hangi font what the font

HANGİ FONT BU?
Web tasarımcıların Photoshopçuların ve tasarım işi ile ilgilenen herkesin bir gün kabusu olmuştur. Müşteri gelir, elinde basılı bir yazı vardır der ki “Bu yazıtipini kullanmıştık. Aynısı olsun. Ama fontu biz de değil bir başka arkadaş yapmıştı.” Haydaaa 🙂
Şimdi başınız dertte! Ünlü font sitelerini http://www.dafont.com/ gibi gezmek mi istersiniz, o yazıyı scanner ile tarayıp her tanıdığınıza e-mail atıp “Bu yazıtipi sen de var mı, nasıl bulurum?” demek mi?

Evet tam kabus. Ama bir çözümü var. http://www.myfonts.com/WhatTheFont/ sitesine girip elinizdeki imajı yollarsanız hangi font olduğunu bulur.  Eğer bir sitede ise bu font (image olarak) onun URL adresi girilir. Yine font adı bulunur. Peki nasıl çalışıyor?

 OCR Nedir?

Bir imajdaki sembolün yapay zeka bir program tarafından her eğrisinin açısının incelenerek hangi harf olduğunun tanımlanmasıdır. Optical Character Recognition adıyla bilinen Optik Karakter Tanımlama yazılımları oldukça iş görürür. Siz kağıtla gelen bir belgeyi 300 dpi çözünürlük ayarı ile scannerda tarayıp JPG formatında programa verince Word’de yazılmış gibi çevirir.

Hangi OCR programı iyidir? “document scanning” denince bence şu an için tartışmasız ABBYY FineReader en iyisidir. Türkçenin de arasında bulunduğu pek çok dili %98 gibi büyük bir oranla tanımlar. Ücretsiz seçenek ise http://www.simpleocr.com ‘da

WEB ÜZERİNDEN PROGRAM YÜKLEMEDEN TARATTIĞIM BİR SAYFAYI IMAGE’DEN WORD’E AKTARABİLİR MİYİM?

Evet yapabilirsiniz,

http://www.simpleocr.com/Demo/ Sedece resminizi yükleyin. Veya
http://www.pdftunnel.com/ocr/?c1=test&source=ocr&kw=ocrsoftware adresinde gelen sayfaya PDF, TIF, JPG, GIF, BMP… formatlarındaki imajınızı yollar, sonra sonucu ücretsiz olarak e-mail kutunuzdan alırsınız.
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


6 YORUMLAR

  1. Her zaman işe yarayan bir servis değildir, çoğu zaman başarısız olduğunu gözlemleyen biriyim. Hatta bazen aradığım fontun yanından bile geçmeyen sonuçlar çıkarıyor. Gülüyorum. Ama yine de şansınızı denemekten zarar gelmez

  2. Karakterleri tanımak bile çok zor bir iş iken fontu tanımaya çalışmak düşük verimli de olsa, birkaç sene içinde daha iyilerinin çıkacağının habercisi olması açısından iyi bence. Hatta bir de şunu düşünün grafiker sitenin görünümünü fotoğraf olarak size veriyor, siz programa yüklüyorsunuz fotoğrafı, program size css kodlarını veriyor 🙂 Nasıl güzel olur değil mi?
    Selamlar…

  3. Serkan bence kısa sürede gelişcektir. Yapay zeka uygulamaları ve OCRler çok hızlı gelişiyor.

    Teori fikrin çok hoş ama webtasarımcıların işini bitirir 🙂 Sevineyim mi üzüleyim mi bilemiyorum.

  4. Bir grafik sektöründe çalışıyorsanız egerki fontları bilmek gerçekten önemli günde baya iş çıkartıyorum elimden ve çok değişik fontlarla karşılasıyorum myfont genellikle bulamıyor bende çizmek zorunda kalıyorum ama bu zaman kaybına neden oluyor neden bu kadar cok font varki sanki 🙂 zaten bu gidişle çogu fontu ezberlemeye başladım

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız