Merhaba, NFT yeni dünyanın blok zincire dayalı sanat eseri tescil ve satış yöntemi. Teknoloji geliştikçe yepyeni tanımlar ortaya çıkıyor. Ve eserim artık NFT sistemle satışta.

NFT eserimi satışa açtım. Sadece 7 adet!
Rarible sitesinde. “Aristokrasinin Dişleri” “Teeth of Aristocracy” adlı NFT eserimin satın alma linki:

https://rarible.com/token/0xd07dc4262bcdbf85190c01c996b4c06a461d2430:246454?tab=owners

Tweeter ile de duyurdum.

Rarible profilimi de ekleyeyim, ileride satışa sunacağım eserler için üs gibi düşünün.

https://rarible.com/suleymansonmez

“NFT nedir?” diyorsanız bu yazıda kaynaklar bulacaksınız. NFT videosu ile başlayalım mı?

 

NFT Nasıl Satılır Alınır?

Mutlaka bir kripto cüzdan gerekli. En ünlüsü ve pratik olanı Metamask. Aşağıda hızlı özet var. Şöyle bir okuyun sonra altındaki videoyu izleyin.

Metamask sitesine girip Google Chrome eklentisini kurun. Sakın Google’dan arayıp gördüğünüz eklentileri kurmayın! Sakın.
https://metamask.io/ site adresi bu.

Burada üyelik oluştururken size verilen kelimeleri vb çok iyi saklayın. Bakın bu lafın gelişi değil. Diğer şifreleri unutmaya benzemez blokzincirde unutulan çöp olur, millet binlerce bitcoin cüzdana bu nedenle erişemiyor. Aman dedim, sonra üzülmeyin.

Bu cüzdana ETH yollayın. Ya bir kripto borsadan ETH almalısınız ya da Meta mask ile bağlı çalışan bir site ile. Örneğin Metamask elentisinde Buy düğmesine tıklayınca sizi www.sendwyre.com sitesine gönderir. Oradan kartla vb ETH alınabilir. ETH nedir derseniz, Bitcoin gibi bir kripto para birimi kısaltılmamış adı Ethereum ve oldukça pahalı. Ne yazdınız kaç dolar lira veriyorsunuz aman aman dikkat edin.

Bu videoda Bekir Çağrı Çelik Metamask cüzdan nedir nasıl açılır, gayet iyi anlatmış, izleyin devam edelim.

 

Metamask cüzdan nedir nasıl kullanılır, detaylı bir kaynak verelim.

https://tr.bitdegree.org/crypto/metamask-kullanimi

Bu ETH kripto borsadan alıp kendi ETH cüzdanınızdan Metamask cüzdana yollarken alıcı cüzdan bilgileri çok doğru olmalı yanlış cüzdana diyelim ETH yerine BTC cüzdana yollarsanız geçmiş olsun.

Meta Mask cüzdanda birkaç yüz lira ederinde ETH varsa

OPENSEA İLE NFT NASIL SATILIR?

 

 

RARIBLE İLE NFT SATMAK ALMAK

www.rarible.com sitesine girin. Connect Wallet düğmesine basın girişi metamask ile yapar. Şifre falan yok. Kullanıcınızı oluşturun ve ilk eserinizi yollayın. Mint işlemi ve zincire eklerken cüzdandaki ETH – Gas kullanılacak. Bundan sonrası satış becerinize kalıyor.

Ben de ilk eserimi satışa çıkardım. Blog sitemde kişisel tarihime bir not düşmek ve Türk sanatçıların da dikkatini çekmek istedim.

NFT kavramını Şubat 2021 sonunda incelemeye başladım. Anlatanlar karma karışık anlatma konusunda Türk ya da yabancı fark etmediği için ne yapılır, nasıl yapılır, çözmek için zaman ayırmam gerekti.

Blokzincir algoritmaları, mining, kripto cüzdan, borsalar gibi kavramlara 2010 yılından beri hakimim. Adapte olmak çok uzun sürmedi. Sistem ETH gibi kripto değerlerle çalıştığı için bir borsadan TL, USD, Euro, kredi kartı ile satın alma yapmanız gerekiyor. Ardından alışveriş cüzdanına bu ETH miktarı yollamanız gerekiyor. En sonunda maliyetler kısmına odaklandım. Toplam masraf ucuz değil. Değiyor mu? Bir eserin Ethereum zincire eklenmesi GAS masrafı, kendi borsa cüzdanınızdan ETH yollamak ayrı masraf bu böyle gidiyor. Eğer satılırsa üstüne koyacağınız etiket çok çok daha fazla olduğu için değebilir. Ancak bu sizin tanınmanıza, eserinize dikkat çekmenize de bağlı.

Unutmadan bir tweetim de satışta. Evet 🙂 Starbul adlı bilim kurgu romanımın tanıtımını NFT ile satışa çıkardım. Ve bu ülkemizde bir ilk. 9 Mart 2021 tarihinde gerçekleşti.
www.starbul.com

https://v.cent.co/tweet/1282680266167918592?s=u_a

 

Sevgilerimle.

Süleyman Sönmez

 

NFT NEDİR? NASIL YAPILIR? 

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-56385962

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/milyon-dolarlar-havalarda-ucuyor-ama-kafalar-karisik-neymis-bu-nft-41761449

https://ethereum.org/tr/nft/

 

Yüksek ücretler vermeden NFT yapılır mı?

 

Benim Mintable Hesabım da Aşağıda
https://mintable.app/u/suleymansonmez

 

nft nedir, nft nasıl yapılır, nft nasıl satılır

 

 
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız