Evrensel Uyku Bildirgesi | Uyku Haklarınızı Öğrenin!

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Sizlere bu gecenin müthiş fikri olan “Evrensel Uyku Bildirgesi”ni sunuyorum. Ansızın aklıma geldiler ve onlar kaçmadan yazıverdim 🙂

Yazıyı videoyla dinlemek için aşağıdaki oynatıcıyı çalıştırın.

SPOTIFY İLE DİNLEMEK İÇİN


Beğendiyseniz lütfen abone olunuz.

 1. Uyku karşısında, rüya gören tüm insanlar eşittir.

 2. Her insan, doğuştan rüya görme hakkına sahiptir.

 3. Her insan cinsiyeti ne olursa olsun rüya görmek için uyuyabilir. Uyku boyunca uyandırılmalarında cinsiyet ayrımcılığına veya başka bireylerin sorumluluğuna yönelik ihlaller kabul edilemez.

 4. Her insan, hangi dinden olursa olsun gece uyuma hakkına sahiptir. Ülke ve rejimler uyku zamanını biyolojik ritmi bozacak şekilde değiştiremez.

 5. Her insan Benjamin Franklin‘in bulduğu yaz saati ve kış saati uygulaması ile değişen uyku saatlerine itiraz etme hakkına sahiptir. En çok da “Yaz Saati“nin sizi karanlıkta uyandırmasına…

 6. İnsanların rüya görmeyi istememe hakkı vardır. Bu haktan yararlanmak için gerekli işlemlerin yapılmasında tarafsızlık ilkesinin yürütüldüğünü ispat ve takip için tüm BM ülkeleri sorumludur.

 7. İnsanların hüviyetlerinde rüya türlerini gizleme hakkı vardır. Etnik baskılara ve ayrımcılığa karşın her çeşit rüya etiketlemesi 1947 İsviçre Rüya Etkinliklerini Sınıflandırma Komisyonunun fesh edilmesinden beri yasaktır.

 8. Tüm yatak üreticileri rüya görmeyi korumak ve muhafaza etmek üzere gereken tedbirleri Birleşmiş Milletler nezdinde güvenlik konseyinin hazırladığı şartlara uygun olarak yürütmek ve oluşturmakla yükümlüdür.

 9. Her insan rüyasını özgürce anlatma demokratik hakkına sahiptir. Rüyaların basın yoluyla anlatılması engellenemez.

 10. Rüya görme hakkı hiçbir şekilde başkalarına veya kurumlara devredilemez ve satılmaya zorlanamaz.

 11. Her insan doğuştan veya doğduktan sonra rüyalarında başka kentlere ülkelere gitme hakkına sahiptir. Bu seyahat kısıtlanamaz vize işlemlerine tabii tutulamaz.

 12. Her rüya gören insanın rüyasını gizleme hakkı vardır. Hiçbir kurum veya yönetim insanların rüyalarını gözetleyen sistem ve araçlar kullanamaz.

 13. Uyku hapları BM asil üyelerinin aldığı genel karara bağlı olarak UPEC tarafından yıllık kota ile üretilir. Uyku hapı fiyatlarındaki dalgalanışı dengelemekle Dünya Uyku Bankası ve Dünya Uyku Fonu görevlidir.

 14. Rüya yorumlayıcılar rüyanın anlamını rüya görenin aleyhinde olacak şekilde kasıtlı olarak yanlış yorumlayamaz.

 15. Uykunun REM evresini korumak ve güçlendirmek tüm devletlerin sağlık bakanlıklarının birincil önemdeki görevleri arasındadır.

 16. Bu “Evrensel Rüya Görme Beyannamesi”ne taraf olan ülkeler gece sessizliğini ve şehir ışıklarının yarattığı görsel kirliliği azaltmak konusunda Cenevre Sözleşmesi’ne imza atmışlardır.

Evrensel İnsan Rüya Görme Hakları Beyannamesi.

Yazan Süleyman Sönmez
Bu yazı tamamen hayalidir,  orijinaldir. Tektir. İlktir. Çalan kabuslu geceler görecektir. 🙂


Fotoğrafların Kaynağı (Creative Commons lisansı ile kullanılmışlardır. Eğer bir çalışmada kullanılacaklarsa aşağıdaki sanatçıların sayfalarına verilen linkler de eklenmek zorundadır.)
http://www.flickr.com/photos/zaxside/2293875391/
http://www.flickr.com/photos/malias/312155229/
http://www.flickr.com/photos/indigo_photo/2081861398/
http://www.flickr.com/photos/photocapy/244455219/
http://www.flickr.com/photos/perfectoinsecto/2128194432/

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nsan_Haklar%C4%B1_Evrensel_Beyannamesi

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

Süleyman Sönmez'den yeni roman.

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

7 thoughts on “Evrensel Uyku Bildirgesi | Uyku Haklarınızı Öğrenin!

 1. Merhaba, fotoğrafların kaynağını göstermeniz çok hoş fakat bu fotografları kendi hostunuza yüklemişsiniz. Daha sonra birisi Google’da ararken istemeden bu fotoğrafları sizin siteniz üzerinden kullanabilir. Böyle olduğu zaman da siz istemeden bu fotografın emekçisi kişiye haksızlık etmiş olmayacak mısınız ?

  Teşekkürler.

 2. Amarat aslında bu ve bunun gibi pek çok telif sorusunda sizleri aydınlatmak üzere oldukça uzun bir makale yazdım.

  https://www.gunesintamicinde.com/calintilama-sanatinda-zen/

  Ancak kısaca buradan da açıklayayım. Kullandığımız fotoğrafların %99’u Creative Commons etiketlidir.

  Creative Commons nedir?
  Fotoğraf sanatçıları ve çeşitli görsel tasarımcılar çalışmalarının başka kişilerce kullanabilmesi için bir dizi kural oluşturmuşlar.

  Bu kurallara göre simgeler oluşmuş. Bu simgeleri çalışmalarının yanına koyuyorlar. Yani çalışmasının yanında gördüğünüz simgeleri okuyorsunuz.

  Mesela benim bu yazıda kullandığım tüm fotoğraflar Creative Commons lisansı ile kaynak belirtildiği sürece ve genelde ticari amaçlı olmadıkça kullanılanlar.

  Genelde diyorum çünkü Creative Commons lisansında ticari olarak kullanıma izin veren sanatçılar da var.

  Genelde ortak şekilde istedikleri ana şey çalışmalarına mutlaka link verilmesi oluyor.

  Çoğu zaman onlar istemese de isimlerini de ekliyorum.

  Gelelim kendi hostinginizde kullanmaya. Eğer fotoğrafı tekrar dağıtmak üzere bir fotoğraf stock sitesi açacaksanız ilgili sanatçılardan izin almanız gerekir. Ancak dikkat edin Yasal Uyarı kısmında sanatçılardan şahsen izin aldığımızı ve bu nedenle sanatçıdan izin alınmadan bu sitedeki eserlerin kullanılamayacağını yazıyoruz.

  Son olarak bu çeşit fotoğraflardan yani kuralları içinde özgürce kullanılabilen fotoğraflardan oluşma devasa fotoğrafçılık stock siteleri var.

  Bunlardan en tanınmışı ise
  http://www.sxc.hu/ sitesidir.

  Not: Milyonlarca web sitesi içinde hangi sitede bizdeki özeni bulabilirsiniz bilmiyorum. Büyük gazete siteleri bile sürekli fotoğraf çalıyor ve telif hakkı vermiyor. İşin en ilginç yanı bu konuda en çok bilgi veren kullanıcıyı uyaran kampanyalar düzenleyen halkı bilinçlendiren ve son derece ciddi şekilde çalışan bizlerin Yasal uyarı yazması doğrudan ithamlara yol açıyor. Sanırım işin komik yanı da bu.

 3. ..tebrik ederim kardeşim, -varolan gömülü ifadeler üzerinden- uykunun maskelenip de özgürlük duygusunun yansıtılması yanında komik bir anlatım olduğu için :]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir