z_ARŞİV YAZILAR

TÜRKİYE! KYOTO’YU İMZALA!

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Sanırım on yılımız kaldı. Duş alabildiğimiz, taze meyve yiyebildiğimiz, soframızda aş ve dışarda iş bulabildiğimiz, nefes alabildiğimiz ve kar yağışını anlattığımız son on yılımız. Belki yedi olur, belki on beş yıl.

Bundan on yıl önce felaket tellallığı derdik, ancak artık bunu söylemeyen kalmadı. Küresel Isınma korkunç bir noktaya geldi. Dünya dev bir seraya dönüştü. Her geçen gün daha çok ısınacak.

En acıklısı ne biliyor musunuz? Türkiye dünyada sera etkisine yol açan perde oluşturan gazları halen üretiyor. Başta karbondioksit olmak üzere en çok kirleten yirmi ülkeden biriyiz. Karbondioksit yalnız kullandığımız yakıtlardan değil yani doğalgaz yanması, kömür yanması, termik santralle elektrik üretilmesi ve otomobillerin egzoslarından püskürtmesi ile değil farkında bile olmadığımız binlerce sanayi ile oluşuyor.

Farkında değiliz. Halen Amerika ve Türkiye Kyoto Protokolü‘ne imze atmadık. Artık Türkiye’de bunun için uğraşan bir çok çevre kuruluşu var.

www.kureseleylem.org ‘a girip çevre için neler yapabiliriz, enerji tasarrufu için neleri değiştirebiliriz, ampüllerimizi nasıl seçmeliyiz öğrenebiliriz. Televizyonları ve elektronik cihazları düğmesinden kapatmalıyız, stand-by’da ülke bazında inanılmaz enerji harcıyor. Daha küçük az tüketen arabalar kullanmalıyız ve ciddi anlamda düşünmeliyiz.

28 Nisan 2007 Kadıköy’de buluşmak üzere diyorum. Bir yerlere yazın. Siz yazmazsanız nasılsa bir dostunuz yazmış olacak. Tercih sizin.

KYOTO PROTOKOLÜ
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kyoto_Protokol%C3%BC
http://tr.wikisource.org/wiki/Kyoto_Protokol%C3%BC

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir Yorum

 1. Kyoto Protokolü fikir olarak tabii ki güzel ve yararlı hatta zorunlu ama dünyadaki kirlenmenin büyük bir bölümü dev sanayi ülkeleri yüzünden olurken bizim gibi gelişmemiş bir ülkenin bu protokolü imzalaması geçmemiz gereken kademeleri daha da zorlaştıracak ve endüstriyelleşmemizi yavaşlatacaktır.

  İmzalanması gerekir ama sanayi olarak gelişmek istiyorsak bizim bu protokolü imzalamamız yanlış olur…

  Dünyayı kirletip çevreyi yok etmişler şimdi dönmüşler onların binde biri bile olmayan atıklarımıza laf ediyorlar… Bunu yapsınlar diye bu tipteki kuruluşlar bu anlaşmayı imzalamamış olan ama herkese imzalasın diye dayatan dev ülkelerden yardım ödenekleri alıyor diye bile düşünüyorum.

  Önce ABD imzalasın… (Amerika’nın imzalamamış olduğunu bu fikri savunan çoğu kişi ne yazık ki bilmiyor.) Sen ormanı yok et sonra oraya pikniğe gelen ailenin çocuğu çekirdek kabuğunu yere attı diye kıyamet kopar…

  Olmaz öyle şey.

  O yüzden ben Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü bir süre daha imzalamasına karşıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı