TÜRKİYE! KYOTO’YU İMZALA!

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Sanırım on yılımız kaldı. Duş alabildiğimiz, taze meyve yiyebildiğimiz, soframızda aş ve dışarda iş bulabildiğimiz, nefes alabildiğimiz ve kar yağışını anlattığımız son on yılımız. Belki yedi olur, belki on beş yıl.

Bundan on yıl önce felaket tellallığı derdik, ancak artık bunu söylemeyen kalmadı. Küresel Isınma korkunç bir noktaya geldi. Dünya dev bir seraya dönüştü. Her geçen gün daha çok ısınacak.

En acıklısı ne biliyor musunuz? Türkiye dünyada sera etkisine yol açan perde oluşturan gazları halen üretiyor. Başta karbondioksit olmak üzere en çok kirleten yirmi ülkeden biriyiz. Karbondioksit yalnız kullandığımız yakıtlardan değil yani doğalgaz yanması, kömür yanması, termik santralle elektrik üretilmesi ve otomobillerin egzoslarından püskürtmesi ile değil farkında bile olmadığımız binlerce sanayi ile oluşuyor.

Farkında değiliz. Halen Amerika ve Türkiye Kyoto Protokolü‘ne imze atmadık. Artık Türkiye’de bunun için uğraşan bir çok çevre kuruluşu var.

www.kureseleylem.org ‘a girip çevre için neler yapabiliriz, enerji tasarrufu için neleri değiştirebiliriz, ampüllerimizi nasıl seçmeliyiz öğrenebiliriz. Televizyonları ve elektronik cihazları düğmesinden kapatmalıyız, stand-by’da ülke bazında inanılmaz enerji harcıyor. Daha küçük az tüketen arabalar kullanmalıyız ve ciddi anlamda düşünmeliyiz.

28 Nisan 2007 Kadıköy’de buluşmak üzere diyorum. Bir yerlere yazın. Siz yazmazsanız nasılsa bir dostunuz yazmış olacak. Tercih sizin.

KYOTO PROTOKOLÜ
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kyoto_Protokol%C3%BC
http://tr.wikisource.org/wiki/Kyoto_Protokol%C3%BC

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

Yeni romanımı okudunuz mu?

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul'u Kitapyurdu sitesinden indirimli satın almak için tıklayın
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/