Geri dönüşü olmayan bir zamanın kenarında durmuş geleceğimize bakıyoruz. Eğer sebepler ortadaysa sonuçlar da sürpriz değil. Son 20 yıldır biliminsanları seslerinin tüm gücüyle geleceği bekleyen tehlikeleri seslendiriyorlar. Harika Holywood filmleri çekiliyor ama hükümet adamları ailelerini de alıp bu filmlere gittikleri halde iş uluslararası anlaşmaları imzalamaya gelince ayak diriyorlar. Kopenhag Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, bizim için yeni Kyoto Zirvesi ve dünya içinse belki de son umut.

aptallikcagi

Dünya Kopenhag zirvesi için ayakta. Bir iki yazı önce blog yazarlarının ortak eylemini Küresel İklim Değişikliği için harekete geçmelerini anlatmıştım. (Blog Action Day ’09 | Küresel İklim Değişikliği tıklayarak okuyabilirsiniz)

ageofstupid1

Bütün bunlar boşuna değil. Avrupa durumun daha farkında çünkü dünyadaki bir kaç derecelik sıcaklık değişiminden en hızlı etkilenecek ülkeler, başta Kuzey Avrupa ülkeleri olmak üzere deniz kıyısında yerleşimleri olan tüm memleketler.

Sonraki aşamada kuraklık, susuzluk, yiyecek azlığı, salgın hastalıklar, iklim muhacirleri, savaşlar ve insanlığın bir daha hiç görmek istemediği korkunç toplu ölümler.

ageofstupid3

Bugün masal gibi dinliyoruz. Üzerimizde dünya tarihinin en bol yemek çağının uysallaştrıcı etkisi var. Bir geçim derdine düşmüş gidiyor orta hallilerimiz, daha fakirlerimiz “zaten bana her gün kıyamet kıyamet kopsa ne olur?” diyor. En zenginlerimizse bu iklim krizinden bile, “nasıl köşeyi dönerim?” düşüncesindeler. Onlara göre bu, abartılmış, bir süre sonra üstesinden gelinecek, yaygara koparmayı seven biliminsanlarının fasa fisoları.

Keşke öyle olsaydı demek geliyor içimden. En kötü ihtimalle yanılmışız der çekilirlerdi. Ama maalesef görünen tablo hiç böyle değil. Aptallık çağının son günlerinde akıllanmamız için bu son günlerde belki bu film bize yeni bir hareket planı sunar.

ageofstupid2

Karbon emisyonu kavramını, ufacık not düşüp yazıyı bitirmek istiyorum. Bizler ısınırken kaybettiğimiz ısı atmosfere gider ve onu ısıtır. Üretimlerimiz sonucu atmosferimize karbondioksit salarız. Ulaşımımız, elektrik üretmek için yakıt kullanmamız hatta soğumak için klima çalıştırmamız bile aslında karbon ayak izlerimizi arttırır. Karbon, atmosferde biriktikçe sera etkisi güçlenir. Güneşten gelen ışık uzaya dönemez. Sıcaklık değerleri adım adım yükselir. Sonrası malum. Böylece konu her bir bireyin özgür seçimleri ile dünyaya yüklediği karbona gelir. Sonrası ise filmde…

Greenpeace Türkiye:
Beşiktaş Kültür Merkezi ve Dell Türkiye’nin katkılarıyla Türkiye’ye gelen ve vizyona giren filmde gelecek nesillerin bu çağı nasıl adlandıracağı sorgulanıyor: Film 21. yüzyıl tarihe, bütün bilimsel veriler ve çözümlerin ortada olmasına rağmen bu felakete izin veren insanların yaşadığı “Aptallık Çağı” olarak geçmemesi için bir çağrı niteliğinde. 6 bağımsız hikayede anlatılan, tüketim, savaş, iklim değişikliği, petrol ve alternatifleri gibi temalardan oluşan film; drama, animasyon ve belgesel karışımı bir yapım. Filmin amacı bilinçlendirmeye yönelik büyük değişimin bir parçası olmak, hükümetleri dünyadaki sıcaklık oranını iki derece düşürerek sabitlemeleri ve gezegenimizi insanlar ve diğer canlılar için yaşanabilir hale getirmeleri için global emisyon düzeylerini azaltacak uluslararası bağlayıcı anlaşmalar yapmaya teşvik etmek.

 

Film Sadece BKM’de oynuyor. Seansları ve salonları görmek için tıklayınız
http://www.bkmonline.net/tr/etkinlik_detay.bkm?id=349

Yönetmen: Franny Armstrong
Oyuncular: Jamila ve Adnan Bayyoud, Alvin DuVernay, Piers Guy, Layefa Malini, Fernand Pareau
Senaryo: Franny Armstrong
Müzik: Chris Brierley
Görüntü Yönetmeni: Lawrence Gardner
Kurgu: David G. Hill

Unutmadan filmi izleyip kenarda oturmayacaksınız değil mi?

Greenpeace Türkiye, Kopenhag Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ne en üst düzeyden katılmamız ve gereken tüm adımları atmamız için sanal bir çağrıda bulunuyor
http://www.greenpeace.org/turkey/kopenhag/take-action

Kaynakça:
Filmin Resmi Sitesi:
http://www.ageofstupid.net

Filmin Vimeo’daki Resmi Video Kanalı
http://www.vimeo.com/channels/ageofstupid

Greenpeace Türkiye
http://www.greenpeace.org/turkey/kopenhag/age-of-stupid

IMDB’de Filmin Sitesi
http://www.imdb.com/title/tt1300563/

Wikipedia’da Film
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Age_of_Stupid

Konu hakkında yazan diğerleri
http://cokus.wordpress.com/2009/09/28/the-age-of-stupid-belgeseli-hakkinda/

Nazım Alpman – Internet Haber

Ekosistem ve küresel iklim değişikliği ile ilgili yazdığım diğer yazıları okumak isterseniz:
Uygunsuz Gerçek | İklim Krizi | An Inconvenient Truth
Dünya Günü | Earth Day
Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzala!
Rain Bird | Su Tutan Jelle Tarım
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız