Görsel Sözlük Siteleri

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 9 Kasım 2009   |   7 yorum   |   Kategori: Bilgisayar ve Web, Eğitim

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Sözlükleri gün içinde kullanıyoruz. Özellikle İngilizce Türkçe olmak üzere farklı dillere ait sözlükler var. Bu yazıda ise size daha çok sıradışı tekniklerle kelimeleri ve bu kelimeler arasındaki ilişkileri gösteren sözlükleri sunmak istiyorum.

gorselsozlukler

VISUWORDS

Konuya hızlı girelim mi?

Sizlere hemen denemeniz için bir bağlantı hazırladım. http://www.visuwords.com/?word=calculation Bu linke tıkladığınızda karşınıza gelen tablo, calculation = hesaplama kelimesinin ilişkili olduğu kelimeleri bağları farklı teknik terim anlamlarını sunuyor ki enfes bir çalışma.

Visuwords sitesinde üst kutucuğa dilediğiniz bir kelime yazarak sistemi deneyebilirsiniz. Ayrıca oluşan dinamik grafikte kelimelerin üzerine gelince açıklamalar çıkar ve mouse’un kaydırma çubuğu ile görüntüye yaklaşıp uzaklaşabilirsiniz.

Visuwords™ Princeton Üniversitesi’nin WordNet isimli açık kaynak kodlu veritabanını kullanıyor diyor tanıtım sayfası. Bu veritabanı dil araştırmaları yapan öğrenciler, akademisyenler tarafından hazırlanmış.

Çalışmanın anlambilim ve tercüme sistemleri için katkısını sanırım görmek çok kolay. Doğal gündelik yaşamda kelimelerin birbirine bağlanışı ve hatta nöronların birbiriyle etkileşimi gibi anlamsal bir köprü ile terimler, deyimler, sözcükler hem öbekler halinde hem tekil halde ilişkilendiirilmiş oluyor.

Bu görsel haritayı Türkçe için oluşturabilseydik bir başka dile tercüme ve dilin anlaşılmasındaki pek çok sorunu kuşkusuz daha kolay çözerdik. Sistem bu haliyle yazarlar, öğrenciler, öğretmenler, tercümanlar İngilizce’ye daha hakim olmak isteyen herkes için öğrenmeyi teşvik eden bir arabiririm sunuyor.

En üstteki Random düğmesi de çok hoş. Bastığınızda kendisi rastgele bir kelime seçiyor ve onun haritasını çıkarıyor.

Bu sitenin enteresan bir yanı da var. Programcılar dünyaya hizmet olsun diye yazdıkları bu programı ücretsiz indirmeye açmışlar. Bunun anlamı böyle bir çalışmayı Türkçe için ya da istedikleri bir konuda kavram haritası oluşturmak isteyenler için paha biçilmez bir hediyeye dönüştürüyor.

Kelimelerin bağları tespit edildiğinde basit bir döküman bile inanılmaz ipuçları veriyor ki Türkiye’den bir araştırmacı benzer bir konu üzerinde çalışıyor.
Burak Arıkan (http://burak-arikan.com) Tag Cloud / etiket bulutu

The Visual Thesaurus

visualthesaurus
http://www.visualthesaurus.com/

Benzer bir site de bu. Tek farkla bir süre (14 gün) deneyebiliyorsunuz ama sonuçta size üyelik satmak istiyor. Bu sitede girişte en üste kelimenizi yazıyorsunuz, ayrı bir pencere açılıyor. Oluşan grafikte tıklanan kelime önemlileşip bize yaklaşıyor ve onunla ilgili kelimeler beliriyor. Sistem aynı ama fiyat farkı var diyelim.
Bu sistemin kurucusu olan Thinkmap‘de ilginizi çekecektir. (Türkçe Kavram Haritası olarak kullanıyoruz)

RESİMLERLE ANLATAN SÖZLÜK SİTELERİ

Visual Dictionary Online

visualdictionary

http://visual.merriam-webster.com/index.php
Bu çeşit sözlükler bir dilde kelime sayısını arttımaya yönelik en harika çözümler. Çünkü öğrenmek istediğiniz başlığı seçince karşınıza alt başlıklar geliyor ve nesnelerin isimlerini öğrenmek daha kolay oluyor. Bu sitede soldaki seçenekleri kullanarak güzel zaman geçireceğinize eminim.

LITTLE EXPLORERS | Picture Dictionary with Links

http://www.enchantedlearning.com/Dictionary.html
İstenen harfe tıklanarak o harfle başlayan kelimeler görülebiliyor.

OXFORD ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI | PICTURE DICTIONARY

http://www.oup.com/elt/global/products/incredibleenglish/level1/dictionary/
Bu sayfalarda seçilmiş ve çok kullanılan dili yeni öğrenen kişilerin hızla kavraması için yapılmış çizimler görüntülenebilir. Sempatik bir havası var. Çocukların da çok keyifle gezmesi planlanmış.

Elbette gündelik kullanımlar için Sesli Sözlük sitesi gibi ek etkinlikler ve testlerle büyüyen güzel bir çalışmayı da anmadan yazıyı bitirmeyelim.

Not: Gelişmeye çok açık bir konu bu. Yeni açılan siteler olursa yazıya ekler yapılacaktır.


“Görsel Sözlük Siteleri” makalesi için 7 yorum yapıldı.

 1. TRT 4

  Vermiş olduğunuz
  http://www.visuwords.com/?word=calculation link’i tıkladım.

  Ox yazdım (Öküz) <- Kaba bulunsa da bu kelime. Ox = Öküz = Güçlü.

  Oxygen yazdım (Oksijen)

  Oxy- gen
  Oxy- genius
  Öküz Cini.

  Ne kadar uzun bir yol var.
  Seda ile yazı arasında ve lisanlar arasında ve ne kadar yakın.
  Yakın mı gerçekten.

  'Zehir'…
  Kulağından tutarak çevirdiğinizde 'e' harfini
  'Zahir'…

  Susmalı…

  (Haberdar ediyorsunuz teşekkür ederim)

 2. Seyhan Ünal

  Bu güzel ve yararlı çalışmanız için çok teşekkür ederim. Siteniz her yönden çok güzel. İyi günler diliyorum.

 3. Burak Arıkan’ın 2009 Blog Ödülleri’nde yaptığı sunumu çok beğenmiştim. İlişkiler ağını kurabilmek de kurulu ağı okuyabilmek de, bir şeyi anlamak ve anlamlandırabilmek açısından çok önemlidir.

  Paylaşımınız için bir kez daha teşekkürler… (Eğitimci olarak ufkumu açan sitelerden biri ve beni hiç yanıltmıyor.)

 4. dilaver çavuş

  Türkçe olarak şöyle de bir kaynak var : http://www.yazboz.com/
  sözlük olarak değil ama, yapılan çağrışımları gösteren bir oyun. sizde katılabilirsiniz. katılım artıkça toplumun hafızası konusunda ve dil araştırmaları konusunda türkçe olarak büyük bir kaynak olabilir. şimdilik daha emekleme aşamasında. altkitap e-kitap yayın evinin yayınladığı e-kitap “çağrışımların izinde zihniyetler” – http://altkitap.com/kitap.asp?kitapid=47
  kitabınınında konuyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

 5. dilaver çavuş

  görsel sözlük, türkçe arabirim ve sesli sözlük olan language guide’ı da unutmayalım. ingilizceden başka dillerde de hizmet vermekte
  http://languageguide.org/tr/

  http://chir.ag/projects/tip-of-my-tongue/ bu sitede ise unutulan ingilizce sözlüğü bulmak için yapılmış. baş harfi, son harfi, içinde geçen harfleri, içinde geçmemesi gereken harfleri, kaç harfli olabileceği, anlamı şu anlama gelebilir gibi kriterleri doldurup, unuttuğunuz ingilizce kelimeyi karşınıza getirebilir. A harfiyle başlayan ve k harfiyle biten kelimeleride öğrenmek isteyebilirsiniz tabi. çok amaçlı kullanılabilecek bir site.

 6. Gelen yorumlar çok dolu dolu:) Keyifle okuyorum. Söylemeden edemedim :)

 7. dilaver çavuş

  google’ın sets hizmeti de bu konuya dahil edilebilir.
  http://labs.google.com/sets
  adresinden ulaşabileceğimiz hizmet, bir kaç anahtar kelimeyle konu ile alakalı diğer kelimeleri önümüze sunmakta. kutucuklara “ocak” “şubat” yazdığımızda
  12 ayı göstermekte. yada “bilgi üniversitesi” “istanbul üniversitesi” yazalım. diğer üniversiteleri sıralamakta. çok çeşitli amaçlar için kullanabileceğimiz güzel bir hizmet.

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra