Çizgi RomanEğlenceSinema-Dizi

SuperGirl | Süper Kız

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır 🙂

Gerek DC, gerekse Marvel firmalarının kadın kahramanlarına baktığımızda Cat Woman (Kedi Kız), She-Hulk(Dişi Hulk), Vampirella, Wonder Woman, Black Widow, Storm, Red Sonja, Druuna, Bat Girl, Razor, Elektra gibi ya çok tutan erkek bir kahramanın kadın kopyası, ya da derinliği olmayan, çoğunlukla yazarları kadın dünyasına ait olmayan kitaplardır.

supergirl

Mesela hiçbirinin çorabı kaçmaz, ne bileyim gidip bir ruj bakmazlar, fön çekmezler. Aynı anda iki erkeğe aşık olup saçma işler yapmazlar. Yani günlük hayatta görülen şeyler olmaz. Ama hep bakımlı, alımlı dururlar. Beğenileri ve davranışları “Erkek Fatma” düzeyindedir. Genelde hitap ettikleri kız kitlesi de ister istemez, güçlü olmayı erkek hakim hayatlarından kurtulmayı amaçlayan veya kusursuz güzel olmak isteyen bir model çizer.

supergirlfilm1 Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır :) Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır :)Bu kadar psikolojik analiz yeter. Kimdir Supergirl? Belli ki Superman’in akrabasıdır. Çok yılışıklık olmasın diye her hafta görüşmesinler diye kardeşi yapılmamıştır. Üstelik kızkardeşi olsa bir de abilik görevleri yüzünden Süperman dergisi bile zarar görebilecektir. En güzeli kuzendir.

Süperkız elbette bir çift karakterdir. Normal hali ve süper hali vardır. Kostümü de buna bağlı olarak insan giysileridir. Hatırlayın Kill Bill 2’de Bill ne demişti? “Superman’in gerçek elbisesi kostümdür ve yaptığı rol ise insan kıyafetinde olmaktır.”

Filmi de 1984’te çekilen bu çizgi roman başarılı olamamıştır. Helen Slater’ın başrolünde oynadığı filmde Selena adlı düşmana karşı mücadele etmiş ama film de belli bir süre izlenip unutulmuştur

Peki madem bu denli başarısız bir çizgi roman neden tanıttım? 😉
Çünkü artık dizisi var..

Çizgi roman da güzel ve kötü kızlar
http://home.comcast.net/~brons/Comics/Women1.html
Super Girl Film linki
http://www.imdb.com/title/tt0088206/
Çizgi romanın yaratıcıları
http://www.dccomics.com/

supergirl3 Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır :) Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır :)

supergirl4 Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır :) Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır :)

supergirl5 Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır :) Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır :)

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

2 Yorum

  1. Bilgi yanlışı saptadım, “Supergirl” 1994’te değil, 1984’te filme uyarlanmıştır. Bayan çizerlerin de çizgi roman dünyasında yer alması gerekiyor, iki ayrı dünyanın yansıtılması ve belki de belli sanatsal etkileşimlerin gerçekleşmesi açısından bu önemli.. Aşırı erkeksi ve aşırı kadınsı ifadelerin törpülenmesi gerektiği düşüncesindeyim, iki cins de insandır ve insanlık özellikleri ön plâna çıkarılmalı. Elbette dramatik yapıda gerekli olan çatışma için karşıtlık oluşturulmalı, bu bağlamda cinslerin farklılığı önemli, ama sonuç olarak insanlık kavramının da vurgulanması olaya üçüncü bir tat olarak katılabilir en azından bir aşama olarak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı