z_ARŞİV YAZILAR

PayPal Türkiye Neden Kapandı ? PayPal Nedir? Neden Önemlidir?

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

PayPal Türkiye kapandı. Türkiye’ye de gelmesi için kurulduğu 1998’den beri 10 yıllarımızı harcadık. Yazdık, çizdik, anlattık.

Dünya e-ticaretindeki Türkiye’nin yeri ve gelişimi için emek harcayan herkesin emekleri çöpe atılıyor.

www.paypal.com 2016-05-31 10-50-33

Paypal Türkiye Neden Kapandı? (Resmi Açıklama)

“PayPal Türkiye’deki operasyonlarını neden durduruyor?

Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptığımız lisans başvurusunun BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerimizi durdurmaktan başka bir seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.”

PayPal Neden Önemlidir?

E-ticaret hacmini artıran en önemli kalemler: güvenli ve kolay ödeme ile güçlü / hızlı kargo ağıdır.

Yapılan araştırmalar kredi kartlarının kayda değer kısmının hiçbir zaman Internet alışverişlerinde kullanılmadığını gösteriyor.

PayPal bu noktada devreye giriyor. Siz alışveriş ederken, kredi kart bilgilerinizi yüzlerce siteye vermeden PayPal ile alışverişinizi yapıyorsunuz. Sadece PayPal harcamalarınızı, kredi kartı ekstrenize yansıtıyor.

Bir ürün ve hizmet satışı yaparken de, büyük çaplı bir eticaret mağazası değilse, sanal POS maliyetleri ve çeşitli güvenlik tedbirleri ile sitenize dünyanın parasını yatırmadan bu işi devralıyor.

Sosyal Yardım kuruluşları dünyada bağışlarını böyle topluyor.

Sanatçılar ETSY gibi sitelerde ürünlerini satarak para kazanabiliyor.

Steam gibi sitelerden oyun alınabiliyor.

Yurt dışındaki bağlantıda olduğunuz insanlara banka komisyon ve bürokrasisi ile uğraşmadan kolayca para transferi yapıyorsunuz.

Kısacası Google neyse, ödeme araçları için de PayPal o.

Üstelik kurucusu da ünlü Elon Musk. Elektrikli Tesla arabaların, tekrar tekrar kullanılabilen roketlerin, süper hızlı kara trafiğinin, ev pillerinin hayata geçirilmesi için uğraşan dahi.

Durum böyleyken PayPal’in Türkiye’de iş yapamaması hiç hoş değil. Yurt dışı ile alım satım yapan ticaret erbabı için de gerçek bir sorun. En kötüsü bir müşteri olarak çeşitli hizmetler alan bizlerin dünya ile bağının da kesilmesi demek…

Daha söylenecek çok şey var sizleri duymak istiyorum.

PayPal
https://www.paypal.com

https://en.wikipedia.org/wiki/PayPal

BDDK
https://tr.wikipedia.org/wiki/Bankac%C4%B1l%C4%B1k_D%C3%BCzenleme_ve_Denetleme_Kurumu
http://www.bddk.org.tr/

SOSYAL MEDYADA YANKILARI

EKŞİ SÖZLÜK KAMPANYASI – PAYPAL Hesaplarınızdaki Kalan Küsuratları LÖSEV’e Bağışlayın

https://eksisozluk.com/paypal-hesaplarimizla-loseve-bagis-kampanyasi–5120574?a=popular

FOTOĞRAFÇILAR PAYPAL’İN KAPANMASINDAN NASIL ETKİLENECEK?

http://fotografhaberleri.net/index.php/2016/05/31/paypalin-turkiyeden-cekilmesi-fotografcilari-nasil-etkileyecek/

PAYPAL KAPANMASIN! CHANGE.ORG KAMPANYASI

https://www.change.org/p/paypal-t%C3%BCrkiye-de-kapanmas%C4%B1n-paypal-askpaypal

TECHCRUNCH HABERİ

http://techcrunch.com/2016/05/31/paypal-to-halt-operations-in-turkey-after-losing-license-impacts-hundreds-of-thousands/

EK: TÜKETİCİLER / KULLANICILAR NELER YAPMALI (RESMİ AÇIKLAMA)

PayPal hizmetini kullanmaya devam edebilir miyim?

Artık Türkiye’deki müşterilerimiz 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Ancak yeni bir duyuruya kadar mevcut PayPal hesaplarına giriş yaparak hesaplarındaki bakiyeyi banka hesaplarına aktarabileceklerdir.

 

Başka bir ülkede PayPal hesabı açabilir miyim?

Kullanıcıların ikamet ettikleri ülkede PayPal hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Başka ülkelerde ikamet eden müşterilerimiz PayPal hesaplarını kullanmaya devam edebilirler.

 

PayPal hesabıma biri para göndermeye çalışırsa ne olur?

6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere müşterilerimiz artık Türkiye’de para gönderip alma işlemi yapamayacaklardır. Bu işlemler başarısız olacak ve müşterilerimize bu işlemleri gerçekleştirmenin, bundan sonra mümkün olmayacağına dair bilgi verilecektir.

 

PayPal hesabımda para varsa ancak Türkiye’de bunu aktarabileceğim bir banka hesabı yoksa ne yapabilirim?

Banka hesabı eklemek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. Banka hesabınızın Türkiye’de geçerli bir banka hesabı olması gerekmektedir.

  1. www.paypal.com.tr adresine gidip hesabınıza giriş yapin.
  2. Sayfanın üst kısmında yer alan “Cüzdan”ı tıklayın
  3. “Banka tanımlayın”ı  tıklayın
  4. Banka adı ve IBAN numaranızı girip “Banka hesabı tanımlayın”ı tıklayın

Ayrıca PayPal hesabınızda yer alan ad ve soyadınızın, banka hesabınızdaki ad ve soyadınız ile birebir uyumlu olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

PayPal hesabınızdaki bakiyenizi çekmekte zorluk yaşıyorsanız, www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek,destek@paypal.com adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaralarını arayarak bize ulaşabilirsiniz.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

2 Yorum

  1. 🙂 Hehheee durum çok açık, BDDK’nın istediği gibi at oynatılacak bir sürü haline getirdiği alandaki sürüyü dağıtacak alternatif oluşumlar istememesi ve belli odakların hizmetinde bu alanı tekelleştirmek. Geçmiş olsun. 🙂

  2. Geri dönüşü ile ilgili bir takım çalışmalar yapılıyormuş ama henüz çok net bir resi açıklama yok, daha çok bekleyecez artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı