Görsel Sözlük Siteleri

Sözlükleri gün içinde kullanıyoruz. Özellikle İngilizce Türkçe olmak üzere farklı dillere ait sözlükler var. Bu yazıda ise size daha çok sıradışı tekniklerle kelimeleri ve bu kelimeler arasındaki ilişkileri gösteren sözlükleri sunmak istiyorum.

gorselsozlukler

VISUWORDS

Konuya hızlı girelim mi?

Sizlere hemen denemeniz için bir bağlantı hazırladım. http://www.visuwords.com/?word=calculation Bu linke tıkladığınızda karşınıza gelen tablo, calculation = hesaplama kelimesinin ilişkili olduğu kelimeleri bağları farklı teknik terim anlamlarını sunuyor ki enfes bir çalışma.

Visuwords sitesinde üst kutucuğa dilediğiniz bir kelime yazarak sistemi deneyebilirsiniz. Ayrıca oluşan dinamik grafikte kelimelerin üzerine gelince açıklamalar çıkar ve mouse’un kaydırma çubuğu ile görüntüye yaklaşıp uzaklaşabilirsiniz.

Visuwords™ Princeton Üniversitesi’nin WordNet isimli açık kaynak kodlu veritabanını kullanıyor diyor tanıtım sayfası. Bu veritabanı dil araştırmaları yapan öğrenciler, akademisyenler tarafından hazırlanmış.

Çalışmanın anlambilim ve tercüme sistemleri için katkısını sanırım görmek çok kolay. Doğal gündelik yaşamda kelimelerin birbirine bağlanışı ve hatta nöronların birbiriyle etkileşimi gibi anlamsal bir köprü ile terimler, deyimler, sözcükler hem öbekler halinde hem tekil halde ilişkilendiirilmiş oluyor.

Bu görsel haritayı Türkçe için oluşturabilseydik bir başka dile tercüme ve dilin anlaşılmasındaki pek çok sorunu kuşkusuz daha kolay çözerdik. Sistem bu haliyle yazarlar, öğrenciler, öğretmenler, tercümanlar İngilizce’ye daha hakim olmak isteyen herkes için öğrenmeyi teşvik eden bir arabiririm sunuyor.

En üstteki Random düğmesi de çok hoş. Bastığınızda kendisi rastgele bir kelime seçiyor ve onun haritasını çıkarıyor.

Bu sitenin enteresan bir yanı da var. Programcılar dünyaya hizmet olsun diye yazdıkları bu programı ücretsiz indirmeye açmışlar. Bunun anlamı böyle bir çalışmayı Türkçe için ya da istedikleri bir konuda kavram haritası oluşturmak isteyenler için paha biçilmez bir hediyeye dönüştürüyor.

Kelimelerin bağları tespit edildiğinde basit bir döküman bile inanılmaz ipuçları veriyor ki Türkiye’den bir araştırmacı benzer bir konu üzerinde çalışıyor.
Burak Arıkan (http://burak-arikan.com) Tag Cloud / etiket bulutu

The Visual Thesaurus

visualthesaurus
http://www.visualthesaurus.com/

Benzer bir site de bu. Tek farkla bir süre (14 gün) deneyebiliyorsunuz ama sonuçta size üyelik satmak istiyor. Bu sitede girişte en üste kelimenizi yazıyorsunuz, ayrı bir pencere açılıyor. Oluşan grafikte tıklanan kelime önemlileşip bize yaklaşıyor ve onunla ilgili kelimeler beliriyor. Sistem aynı ama fiyat farkı var diyelim.
Bu sistemin kurucusu olan Thinkmap‘de ilginizi çekecektir. (Türkçe Kavram Haritası olarak kullanıyoruz)

RESİMLERLE ANLATAN SÖZLÜK SİTELERİ

Visual Dictionary Online

visualdictionary

http://visual.merriam-webster.com/index.php
Bu çeşit sözlükler bir dilde kelime sayısını arttımaya yönelik en harika çözümler. Çünkü öğrenmek istediğiniz başlığı seçince karşınıza alt başlıklar geliyor ve nesnelerin isimlerini öğrenmek daha kolay oluyor. Bu sitede soldaki seçenekleri kullanarak güzel zaman geçireceğinize eminim.

LITTLE EXPLORERS | Picture Dictionary with Links

http://www.enchantedlearning.com/Dictionary.html
İstenen harfe tıklanarak o harfle başlayan kelimeler görülebiliyor.

OXFORD ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI | PICTURE DICTIONARY

http://www.oup.com/elt/global/products/incredibleenglish/level1/dictionary/
Bu sayfalarda seçilmiş ve çok kullanılan dili yeni öğrenen kişilerin hızla kavraması için yapılmış çizimler görüntülenebilir. Sempatik bir havası var. Çocukların da çok keyifle gezmesi planlanmış.

Elbette gündelik kullanımlar için Sesli Sözlük sitesi gibi ek etkinlikler ve testlerle büyüyen güzel bir çalışmayı da anmadan yazıyı bitirmeyelim.

Not: Gelişmeye çok açık bir konu bu. Yeni açılan siteler olursa yazıya ekler yapılacaktır.

PAYLAŞ: