Metal zırhı içinde kültürlü ses tonuyla konuşan adam, Mandarin’i süzdü. Her bir parmak ayrı bir yüzük, her bir yüzük ayrı bir belaydı. Çinli, parmaklarını oynatmaya başlarken aslında Amerikan Comics (Çizgi roman) dünyasına Çin karşıtı politik bir çizgiyi de getiriyordu.

ironman1.jpg

IRON MAN KİMDİR?

Orijinal öyküde Tony Stark, Vietnam savaşlarında esir alınan ve kalp rahatsızlığı bulunan vatansever zengin bir Amerikalıdır. Kalbi için bir makine yapmış ve zırh gibi giymiştir. Daha sonra bu zırha ekler yaparak silah ve kalkan haline gelerek yeni bulunan roket teknolojisi ile de uçmuştur. (Bu öykü aslında artık bir dev olma yolunda teknolojik savaşını veren Amerika’nın önce Kore, sonra Vietnam’da dolaylı yoldan karşılaşacağı Çin’e karşı ekonomik ve bilimsel propoganda başlangıcıdır)

Sonraları ise hikaye yenilenecek ve Körfez Savaşı ve Irak’a karşı savaşan Amerikan Kuvvetleri’ne dayandırılacaktır.

Daha sonra, evet, bir çok yenilenmiş hikayeden sonra Tony Stark’ı araştırmacı ve çok zengin bir iş adamı olarak görüyoruz. “Yuppi” tarzı yaşamında kimliğini gizleyerek, kötülerle mücadeleye karar verdiğinde teknolojinin yarattığı olağanüstü bir metal alaşımla Demir Adam’a dönüştüğünü görüyoruz.

Diyebiliriz ki zırhının görünüşü ve kullandığı teknolojiler kadar temel öyküsü en çok değişen çizgiromandır. Çünkü çok eskidir. Captain Amerika kadar eski. Bazı sayılarda Avengers grubu içinde çarpışacak, bazense Marvel’in diğer çizgi romanlarına konuk olacaktır.

YENİ ÇEKİLEN IRON MAN FİLMİ

Gördüğünüz gibi yönetmen Jon Favreau konunun aslına sadık olması için olağanüstü çaba harcamış.

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Oyuncular
Robert Downey Jr. … Tony Stark/Iron Man
Terrence Howard … Jim Rhodes
Gwyneth Paltrow … Virginia ‘Pepper’ Potts
Jeff Bridges … Obadiah Stane/Iron Monger
Leslie Bibb
Bill Smitrovich
Shaun Toub … Yinsen


Örümcek Adam‘a göre daha soğuk görünmesi ve zenginliği başta okuyucuya itici gelebilir. Ancak tanıdıkça olayın böyle olmadığını görürüz. Para gereklidir. Bir uçak yapımında tüm maddi desteği arkadaşlarından esirgemez. Aynı zamanda iş adamlığından gelme güçlü bir organizasyon becerisi vardır.

Bakıldığında, çocukların niye bu kahramanı sevdiği düşünülürse koruyucu bir zırh fikri çok hoştur. O ağırlığa rağmen, uçabilmesi de. Bir de temel de kalp hastasıdır. Yani bu çoklu denklemde çok sık gönül ilişkisi yaşamadığından, cinsellik öncesi çocuklar için daha anlaşılır bir silahlı aksiyon kahramanıdır. (Ama bıyıklı olması da biraz ilginç değil mi? 1960’ların Burt Reynolds‘ının şöyle daha ince yapılısı gibi 🙂

Demir Adam’ın arada enerjisi biter, silahları bozulur, hiç kırılmayacak zırhı nereden çıktığı belirsiz düşmanlarca yırtılır. Suya düşer, boğulma tehlikesi atlatır ve insanın aslında makinesiz yaşayamayacağı bu dünyada “bozulma korkusu”na seslenir. Bozulmuş bir makinede hapsolmak ne kadar anlaşılır bir kaygıdır değil mi?

Konunun sonraki yenilenmelerinde ise bilgisayar çağına özgü muhteşem bir renklendirme devrimi yaşamıştır. Bir bakalım mı zamanla çizim nasıl gelişmiş?

demiradam1.jpg
demiradam2.jpg
demiradam3.jpg

Marvel’in büyük patronu ve aynı zamanda kahraman tasarımcısı olan Stan Lee ile röportaj.

Stark Entertainment’in sahibi olan Tony Stark’ın, ezeli düşmanı Mandarin tarafından, bir deney yapmaya zorlanırken, geçirdiği bir kaza sonucu, vücudunda bazı biyonik değişimler geçirmesi sonucu, kaçtıktan sonra kendine süper bir zırh yaparak girdiği form. Ayrıca mükemmel yardımcıları da vardır.

Stark Entertainment güvenlik müdürü olan James Roads (War Machine), daha önce Avengers’ta da bulunan Hawkeye, Stark Entertainment’ın basın sözcüsü olan Julia Carpenter (Spider Woman), 6. duyularını kullanarak elemental kontrol yeteneğine sahip Wanda ve evrenler arası seyahat eden Millenial’den oluşur Ironman’in ekibi.
En kral düşmanı, Mandarin değil de, aslında Hammer Technologies’in sahibi olan Justin Hammer’dır. Mandarin aslında önce Justin Hammer için çalışmaya başlamış, sonrasında da kendi gücünü iyice keşfedip, kendi ekibini kurarak çalışmaya başlamıştır. Kaynak: farewell, Ekşisözlük

 

demiradamsavunmabakani1.jpg

Çizgi roman Türkiye’de 1987’de Alfa yayınlarından çıktığında müthiş ses getirmişti. Kimileri soğuk bularak, “Boş ver” dediyse de Avengers ekibinin üyesi olarak müthiş bir yer edinmişti.

Son yıllarda Marvel yayınlarında İç Savaş / Civil War konusu kahramanları ikiye bölmüştü. (Çok detaylı ve ilginizi mutlaka çekecek bir makale yazdım Civil War hakkında tıklayıp okuyabilirsiniz)

Devlete bağlanıp federal bir işe girip kimliğini açıklayanlar ve fişlenmeye karşı gizli kalmak isteyenler, Demir adam bir düzen ve hükümet yanlısı olarak Bush hükümetinin, “ya benimlesin, ya karşımda” sloganının alegorik sözcüsü durumuna getirilmiş çizgi romanda. Sanırım, genel geçmişini düşünürsek çizgi romanın karakteristiği ile aynı çizgide beklenen bir hareket.

Son zamanlarda rolü iyice değişti ve Amerika Savunma Bakanı da oldu 🙂 Civil War denilen savaşta Yüzbaşı America’nın beklenmedik öldürülmesine kadar uzayan bir macera bu.
https://www.gunesintamicinde.com/ic-savas-civil-war-ya-devlet-memuru-ol-ya-da-tutuklan/ ) (Sivil Savaş)

demiradam4.jpg

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN:

Kaynakça:

Kimdir?
http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_man
http://www.marvel.com/universe/Iron_Man_(Anthony_Stark)

Film
Filmin Resmi Sitesi
Wikipedia’da Film
IMDB Veritabanında Iron Man Filmi

http://cizgiroman.wordpress.com/2007/05/03/iste-karsinizda-beyazperdedeki-iron-man/

Çizim:
http://www.deviantart.com/deviation/51336339/

Civil War

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram11 YORUMLAR

  1. Ne yazık ki Türkiye’de hiçbir yayın evi bugüne kadar Demir Adam çevirisi yapmadı bugüne kadar benim bildiğim kadarıyla… Çok iyi olur aslında çevirseler.

    Ayrıca filminin çekilecek olmasına da çok sevindim. Rom Spaceknight’ı da bekliyoruz..

  2. IRONMAN gerçekten de Marvel kahramanlarının en köklüsü olup kendi çizgisini her zaman koruyabilmiş ender kahramanlarındandır. Filmininde bu çizgiyi korumuş olan yapımcıların hak ettiği başarıyı filmin vizyona girmesiyle fazlasıyla alacaklarından hiç şüphe yok. Sitenizdeki bilgiler gayet hoş olmuş. Emeğinize teşekkürler…

  3. Ben Iron Man’i sevdim ama oyunu benim için biraz belirtilmemiş gibi geldi. Filmini seyrettiğim için oyununu geçemedim. Her yere vuruyorum ama bir şey olmuyor.

  4. Gerçekten filme gitmek istedim ama kısmet olmadı. Süleyman Hocam çok güzel hazırlamışsınız. Elinize sağlık!

  5. Emre Koçak,
    Eski bir Demir Adam okuru olarak hiç bir yayınevi Demir Adam çevirisi yapmadı derken ne kastettiğinizi anlamadım. Ben bir sürü Demir Adam macerasını çizgi roman formatında Türkçe okudum.

  6. Iron Man1 ve Iron Man2 benim şu ana kadar izlediğim eeeeeeeeen güzel film.Ne kadar takdir edilse de azdır.Çok güzel olmuş!!!!!!

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız