Bu yıl “Blog Hareketi Günü” projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi. (Geçen yıl çevre konusu işlenmişti) Her dilde, her ülkeden yazan blogcular bunu konu edecek.

Bu yıl "Blog Hareketi Günü" projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi. Yoksulluğu Bitirmek İçin Ayağa Kalkın| Blog Action Day

Fotoğraf: Ronn Aldaman | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Ben de bazı organizasyonları anlatarak katılmak duyurmak istedim. Daha önce yoksulluk üzerine bir çok kez yazdım. Sosyal Yardım kategorisinde okuyabilirsiniz.

Dünyanın zengin ülkelerinin, fakir toplumların içinde bulunduğu açmaza, yoksulluğa yardım etmesi için başlatılmış UNICEF gibi kurumların ortaklaşa yürüttüğü bir proje  www.standagainstpoverty.org Yoksulluğa Karşı Ayağa Kalk başka bir proje.

Aslında ülkemizde pek çok yardım kuruluşu da bulunuyor. Ancak sadece maddi yardım etmiyor. Psikolojik danışmanlık, suç eğilimi olan bireylerin geri kazanılması, eğitim, sağlık ve barınma sorunlarının çözülmesi yeniden topluma kazandırılmaları için Kadıköy’de çok sevdiğim gönüllüler var. MİMDER yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu yıl "Blog Hareketi Günü" projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi. Yoksulluğu Bitirmek İçin Ayağa Kalkın| Blog Action Day

Fotoğraf: carf | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Yardım etmek isteği olan insanlara sesleniyorum. Yardım kolaydır. Ancak aileler başta olmak üzere sükunetle, onur kırmadan, kuyruklarda bekletmeden, izdihamlar yaşatmadan, gösteriş yapmadan, insan onuruna uygun şekilde yardım yapılmalıdır.

Önümüz Ramazan, insanların zekat ve fitrelerle ihtiyaç sahiplerine ulaşacağı bir zamandır bu.

Kuran-ı Kerim’den konuya uygun bir kaç ayeti de aktarmak istiyorum. (Genelde dini konularda yazmıyorum. Çeşitli inançlarda olan insanları bir şekilde huzursuz etmemek için. Ancak bu sefer mazur göreceğinize inanıyorum. Çünkü evrensel bir kuralı, verdiğinizde, çoğalarak size geri verileceğini, kayba uğramayacağınızı ve evrenin ünlü fizikçi Stephen Hawking’in modellerinde anlatıldığı gibi genişlemekte olduğunu, böylece cömertliğin kaynağını bu genişleme olarak anlatıyor ki müthiş. Oysa iktisat kuramlarının birçoğu hatalı olarak kıt kaynaklardan bahseder. Verdiğimizde azalacağına inandırmaya çalışır. Sürekli artan kaynakları gözardı eder.)

(Bakara Suresi)
“261. Mallarını Allah yolunda infak edip harcayanların durumu, yerden, her başağında yüz dane bulunan yedi başak çıkarmış bir daneye benzer. Ve Allah, dilediği kişi için daha da arttırır. Allah Vâsi’dir, yaratışını ve yarattıklarını genişletir; Alîm’dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.

262. Mallarını Allah yolunda harcayıp sonra bu harcadıklarına bir eziyet ve başa kakma eklemeyenlerin, Rableri katında kendilerine has ödülleri vardır. Korku yoktur onlar için; tasalanmayacaklardır onlar.

263. Güzel, yapıcı bir söz, bir bağışlama, ardından bir eziyet gelen sadakadan daha üstündür. Allah Ganî’dir, cömertliğine sınır yoktur; Halîm’dir, hoşgörüsüne sınır yoktur.

264. Ey iman sahipleri! Allah’a ve âhiret gününe inanmadığı halde, insanlara riya için malını infak eden kişi gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve eza etmek suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak varken tepesine şiddetli bir yağmur inip kendisini cascavlak bırakmış yalçın bir kayanın haline benzer. Böyleleri, kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah, küfre sapan bir topluluğu doğruya ve güzele kılavuzlamaz.”

Blog Action Day
Bu yıl "Blog Hareketi Günü" projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi. Yoksulluğu Bitirmek İçin Ayağa Kalkın| Blog Action Day

Kaynakça:
Blog Action Day
http://blogactionday.org/


Blog Action Day 2008 Poverty from Blog Action Day on Vimeo.
STARBUL - Yıldız Zekâ romanını okumak için tıklayın:
Amazon.com'da Starbul | D&R'da Starbul

Yazarı Takip Edin : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram


2 YORUMLAR

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız