Bilgisayar ve WebEğitim

Görsel Sözlük Siteleri

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Sözlükleri gün içinde kullanıyoruz. Özellikle İngilizce Türkçe olmak üzere farklı dillere ait sözlükler var. Bu yazıda ise size daha çok sıradışı tekniklerle kelimeleri ve bu kelimeler arasındaki ilişkileri gösteren sözlükleri sunmak istiyorum.

gorselsozlukler

VISUWORDS

Konuya hızlı girelim mi?

Sizlere hemen denemeniz için bir bağlantı hazırladım. http://www.visuwords.com/?word=calculation Bu linke tıkladığınızda karşınıza gelen tablo, calculation = hesaplama kelimesinin ilişkili olduğu kelimeleri bağları farklı teknik terim anlamlarını sunuyor ki enfes bir çalışma.

Visuwords sitesinde üst kutucuğa dilediğiniz bir kelime yazarak sistemi deneyebilirsiniz. Ayrıca oluşan dinamik grafikte kelimelerin üzerine gelince açıklamalar çıkar ve mouse’un kaydırma çubuğu ile görüntüye yaklaşıp uzaklaşabilirsiniz.

Visuwords™ Princeton Üniversitesi’nin WordNet isimli açık kaynak kodlu veritabanını kullanıyor diyor tanıtım sayfası. Bu veritabanı dil araştırmaları yapan öğrenciler, akademisyenler tarafından hazırlanmış.

Çalışmanın anlambilim ve tercüme sistemleri için katkısını sanırım görmek çok kolay. Doğal gündelik yaşamda kelimelerin birbirine bağlanışı ve hatta nöronların birbiriyle etkileşimi gibi anlamsal bir köprü ile terimler, deyimler, sözcükler hem öbekler halinde hem tekil halde ilişkilendiirilmiş oluyor.

Bu görsel haritayı Türkçe için oluşturabilseydik bir başka dile tercüme ve dilin anlaşılmasındaki pek çok sorunu kuşkusuz daha kolay çözerdik. Sistem bu haliyle yazarlar, öğrenciler, öğretmenler, tercümanlar İngilizce’ye daha hakim olmak isteyen herkes için öğrenmeyi teşvik eden bir arabiririm sunuyor.

En üstteki Random düğmesi de çok hoş. Bastığınızda kendisi rastgele bir kelime seçiyor ve onun haritasını çıkarıyor.

Bu sitenin enteresan bir yanı da var. Programcılar dünyaya hizmet olsun diye yazdıkları bu programı ücretsiz indirmeye açmışlar. Bunun anlamı böyle bir çalışmayı Türkçe için ya da istedikleri bir konuda kavram haritası oluşturmak isteyenler için paha biçilmez bir hediyeye dönüştürüyor.

Kelimelerin bağları tespit edildiğinde basit bir döküman bile inanılmaz ipuçları veriyor ki Türkiye’den bir araştırmacı benzer bir konu üzerinde çalışıyor.
Burak Arıkan (http://burak-arikan.com) Tag Cloud / etiket bulutu

The Visual Thesaurus

visualthesaurus
http://www.visualthesaurus.com/

Benzer bir site de bu. Tek farkla bir süre (14 gün) deneyebiliyorsunuz ama sonuçta size üyelik satmak istiyor. Bu sitede girişte en üste kelimenizi yazıyorsunuz, ayrı bir pencere açılıyor. Oluşan grafikte tıklanan kelime önemlileşip bize yaklaşıyor ve onunla ilgili kelimeler beliriyor. Sistem aynı ama fiyat farkı var diyelim.
Bu sistemin kurucusu olan Thinkmap‘de ilginizi çekecektir. (Türkçe Kavram Haritası olarak kullanıyoruz)

RESİMLERLE ANLATAN SÖZLÜK SİTELERİ

Visual Dictionary Online

visualdictionary

http://visual.merriam-webster.com/index.php
Bu çeşit sözlükler bir dilde kelime sayısını arttımaya yönelik en harika çözümler. Çünkü öğrenmek istediğiniz başlığı seçince karşınıza alt başlıklar geliyor ve nesnelerin isimlerini öğrenmek daha kolay oluyor. Bu sitede soldaki seçenekleri kullanarak güzel zaman geçireceğinize eminim.

LITTLE EXPLORERS | Picture Dictionary with Links

http://www.enchantedlearning.com/Dictionary.html
İstenen harfe tıklanarak o harfle başlayan kelimeler görülebiliyor.

OXFORD ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI | PICTURE DICTIONARY

http://www.oup.com/elt/global/products/incredibleenglish/level1/dictionary/
Bu sayfalarda seçilmiş ve çok kullanılan dili yeni öğrenen kişilerin hızla kavraması için yapılmış çizimler görüntülenebilir. Sempatik bir havası var. Çocukların da çok keyifle gezmesi planlanmış.

Elbette gündelik kullanımlar için Sesli Sözlük sitesi gibi ek etkinlikler ve testlerle büyüyen güzel bir çalışmayı da anmadan yazıyı bitirmeyelim.

Not: Gelişmeye çok açık bir konu bu. Yeni açılan siteler olursa yazıya ekler yapılacaktır.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

7 Yorum

 1. Vermiş olduğunuz
  http://www.visuwords.com/?word=calculation link’i tıkladım.

  Ox yazdım (Öküz) <- Kaba bulunsa da bu kelime. Ox = Öküz = Güçlü.

  Oxygen yazdım (Oksijen)

  Oxy- gen
  Oxy- genius
  Öküz Cini.

  Ne kadar uzun bir yol var.
  Seda ile yazı arasında ve lisanlar arasında ve ne kadar yakın.
  Yakın mı gerçekten.

  'Zehir'…
  Kulağından tutarak çevirdiğinizde 'e' harfini
  'Zahir'…

  Susmalı…

  (Haberdar ediyorsunuz teşekkür ederim)

 2. Bu güzel ve yararlı çalışmanız için çok teşekkür ederim. Siteniz her yönden çok güzel. İyi günler diliyorum.

 3. Burak Arıkan’ın 2009 Blog Ödülleri’nde yaptığı sunumu çok beğenmiştim. İlişkiler ağını kurabilmek de kurulu ağı okuyabilmek de, bir şeyi anlamak ve anlamlandırabilmek açısından çok önemlidir.

  Paylaşımınız için bir kez daha teşekkürler… (Eğitimci olarak ufkumu açan sitelerden biri ve beni hiç yanıltmıyor.)

 4. Türkçe olarak şöyle de bir kaynak var : http://www.yazboz.com/
  sözlük olarak değil ama, yapılan çağrışımları gösteren bir oyun. sizde katılabilirsiniz. katılım artıkça toplumun hafızası konusunda ve dil araştırmaları konusunda türkçe olarak büyük bir kaynak olabilir. şimdilik daha emekleme aşamasında. altkitap e-kitap yayın evinin yayınladığı e-kitap “çağrışımların izinde zihniyetler” – http://altkitap.com/kitap.asp?kitapid=47
  kitabınınında konuyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

 5. görsel sözlük, türkçe arabirim ve sesli sözlük olan language guide’ı da unutmayalım. ingilizceden başka dillerde de hizmet vermekte
  http://languageguide.org/tr/

  http://chir.ag/projects/tip-of-my-tongue/ bu sitede ise unutulan ingilizce sözlüğü bulmak için yapılmış. baş harfi, son harfi, içinde geçen harfleri, içinde geçmemesi gereken harfleri, kaç harfli olabileceği, anlamı şu anlama gelebilir gibi kriterleri doldurup, unuttuğunuz ingilizce kelimeyi karşınıza getirebilir. A harfiyle başlayan ve k harfiyle biten kelimeleride öğrenmek isteyebilirsiniz tabi. çok amaçlı kullanılabilecek bir site.

 6. google’ın sets hizmeti de bu konuya dahil edilebilir.
  http://labs.google.com/sets
  adresinden ulaşabileceğimiz hizmet, bir kaç anahtar kelimeyle konu ile alakalı diğer kelimeleri önümüze sunmakta. kutucuklara “ocak” “şubat” yazdığımızda
  12 ayı göstermekte. yada “bilgi üniversitesi” “istanbul üniversitesi” yazalım. diğer üniversiteleri sıralamakta. çok çeşitli amaçlar için kullanabileceğimiz güzel bir hizmet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı