Süleyman Sönmez

Güneşin Tam İçinde

SuperGirl | Süper Kız

Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır :)

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Genelde erkek egemen çizgi roman kahramanları arasına giren kadın kahramanların sayısı azdır ve çizildikleri karakterler güçle bağlantılı olarak aşırı feminen, şiddet düşkünü ve erkek karşıtıdır 🙂

Gerek DC, gerekse Marvel firmalarının kadın kahramanlarına baktığımızda Cat Woman (Kedi Kız), She-Hulk(Dişi Hulk), Vampirella, Wonder Woman, Black Widow, Storm, Red Sonja, Druuna, Bat Girl, Razor, Elektra gibi ya çok tutan erkek bir kahramanın kadın kopyası, ya da derinliği olmayan, çoğunlukla yazarları kadın dünyasına ait olmayan kitaplardır.

supergirl

Mesela hiçbirinin çorabı kaçmaz, ne bileyim gidip bir ruj bakmazlar, fön çekmezler. Aynı anda iki erkeğe aşık olup saçma işler yapmazlar. Yani günlük hayatta görülen şeyler olmaz. Ama hep bakımlı, alımlı dururlar. Beğenileri ve davranışları “Erkek Fatma” düzeyindedir. Genelde hitap ettikleri kız kitlesi de ister istemez, güçlü olmayı erkek hakim hayatlarından kurtulmayı amaçlayan veya kusursuz güzel olmak isteyen bir model çizer.

Bu kadar psikolojik analiz yeter. Kimdir Supergirl? Belli ki Superman’in akrabasıdır. Çok yılışıklık olmasın diye her hafta görüşmesinler diye kardeşi yapılmamıştır. Üstelik kızkardeşi olsa bir de abilik görevleri yüzünden Süperman dergisi bile zarar görebilecektir. En güzeli kuzendir.

Süperkız elbette bir çift karakterdir. Normal hali ve süper hali vardır. Kostümü de buna bağlı olarak insan giysileridir. Hatırlayın Kill Bill 2’de Bill ne demişti? “Superman’in gerçek elbisesi kostümdür ve yaptığı rol ise insan kıyafetinde olmaktır.”

Filmi de 1984’te çekilen bu çizgi roman başarılı olamamıştır. Helen Slater’ın başrolünde oynadığı filmde Selena adlı düşmana karşı mücadele etmiş ama film de belli bir süre izlenip unutulmuştur

Peki madem bu denli başarısız bir çizgi roman neden tanıttım? 😉
Çünkü artık dizisi var..

Çizgi roman da güzel ve kötü kızlar
http://home.comcast.net/~brons/Comics/Women1.html
Super Girl Film linki
http://www.imdb.com/title/tt0088206/
Çizgi romanın yaratıcıları
http://www.dccomics.com/

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

2 thoughts on “SuperGirl | Süper Kız

  1. Bilgi yanlışı saptadım, “Supergirl” 1994’te değil, 1984’te filme uyarlanmıştır. Bayan çizerlerin de çizgi roman dünyasında yer alması gerekiyor, iki ayrı dünyanın yansıtılması ve belki de belli sanatsal etkileşimlerin gerçekleşmesi açısından bu önemli.. Aşırı erkeksi ve aşırı kadınsı ifadelerin törpülenmesi gerektiği düşüncesindeyim, iki cins de insandır ve insanlık özellikleri ön plâna çıkarılmalı. Elbette dramatik yapıda gerekli olan çatışma için karşıtlık oluşturulmalı, bu bağlamda cinslerin farklılığı önemli, ama sonuç olarak insanlık kavramının da vurgulanması olaya üçüncü bir tat olarak katılabilir en azından bir aşama olarak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir