M.Kemal, Komutan, Lider, Öğretmen, Bilim adamı, Edebiyatçı, Çiftçi, Milletvekili, Cumhurbaşkanı

Mustafa Kemal, komutan, lider, öğretmen, bilim adamı, edebiyatçı, çiftçi, milletvekili, cumhurbaşkanı ve tüm kimliklerinin ardında Türk Ulusu’nun kurtuluş umudunun somutlaşmış bedeniBir insan eşsiz bir becerinin, sadakatin, azmin ve çalışmanın sembolü olabilir. Elbette geniş bir kadrosu, ordusu, memurları ve tüm vatandaşları ile yola çıkmıştır.
 
Ama güzel olan o ki -bunu sadece bazı ülkelere gittiğinizde anlarsınız- koca bir ülkenin değişimini bazen teşvikle, bazen iknayla bazen zorla sağlamak ancak böyle bir babayiğidin hakkıdır. Ve ancak böyle eşsiz bir insanın annesine “Selam olsun seni doğuran anneye” diyerek seslenilir.

Bir insan nasıl böyle zeki olabilir? Tek bir alanda değil, tüm alanlarda liderlik edebilir ve bunları sabırla, işi ehil kişinin sorumluluğunda sistem kurarak gerçekleştirebilir?
 
Lütfen yıllardır size öğretilen bir sürü şeyi bırakın ve bir tek gün Atatürk olun ve tüm o şeyleri nasıl yapacağınızı düşünün, savaşı, devrim niteliğinde gelişmeleri, kültürel, iktisadi kongreleri, milletvekilliğini…
 
Sonra dönüp o sakin huzurlu, derin ve kendinden emin gözleri sessizce izleyin.
 
Teşekkür ederim. Yaptıkların için. Rahat uyu.
 

“Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin; hiç kimseyi aldatmayacaksın. Ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek, o hedefe yürüyeceksin.
Herkes senin aleyhinde bulunacaktır; herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır, fakat sen buna karşı direneceksin. Önüne sonsuz engeller de yığacaklardır.
Kendini büyük değil, küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse bunu söyleyenlere güleceksin.
                                                                      Mustafa Kemal ATATÜRK ”

 

Kaynakça:
www.ataturk.net
www.ataturk.com 
 

PAYLAŞ: