SuperGirl | Süper Kız

Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır 🙂

Gerek DC, gerekse Marvel firmalarının kadın kahramanlarına baktığımızda Cat Woman (Kedi Kız), She-Hulk(Dişi Hulk), Vampirella, Wonder Woman, Black Widow, Storm, Red Sonja, Druuna, Bat Girl, Razor, Elektra gibi ya çok tutan erkek bir kahramanın kadın kopyası, ya da derinliği olmayan, çoğunlukla yazarları kadın dünyasına ait olmayan kitaplardır.

supergirl

Mesela hiçbirinin çorabı kaçmaz, ne bileyim gidip bir ruj bakmazlar, fön çekmezler. Aynı anda iki erkeğe aşık olup saçma işler yapmazlar. Yani günlük hayatta görülen şeyler olmaz. Ama hep bakımlı, alımlı dururlar. Beğenileri ve davranışları “Erkek Fatma” düzeyindedir. Genelde hitap ettikleri kız kitlesi de ister istemez, güçlü olmayı erkek hakim hayatlarından kurtulmayı amaçlayan veya kusursuz güzel olmak isteyen bir model çizer.

Bu kadar psikolojik analiz yeter. Kimdir Supergirl? Belli ki Superman’in akrabasıdır. Çok yılışıklık olmasın diye her hafta görüşmesinler diye kardeşi yapılmamıştır. Üstelik kızkardeşi olsa bir de abilik görevleri yüzünden Süperman dergisi bile zarar görebilecektir. En güzeli kuzendir.

Süperkız elbette bir çift karakterdir. Normal hali ve süper hali vardır. Kostümü de buna bağlı olarak insan giysileridir. Hatırlayın Kill Bill 2’de Bill ne demişti? “Superman’in gerçek elbisesi kostümdür ve yaptığı rol ise insan kıyafetinde olmaktır.”

Filmi de 1984’te çekilen bu çizgi roman başarılı olamamıştır. Helen Slater’ın başrolünde oynadığı filmde Selena adlı düşmana karşı mücadele etmiş ama film de belli bir süre izlenip unutulmuştur

Peki madem bu denli başarısız bir çizgi roman neden tanıttım? 😉
Çünkü artık dizisi var..

Çizgi roman da güzel ve kötü kızlar
http://home.comcast.net/~brons/Comics/Women1.html
Super Girl Film linki
http://www.imdb.com/title/tt0088206/
Çizgi romanın yaratıcıları
http://www.dccomics.com/

PAYLAŞ: