YAZI SANATI 1 – TIPOGRAFI
YAZAR HAKKINDA

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir • http://www.yiit.org yiit

  Eşit aralıklı fontlar bilgisayarda aslında çok güzel okunuyor. Kodlama yaparken de bu fontların kullanılmasının verimli olduğu söyleniyor. emacs’de monospace olması lazım, şöyle bir görünüşü var.

  Bazı dergiler, sans-serif fontları da paragraf içeriklerinde kullanmaya başladı artık. Ama bu paragraflar genelde konu hakkında ufak notlar içeren, ana metinden farklı paragraflar oluyor. Genelde de bu şekilde sans-serif font kullanacaklarsa paragrafın arkaplan rengini esas metininkinden farklı yapıyorlar.

  Serif ve sans-serif fontlar da kendi içinde sınıflara ayrılıyor. Şerifli fontlarda old style şeklinde ifade edilen fontlar en yüksek okunabilirliğe sahipken, sans-serif fontlarda humanist sınıfına girenler son zamanlarda daha çok tercih ediliyor.

  Not: emacs’in ayar dosyası şu şekilde.

 • http://karelidefter.blogspot.com/ ONALTIKIRKALTI

  Çok uzun bir mesele… Hele hele benim için yaklaşık 20 yıllık bir iş hayatı anlamına geliyor…
  Evet, siz elinizden geleni yapıp bildiğiniz kadarıyla bu konu hakkında bilgi vermeye çalışmışsınız, teşekkürler…

  Ama inanın bunların neredeyse tamamı ufak teknik ayrıntı sayılan şeyler…

  Bu konular detaylı olarak anlatıldığı ve öğretildiği halde yanımızda çalışmaya gelen ilgili okul mezunlarında ve piyasada bu tip işlerle uğraşanlarda genelde gözlemlediğim durum ne yazık ki pek iç açıcı değil…

  Bu konuyla ilgili olanlara ilk ama ilk önce şunları öneririm;
  teknik bilgi daha sonradan neyi nasıl yapmanız gerektiğini düşüneceğiniz aşamada lazım olacak o yüzden tipografi ya da grafik alanında bir şeyler yapmak istiyorsanız kendiniz için bir iyilik yapın, önce estetik görüş açınızı arttırmak için görsel sanatların tüm dallarını yakından takip edip genel beğeni kriterleri edinin (ki bu estetik görüş elde etmenizi sağlar), bunu beğenilebilecek bir seviyeye getirdiğiniz zaman zaten olayın teknik yönünü öğrenmek zorunda kalacaksınız. Çünkü o şekilde yapmadığınız zaman zaten gözünüze iyi görünmeyecek ve eksik olan ya da yanlış olan şeyin ne olduğunu bulup değiştirmek zorunda hissedeceksiniz…

  Elinizdeki imkânların ya da malzemelerin eksikliği yüzünden düşündüğünüz şeyi gerçekleştiremiyorsanız şu altın kuralı unutmayın: Kötü bir şey yapmaktansa yapmamayı tercih edin…

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  ONALTIKIRKALTI güzel bir yorum.

  Web tasarımda görsel analiz ve kompozisyonu daha iyi anlamak için, yıllar önce fotoğrafa başlamam böyle olmuştu. Belirttiğiniz aynı nedenlerle, estetik duygumu geliştirmek için.

  Halen öğrenmekte olan birisi olarak nitelemek istiyorum kendimi. Çünkü ben bir tipografi uzmanı değilim. Oysa Türkiye’de çok yetenekli sanatçılar var.

  Ama sorun onların oturup webde yazmamasında. Bizler deneyimlerimiz ve okuduklarımızla hiç yoktan iyidir diyerek yol göstermek istiyoruz.

  Emin olun sizlerin vereceği ipuçları daha güzel tabelaler, daha estetik kartvizitler, gazeteler ve sanat duygusu gelişeceği için çimento halinde bırakılmamış binalar şeklinde hayatımıza dönecektir.

 • http://www.ahmetblog.net/ Ahmet Küçükoğlu

  Uzun zamandır tipografi ile ilgili bolca yazı okumaya çalışıyorum. İnternette gezerken sizin sitenize denk geldim ve hemen bir şevkle yazınızı okudum. Yazınızın sonuna geldiğimde ağzımdan aniden “helal olsun hakkını vermiş” diye bir söz çıktı. Evet gerçekten şu ana kadar okuduğum yazıların içinde en derli toplu yazılardan biri olmuş. Bu tipogragfi ile ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum ama daha okumam lazım ve mutlaka sizin bu yazınızdan da yararlanacağım. Çok teşekkürler…

 • SELİN AKAY

  Bence çok güzel bir konu. Dersini aldığım için hem şanslı, hem de mutluyum. Çünkü çok zevkli. Grafiğin her dalında bulunan zevk tipografide de aynı.

 • Pingback: Tipografi Nedir ? Photoshop İle Yapılmış Tipografi Örnekleri « Desmal Yeşilmen()