Süleyman Sönmez

Güneşin Tam İçinde

TÜRKİYE! KYOTO’YU İMZALA!

En acıklısı ne biliyor musunuz? Türkiye dünyada sera etkisine yol açan perde oluşturan gazları halen üretiyor. Başta karbondioksit olmak üzere en çok kirleten yirmi ülkeden biriyiz. Karbondioksit yalnız kullandığımız yakıtlardan değil yani doğalgaz yanması, kömür yanması, termik santralle elektrik üretilmesi ve otomobillerin egzoslarından püskürtmesi ile değil farkında bile olmadığımız binlerce sanayi ile oluşuyor.

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Sanırım on yılımız kaldı. Duş alabildiğimiz, taze meyve yiyebildiğimiz, soframızda aş ve dışarda iş bulabildiğimiz, nefes alabildiğimiz ve kar yağışını anlattığımız son on yılımız. Belki yedi olur, belki on beş yıl.

Bundan on yıl önce felaket tellallığı derdik, ancak artık bunu söylemeyen kalmadı. Küresel Isınma korkunç bir noktaya geldi. Dünya dev bir seraya dönüştü. Her geçen gün daha çok ısınacak.

En acıklısı ne biliyor musunuz? Türkiye dünyada sera etkisine yol açan perde oluşturan gazları halen üretiyor. Başta karbondioksit olmak üzere en çok kirleten yirmi ülkeden biriyiz. Karbondioksit yalnız kullandığımız yakıtlardan değil yani doğalgaz yanması, kömür yanması, termik santralle elektrik üretilmesi ve otomobillerin egzoslarından püskürtmesi ile değil farkında bile olmadığımız binlerce sanayi ile oluşuyor.

Farkında değiliz. Halen Amerika ve Türkiye Kyoto Protokolü‘ne imze atmadık. Artık Türkiye’de bunun için uğraşan bir çok çevre kuruluşu var.

www.kureseleylem.org ‘a girip çevre için neler yapabiliriz, enerji tasarrufu için neleri değiştirebiliriz, ampüllerimizi nasıl seçmeliyiz öğrenebiliriz. Televizyonları ve elektronik cihazları düğmesinden kapatmalıyız, stand-by’da ülke bazında inanılmaz enerji harcıyor. Daha küçük az tüketen arabalar kullanmalıyız ve ciddi anlamda düşünmeliyiz.

28 Nisan 2007 Kadıköy’de buluşmak üzere diyorum. Bir yerlere yazın. Siz yazmazsanız nasılsa bir dostunuz yazmış olacak. Tercih sizin.

KYOTO PROTOKOLÜ
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kyoto_Protokol%C3%BC
http://tr.wikisource.org/wiki/Kyoto_Protokol%C3%BC

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

1 thought on “TÜRKİYE! KYOTO’YU İMZALA!

 1. Kyoto Protokolü fikir olarak tabii ki güzel ve yararlı hatta zorunlu ama dünyadaki kirlenmenin büyük bir bölümü dev sanayi ülkeleri yüzünden olurken bizim gibi gelişmemiş bir ülkenin bu protokolü imzalaması geçmemiz gereken kademeleri daha da zorlaştıracak ve endüstriyelleşmemizi yavaşlatacaktır.

  İmzalanması gerekir ama sanayi olarak gelişmek istiyorsak bizim bu protokolü imzalamamız yanlış olur…

  Dünyayı kirletip çevreyi yok etmişler şimdi dönmüşler onların binde biri bile olmayan atıklarımıza laf ediyorlar… Bunu yapsınlar diye bu tipteki kuruluşlar bu anlaşmayı imzalamamış olan ama herkese imzalasın diye dayatan dev ülkelerden yardım ödenekleri alıyor diye bile düşünüyorum.

  Önce ABD imzalasın… (Amerika’nın imzalamamış olduğunu bu fikri savunan çoğu kişi ne yazık ki bilmiyor.) Sen ormanı yok et sonra oraya pikniğe gelen ailenin çocuğu çekirdek kabuğunu yere attı diye kıyamet kopar…

  Olmaz öyle şey.

  O yüzden ben Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü bir süre daha imzalamasına karşıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir