Bugün bir sitede canım Atatürk’ün videosunu görünce inanamadım. Yıllardır 10. yıl nutku ve bildiğimiz kısa hızlı görüntüleri dışında bir film çekimini görmemiştim. Çok sevindim.
İzleyin ve şaşırın. Bir ulusun önderi ne kadar ulusunu kucaklıyor, milletiyle kendi çocuğu ve annesi babası gibi nasıl kalpten sevgiyle dolu, dış dünyayla nasıl rahat ve dürüst konuşuyor. Nasıl İngilizce konuşacağım diye şekilden şekile girmiyor. Ne kadar modern kıyafetli ve ne kadar zamanda yolculuk yapıp 1900’lü yıllara gitmiş gibi.

Gerçekten de keşke Mustafa Kemal tüm çekişmelerin dışında tutulsaydı. Böyle nadide üstün nitelikli ve alicenap bir insan, ucuz politikalarda taraflarca çekiştirilmeseydi. Sesini duyduğumda işittiğim sevinci herkes hissedebilseydi.

Seni saygıyla anıyoruz Atam. Nutku’nu okumayı tüm gençlerine öğütlüyoruz. Dış politikalarda sırtımız dik ve onurlu olacağımız günler için canla başla çalışıyoruz. Ne mutlu seni sevene.

Videoyu Youtube gönderenin belirttiğine göre :
Atatürk’ün Amerika devletine yaptığı konuşma. 1925 yılında Atatürk Orman Çifliği. Arkadaki şahıs Ankara Amerikan Büyükelçisi’dir.(merak edenlere:)


http://www.metacafe.com/watch/1050840//
http://www.youtube.com/v/j9x1xyfeoeU

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


KONUŞMA METNİ:

Yazan: Ali TURAN

Muhterem Amerikalılar,

Türk milletiyle Amerikan milletleri ve karşılıklı olduğuna emin bulunduğum muhabbet ve samimiyetin tabii menşei hakkında birkaç söz söylemek isterim.

Türk milleti zaten demokrattır. Eğer bu hakikat şimdiye kadar medeni beşeriyet tarafından tamamıyla anlaşılmamış bulunuyorsa, bunun sebeplerini muhterem sefirimiz Osmanlı İmparatorluğu’nun son devirlerini işaret ederek çok güzel ifade ettiler. Diğer taraftan Amerikan Milletinin kendini hissettiği dakikada istinad ettiği (….) demokrasidir

Amerikalılar bu mevhibe ile mümtaz bir millet olarak beşeriyet dünyasında arzı mevcudiyet eyledi. Büyük bir millet birliği kurdu. İşte bu noktadandır ki Türk milleti Amerika milleti hakkında derin ve kuvvetli bir muhabbet hisseder. Ümit ederim ki bu müşahede iki millet arasındaki mevcut olan muhabbeti kökleştirecektir. Yalnız bu kadarla kalmayacak, belki tüm beşeriyeti birbirini sevmeye ve bu müşterek sevgiye mani olan mazi hurafelerini silmeye, dünyayı sulh ve huzur altına sokmaya medar olacaktır.

Muhterem Amerikalılar,

Temsil etmekle mubayi olduğum Türk milletinin, Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin insani gayesi işte bundan ibarettir. Bu yüksek gayede zaten çok yükselmiş bulunan Amerika milletinin, Türk milleti ile beraber olduğundan şüphem yoktur.”

İNGİLİZCE KONUŞMA METNİ:

Çeviren : Işık Biren

For those who have asked this the Translation of the Speech

I would like to mentıon a few words about the natural origin of the undeniable sincere relationship between the people of Turkey and those of the United States of America.

The Turks are already a Democratic Nation . İf this true fact has not been understood by today’s civilised world I must direct attention to the remarkable comments made by our ambassador regarding the last days of the Ottoman empire. On the other hand the American people have always relied and depended on democrasy to identify them as a nation since their inception . İt has been through this blessing that they have been placed amongst today’s civilised world as a new nation (country).
This has given them acceptance as a new nation . Thus the Turkish people feel a strong sentiment of love and understanding towards the American people . I do hope that the observation of this fact will encourage further dialog and warm relations between the two nations; but this will not be all!

I am sure that this will also allow the rest of the civilised world to have more good will towards one another and ERASE all past negative FABLES and experiences;thus leading the world towards a more peaceful and lawful existence.
Dear Americans as a proud representative of the Turkish nation I give you this as a goal and sole purpose of the new Turkish people. I have no doubt that the American nation who has already reached this ultimate goal shall understand and join the new Turkish nation.

Atatürk’le ilgili diğer makalelerim:

Atatürk Kendi Sesiyle | 1935 Kurultayı
Atatürk’ün Görülmemiş Fotoğrafları
CUMHURİYET | HALKA HÜRRİYET
M.Kemal Komutan, Lider, Öğretmen, Bilim adamı, Edebiyatçı, Çiftçi, Milletvekili, Cumhurbaşkanı
Cumhuriyet, Halkın Yıldızıdır, Tacıdır

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram111 YORUMLAR

 1. Balkanlar’ın ve Ortadoğu’nun sarışın mavi gözlü deviydi o. Bir özel adamdı. Duruşu anlamlıydı. Biz onu anladığımız ölçüde sevdik. Kendisi için hiçbir şey yapmadı. Öz yeğeni ülkemin bir köşesinde öğretmenlik yapıyor. Dış işleri bakanı Tevfik Rüştü Aras’ın anıları Amerika’da. O özel bir kişiydi. Onurlu olmak onunla anlam kazanmıştı. Yeryüzünü iyi değerlendirmişti. Bize iyilik ve güzellik bıraktı. Binlerce yıllık bir kalıt bıraktığı biliyoruz.

  Süleyman Yüzübenli

 2. Biraz alakasız olacak ama bu sayfadaki “Yorum Yazmadan Önce” başlıklı hatırlatma için özellikle teşekkürlerimi sunuyorum.

  Artık halkımızın Türkçesinden, özellikle gençlerin İnternet Türkçesinden ümidimi tamamen kesmiştim ve bu konuda yapayalnız kaldığımı düşünüyordum… Neyse ki benim gibi birkaç dinozor kalmış. İnşallah uyarınız etkili olur.

  (Video için ayrıca teşekkürler)

 3. Atatürk’ler Ölmez
  Atatürk, sadece Ülkemizi değil, Dünya’yı da aydınlatmıştır.
  Onun gibi; Dünya’ya Türk olmanın yüceliğinin verdiği gurur ile bakan, ezilip büzülmeyen, dışarıdan yardım almadan ve birleştirici politika yapan, ve Ulusumuzun 14 Nisan’da Ankara’da dost düşman yedi düvel’e ilan ettiği ”uyanış” ına layık olup önderlik edebilecek, O’nun en azından tırnağı olabilecek bir lider aranıyor. Şu an yıllardan 1919. Özlemle bekliyoruz.

 4. Bu nutku dinledigim zaman, Atatürk’ü geleceğe ait ne düşünceleri olduğunu ve bunun bu devirdeki bir sürü Amerikali mebusa dinletilmesi ve tercüme edilmesi gerektiğini sezdim. İçlerinde bazısı bizim arkadaşımız olabilir ( ve gördüm ) ama bazısı halen geçmişteki hadiseleri sanki Kore Harbi ve NATO olmamış gibi algılıyorlar. Biz ABD’de oturan Türkler olarak son senelerde çok aşamalar yaptık ve yapmakla meşgulüz Networking’inin ne olduğunu yeni yeni öğreniyoruz. Beraber olmamız gereken yerlerde beraberlik sağlamaya çalışıyoruz. Sesimizi dinletmek istiyoruz. Böyle belgelerin eminim ki, İngilizcesi de vardır ABD arşivlerinde. Acaba iyi tercüme edilmişler midir? Bunu bazı mebuslara burada gönderebilir miyiz? İşte benim sorularım bunlar. Özellikle şu zamanda, her sene olduğu gibi bazi kanun tasarılarının geçirilmeye çalışıldığı zamanda bunun gibi bir belgenin distributionu (editörün eki: dağıtımı) gereklidir. Ne dahi bir Atamız varmış.

 5. Bu konuşmanın tam metnini 2005 yılında ABD’de toplanan ve Yönetim Kurulu üyesi bulunduğum, ATC (American Turkish Council) konferansı sırasında ATC ve TAİK (Türk-Amerikan İş Konseyi) başkanlarına vermiştim. Tercümesini ABD’de yaşayan ve Türkiye’de zaman zaman bulunan ve yukarda katkısı bulunan kuzenim Dr. Mine Kurtay ile birlikte elimizden geldiğince yaparak üyelere de dağıtmıştık. Başkan Em. General Scowcroft ATAmızın bu zeka ve medeniyet dolu konuşmasını büyük bir coşku ile açılış töreninde tam metin olarak okudu ve ayakta alkışlandı.
  Tarihde eşine rastlanmayan böylesine kin, nefret ve düşmanlıktan arınmış, zamanında en büyük stratejist ve zamanında en büyük devlet adamı ve kesin bir uygar ve hümanist insan. Cennet mekanında rahat uyusun. Onu anlayıp takip ettiklerini söyleyenler de , umarım pusulayı şaşırmadan onun gönül ve akıl yolunda kalırlar.

 6. Sayın Işık Biren;
  o metnin İngilizceye çevrilmiş halini de buraya kopyalayıp yapıştırabilir misiniz?
  E-mail adresimi vermek isterdim. Fakat siteye kimlerin girdiğini bilemediğimizden dolayı bunu ne yazık ki yapamıyorum. Fakat bu metnin İngilizce versiyonunu benim de kullanmam gerekiyor, buraya yazabilirseniz çok sevinirim.
  iyi günler…

 7. Selam,

  Türkçe kural paragrafınızı beğendim. Kutlarım.

  Video’yu izlemeden gözüm birşeye takıldı. “1925’te Ankara’da ABD Büyükelçisi”. Yıllar önce Bilal Şimşir’in Ankara kitabında ise Büyükelçilerin Ankara’ya gelmediklerini okumuştum. Baktım, doğru anımsamışım.

  “…..Türkiye’deki yabancı diplomatik temsilcilikler ikiye bölünmüşlerdi: (a) Ankara’da oturanlar ve (b) İstanbul’da oturanlar. Lozan Antlaşması yürürlüğe girdiği ve yeni Türkiye’nin dış ilişkileri normale dönüştüğü dönemde, İstanbul’da oturan yabancı temsilciler henüz büyük çoğunluktaydı. 1925 başında şu ülkelerin temsilcileri İstanbul’da oturuyordu:

  Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekoslovakya, Danimarka, Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Japonya, Yugoslavya, Hollanda, İran, Romanya, İspanya, İsveç, ABD ve İngiltere. Toplam: 18 adet. Ankara’da ise yalnız Afganistan, Sovyetler Birliği, Polonya ve Yunanistan Elçilikleri vardı. Kurtuluş Savaşı günlerinden beri Ankara’da oturan Türk dostu Fransız Albay Mangin de hâlâ yerinden ayrılmamıştı; ama Fransa Büyükelçiliği İstanbul’da idi. Yani 1925 yılı başında durum özetle şudur: 18 devlet İstanbul’da, yalnız 4 devlet Ankara’da temsil ediliyor. 57………..

  Çok geçmeden bu “direniş cephesinde” çözülme başlar. 1926 yılında çözülme gözle görülürcesine hızlanır, İstanbul’daki elçilikler birer ikişer Ankara’ya taşınırlar. Arnavutluk, Çekoslovakya ve Mısır Elçilikleri temelli olarak Ankara’ya yerleşirler. Zaten Ankara’da oturanlar başkentte iyice kökleşirler. 1926 yılında Sovyet Büyükelçiliği binası tamamlanır, Polonya, Ankara’da yeni elçilik binası yapma hazırlığındadır. Almanya da öyle. 1926’da Ankara’ya yerleşen elçiliklerin sayısı dörtten sekize yükselmiştir.

  Sonuç- Meraklısı 1926 yılında Ankara’da ABD Büyükelçisi yoktu diye düşünüyor. Bir bakar mısınız?

  Bu arada kaynak gösterdiğim yazı çok güzel. Ata’nın Fransız Elçisine davranışı ne vakur ve bilinçli. Gül Efendi’ye de bu sayfayı okuması salık verilmeli.

  Gültekin Orhon

  http://www.atam.gov.tr/index.php?Page=Print&DergiIcerikNo=620&Yer=DergiIcerik

 8. Ben, bu videoyu ortaya çıkarıp bizlere izletenlere binlerce kere teşekkür etmek istiyorum. Ulu Önder, Sizi çok özlüyorum, sizin gibi bir devlet adamına çok ihtiyacı var ülkemin. Ama biliyorum ki böyle bir lider bir daha asla gelmeyecektir. Dileğim, sizi seven, sayan ve fikirlerinizi özümleyen bir lider olsun.
  Saygilarımla, Cumhuriyetimize sahip çıkalım.

 9. Ona ta canevinde yer vermeli insanlar,
  Osmanlı anlayamaz, onu ancak Türk anlar:
  Ateşinde erimek, yeniden şekle girmek,
  Ona ram olmak değil, biraz o olmak gerek;
  Her haliyle örnek o, Türk için erkek için;
  Onu anlamış olmak ve onu sevmek için
  Daralınca gönlünde o azmi bulmak gerek
  Ona diz çökmek değil, ona doğrulmak gerek.
  Şarklılık, Osmanlılık, gerilik bir tarafa:
  Garplı kafa, Türk gönül, ak alın, olgun kafa….
  İstediği hasada bu yerde rençberiz biz,
  Onun “Mustafa Kemal” dediği gençleriz biz.
  Ankara bayramını gönülden kutlarız,
  Bir daha bunalırsan “o” vardı, bizler varız…
  Atatürk! Burçlarında bekliyoruz bir nöbet;
  Bizce birdir seninçin yaşamak, ölmek, emret;
  Emret: kanı çekilmiş damarlara dolalım;
  Bir an senen izinden saparsak kahrolalım.

 10. En büyük gurur kaynağımız; ATATÜRK’ümüzün, bugüne dek izlemekten yoksun kaldığım bu güzel seslenişini, sayenizde izlemek olanağını bulabildim.

  Hazırlayanlar kadar yorumları ile çok değerli katkılarda bulunanlara da şükranlarımı sunarım.

  “Yorum yazmadan önce” uyarısını da, keşke olanak olsa da, tüm “Türkçe” internet sayfalarına koyabilsek… Bu uyarıya da ayrıca teşekkür ederim.

 11. Atam, You live in our hearts. We owe you a lot. Your reforms will be carried forward by the Youth of the Turkish nation.

  Basaran

  (Editörün Notu: Lütfen Türkçe karşılığını da yazalım. Çevirmeye çalışayım.
  Atam, kalbimizde yaşıyorsun, sana çok borçluyuz. Türk Ulusu’nun Gençliği reformlarını ileri taşıyacaktır.
  Başaran
  )

 12. Bu görüntüleri ilk izlediğim zaman 2 dakika yerimden kalkamadım ve nasıl olur da bunca zaman izlettirilmediğini düşünerek gerçekten üzüldüm. Doya doya Atamızı izleyebilmek, onun sesini, hitabetini dinleyebilmek, heyecan verici hele ki pek çok kişiyle aynı heyecanı paylaştığımı görmek beni gerçekten çok sevindiriyor.

  Burada kendi hazırladığım video var izlemek isterseniz.
  http://www.youtube.com/watch?v=bdKZhQyupTc

  Saygılar& Sevgiler…

 13. Benim kanımca 10 numara. Ben elli yaş sınırında olan, anne ve babası Cumhuriyet çocuğu olan, o günleri dedelerinden ninelerinden bıkmadan
  usanmadan dinlemiş, okuduklarıyla yoğrulmuş, 19 Mayısları, 23 Nisanları, 30 Ağustosları, 29 Ekimleri din, dil, ırk ayrımı gözetilmiyen dönemlerde hepberaber maytaplarla, fener alaylarıyla geçirmiş, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Atasının izinden giden askerlere hem hüzün, hem sevinç göz yaşları dökmüş bir vatandaşım.
  Sizlerin de umutlu, heyecanlı ATASINA bizler kadar düşkün olduğunuzu görmek beni gururlandırıyor. Babam, “Evlatlarım, memleketini seven KEMAL ATATÜRK’ÜN izinden giden evlatlar yetiştirdim. Öldükten sonra gözüm arkada kalmaz” demişti. Nur içinde yatsın. Anlıyorum ki endişelerim yersiz bizler de sizlere ATATÜRK VE CUMHURİYETİNİ emanet ederken aklımız arkada kalmadan gideceğiz. Kutluyorum.

 14. Sevgili Atamızın görmediğimiz görüntülerini görmemizi sağlayan arkadaşımıza binlerce teşekkürler. Her gördüğümde o içten, samimi ve kararlı duruşu beni ve inanıyorum ki herkesi (Sevenini, sevmeyenini) etkiliyor.

 15. Bu görüntüler beni adeta mest etti, bittim. 44 yaşındayım ve kendimi iyi bir Atatürkçü sayıyordum “ki bu görüntülerden sonra utandım, utandım çünkü “Yeterince araştıramamışım demek ki” dedim, kendi kendime !!
  Üzülmüş olmakla beraber bu görüntüleri bizlere ulastıran arkadaşlara binlerce teşekkürler. Bu görüntüleri seyrettikten sonra dedim ki;
  Evet, evet “Ne Mutlu Atasını sevene” ben de diyorum, var olduğunuz sürece ve var olduğumuz sürece biz ve Cumhuriyetimiz yaşayacaktır.
  Tüm Atatürkçülere, Kemalistlere selam ama mücadeleye de devam diyorum.
  Hepinize saygılarımı gönderiyorum.
  Özer Karakas
  HDF-Yönetim Kurulu Üyesi
  ( Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu )
  Almanya
  http://www.hdf-online.de

 16. Bu videoyu daha yeni izleme şansını yakaladığım için hem üzüldüm, hem duygulandım. İzninizle sayfama benim gibi izlemeyenler olmuştur diye düşünerek, eklemek istiyorum. Ayrıca Türkçe kuralları hatırlatmanızı çok beğendim, tebrik ederim..
  Sanem

 17. Atam sen rahat uyu. Biz Türk gençleri olarak vaziyetin,tehlikelerinin ve en korkuncu olan iç düşmanlarımızın farkındayız. Elbet bir gün bu millet yaşadıkları topraklarda yarınlara ışık tutabilmek, hür özgür ve LAİK yaşamamıza imkan tanımak için kan dökmüş toprağa düşmüş şehitlerimizin ne için çabaladıklarını fark edecek ve diriliş için gücünü toplayacaktır. Bu güç ve arzu damarlarımızda akmakta olan kanımızda mevcuttur ve bize hayat vermektedir.
  Ne Mutlu Türküm Diyene

 18. Ulu önderin sesini duymak ve hiç yayınlanmamış görüntüleri görmek çok sevindirici. Onun sesine, mantığına, önderliğine çok ama çok ihtiyacımız olacak bir döneme girdik, giriyoruz. Ona “Rahat uyu Atam. Emenatin bizde, çok sevdiğin vatanın, ilkelerin, hayallerin gerçekleştiriliyor, cumhuriyet ve laikliği bıraktığın sevgili yeni nesil yolundan yürüyor” diyemiyoruz. İşte durumumuz ortada. Bakın, ne kadar kendinden emin, dimdik, rahat, karizmatik ve ne kadar yakışıklı. O gerçek bir kurt, gerçek bir mavi gözlü sarışın kurt. Medya, devlet, siyasi ve politika her ne kadar onun halkın üzerinde ki etkisini doğru göstermese de bir şey asla inkar edilemez. Ata kimileri için resmi kurumların duvarlarında durması gereken bir resim, kimileri içinse ismi kalplere, beyinlere kazınmış bir ata, baba, reis, önder, sevgili, ışık, gelecek, yarınlar dır. Tandoğan meydanın da Türk halkı bunu o meydana kazıdı, Anıtkabri ziyaret edenler, o kalabalık, o ihtişam, o yaşlı zor yürüyen ama Atasına gelen dedeler, nineler, özürlü vatandaşlar bunu o meydana kazıdı. Her 10 Kasım’da Atanın ölüm döşşeği başında nöbet tutan aslanlar duygulanır ve ağlarlar, o yaşları da gelir komutanı siler Anıtkabir de bir dedenin mehmetçiğin göz yaşlarını silmesi gibi. Türk halkı sevgili Atasını, ilkelerini, tavsiyelerini, gösterdiği yolu, amacı tüm engellemelere ve kısıtlamalara rağmen unutmayacak ve uyacaktır. Bir gün elbet bu düzeni canlandıracak bir lider, önder, politikacı ve siyasetçi olacaktır. Bu güne kadar olmadı ama olacaktır. Sadece çocuklara, sadece çocuklara Atayı, ilkelerini, amaçlarını, hayallerini benimsetebilirsek düşünün ki yarınlarımızı ve vatanımızı kurtarmazmıyız. O çocuklardan askeri önder, siyasetçi, politikacı, memur, bürokrat, öğretmen çıkacaksa eğer geleceğimiz için bunu yapmalıyız. Yoksa yokuz.

 19. Bütün görüntüler… İyi seyirler..

  Atatürkün görüntüleri ve cenazesi müzik eşliğinde…
  http://www.youtube.com/watch?v=5lMehC22o5A

  Atatürk’ün bir devlet başkanıyla eski görüntüsü..
  http://www.youtube.com/watch?v=Gg9tmF_tqwU

  Atatürkün meclisi açarken milletvekillerine yaptığı açılış konuşması
  http://www.youtube.com/watch?v=JHruYr67-uQ

  Atatürk evlatlığıyla Floryada evinin bahçesinde..
  http://www.youtube.com/watch?v=ubeVl6wzDMM

  Atamızın Türkiye turu sırasında kahve içerken görüntüsü
  http://www.youtube.com/watch?v=Lrp0bHaa1ek

  Atatürk yurt gezisinde bir köylüyü dinlerken
  http://www.youtube.com/watch?v=KqHxe6tPRCk

  Atatürk tren kalkmadan önce halkla sohbet ediyor..
  http://www.youtube.com/watch?v=h0jCDgVXaSQ

  Atatürk’ün meclisten çıkarken vekillerle toplu yürüyüşü.
  http://www.youtube.com/watch?v=_vF4wa0wmJ8

  Atatürk’ün Dolmabahçe ziyareti.
  http://www.youtube.com/watch?v=zUKhHhqZhW4

  Kurtuluş Savaşı sonrasında Atamızın Samsunu ziyareti..
  http://www.youtube.com/watch?v=I521h4rNUFg

  Atatürk Floryada yüzerken evlatlığıyla birlikte..
  http://www.youtube.com/watch?v=sBVqttxA5Hk

  Kurtuluş Savaşı sonrası Atamızın Kayseri gezisi..
  http://www.youtube.com/watch?v=092ymUfFkhw

  Cumhuriyer İlanı ve Latife Hanımla Beraber…
  http://www.youtube.com/watch?v=l2EoBfBxqtY

  Atamız Kortej İzlerken
  http://www.youtube.com/watch?v=dize5vk_B34

  Atamız Kurtuluş Savaşından sonra Amasyayı ziyaret ediyor..
  http://www.youtube.com/watch?v=fbcmu06dBr8

  Atamızın evi…
  http://www.youtube.com/watch?v=QxFrBkYtuBE

  Atatürk İsmet İnönü ile beraber vapurda
  http://www.youtube.com/watch?v=QFrIodtJAiQ

  Atatürk çalışırken…
  http://www.youtube.com/watch?v=QYdEYhIXT78

  Harbiye Marşı Kurtuluş Savaşı Görüntüleriyle..
  http://www.youtube.com/watch?v=T0pI7h79Ego

 20. Unuttuğumuz bazı şeyleri bize hatırlattığınız için teşekkür ederiz. Güzel bir sayfa olmuş. Atatürk’ün büyük bir önder olduğunu bir kez daha görmüş olduk ve bunu bütün herkese ulaşmasını sağlayanları da tebrik ediyorum…

 21. Merhabalar,
  Sayfanıza Sanem’den ulaştım. Ben de şimdi sayfamı ziyaret edenlere yaymak adına sizin sayfanızdan ve bu videodan bahsedeceğim. Yorum yazmadan öncesi için olan açıklamanız için de sizi tebrik ediyorum ve ‘Doğru yazalım, doğru konuşalım, dilimizi koruyalım’ diyorum.
  Saygılar.

 22. Bu sayfayı düzenleyenleri candan kutlarım. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları isek bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğumuzu asla unutamayız, unutmamalıyız. Ayrıca, güzel Türkçemizin bozulmaması için verdiğim mücadelede yalnız olmadığımı görmek, bana başka mutluluk kaynağı oldu. Ömrümüz izin verdikçe bu konuda hep çalışıp doğruyu yapacağım. Sizlere çok teşekkürler.

 23. Çok teşekkürler, gurur verici. Özellikle Hasan Ali Atakan yorumundaki Youtube bağlantılarını es geçmeyiniz.

 24. Görüntüleri izlediğim andan itibaren kanımın damarlarımda bir başka dolaştığını hissettim. Her yandan kuşatıldığımızı ve psikolojik olarak yok edildiğimizi hissettiğim şu günlerde Ata’mızın görüntüleri beni daha bir yüreklendirdi. ABD yetkilileri karşısında elini bile nereye koyacağını şaşıran siyasilerimize ders olarak göstermek gerekir. Türk olmanın verdiği onur ve gururun farkında olamayan, bu eşsiz duyguları taşıyamayan kişiler tarafından yıllardır yönetiliyor olmak ne acı!
  Türkçe kullanımı konusundaki hassasiyetinize de çok teşekkür ederim.

 25. “Yorum Yazmadan Önce” için teşekkürler. Görüntü ve içerik için ne söylebilir ki? Okutmadılar, göstermediler, araştırtmadılar ama “BİZ” lerde pek gayret etmedik galiba? Ama ne demişler, hiç birşey için asla geç değildir.

 26. Bravo, çok güzel olmuş. Yurttaşlarımızın çarpıcı yorumlarını okumak da ayrı güzel. Bu arada Türkçeyle ilgili uyarılarınızda da çok haklısınız. Kutluyorum ve başarılarınızın devamı dileğiyle kolay gelsin diyorum…

 27. ULU ÖNDER ATAMIN bir evladı olarak, bu Cumhuriyeti yıkmaya çalısanlardan çok daha yürekli olduğunu söylemek isterim. Bu vatanın her karesinde şehit kanları olduğunu bu ulusun bilmesi gerektiğini ve Cumhuriyetine sahip çıkmanın zamanının geldiğini biliyorum. Sevgili Atam dünyaya bıraktığın egemenliğin bizlerde çoğalıp yaşıyor. Müsterih uyu. Ne mutlu Türküm diyene. Ne Mutlu Atatürk’ü anlayıpta sevene.

 28. Sen büyük insansın. Zaten biliyorduk, seyredince çok duygulandım. Şimdikiler seni dinleyince umarım utanırlar. Sen bizim gerçek liderimizsin, hep de öyle kalacaksın. Bir Türk ferdi olarak sana şükranlarımı sunarım sevgili ATAM.

  RUHUN ŞAD OLSUN…

 29. Helal sana Atam. Rahat ve huzurlu uyu. Bu millet yüzyıllardır vardı, yüzyıllarca da var olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti olarak, Türk Milleti olarak…

 30. Muhterem Amerikalılar,

  Türk milletiyle Amerikan milletleri ve karşılıklı olduğuna emin bulunduğum muhabbet ve samimiyetin tabii menşei hakkında birkaç söz söylemek isterim.

  Türk milleti zaten demokrattır. Eğer bu hakikat şimdiye kadar medeni beşeriyet tarafından tamamıyla anlaşılmamış bulunuyorsa, bunun sebeplerini muhterem sefirimiz Osmanlı İmparatorluğu’nun son devirlerini işaret ederek çok güzel ifade ettiler. Diğer taraftan Amerikan Milletinin kendini hissettiği dakikada istinad ettiği (….) demokrasidir

  Amerikalılar bu mevhibe ile mümtaz bir millet olarak beşeriyet dünyasında arzı mevcudiyet eyledi. Büyük bir millet birliği kurdu. İşte bu noktadandır ki Türk milleti Amerika milleti hakkında derin ve kuvvetli bir muhabbet hisseder. Ümit ederim ki bu müşahede iki millet arasındaki mevcut olan muhabbeti kökleştirecektir. Yalnız bu kadarla kalmayacak, belki tüm beşeriyeti birbirini sevmeye ve bu müşterek sevgiye mani olan mazi hurafelerini silmeye, dünyayı sulh ve huzur altına sokmaya medar olacaktır.

  Muhterem Amerikalılar,

  Temsil etmekle mubayi olduğum Türk milletinin, Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin insani gayesi işte bundan ibarettir. Bu yüksek gayede zaten çok yükselmiş bulunan Amerika milletinin, Türk milleti ile beraber olduğundan şüphem yoktur.”

 31. merhaba,

  ben yüksek lisans öğrencisiyim. Atatürk’ün sözlerini, yazılı metin halinde bana gönderebilir misiniz? Sitenizde yayınlamışsınız ama cümlelerin baş tarafları görüntülenemiyor. Bir de videoyu indirme konusunda yardımcı olabilir misiniz? Çünkü ödevimin konusu: Türk-Amerikan ilişkileri. Derste yapacağım sunum esnasında bu videoyu gösterebilirsem, çok güzel olacak.
  Olumlu veya olumsuz bir yanıt verirseniz, çok sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkür ederim :)))

 32. “Atatürk Gibi Bir Devlet Adamı” videosunu bulup bizlere kadar ulastırdığınız için sizlere ne kadar teşekkür etsem az. Sağolasınız.
  Dinlerken, izlerken, Cumhuriyet’in kuruldugu yılları, o zamanların ağır koşullarını ve bugünkü yağmaları düşünüp karşılaştırırken, duygulanıp ağlamamak elde degil.
  Bir tek şey haykırabilirim: Ey gençlik! Emanetinize sahip çıkın lütfen.

  Saygılar.

 33. Ne denebilir, insanın duygulanmaması mümkün mü? Büyük bir duygu seli içerisinde izledim.

 34. Yüzünü görünce, sesini duyunca tir tir titredim. Çünkü seni çok özledim.
  …….
  Mirasını hor kullandık. Hiç bitmez, hiç zarar gelmez zannettik. Üzerimize düşeni zamanında yapmadık. Kalk bak ne olur, ne haldeyiz şimdi. Sana bir kez daha ve daha çok ihtiyacımız var maalesef. Sen böyle olsun istemezdin değil mi?

  Kısacık ömrüne bu kadar büyük bir başarıyı sığdıran Atatürk’üm, senden özür diliyor ve utanıyorum:

  Sayende rahat ve güzel bir hayat sürdürürken Cumhuriyetimizin değerlerini her an korumamız, ülkemize hep sahip çıkmamız gerektiğini unutanlar yüzünden…

  Yıllar öncesinden (sanki bugünleri görmüşcesine) olabilecek tüm tehlikelerin işaretlerini bizlere “Gençliğe Hitabe”nde açık açık anlattığın halde, meydanı boş bırakıp tehlikeye kapı açanlar yüzünden…

  23 Nisan’larda, 19 Mayıs’larda, 30 Ağustos’larda, 29 Ekim’lerde evlerine işyerlerine bayrağımızı asmaya gerek duymayan, önemsemeyen “Assam ne olacak, asmasam ne olacak!” diyenler yüzünden…
  …………
  Milli bayramlarda bayrak asmayı umursamayanlar şimdi anladılar mı acaba “Bayrak” ne demekmiş, ne ifade edermiş? O bayrağın altında hep beraber olmak ne demekmiş, gördüler mi şimdi acaba?

  Dedelerimiz, atalarımız o bayrağı kaybetmemek, bize teslim etmek için ömürlerini feda ettiler, ama bugün bazı insanlar hala ömürlerinden bir günlerini esirgiyorlar. Yürüyüşleri televizyonlardan izleyerek “Ah ne güzel” demeyi yeterli görüyor ama konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyorlar.

  “Bayrak, bayrak, bayrak” diyoruz, “Asın, çıkarmayın” diyoruz, hala umurlarında değil ama hala şikayet ediyor, konuşuyorlar. Belki sıkılacaksınız ama hepinizden özür dileyerek çok rahatsız olduğum bir ciddiyetsizliği anlatmak isterim: Asmış olmak için asanlar, bayraklarını asmış ve unutmuşlar. Rüzgar esmiş, bayrağı balkon demirlerine dolanmış, var mı yok mu belli değil. İpinden kaymış, düştü düşecek. Sıkı sıkı tuttursanıza, doğru düzgün assanıza… Bayrağımız anlı şanlı gözüksün cümle aleme… “Kaç kişisiniz ki?” diyenler ne kadar “ÇOK” olduğumuzu görsünler. Hergün yürüyemeyiz ama her gün bayraklarımızla “BİZ BURADAYIZ ve BU KADAR ÇOKUZ” diyebiliriz.
  …….
  Yalpalayarak da olsa İZ’indeyiz ve galiba artık uyandık: Yeni yeni farkındayız tehlikenin. Daha dik, daha kararlı, daha güçlü olmamız ve bize verdiğin görevi layıkıyla yerine getirmemiz gerektiğini biliyoruz artık.

  Bu sayfayı hazırlayan ve yorumlarıyla bu sayfada yer alan herkese “İyi ki varsınız, iyi ki varız” diyorum.

  Aydınlık günlere…

  (İfadelerimde bir eksiklik, yanlışlık varsa kusuruma bakmayın, heyecanım ve coşkumdandır.)

 35. Öncelikle sizleri böyle bir sayfa için kutluyorum. Keşke bu tarz eylemleri bıçağın kemiğe dayanmasına gerek kalmadan yapabilseydik. Ama malesef bizi bu duruma getirdiler. Türkiye her zaman LAİKTİR ve LAİK kalacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ulu önderimiz ATATÜRK’ün bize emanet ettiği bu mirası sonsuza kadar koruyacağız ve yaşatacağız. ATATÜRK’ü görmüş bir dedenin torunu olarak ben ve benim gibi gençlerin bu ülkeye sonuna kadar sahip çıkacağını ve daha ileriye götüreceğine herkes inansın ve bilsin. Hepimiz TÜRK’üz, hepimiz çalışkanız, hepimiz doğruyuz. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !!!

 36. Ben videoyu ilk defa bugün izledim. Şimdiki politik vaziyetlerden sonra Atatürkün yaptığı bu konuşma, bir Dış İşleri Bakanının, bir Başbakanın diğer ülkelere karşı nasıl konuşması gerektiği ve nasıl davranması gerektiğini yansıtıyor bize.

  Ben üniversite son sınıf öğrencisi olarak “İçinizdeki Mustafa Kemalleri yitirmeyin !!!” diyorum.

  Bu gençliğin uyanması ve artık Kuvaa-i Milliye düşüncesinin herkes tarafından benimsenmesi ve böyle bir oluşumla Ankara’ya yürünmesi gerektiğini düşünüyorum.

 37. Gelde gör atam bıraktığın gençliği, daha Türkçeyi bile konuşamıyoruz. Bunun sorumlusu bize öğretemeyen mi, yoksa öğrenemediğimiz için kendimiz miyiz?

  Türkler birbirini yiyor. Gelde gör ATAM bıraktığın gençlik elden gidiyor.

 38. Yorumsuz.
  “Sinema öyle bir keşiftir ki, bir gün gelecek, barutun, elektiriğin ve kıtaların keşfinden çok dünya medeniyetinin veçhesini değiştireceği görülecektir. Sinema, dünyanın en uzak köşelerinde oturan insanların birbirlerini sevmelerini, tanımalarını temin edecektir. Sinema, insanlar arasındaki görüş, düşünüş farklarını silecek, insanlık idealinin tahakkukuna en büyük yardımı yapacaktır. ”
  Mustafa Kemal Atatürk

 39. Bulunması zor; ayrılması güç; unutulması imkansız olan… Yüce ATAM, rahat uyu emanetinin yılmaz bekçileriyiz.

 40. Sonuna kadar okuduğum nadir iletilerdendi. Emekleriniz ve Türkçe konusundaki uyarılarınız için binlerce teşekkür…

 41. Bu videoyu bizim izlememizi sağlayan herkese teşekkürler. Ulu önder Atamızı görmeye ihtiyacımız varmış. Hem de bu sancılı günlerde gençlik atasına sahip çıkmalı. Ben çocuklarımı Atamızın izinden götürmeye çalışıyorum. Umarım her ana ve baba benim gibi düşünüyordur. Atam sen rahat uyu yerinde.

 42. Ben 63 yaşında CUMHURİYET dönemi Ankara’da büyümüş bir vatandaşım. Cesaret, zeka, kanla kurulmuş bu güzel CUMHURİYETİ Araplaştırmaya çalışan 57 yıllık meclise esefle bakıyorum.

 43. Merhaba;

  Ne acıdır ki bir yerlerde var olan buna benzer nice belge, birçoğumuzun haberi dahi olmadan atıl bekliyor. Bu kayıtı bulup bizlerle paylaşana da sitesi aracılığı ile vesile olana da saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

  “Youtube” sitesinden yayımlanan bu görüntüler, dosya boyutu azalsın diye biçimi değiştirildiğinden bir miktar kayba uğramıştır.

  Eğer ellerinde bu ve buna benzer, daha yüksek görüntü kalitesine sahip kayıt olanlar varsa e-posta ekinde bana yollamalarını rica ediyorum. e-posta ekinde gönderilemeyecek büyüklükte dosyalar için internet adresi de verilebilir. Ben de kendi sitemde bunları yayımlayabileceğim bir Atatürk köşesi açarak daha çok yurttaşımıza ulaşmasında aracılık edebilirim.

  Saygılar.

  f a r u k d e m i r e l @ y a t e m . c o m . t r

 44. Seni çok seviyorum Mustafa Kemal Atatürk. Babam emanetini bana emanet etti. Ben de çocuklarını yetiştiren bir anne olarak, bu emaneti taşıdım ve çocuklarıma emanet ettim. Sağ olduğumuz sürece emanetini nesilden nesile aktaracağız. Sen rahat uyu.

 45. Bu video şimdiye kadar neredeydi?
  Çok duygulandım, çok etkilendim, ulu önderimiz ATATÜRK o zamandan hissetmiş olmalı ki, ABD’ye böyle bir video göndermiş.
  Böyle bir devlet adamı bir daha gelmez diye düşünüyorum ve üzülüyorum Türkiye’nin içler acısı durumuna 🙁

  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK!
  İLKE VE İNKİLAPLARINA SAHİP ÇIKACAĞIZ;

 46. Herkese merhabalar. Ben de bunu hazırlayan ve bizimle paylaşanlara teşekkur ediyorum ve bir şey daha eklemek istiyorum. Teşekkürü isme ve kim olduğunu bilmek istediğim kişilere, bir kere daha etmek istiyorum. Ben mi kim olduğunu anlamıyorum, yoksa kimse mi bilmiyor? Bu görüntüler ne zamandır vardı? Siz de henüz buldunuz ve bulur bulmaz burada bizimle mi paylaştınız, yoksa senelerdir vardı ama birilerinden izinle falan mı oluyor? Yoksa vardı ama paylaşma imkanı mı yoktu? Her kimseniz, tekrar teşekkürler. Teşekkürler çünkü O’nu görmek, hareketlerini izlemek, cümlelerindeki vurgulara manasına kendi ağzından şahit olmak, yıllardır hayal ettiğin kişiyi karşında yaşar bulmak, muh-te-şem bir duygu.

  Arkadaşlar, neden okullarımızda yapılan geziler ilk olarak Çanakkale gezisiyle başlamıyor. Antalya, Kaş, vs. tatil yerlerine hatta İngiltere, Avustralya gibi yerlere yapılıyor (tamam oralara da yapılsın ama) öncelikle ÇANAKKALE’YE tarihimizin canlı görülebileceği hissedilebileceği tüylerinin diken diken olup ömrün boyunca unutamayacağı, unutamayacağın için de daha çok çalışıp ulus olarak başarılı olacağın yere yapılmıyor? Hatta hatta, devletimiz tarafından bedava gonderilmiyor
  Bir kasıt mı var? Tarihimizi unutturmaya mı çalışıyorlar? Ne olur birileri sivil örgüt müdür bilmiyorum ama bu konu hakkında çalışma yapıp öneri götürebilir mi?
  Çünkü ben bunun yöntemini bilmiyorum. Veya bi sayfa mı açılır sesimi (çoğalırsak bu düşüncede) sesimizi duyurmak için?

  ATA’M
  SENİ GÖRMEK ÇOK GÜZEL
  SENİ SEVİYORUM/SEVİYORUZ
  HEM DE ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK.

 47. Mustafa Kemal’in, biricik Atamız’ın, ne kadar büyük bir insan olduğunu şimdiye kadar farketmeyen var mıdır bilmiyorum. Devlet adamlığı yaptığı yıllar boyunca verdiği demeçlerde görüyoruz, duyuyoruz. Gelecekle ilgili her ne öngörduyse gerçekleşmiş. Onun kadar ileri görüşlü bir lider, çevresinde olan biteni bu kadar iyi anlama ve okuma kapasitesine sahip bir baska insan dünyaya gelmiş midir bilmiyorum ama biz Onun gibi buyuk bir insanin mirasçısı olduğumuz için çok şanslıyız. Emanete hıyanet olmaz, ki Onun bize biraktigi cok kutsal bir emanet : Özgürlük!

 48. Atamın bir çok görüntüsü resimleri arşivine sahibim. Bu seyretmiş olduğumu bizlerle paylaşan kişiliğe teşekkür ederim. İlk defa seyrettiğim her daim lider görüntüsü, sözlerindeki anlam mukavemeti beni kendilerine bir defa daha hayranlığımı katmerledi. “Nur içinde yat Atam”.

  Rabbime bu güzel, ileri görüşlü kişiliği bizlere layık gördüğü için şükrediyorum. Bizlere emanet ettiğiniz anlamını yaşatan ve yaşatıcak olan her kişilik bir İlkelerinizin yanında ASKERDİR.

  Olamayan rezil ve telef olan soytarılar gün gelip kaybolup gidenlerdir.

 49. 1925 itibariyle sesli görüntü kayıt teknolojisi henüz “mevcut” değildi. (İlk sesli film, The Jazz Singer, 1928) o yüzden tarihi az biraz ileri almak gerekiyor.

 50. “dağlarda tek
  tek
  ateşler yanıyordu.
  ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
  şayak kalpaklı adam
  nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden
  güzel, rahat günlere inanıyordu
  ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,
  birdenbire beş adım sağında onu gördü.
  paşalar onun arkasındaydılar.
  o, saatı sordu.
  paşalar : «üç,» dediler.
  sarışın bir kurda benziyordu.
  ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
  yürüdü uçurumun başına kadar,
  eğildi, durdu.
  bıraksalar
  ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak
  ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
  kocatepe’den afyon ovası’na atlıyacaktı. “

 51. Yemin ederim tüylerim diken diken oldu. İçimi bir sevinç, bir huzur kapladı. Keşke şu hayatta olsaydın Yüce Atam rahmetle anıyorum seni…

 52. For those who have asked this the Translatıon of the Speech

  I would lıke to mentıon a few words about the natural origin of the undeniable sincere relationship between the people of Turkey and those of the United States of America.
  The Turks are already a Democratic Nation . İf this true fact has not been understood by today’s civilised world I must direct attention to the remarkable comments made by our ambassador regarding the last days of the Ottoman empire. On the other hand the American people have always relied and depended on democrasy to identify them as a nation since their inception . İt has been through this blessing that they have been placed amongst today’s civilised world as a new nation (country).
  This has given them acceptance as a new nation . Thus the Turkish people feel a strong sentiment of love and understanding towards the American people . I do hope that the observation of this fact will encourage further dialog and warm relations between the two nations; but this will not be all!
  I am sure that this will also allow the rest of the civilised world to have more good will towards one another and ERASE all past negative FABLES and experiences;thus leading the world towards a more peaceful and lawful existence.
  Dear Americans as a proud representative of the Turkish nation I give you this as a goal and sole purpose of the new Turkish people. I have no doubt that the American nation who has already reached this ultimate goal shall understand and join the new Turkish nation.

 53. Bir güvercindi sevdam
  Beyaz ve uçarısı barış
  Ne yana dönsem sızı
  Neyana dönsem sol yanım ağırdı
  Kurtuluşumuzun yüce mimarı
  Bakışları mavi gülen ay
  Unuturmuyum seni
  Sana Ömrüm Önceden Bağışlandı

  İZİNDEYİZ

 54. Tek kelime ÇOOOOK SAĞOL. Onu çok özlemiştim!

  Önünde saygıyla defalarca eğiliyorum. Keşke sizinle tanışma durumum olsaydı. Ama lütfen rahat uyuyunuz çünkü sizin gibi Atatürkler yetiştirmek için gece gündüz uğraşıyorum.

  İng. Öğretmeni
  Erkin YILDIRIM

 55. Burada izlediğim videolar beni çok duygulandırdı. Ama benim asıl üzüldüğüm, bu vatan için yapılan fedakarlıkların ve bu fedakarlıklar sonucunda ortaya çıkmış ortak değerlerimizin günümüzde eziliyor, yıkılıyor olması. İçimden diyorum ki ‘ATAM KALKTA MEMLEKETİMİZİ KURTAR’ uğruna milyoların düştüğü öldüğü can verdiği ülkemizin haline bak.

 56. Ne mutlu bize ki onun kurduğu Cumhuriyet’in evlatlarıyız. Bu arada gerçekten çok yerinde bir hatırlatma olmuş (yorum yazmadan önce)

 57. VARLIĞIMIZI, NAMUSUMUZU, ŞEREFİMİZİ, HAYSİYETİMİZİ, DİLİMİZİ, KÜLTÜRÜMÜZÜ SANA BORÇLUYUZ. SENDEN EVVEL BİR ÜMMET İDİK. SENDEN SONRA BİR MİLLET OLDUK.
  Sevgili arkadaşlar burada birşey daha söylemek isterim ki; o da Atatürk’ümüze sahip çıktığımız gibi, tarihimize de sahip çıkalım. Yani Osmanlı’yı, Selçuklu’yu, Göktürk’ü unutmayalım ve yanlış yorumlamayalım. Hepimizin bir tarihi var. Bunlar bizim ortak değerlerimiz.

 58. Yıllar geçtikce Atatürk’ün yaptıklarının önemi artıyorsa, bu durum kendisinden sonra ülkemizi yönetenlerin başarısızlığının kanıtıdır.
  Hala O’nu anlamayan, yaptıklarını, ilkelerini küçümseyenler ülkemize bilerek kötülük yapıyorlar ve amaçları belli.

 59. Bizi bağımsızlığımıza kavuşturarak Devletimizi kuran Yüce Mustafa Kemal ATATÜRK’ün görmediğimiz, bilmediğimiz görüntülerini bizlerin de görmemize vesile olduğunuz için sizi tebrik eder, teşekkürlerimi sunarım.
  İlkelerinin; Türk Milletinin beyninde ve kalbinde daima yaşayacağına ve yaşatılacağına inancım sonsuzdur.
  Allah rahmet eylesin ve nur içinde yatsın.

 60. Atamın izinden ayrılmam mümkün değil… Onun düşüncelerine çok saygı duyuyorum… Şayet, günün birinde, iç ve dış güçlere karşı yurt savunması gerekiyorsa, hiç düşünmeden ordumun emrinde savaşa katılırım.
  Başka türlü bir olasılık mümkün değil. Bağımsızlığını kaybetmiş bir Türkiye’de yaşamaktansa, yaşamamak daha hayırlıdır.

  Atam, huzur içinde uyu. Büyük çoğunluk senin izindedir…

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

 61. Atatürk’ün videosu için sizi kutluyorum. Beni ağlattınız sağolun.

 62. Yorumlarda bir şey gözden kaçırılmış. Bana göre esas önemli olay Atatürk ile ABD Büyükelçisi arasındaki beden dili savaşına dikkat ederek videoyu bir kez daha izlemenizde yarar var derim.

  Sevgi ve Saygılarımla.

 63. Dünyaya böyle bir insan böyle bir önder bir tane daha gelir mi ?
  Defalarca izledim ve her defasında gözlerimin dolmasına ama bir yandan da göğsümün kabarmasına, tüylerimin diken diken olmasına engel olamadım. Türk olmaktan Atatürk’ün yolunda olmaktan gurur duyuyorum.

 64. Şiirimi Sen Tamamla

  Çocuğum;

  Odamda
  her sabah uyandığımda
  duvarda asılı olan o büyük gülücük
  Atatürk
  tüm aydınlığıyla ve insan sevgisiyle
  devrimleriyle bakar
  güç verir bana

  Çocuğum gelecek senin
  şimdi sıra sende
  bu karanlık çıkmazlarda en büyük örnek önderin
  Mustafa Kemal’in
  Onunla yaşamı sen omuzlarında yükselteceksin
  anaları,babaları
  dostunu ve onu tanımayanları
  insana yakışır bir tonda
  sen yücelteceksin tarihin onuruna

  O büyük beyin
  O büyük sevgi
  O büyük devrim
  O büyük insan
  örnek bir yürek sana
  Bu yol artık senin atacağın cesaretli adımlarla genişleyecek
  ve herkes insan gibi özgür
  ve herkes insan gibi barış
  hayatı gölgesiz nefesleyecek

  Bizleri savurmak istediler
  satılık ve çağdışı kafalarla
  sevgisizlik ve ölüm ağlarında

  Bu vatan senin suyun,ekmeğin
  ve nefesindir çocuğum
  ve milyonlarcası için
  insan onuruyla yaşamak yolunda
  yaşamak uğrunda

  şehit dede ve babalarımızdan aldığım bu kutsal emaneti
  ay yıldıza sarılı olarak sana veriyorum
  Vatanın ekmeğiyle büyümüş bir yurttaşı olarak kabul et
  uyan ve artık ayağa kalk
  gönlüne vatan ve insan sevgisini
  eşsiz lider Atatürk’ten alıp kucaklayarak
  Şiirini sen tamamla

  Yarım bıraktığım şiirin hayatını
  insan sevginle sen anla
  göster tüm dünyaya
  Bu şiir,annelerden,,babalardan
  tamamlanması için bırakılmıştır sana
  Sizlerin tamamlayacağınız şiirlerden yapılacak olan
  bütün şiir
  işte o
  yaşam ve
  VATAN sana.

  Şiirini Sen Tamamla !
  ……………………………………………………………………………
  ……………………………………………………………………………
  ……………………………………………………………………………

  Nimet Köse

 65. Merhaba izlerken gözlerim doldu. Bu dünya liderinin görüntüsünü görmek, sesini duymak, kendi lisanının dışında bir lisan kullanmadan (Yabancıların dili ile uygun olmayan telafuz şekli yüzünden pek çok siyasi mercide alay konusu olduğumuzdan eminim) herşeyi ifade edebilen, kendini ülkesine adamış liderimizi siyasi oyunlara alet edenlere ithaf olsun.

 66. Herşeyden önce Türkçemize gösterilmesi gereken, ama son zamanlarda inanılmaz bir şekilde gözardı edilen saygıya dikkat çektiğiniz için, sonra bu kıymetli film için çok çok teşekkürler. İzlerken gözlerim yaşardı… Emanetleri niye gerektiği gibi saklayamıyor ve koruyamıyoruz ki…

 67. Hayran olunmayacak gibi değil. Siz de öyle mi düşünüyorsunuz bilemem ama onu öyle büyük hayranlıkla izliyorum ki, kimse anlayamaz.
  Kendi karizması ve saygısıyla, kendisine saygı kazandırmak tam anlamıyla budur. Bugün ise kendisine saygısı olmayan, halkına saygısı olmayan öyle insanlar oturdu ki meclise ve bunun sonucu öyle acı oldu ki. O zamanlar bize hayranlıkla bakan, saygı duyan milletler şimdilerde ise kendi paralarını bu ülke içerisinde daha fazla nasıl gezdiririm diye düşünüyorlar.

 68. Çok heyecanlandım. Böyle bir lider bir daha gelmiyecek mi? Ya da biz ne zaman başa geçireceğiz?

  Süleyman Abi iyi ki varsın. Yine fevkalede bir paylaşımda bulundun.

 69. Sevgili ATATÜRK,
  Bir Cumhuriyet kadını olarak videonu ağlayarak izledim ve çok duygulandım. 13 Mayıs 2007 günü İZMİR’de Gündoğdu Meydanı’nda kurduğun CUMHURİYET’e sahip çıkma adına genci, yaşlısı, kadını, erkeği hatta bebeği senin bize vermiş olduğun CUMHURİYET değerlerini korumak için meydanları doldurduk. İzmir ALSANCAK’ta alsancaklarımızı açtık,

  Yeri, göğü, denizi kırmızıya boyadık da yine de ANKARA’daki politikacıların YÜZÜNÜ KIZARTAMADIK. İnanılmaz bir coşku, inanılmaz bir güç ve heyecanla bu kadar geniş insan kitlelerini bir araya getiren ATATÜRK ve CUMHURİYET’in büyüklüğü, yıllar geçtikce daha da artacak. Rahat uyu ATAM. SENİN O GÜZEL MAVİ GÖZLERİN BİZE HALA IŞIK SAÇIYOR.

 70. Bu görüntüyü izleyince gözlerim doldu, yüreğim yerinden çıkacakmışcasına çarptı.. Asalet, gurur, kendine güven, milletine güven, umut, inanç, doğruluk…sayamadığım kadar çokşey var bu görüntülerde. Defalarca izledim; bir o kadar daha izlemeye hazırım.
  Bugün güzel ülkemin doğduğumdan beri yaşadığım başkenti Ankara’ da yaşanan hain saldırıdan (Anafartalar Çarşısı bombalanması) sonra daha da anlamalı geldi bana Ata’mın bu görüntüsü. Hiçbir güç bizi vatan sevdasından, Atatürk’ün çizdiği yoldan, gösterdiği amaçtan, Atalarımızın kanıyla, canıyla aldığı ve bize emanet ettiği bu topraklardan alıkoyamaz. Mevcudiyetimizin ve istikbalimizin yegane temeli; Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafa etmek olacaktır;sonuna kadar…
  Bu güzel görüntüyü bize ulaştıran herkese sonsuz teşekkürler.

 71. Canım kadar sevdiğim Atamın sözlerini dinleyince tüylerim diken gibi oldu. Çok duygulandım, gururlandım. Onun gibi bir devlet adamı, dimdik duruşu beni çok etkiledi. O bizim gönlümüzde taht kurmuştur. Saygıyla anıyorum. Nur içinde yatsın.

 72. İlk önce tarihin yanlış olması gerektiğini belirtmek isterim. Yukarıda birkaç kişinin de bazı belgelerle açıklaması bir yana Sevgili Atamızın yaşı ve giyim tarzı 1930’lu yıllara işaret ediyor.
  Ölümünden sonra siyasilerin başlattığı karşıdevrim sonucu; Tam Bağımsızlığı TAMAMEN bağımlılığa, videoda bahsettiği karşılıklı muhabbeti, karşılıksız aşka dönüştürüldü. Ama Kemalist Devrim tamamlanacak. Duyanlar duymayanlara duyursun.

 73. Dünyaya gelmiş geçmiş, sadece en büyük Türk değil, en büyük insan da, başka milletten var mı bu kadar sağlamı? Bu kadar şahsiyetlisi, bu kadar devrimcisi, bu kadar…. bu kadar … bitmez. Tebrikler.

 74. Bu video icin cok tesekurler. Amerika’nin California eyaletinde yasiyorum ve esim Amerikali, iki genc kizim var. Kizlarimin odalarinda dogdugu gunden bu yana devamli Turk bayragi bulundurdum ve Ataturk’u bildigim kadari ile onlara ogretmeye calistim. Simdi de bu vidiyoyu onlara yolladim ve videonun altina da bu sozleri ekledim. “”Sizlerin asli ve soyu boyle bir liderden geliyor. Bunu unutmayin! Kalbinizden bu degerli lideri kaybetmeyin ve izinden yurumeye devam edin. “Ne Mutlu Turkum Diyene” Bende bu bakimdan cok mutluyum.””`
  Tulay

 75. Bizler ATATÜRK çocukları olarak dünyaya geldik. Kendi çocuklarımızı da bu şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Son zamanlarda maalesef gördüğüm manzaradan hiç hoşnut değilim. 23 Nisanlar, 19 Mayıslar, 30 Ağustoslar kutlanamaz oldu. Devletin yüksek makamları kutlamalar olmasın diye alternatif etkinlikler düzenlemeye başladılar. 19 Mayıs’ta çok lazımmış gibi Seul günleri düzenleyip kutlamaları sabote etmeye çalışan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanını, o kutlamaya katılanları ve destekleyenleri şiddetle kınıyoruz…

 76. Bu güzel sunumlar için çok ve çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim .
  Atatürk bizim herşeyimizdir ve bu günkü siyasiler inşallah onun fikirlerinden , kılık kıyafetinden ve dünya milletlerine karşı duruşundan ders alırlar ve adam olurlar adammmmmmm …………..

 77. Önce; ”Yorum yazmadan önce” adlı makale gerçekten çok isabetli bir açıklama ve hatırlatma olmuş. Bozulmaya yüz tutan Türkçemizin (msn.sayesinde..) bu yazınız doğrultusunda umarım; yazışmalarımızda bir daha yabancı, kısaltılmış, sesli harfleri yok edilmiş, gelecekte de bize zarar verecek yazım hatalarına düşmeyiz.(İnanın, bu yorumu yazarken; ben bile acaba bir yanlışlık yaptım mı? diye düşünmeye başladım.:)) )
  ATATÜRK’e gelince; dünya liderlerinin, asla ulaşamayacağı üstün vasıflara sahip, vatan ve millet kavramlarını bütün dünyaya barışcıl şekilde anlatan, geleceğinde; gençlerin elinde olduğunu ve onlara gereken özen ve ihtimamın gösterilmesini sağlayan; gerektiğinde sevgi dolu, gerektiğinde de kararlı ve sert olabilen, kadınlarımıza saygı duyup hakları için ilk adımların atılmasını sağlayan ki… diğer devletlere de örnek olan; velhasıl çok yönlü anlatılması kitap ve kalplere dahi sığmayacak ebedi olarak yaşayacak, tek örnek alınacak tek dünya lideri… M.Kemal ATATÜRK

 78. Bu videoyu bize izletme imkanı verenlere çok teşekkür ederim. Çünkü bu aralar ATATÜRK’e ve onun görüşlerine çok ihtiyacımız var. Ben 17 yaşımda olmama rağmen bazı şeyleri büyüklerimden bile daha iyi görebiliyorum. Keşke benim gördüklerimi herkes görebilse de bu ülkeye herkes sahip çıkabilse. ATATÜRK ‘ün o videosunu izlerken gözyaşlarımı zor tuttum. Öyle büyük bir insan ki onun karşısında herkesin eğilmesi gerekir. Ama bir o kadar da mütevazi bir kişiliğe sahip olan ATATÜRK bunu yapmamıza izin vermeyecektir. ATAM seni çok seviyoruz, hiç kimse ama hiç kimse senin yerini tutamıyor. Senin yürüdüğün yollardan yürümeye tüm TÜRK GENÇLİĞİ adına söz veriyorum…

 79. Öncelikle şu güzel Türkçemizi katleden genç ve eğitimsiz kardeşlerimize bir kaç kelimenin de olsa, nasıl doğru yazılabilirliliğini burada belirttiğiniz için size teşekkür ediyorum.

  Hemen akabinde Sevgili Ata”mın o güzel sesinden, güzel ve anlamlı söyleşisini ya da sunumunu çok çok beğendim. Cümleler son derece düzgün ve eski Türkçe de olsa anlamı ortada. O dönem için Atam, duygu ve düşüncelerini gayet insani yapmış.

  Bilecek olan bilmeyince ne yaparsınız. Söylenecek söz çok. Bizi de küçük Amerika yapmaya kendilerini adamış bu Amerika Devletine ne söylesem yeterli gelmez.

  Biz Türk Milleti olarak Atatürk”ün izinde yürümeyi bıraktığımız, onu an ve an hatırlamayıp, unuttuğumuz sürece, Amerikalı ve Amerika sömürgesi konumuna gelmemiz işten bile değil.

  Haydi Türk Milleti, Türk Ecdadı ve Gençliği. Silkelenelim ve çok zor şartlarla alınmış bu yüce şehitlerimizin kanları ile sulanmış her bir karış topraklarımıza sahip çıkalım ve özgürce yaşayalım.

  Gençler Ata”mızın 10. Yıl Nutkunu okuyun, ezberleyin ve aklınızdan hiç çıkarmayın. Nacizane fikrim.

  TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR. TÜRKÜM, ÇALIŞKANIM, DOĞRUYUM. TÜRKİYE LAİKTİR, LAİK KALACAKTIR

 80. Bu sitenin oluşumunda emek veren hatta gönül verenler, size ne kadar teşekkür etsek azdır. Bir arkadaşımın bana FW (ilet) olarak yollamış olduğu e-mail aracılığı ile sizleri tanıdım. Önceleri FW mesajlardan pek hoşlanmazdim. Bana göre bu mailler; zaman kaybı, içeriği pek olmayan yazı bütünleriydi… Ancak son bir yıla yakın sizlerin oluşturduğu gibi içeriği bir arşiv ve kütüphane araştırması değerindeki sayfalar benim için derya deniz bilgilerle dolu. Bizlere bu bilgileri ulaştırmada çok büyük emek ve zaman harcadığınızı göz ardı edemeyiz. Bunun için herkese teşekkür ederim öncelikle. Ayrıca Sevgili ATATÜRK’ümüzün, O büyük insanın sesini, yüzünü, seyrederken gözlerimdeki yaşa, kalbimdeki sızıya engel olamadığımı da belirtmek isterim. Gerçekten bizlere daha hiç ulaştırılmamış ne arşivler var kimbilir. Bunların kasıtlı olarak bizlere yanı TC. vatandaşlarına aktarılmadığına inanıyorum. O büyük önder, O büyük insan ATATÜRK’ün izinden gitmemizi ancak böylece engelleyebilecekler ve bizleri tekrar karanlık günlere döndüreceklerdi. Bence bu niyetlerle ATATÜRK’ün ölümünden kısa bir süre sonra başlatmış oldukları uzun vaadeli planları çalışıyor gibi olabilir. Ama şu asla unutulmamalı; bunca uğraşa karşın ATATÜRK’ü, Cumhuriyeti, Demokrasiyi bizden alamayacaklar ve asla KAZANAMAYACAKLAR. Ve yine bunca uğraşılarına rağmen bizdeki bu sevgiyi ve bağlılığı yıkamayacaklar. İşte en çok buna şaşırıyorlar bence. Şaşırtmaya devam edelim dostlar.
  “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

 81. Sayın Site Yönetimi,
  sayfa düzeninizde bir yanlışlık var.
  Sayfanın orta kısmından sonra aşağıya doğru yer alan
  yazılarda satır başları gözükmüyor. Sayfanın en alt
  kısmında hemen hemen 2 veya 3 sözcük satır başında
  okunmuyor. Bu benden kaynaylanıyor olamaz sanırım.
  Bilgilerinize.
  Not: Bu yazının okunabilmesi için baştan satır boşluğu
  bırakarak düzenlemeye çalıştım.

  (Editörün Notu) Huriye Hanım, sitede rapor edilmiş herhangi bir aksaklık şu an için yoktur. Kullandığınız Internet Gezgini ayarlarından olabilecek bir farklılık olabilir.

 82. Yıllardır kanımın bu şekilde hızlı aktığını, ruhumun bedenimde bu kadar dik durduğunu hissetmemiş, göz pınarlarımın bu kadar yaş ürettiğini farketmemiştim. Şimdi daha iyi anlıyorum bir sözüyle yalın ayak cepheden cepheye koşan, kurşunsuz tüfekle kuru süngü saldırıya geçen aziz Şehitlerimizi.

  Yunanlıların bizim topraklarımızda doğdu diyerek öğündüğü, her milletin sahip olmak için can attığı, nice ulus liderlerinin giyinişinden duruşuna, konuşmasından davranışlarına taklit etmeye, örnek almaya çalıştığı yüce Türk Atatürk’ün, hatırasını kalblerine sığdırmayı bırakın, resimlerine bile tahammül edemeyen kendilerini tanıtırken Türküm demekten çekinen insanlarla yaşamaktan utanıyorum. Ya toprağındaki İğde ağacı için ağlayan, Vatan toprağı için Dünyayı ayağına getiren Atam Vatanın bir avuç dolara satıldığı bu günleri görseydi? Ne kadar az şey yapmışız senin için.

  Üniversite sıralarında tanışmış olduğum Pakistanlı bir arkadaşımın, Atatürk’ü hala hazmedemeyen bir arkadaşa verdiği cevabi sözleridir :
  “Biz kendi ulusumuzu İngilizlerden kurtarmaya çalışırken baş köşede Nutku vardı, onun gibi düşünmek gerektiğini Öğretmenlerimizden öğrendik. Biz Vatanını kurtarmak için yaptıklarıyla ilgili tartışıyoruz, sizse koruduğu topraklara dikilen heykelleriyle ilgili tartışıyorsunuz. Onun çocukları için ne bir büyük utanç.”

  Bu siteyi hazırlayan arkadaşlara ve okuyan herkese çok teşekkür ediyorum.

 83. 1. Atatürk’ün konuşma metnini İngilizceye tercüme eden Işık Biren, “Türk Milleti” kelimesini “The People of Turkey” , yani “Türkiye Milleti” olarak çevirmiştir. Yanlıştır. Doğrusunun “The Turkish People” olması gerekir.

  2. Amerikan Büyükelçisi olan zatın Atatürk konuşurken ellerini koyacak bir yer bulamamasına ve kendisini komik hale düşüren tavırlarına dikkat ettiniz mi? İşte, devlet adamında bulunması gereken “karizma” en üstün şekli ile kendisini Atatürk’ün şahsiyetinde bulmuştur.

  3. Harika bir video, şimdiki ve gelecek kuşaklara özellikle lise ve üniversitelerde “hitabet ve siyaset” başlığı altında mutlaka gösterilmelidir. Belki bu sayede kemiklerimize kadar işlemiş olan aşağılık kompleksinden bir nebze kurtulmamız mümkün olur.

  4. Tanrı, milletlere sadece peygamber değil, onları esenliğe kavuşturacak nebiler de göndermiştir. Eğer 20nci asırda insanlığa bir nebi gönderildi ise, o nebi mutlaka M. Kemal Atatürk olsa gerektir.

  Selam ve esenlik dileklerimle.

  Saffet Akkaya

 84. Gözlerim yaşlar içerisinde ellerim yüzümde, tekrar tekrar izledim ve bir kere daha onu ne kadar özlediğimi, liderliğine hasret kaldığımı anlamış oldum.
  Sinerjisi karizmasi ve kelime vurgularıyla bu hazineyi bizlerle buluşturan büyüklerime teşekkür ediyorum.

 85. Çok duygulandım, çok teşekkür ederim. Yorum yazmazdan köşesi de oldukça hoş olmuş. 20 yaşında olup da cep telefonuyla attığı mesajlarda bile imla kurallarına uygun yazmaya çalışan bir ben varımdır herhalde koca Türkiye’de.
  Videolar hoş güzel de, Atamızın bir köylüyle konuştuğu videonun altındaki yorumlara çok canım sıkıldı. Gelecekte birşeyleri düzeltmek isteyen bir genç olarak beni karamsarlığa itti. Burda bahsetmek istemiyorum, tek isteğim gerekli yorumların yazılmasıdır. Bu zihniyetler bu ülke topraklarında yaşayıp da oy kullanma hakkına sahip olduğu sürece gerçekten sorunlar olacaktır. Plato bir eserinde sistemleri ve bu sistemlerin bireylerini inceler. Yani o sistemi yaratan ve/veya devam ettiren düşünce yapısını. Türkiyeye baktığımızda, özgürlükçü demokrasi insanı %30’da kalır, ki bu durumda ülkenin tesadüfen iyi yöneticiler seçebilmesi ihtimali oldukça düşük. Düşündükçe içim acıyor gerçekten. Bize nasıl bi ülke bırakılıyor? Bunu durdurmanın bir yolu yok mu?
  Videolar için gerçekten teşekkürler…

 86. Ebedi Önderimiz Atatürk için diyeceklerim buralara sığmaz. Bazen onun gerçekten Tanrı tarafından seçilmiş kişi olarak gönderildiğine inanıyorum. Benzeri olmayan ve olmayacağını sandığım bir lider, bir insan ve bir askerdi. Barışı onun kadar iyi bilen bir savaşçı, bağımsızlığı onun kadar iyi bilen bir devlet yöneticisi bugün en büyük gereksinimiz diye düşünüyorum.

  Türkçe yazımı ile ilgili uyarılar için ben de ayrıca çok teşekkür ediyor ve kutluyorum.

 87. “Saygıdeğer Efendiler,

  Millet Meclislerine kadar girme yolunu bulabilen vatansızlara her zaman rastlanabileceğine, tarihin bu konudaki örnekleriyle hükmetmek zarurîdir.
  Bunun için millet, kendi vekillerini seçerken, çok dikkatli ve titiz olmalıdır.

  Mustafa Kemal ATATÜRK”

  Ey büyük Başbuğ!

  Yukarda buyurduğun ve adeta evlatlarına kanat gerer bir şefkâtle söylediğin bu nasihatler karşısında, sana karşı beslediğim saygı, şükran ve minnet hislerim, senin milletin için gösterdiğin , o ‘muazzam’ sevgi, şefkât ve gayret karşısında, ne yazık ki yine yetersiz kalıyor…

  Ey büyük Türkoğlu!

  Ey muhteşem Türk!

  Senin binbir müşkülât içerisinde var ettiğin bu cumhuriyete-sözüm ona-göz kestirenler şunu çok iyi biliyorlar ki, senin adını ve fikirlerini kalplerimizden sökemedikçe, o aşağılık emellerinde asla muvaffak olamayacaklardır!

  Türklüğün yaşadığı bu karakışta, çakal ulumaları artık her yerden duyulur olsa da, Senin imanının eseri olan fikirlerin kalplerimizle öyle hemhâl oldu ki, bu kalpler yerinden sökülmedikçe, bu canlar bu bedenlerden çıkmadıkça, hiçbir kuvvet senin ilhamın olan bu imanı imha etmeye güç yetiremeyecektir!

  Müsterih ol ki; seni de doğurmuş olan o Türk anaları, senin milletine en büyük hediyen olan bu Cumhuriyet’e ve senin azîz hatırana göz dikecek alçaklara göz açtırmamaya yeminli evlatlar yetiştirmeye devam ediyorlar!

  Bu vesile ile, azîz hatıran önünde daima hürmetle eğildiğimi ve sana lâyık evlatlar olmaktan bir an bile geri adım atmayacağımızı bilmeni bilhassa istirham ediyorum!

  Sana karşı kalbimde daima büyüyen saygı, şükran, hürmet ve minnettarlığımı tekrar kabul buyurman ricası ve ümidi ile…

  Senin eserin olan bu Cumhuriyet’in milyonlarca evladından biri olan…

  Kurtdereli Kemal / 18.10.2007

 88. ………..:::::::::::::::::: tek bir cümleyle ALLAH’ım NE MUTLUUUU TÜRKKÜÜMM DİYENEEE ::::::…………

 89. Çok güzel bir paylaşım. Çok teşekkür ederim. Videoyu izlerken o kadar duygulandım ki, dakikalarca etkisinden çıkamadım. Atamızı görmek, sesini duymak çok heyecan vericiydi.
  Bizlere bıraktığın emanetin kıymetinin bilicinde ve sorumluluğundayız Atam.
  Her ne kadar “Ne Mutlu Türküm Diyene” diyemeyen bir zat-ı muhteremin Başbakan olduğu bir zamanda yaşıyorsak da, bizler avazımız çıktığı kadar haykırıyoruz: NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

 90. Bunu bizimle paylaşan insana minnettarlığımı belirtmek isterim. İzlediğimde Atatürk’ümüzün sesini duyduğumda tüylerim resmen diken diken oldu… Büyük bir hayranlıkla izledim… O kadar çok etkilenmişim ki tekrar tekrar izledim… Dünyaya bir yüzyılda bir dahi gelirmiş, gerçekten de o Türk milletine gelmiş o da Atatürk…

 91. Büyük olmanın bir kaç çeşiti ve özelliği olabilir, ATA mızın değişik olan başka bir büyüklüğü……
  Ölümünde güzelliği vardır.10 Kasım saat 09.05
  Kasım ayı, ne Kış ne de Yaz, ılık bir ay ve günü, düşünebiliyormusunuz ne çok sıcak ne çok soğuk
  ve saat 09.05, her şeyuyanmış, anneler, babalar, çocuklar ve doğa, gün yeni başlamış, herkes dinç
  Ölüm günü Aralık veya Ocak ayı olabilir saatide 03.00 olabilirdi. Büyük insan buradada büyüklüğünü göstermiş Ulusuna ve sevenlerine eziyet etmemiş, yine bizleri düşünmüş, zamanlamayı her zaman olduğu gibi en iyi şekilde yapmış. Ölümün güzelliğidir bu. SENİ HİÇ KİMSEYE UNUTTURMAYACAĞIZ BÜYÜK İNSAN….Yer yüzünde nice Ulus vardır, Analarına yalvarıyor, NE OLURSUNUZ BİZE BİR TANE ATATÜRK DOĞURUN.. NE MUTLU BİZLERE….

 92. Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ediyorum. GÜZEL İNSAN sesini duyduğum an damarlarımdaki TÜRKLÜĞÜN kanı depreşiyor tüylerim diken diken oluyor. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! İzindeyiz, Yüce ATAM TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR. Rahat uyu sen.

 93. ATATÜRK’ü anlatmaya ne kelimeler yeter, ne de sayfalar. Sadece Türk ulusunun değil, dünyanın gelmiş, geçmiş, en büyük lideridir o. Tüm uluslar fikirlerinden, yaptıklarından yararlanmıştır. Daha ne söylenebilir ki…

 94. Bence lider Atatürk gibi olmalı millet Türk Milleti gibi olmalı Atamızı saygıyla anıyoruz, mekanı Cennet olsun. Keşke Türkiye Cumhuriyeti için Türk milleti için vatan için ömrü biraz daha uzun olsaydı, bizler de Atamızı görebilseydik.

 95. ATAmızı saygıyla anıyorum mekanı cennet olsun diyorum. Yazmakla bitmeyecek övgüyle tükenmeyecek bir lider. Ne mutlu ki Türk Milleti’ne Tanrı’nın bağışladığı bir armağan. Dünyanın hayranlıkla takdir ettiği büyük insan bizim insanımız . NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ( ATAM SENİN SAYENDE)

 96. Canım Atatürk’üm, şu anda Türkiye’nin şu manzarası içinde sana fikirlerine ve senin yolundan gidenlere ne kadar çok ihtiyacımız var. Bazen senin gibi bir mucize gelsinde bu ülkeyi bu korkunç manzaradan çekip çıkarsın diye ne çok dua ediyorum. Tabii en çok da bu durumu hala göremeyenler anlamayanların gözlerini açmaları ve ülkemizin ne denli kötü bir karanlığa itildiğini görmeleri için dua ediyorum. Görüntülerini izlediğimde bir an için yerimde çakılıp kaldım sanki geçmiş zamanlardan uçup gelmiş karşımıza çıkmış gibi geldi. Birşeyler anlatmak istercesine……

 97. Bilgilerin için çok teşekkür ederim, işime kesin yaracak 😉
  Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun..

 98. İnanın, sözün bittiği yerdeyim, nefesim kesiliyor heyecandan Ellerimin titremesinden zor yazıyorum.ATA’MIN ilkelerinin sonsuz savunucusu, laik düzeni benimsemiş, aydın ve modern bir Cumhuriyet kadınıyım. Mavi gözlü sarışın Dev’im, sana olan bağlılığım son nefesime kadar asla tükenmeyecek. Vardın, varsın ve hep var olarak kalacaksın. Dünya sana hayranken bizler seni nasıl sevip saygı duymayız…..Kurduğun düzen ilelebet devam edecektir. Sana sonsuz şükranlarımı arzediyorum canım ATAM !!!!!
  Bu videoyu hazırlayan kişilere minnettarım, yüreğinize ve ellerinize sağlık,çok teşekkürler…. *****ayşe serap özlük*****

 99. Bu sunumu izlemeden öncede,sonrada O heran yüreğimizde ,aklımızda,fikrimizde,zikrimizde bizimledir. O BİZİM ALİMİZ,VELİMİZ,ULUMUZDUR. Bütün ülkelere böyle bir kurtarıcı nasip olsa kurt ile kuzunun birarada yaşayacağına inanıyoruz. Mimar Hüseyin PERÇİN.

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız