Mimder ve Kucaklayan Sevgi

İnsanın insana en güzel el uzatması, içtenlikten samimi çabadan gelir. Niteliği, etiketi, rengi görünüşü hali ne olursa olsun insan insandır. İnsana özgü muameleyi hakeder. Gel gelelim dünya kuruldu kurulalı, işler hep aksak yürüdü. Ne kurumlar, ne kuruluşlar insan dramını çözmeye yetmedi. Böylece yine iş, bireylerin sorumluluk duygusuna, çabasına düştü.

  
Mimder Kadıköy İstanbul’da kurulmuş ciddi çalışmaları ve programlarıyla “Kayıp insanlar” dedikleri yardıma muhtaç insanları sokak sokak, muhtarlarla sosyal polislerle arayan bulan, yardım eden, eğiten yol gösteren bir kurum. Sizin benim gibi vatandaşların insani, vicdani çabalarıyla kurulmuş ve yaşatılıyor.

Daha önceleri konserler verdiler kampanyalar düzenlediler. Hiç birisi profesyonel oyuncu ya da müzisyen değil.  Şimdi ise bir tiyatro düzenlediler komedi tiyatronun adı “ANASININ DANASI” Bu tiyatronun geliri yine yardım için kullanılacak.

 ad_afis.jpg

“ANASININ DANASI” 31 Mart günü saat 20:30’da 
Yer Acıbadem İstek Vakfı İlköğretim Okulu Toplantı Salonu. 
Bilet Fiyatları : 10 YTL
Tüm gelir ihtiyaç sahibi mağdur insanlar yararına kullanılacaktır.
 

Geçen gün CNN Türk haber bülteninde çalışmalarını anlatma fırsatı buldular. İzlemek isteyenler için youtube üzerindeki kısa video.

www.mimder.org
www.mimder.org/md_program/p_kip.asp (Kayıp İnsanlarım Programı)

Daha önceki çalışmaları için yazdıklarım aşağıda,  

Kimsesiz İnsanlar
Geçen Cuma tam anlamıyla hayret edilecek bir şey yaptım, sizlere de duyurmadan muhteşem bir etkinliğe katıldım. Keşke daha önce yazsaydım.

Kadıköy’deydik, Evlendirme Dairesi büyük salonunda insanlık adına muhteşem bir çalışma yapılıyordu. Konu neydi? Sokaklarda her gün gördüğümüz, üzerlerinde kimlikleri isimleri elbiseleri, yaşamları olmayan kimsesiz insanlar.
 
Kısaca KİP(Kayıp İnsanlarım Programı)  diye geçiyorlar. Bu kimsesiz insanlar dünyada etkin bir şekilde rehabilite edilemiyor veya bu kavram sosyal çalışmalarla sona erdirilemiyor. Ülkemizde Mimder adında gönüllülük esasıyla çalışan gençler sokak sokak gezip sorup soruşturup bu insanları tespit ediyor ve yapılacak çalışmaları organize ediyorlar.
 
Ancak hiçbiri öyle servet sahibi değil, sizin benim gibi insanlar. Paraları ancak geçinmelerine yetiyor. Bu insanlara yardım etmek için bir yol düşünüyorlar. Hem dürüstçe, hem içtenlikle, hem etkin. Sonunda bir konser verelim diyorlar. İyi de hiçbirisi şarkıcı değil.
 
Böylece zor bir karar alıyorlar. Sahneye kendileri çıkıp koro ve solo söyleyecekler. Ama halkımızı bilirsiniz kimse kötü bir konseri 3 saat oturup dinlemez. Böylece inanılmazı başarmak için 3 hafta gibi bir zamanda profesyonel hocalardan ders alıyorlar, inanın insanın yüreği sızlıyor bu çaba ve sevgiyi görünce.
 
Böylece ailemi çağırdım birlikte biletlerimizi alıp gidince (Biletler bu konserde 10 YTL olarak belirlenmişti.) baştan herkesi uyardım “Sonuçta bu bir amatör konser beklentinizi yüksek tutmayın.”
 
Birazdan beni utandırmaları uzun sürmedi. Bembeyaz elbiseleri ile sahnede yeraldıklarından indikleri ana kadar zevle dinlediğimiz ve şaşırdıkça şaşırdığımız neşeli, duygulu anlar yaşadık.

Kayışdağı Darülaceze’den getirilen ve konseri izleyen büyüklerimiz de bizlere ayrı bir dostluk havası yaşattı.
 
İnsanların yüzlerine baktım çıkarken herkes keşke başka kişilere de haber verseydim düşünceleri ile doluydu. Eğer konserlerinin ikincisini gerçekleştirirlerse sizlere bilgi vereceğim bu sefer.
 
Mimder insanların daha olumlu şartlarda yaşaması, afetlerde korunup desteklenmesi ve insan kişiliğinin bunalımlı dünyamızda huzur bulması için çalışıyor. Valilik onaylı çalışmaları artık Avrupa Topluluğu sosyal yardım projeleri kapsamında değerlendiriliyor.

Beyaz Melekler Sahnedeydiler / MİMDER Konserleri 2

mimderkonser2.jpg

Sizlere MİMDER derneğinin toplum hizmetlerini anlatmıştım. Bir grup sevgi ve saygı dolu insan Avrupa Topluluğu sosyal projeleri kapsamında sokaklarda yaşayan yüzlerini görüp tanımadığımız, nerelerde ne şartlarda ne hastalık, yoklukla yaşadıklarını bilmediğimiz senin benim gibi insanlara ellerini uzattılar.
 
Bölgelerindeki yardıma ihtiyaç duyan bu insanları tespit ettiler. İhtiyaçlarını dinlediler. Valilikle çalışmalarını başlattılar. Sonra ilk konserleri geldi. Ancak hiçbiri profesyonel ses sanatçısı değildi. Çalıştılar emek harcadılar ve bizleri şaşkınlığa sürükleyen bir başarıyla ilk konserlerini bitirdiler. Öyle ki babam her konu açıldığında o gün ne kadar rahatsız olduğunu ama konserle nasıl ferahladığını nasıl açıldığını anlatır oldu.
 
Bu konserlerin ikincisi 2 Temmuz 2006’da Altunizade Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
 
Ne büyük bir beceri ki bu sefer geçen konserdeki gibi türkü ve sanat müziği değil Nostalji Pop söylediler. Yani konserin tekrarı değildi. Şarkılar neşeliydi. Alkışlamaktan ve söylemekten nefesimiz kesildi.
 
Beyaz Melekler Sahnede parladıkça parladı. Yine içimizin ruhumuzun yıkandığını hissederek ayrıldık salondan. Artık bir kaset çıkarmalılar. Daha iyisi bir VCD formatlı albüm.
 
Yüreklerimiz sizinle.

Kitap Bağışı ve Mimder

Sizlere daha önce Mimder’den bahsetmiştim.Toplumsal sosyal hizmetlerinden de. 
Yine güzel ve sistematik bir proje ile karşımızdalar. İşin küçüğü büyüğü olmaz diyerek eksikleri birer birer tamamladıkları bir ilköğretim okuluna şimdi de kitap bağışına başladılar.
 
http://www.mimder.org/md_webs/haber_ilan.asp adresinde bu çağrıyı okuyabilir,
 
http://www.mimder.org/md_proje/pj_ayio.asp adresinde nasıl titiz ve düzenli çalıştıklarını görebilir,
 
http://www.mimder.org/md_proje/pj_ayio(2).asp adresinde kitap listelerini görebilirsiniz. 
 
(Not: Yukarıdaki kampanya tamamlanmıştır. )

ESKİ GİYSİLERİNİZİ PAYLAŞIN

Eğer paylaşmak istiyorsanız lütfen bizimle telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçiniz…!
216 418 62 33-34 / destek@mimder.org

(Kampanya sürmektedir)

PAYLAŞ: