Panama Kanalı

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Panama kanalı iki deniz arasındadır biliyorsunuz (Atlantik ve Pasifik Okyanusu) ve gemiler bir uçtan diğerine geçerken, aslında yüksekliği farklı iki kıyı arasında giderler.
Elbetteki Fatih Sultan Mehmet’in savaş gemileri gibi karadan değil, denizden götürülüyor bu gemiler. Pekiyi nasıl oluyor bu olay? İşte animasyonlu açıklaması.


http://www.pancanal.com/eng/general/howitworks/como-tour1.html

http://www.pancanal.com/eng/general/howitworks/como-funcion1.html


Panama Kanalı Hakkında Bilgi

Vikipedi: http://tr.wikipedia.org/wiki/Panama_Kanal%C4%B1

Panama Kanalı, Orta Amerika’nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer alır ve Atlantik Okyanusu ile Büyük Okyanus’unu birbirine bağlayan su yolu.

Kanalın yapımı, tarihin en büyük ve en zor mühendislik projelerinden bir olmuştur. Gemicilik üzerindeki etkileri ise, Güney Amerika kıtasının en güney ucu olan Horn Burnu’ndan dolaşma külfetini ortadan kaldırmış olması nedeniyle çok önemlidir.

Panama’da bir kanal inşa etme fikri 1500’lü yıllara kadar giderse de, ilk ciddi çalışmalar, Fransızların öncülüğünde 1880’de başlamış fakat bir sonuç vermemiştir. İnşaat ABD tarafından tamamlanmış ve kanal 1914’te hizmete açılmıştır. 77 kilometre uzunluğundaki kanalın yapımı sırasında, sıtma ve sarı humma gibi hastalıklardan büyük toprak kaymalarına kadar her türlü güçlükle karşılaşılmış ve yaklaşık 27.500 kanal çalışanı bu süreçte can vermiştir.

Bugün New York’tan San Francisco’ya giden bir geminin, Panama kanalını kullanarak 9.500 km yol yapması, Horn Burnu’nun dolaşılmasını zorunlu kılan eski günlerdeki 22.500 km yola oranla büyük bir kolaylıktır.

Açılışından 2002 yılına dek, yaklaşık 800.000 geminin geçtiği tahmin edilen Panama Kanalı’ndan her yıl 14.000’den fazla gemi geçmekte olup taşınan yük miktarı 203 milyon tonu bulmaktadır.

Kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürmektedir.

İngilizce Panama Kanalı
http://en.wikipedia.org/wiki/Panama_Canal

Panama Kanalı Resmi Sitesi
http://www.pancanal.com/

PANAMA KANALI UYDUDAN GÖRÜNTÜ GOOGLE MAPS

View Larger Map

VİDEO İLE PANAMA KANALI NASIL ÇALIŞIYOR

http://www.youtube.com/v/KFWiI1mCvts

3 BOYUTLU ANİMASYON İLE PANAMA KANALI NASIL ÇALIŞIR?

http://www.youtube.com/v/Kwx7UrdiBqU

http://www.youtube.com/v/ZcUlUEtr9zE

PANAMA KANALI BELGESELLERİ

Extreme engineering 10 widening the Panama Canal Chunk 1

https://youtube.com/watch?v=nu493Oo3_VU

 

Extreme engineering 10 widening the Panama Canal Chunk 2
https://youtube.com/watch?v=NvTGR0nqADg

Extreme engineering 10 widening the Panama Canal Chunk 3
https://youtube.com/watch?v=k5QUBdw3Ip4

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

Süleyman Sönmez'den yeni roman.

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

35 thoughts on “Panama Kanalı

 1. Bence Panama Kanalı çok güzel ve ötesine çok büyük bir kanaldır.
  Suyun yükselip alçalması açıkcası benim çok ilgimi çekti. Bize bu kadar güzel bilgiler edindirdikleri için onlara teşekkür ediyorum sağolun.

 2. Öncelikle yukarıda vurguladığınız Türkçe’nin doğru yazılması ile ilgili kısım için teşekkür ediyorum. Günümüzde dilimizin kurallarını tam anlamıyla uygulayan insanların çok az olması ve Türkçemizin giderek daha kötü bi hale girmesi karşısında özellikle internette bu tür uyarıların olması çok önemli. Unutmayalım ki ‘dil’ milletleri uluslaştıran en önemli organdır ve kaybolması milletin yok olmasına davetiye çıkarmaktır. Hekesi bu konuda duyarılı olmaya çağırıyorum. Panama Kanalı’na gelince çok güzel ve büyük gözüküyor. Suyun yükselip alçalması beni çok etkiledi. Muhteşem olmuş.

 3. Gerçekten de çok zekice bir çözüm. Bu yazıya her geçen gün yeni videolar ve 3 boyutlu anlatım öğeleri ekliyorum. Panama Kanalı’nın Google Maps ile görüntüsü de yazı içinde bulunuyor ve yaklaştırılıp kaydırılabiliyor.

 4. bence bu site çok zekili kim bu siteyi hazırlamışsa onların elrinden öperim çünkü biz bu siteden yararlanıyoz bu site bütün ögrenciler için gereklidir çünkü bu bi zeka çözücü bi sorular var içnde tekrar saolun

  Editörün notu: Pınar lütfen Türkçe yaz! Ne yazdığını anlamak için uğraşmak gerekiyor. Yukarıdaki mesaj, senin kimliğini, bilgini, zekanı ve varlığını temsil ediyor mu? Bence etmiyor. Seni haksız yere hiç kitap okumamış, bir cümle yazmayı beceremeyen biri gibi gösteriyor. Mesela “zekili” diye bir kelime yok. Zeki deriz. Lütfen bol bol kitap oku yaz. Çok düzgün yazmayı öğren. Bu senin için çok önemli.
  Türkçe’ye çevireyim mesajını:

  Bence bu site zekice hazırlanmış. Kim hazırlamışsa onların ellerinden öperim çünkü biz bu siteden yararlanıyoruz. Bu site bütün öğrenciler için gereklidir. Zeka geliştirici sorular içeriyor. Sağ olun.

 5. Siteyi yapanlardan Allah razı olsun bu site sayesinde coğrafya dersimiz kaynadı.. Sınıfcak ellerinizden öperiz… Ayrıca çok güzel olmuş TEŞEKKÜRLER..!

 6. mattaf1x_1nflames mesajına hem çok güldüm 🙂 hem de üzüldüm. 🙁

  Okullarımızda demek ki o kadar çok ezber dersi var ki öğretmeninizi buradan tebrik ediyorum.

  Sizlere ezberletmek yerine Panama Kanalı’nın gerçekten nasıl çalıştığını anlamanız için siteden göstermeyi seçmiş.

  Yani dersini mükemmel anlatmış.

  Siz o kadar mutlu olmuşsunuz ve kendinizi rahat hissederek öğrenmişsiniz ki buna alışık olmadığınızdan “ders kaynadı” sanmışsınız.

  Aslında ben de bir öğretmenim. Yıllardır yurtdışı eğitimlerine gidiyoruz tüm dünyada öğretmenler böyle öğretiyor. Keyifle, bakarak, işiterek, dokunarak, öğrenci merkezli deneyerek, anlayarak öğrenmeleri için öğrencilerine aktivite düzenliyorlar.

  Artık bizim öğretmenlerimiz de teknolojiyi ve nimetlerini derslerinde kullanıyor.

  Dolayısıyla size böyle bir imkanı sunan ve size en güzel şekilde bilgiyi sunan değerli öğretmeninize teşekkürlerinizi sunup desteklemenizi öneririm 🙂

 7. Çok süper bir zekayla yapılmış helal olsun valla izleyince hayret ettim. Çoğunluğu kitabımızda konu olarak yer almış ve çok güzel anlatılmıştı, gerçekten önemli bir kanal.

 8. İlk kez gördüm Panama Kanalı’nın böyle bir kanal olduğu. Normal olarak çok etkilendim. Ne güzel düşünmüş adamlar. Peki bu kanal olmasaydı deniz seviyesinden dolayı kanaldan aşağı devamlı su akacaktı. Böyle bir durumda yüksekte kanal su hep akacaktı. Şaşırdım 🙂

  Deniz seviyesinin farklı olabileceğini şimdiye kadar hiç düşünmemiştim. Umarım çok cahilce bir yorum olmamıştır 🙂

 9. inanın ben bu kanalı çok sevdim muhteşem olmuş nasıl bu muhendisler yapmış şaşırdım ama gerçekten pek gözel olmuş=

 10. ben gerçekten böyle bi şeyin olduğuna inanamadım benim amcamın kızı bak dedi inanın çok güzel olmuş amcamın oğlu dedi adı abdurahman ama geçekten bu kanal çok büyük ve güzel olmuş inanın bu inanalmaz bi şey…

 11. Bence çok müthiş bir buluş tebrik ediyorum. İnşallah biz de bu kadar ilerleriz…

 12. merhaba, arkadaşlar benim ödevim panama ve süveyş kanalı bu animasyonlardan yararlanmak istiyorum fakat nasıl indiriliyor?Bir türlü indiremiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim ayrıca animasyonlar çok güzel gerçekten çok begendim yapanlardan allah razı olsun

 13. Gerçekten harika bir düşünce.tebrik ederiz ve kanalın yapılışında emeği geçen herkese Kahramanmaraş Sütçü imam lisesi 10-e sınıfı adına teşşekkürler……

 14. Gerçekten inanılmaz bir mühendislik çalışması. Bunu yapanlar eminim çok başarılı mühendislerdir.

 15. Evet gerçekten çok güzel bir mühendislik harikası. Gerçekten insanı mest ediyor ama günümüz ULCC tankerlerine sanırım dar geliyor. Bakınız jahre viking -ti asia -batilus
  Gene de hazırlayan arkadaşların ellerine sağlık gerçekten güzel olmuş.

 16. Gerçekten muhteşem bir fikir.Suyun özelliğinden ancak bu kadar güzel yararlanılır…

 17. Denizler arasındaki kot farkı nereden kaynaklanmaktadır. Bu sorunu cevabını lütfen yazsın.

 18. ben gv reısı ordan uc sefer gecdım pasıfıke panamada 2gun otelde kaldım herkesın gormesını ısderım eglence suber

 19. dünya denizleri farklı kotlarda mı? bulunuyor.bu şekil havuza ihtiyaç hissedildi? soru sorun oldu bende. asırlardır kullanılan su terazileri hatalı ola bilir mi?

 20. ben gemilerde çalıştım panama kanalını çok iyi bilirim.denizlerdeki kot farkı konusunda arkadaşlar sanırım kanalı yanlış yorumlamış.iki deniz arasında kot farkı yok sadece kanalın girişinde gemiyi havuzlarla yükselterek yukardaki gölün seviyesine çıkarıyorlar sonra oradaki kanaldan gemi ilerliyor ve çıkışta yüksekte olan gemi tekrar havuzlarla deniz seviyesine indiriliyor olağan üstü bir mühendislik harikası.

 21. Bu kanal gercekten iyi güzel ve çok zekice yapılmış bir kanal fakat dikkatinizi çekmesini istediğim bir nokta var.bu kanalın yapımında tam 27.500 kişi can vermiş.kanalın yapımını gercekleştiren ülke amerika, peki yapımında can verenlerin icinde bir tek amerikalı var mı ? tabiki hayır.butun can verenler somurgelerdeki muslumanlar. cok yazık!!

 22. ya şu animasyonlar yerine yazı olsaydı işime çok yarardı ama bulamıyorummm
  🙁 🙁

 23. Semanur ödev yapmak Internette bulunan yazıyı kopyalayıp yapıştırmak değildir.

  Bu güzel animasyonlar haritalar tek bir amaçla konuldu. Anlaman için.
  Sen anladığında kendi cümlelerinle yazabiliyorsan başarılı olursun.

  Eğer bu videoları izlediğin halde suyun nasıl dolduğunu anlatmadan ödev yapacaksan o sadece bir yerden kopyalamak olur. Çok bir faydası da olmayacaktır.

  Yine de şu sayfadaki bilgileri de okuman faydalı olacaktır.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Panama_Kanal%C4%B1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir